B, )NIN6 •ping •ping IHUIS, Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ïooplng Dinsdag 12 September 1893. No. 6146. 1893, FEULLETON STERKEN EN ZWAKKEN. 32s te Jaargang. BINNENLAND. mde, hecht van 1.25, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. als thans. Wijngaar- Essen, met 38 panten, ran 912 en Achter de g en veler- wsteeg, wyk >taris MON- een van een van 1, 8CHOE- 1517, groot entiaren 3 Rie en J. :eel BOOM- 3 Aren, 36 Januari en 11 Mei 1894 ember 1893. i f 2.75 per 78,55. emde Nota- IOOTEN en STOELEN, LDERIJEN, SCULE met MET TA- EKANTEN, e groote par- jren, koper-, n aardewerk, (grgze rood- GOÜD- en r ten verkoop 2e 3e 4e 5e {Uit het Duits ch.) issen nbachl recht, G den 5n des mor- t, ten haize in het voor- pqjB» aschbak, T”, 4. 4». AAR, No- KBOBD., op jaar tot 13 e kooppen- d, en het aanvaarden, rij dag vóór me uren. SN. re van ge- addinxveen. Iilll INH E (MilANT Gisteren is een geval van aziatische cholera voorgekomen bij T. Plomp, machinist, wonende Heerekade P. 328. De lyder is gisterenavond overleden, Nen ERF, n land, emeente 17) Wie weel, of doze vrouw niet in staat zou geweest zijn om lief te hebben, waarlijk lief te hebben, wanneer men haar daartoe den tijd had gegund I Maar de ouders hebben niet afgewacht. In zulk een huwelyk als het hare, kan het niet anders of alle teedere ge voelens moeten langzaam maar zeker wegsterven, en dan is het toch beter, dat men oppervlakkig over bot leven heenglijdt, gelijk zij doet, dan dat men over eene dergelijke verbintenis zich dood treurt I” Terwyl hy dus zijne gedachten liet gaan en haar aanzag kwam het hom plotseling in den zin dezen onuitstaanbaren politicus een welverdiende straf toe te dienen en wol om de door hem verwaarloosde vrouw hem ontrouw te maken. Groote moeite zou het niet kosten om deze vrouw van haren vervelen den echtgenoot totaal afkeerig te maken. Eeae vrouw, die intieme mededeelingen doet aan een derde, legt het er wel op toe, dat deze vertrouwde vriend ook als trooster zich zal aanbieden. Mooi was zij inder daad en hij P och I hij verveelde zich immers toch. Eene kleine afwisseling in dat eentoonjge leven kon immers niet anders dan een aangenaam tijdverdrijf zijn I „Geloof me,” ging Alice voort, „het is voor eene vrouw -een verschrikkelijk lot zonder liefde door het leven te moeten gaan. De vrouw heeft behoefte aan liefde, aan teedere opmerkzaamheid, aan ver troeteling wordt die behoefte niet voldaan, dan wordt zij öf ziek bf slecht. Het schijnt mij toe, dat ik mij tusschen die beide toestanden bevind, zoodat ik half siek, half slecht ben. Na tien jaren zal mijn noodlot wel beslist hebben wat ik geworden ben geheel ziek of geheel slecht I” Zij glimlachte, terwijl zij sprak, intusschen waren hare oogen vochtig geworden. „Verwacht zij inderdaad eene liefdesverklaring van me?” vroeg Zenko zich zelven af. „Zij was zoo ernstig, dat was hij van haar niet gewoonhij begon te wankelen. Wellicht bevond zij zich in eene van die gemoedsstemmingen, waarin men tot eone beslis sing komen moet welke dan ook. Met onderzoeken den blik zag by haar aan. Waarlijk I Zij soheen hem begeerenswaard genoeg toe. Daar verbrak zij plotseling zijnen gedachtengang. „Het is en blijft onzin om kinderen uit te huwen I” zeide zy mot eenige verheffing van stem. Een kind van 16 of 17 jaren zou moeten weten wat haar past; het is immers te dwaas! In enkele gevallen moge het goed uitvallenin de meeste ge vallen neemt het een slecht althans geen vreugdevol einde 1 Maar komaan 1 laat ons wat anders gaan praten, faire du sentiment is ook bepaald minder geschikt om het gemoed tot rust te brengen I” Plot seling was zyne zinnenbedwelming, of wat het ook moge geweest zijn, voor bydat had hare laatste woorden bewerkt, woorden, die hem in de ziel trof fen „Een kind van 16 a 17 jaren zou moeten weten wat haar past, het is immers te dwaas I” En daar kwam Anna’s liefelijke beeltenis hem voor den geest, terwyl die van Alice daarby wegzonk. Het zou verschrikkelijk wezen, wanneer er eene ADVERTENTIËN worden geplaatst 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagel/jk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Drietal, ter benoeming van een predikant by de Ned. Herv. Gem. te Tiel, (alph.): G. irg; J. A. Schultz, te Geer- Woutman, te Boskoop. Op 26 Sept. e. k. zal, ten overstaan van den Notaris G. C. Fortuyn Drooglever, de collectie planten van den heer H. W. Otto alhier onder den hamer komen. H.H. M.M. de Koninginnen vertrekken in het laatst der volgende week naar Den Haag. H.M. de Koningin-regentes zal Dinsdag den 19en dezer de vergadering der Kamers openen. Daarna keeren H.H. M.M. weder op het pa leis Het Loo terug. Hoogstwaarschijnlijk zal op de heenreis een kort bezoek aan het paleis te Soestdyk worden gebracht, ten einde de verbeteringen aldaar in 20e prys, N. Polak, met 38 punten, een tabakspot, aangeboden door W. Sliedrecht. 21e prys, J. Schenk met 38 punten, een wandelstok, aangeboden door Wed. M. Mol. 22e prys, C. de Ruwe, met 38 punten, 12 flesschen Krans Lagerbier, aangeboden door J. van Oye. Naar uit de mededeelingen van het «Deutsche Gesundheitsambt» blykt, breidt de cholera zich ook te Berlijn uit. Op 5 September waren aldaar wegens ver dachte ziekteverschijnselen in de hospitalen 28 personen onder behandeling, waarvan 23 in Moabit en 5 in Friedrichshain. Daarvan zyn 8 gevallen duidelyk gebleken Aziatische cho lera te zyn. Hat eerste nummer is verschenen van het Orgaan van den Nederlandschen Slagershond, een weekblaadje onder redactie van Joh. Rflfer Jz. Het bevat officieele marktprijzen, notee- ringen welke rechtstreeks door slagers worden opgemaakt. Het bureau van redactie en administratie is gevestigd Saxenburgerstraat 28, te tyieuwer- Amstel. Te Vlist is Zaterdag, des morgens omstreeks 2| ure, brand ontstaan op de hofstede van den heer Aris de Vries, bewoond door den bouwman Pieter Hoogendoorn, welke bewoner wakker werd door het knappen van het hout in de voorkamerde brand was begonnen aan den hoek van het dak aan de Vlisterdijk, al hoewel de spuiten zoo spoedig mogelijk tegen woordig waren is de hofstede en hooiberg tot den grond toe afgebrand; alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekendde politie doet ijverig onderzoek. Dakerus van der Meiden, die sinds Maandag jl. is vermist, is Zaterdagnacht door de politie alhier aangetroffen en bij zyne echtgenoote te huis gebracht. berekening, wanneer het bleek, dat hy toch telkens aan dat meisje denken moest I Was het niet ver standiger geweest aan het zoet betooverende van hare persoonlijkheid zonder nadenken zich te ver kwikken en verder aan de toekomst over te laten wat uit dat alles worden zou. Och I wanneer hy ze maar kon zien en te spreken krijgen I Het zou hem, zoo meende hij, gemakkelyk vallen haar weder voor zich te winnen. Hy wilde niet iemand zyn, die een nederlaag had geleden en over wonnen was. Verbeeld eons I overwonnen door een 1 Gjarig kind I dat zou te belachelijk zijn 1 Intusschen gingen do dagen voorby, langzaam en vervelend. Heer von Tennenberg was thans weer vertrokken dat was het eenige merkwaardige feit, dat er ge schied was Eiken avond was Zenko van plan om den volgenden dag heen te gaan, maar met dat al bleef hij, bleef hij met die eigenaardige hard nekkigheid van eenen mensch, die toUiederen prys een bepaald doel wil bereiken, en mot zekere hef tigheid alles afweert wat hom hindert en belet het bepaalde doel te bereiken. Op den lOen dag hield het eindelyk op met re genen. Het was een heerlijke zonnige dag geweest daarop volgde een koele en heldere avondZenko had behoefte om nog eens uit te gaan. Het was omstreeks 10 uren. De overige logeergasten hadden zich reeds naar hunne kamers begeven, ook Alice die heden wat schele hoofdpijn had, was naar hare appartementen gegaan. Zenko was blij dat hy van de vermoeiende taak om haar altijd bezig te houden, nu eens bevrijd was. De eenzaamheid en de alom heersohonde stilte deden hem goed. {Wordt vervolgd.) Het Septembernummer der Novelle Revue bevat het eerste eener reeks artikelen over Leon Tolstoi, door Etienne Behr, schoonbroe der van den beroemden romanschrijver. Omtrent de familie wordt daarin o. a. mede gedeeld, dat Tolstoi’s overgrootvader, een tijd genoot en vriend van Peter den Groote, door dien Czar tot Graaf werd verheven. Zyn grootmoeder van vaderszij was een Prinses Gortschakoff, zyn grootmoeder van moeAerszy een Prinses Troubetzkoi en zyne moeder, een zeer merkwaardige vrouw, een Prinses Wol- konsky. Tolstoi huwde den 23en Sept. 1862, na een stormachtige jeugd. Hy was toen 34 en zyn vrouw 18 jaar oud. De beschrijving der vryage van Levine en Kitty in «Anna Kare nina* moet een getrouw verhaal zijn vau die tusschen Tolstoi en zyn vrouw. Het huwe lijksleven van den beroemden schry ver is, vol gens Behr, altyd het ideaal van huiselijk ge luk geweest. Kort na zyn huwelyk %egon Tolstoi zyn grooten roman: Oorlog en Vrede». Hy werkte daaraan acht jaren. Zyn vrouw, die hem in dien tyd vier kinderen schonk, schreef De werkzaamheden aan het paleis te Soest dyk vorderen goed. Aan het gebouw worden belangrijke verbeteringen aangebracht. Er wor den 25 brandkranen gemaakt. Met het oog op de Zondagrust zal de loop der goederentreinen op de lynen der Exploi- tatie-Maatschappy met den winterdienst (1 October) aanmerkelijk worden verminderd. Uit Boxtel wordt dd. 5 Sept, geschreven Op de heden alhier gehouden verpachting van nagras waren enorm veel landbouwers uit onze omstreken samengestroomd en wer den zeer hooge prijzen besteed. In lange ja ren werd het nagras niet zoo duur verkocht Onder de varkens van den veehouder C. Schouten, te Stein bij Gouda, is de besmette lijke vlekziekte uitgebroken. J. Paré, te Tilbui truidenberg en C. H. M. de Konipgin-Regpntes zal by de be grafenis van de gravin van Stolberg-Stolberg, geboren^ prinses van Waldeck-Pyrmont, Hds. tante, op Woensdag a. s. worden vertegen woordigd door baron van Pallandt van Oud- Beierland, opper-jagermeester van H. M. de Koningin. Alice uit werd 1” dacht hy. „En dat zou zij zeker worden, wanneer zy aan mijn persoon gekluisterd werddoor myn toedoen zou zij zoo worden I Neen, neen I ik wil dat kind voortaan met rust laten. Doch dat kind liet hem niet mot rust. Heer von Tennenberg meende zyn plicht als echt genoot gedaan te hebben, wanneer hy één enkele week van zijne vrouw bizonder notitie nam en dit toonde door veel politieken onzin aan hare ooron uitgekraamd te hebbenhij had zich nu terugge trokken en verdiepte zich met te meer yver in de lectuur zy'ner couranten en brochures of wyddezioh met te meer kracht aan zyne uitgebreide correspon dentie. Zenko kon nu weer, zoo dikwyls en zoo lang als hy maar wilde, met Alice alleen zyn. Zij ondernamen weêr groote wandeltochten, speelde schaak; hij maakte inderdaad op een wanhopige manier haar het hof en toch onder dat alles betrapte hy zich menigmaal dat hij plotseling aan Anna dacht, ja het scheen hem toe als waren zyne gedachten veel, ja zeer veel, met haar bezig. Hij verwenschte dau zich zelf en zijne dubbelhartige manier van doen dat spelen met een echt en een geveinsd gevoel, terwyl hij bezig was de waarheid aan den leugen op te offeren. Ieder meende, dat hij op mevrouw von Tennenberg verliefd was, althans men was van gevoelen, dat hij haar gezelschap boven dat van anderen verkoos. Wellicht was ook Anna van die zelfde gedachte. Maar waarom had hy dat laffe komediespel ge speeld Om niets anders dan zich zelf te vrijwaren en daardoor meester te worden over een echt zuiver gevoel, dat ten leste toch niet echt en niet zuiver zou blaken. Maar wat hielp hem nu deze zyne GOUDA, 10 September 1803. Uitslag van den huishoudelyken Schietwed strijd gehouden op Zpndag 10 September 1893 door de Weerbaarheids-Vereeniging Burger plicht* op het schietterrein aan den Rotter- damschen Dijk. PERSONEELE WEDSTRIJD. Ie prys, J. P. Mul, met 51 punten, sigarenkastje, aangeboden door Mr. A. A. Bergen IJzendoorn. 2e prys, C. M. van Wyngaarden, met 48 punten, een barometer, aangeboden door eenige Leden. 3e prys, A. C. Cosyn, met 48 punten, een theetafel, aangeboden door de Vereeniging. 4e prys, D. Hoogendyk, met 48 punten, twee schilderijen, aangeboden door de Vereeniging. 5e prys, H. van Wyngaarden, met 47 p., een koffiepot, aangeboden door eenige Leden. 6e pr., W. Sliedrecht, met 46 punten, een theeblad, aangeboden door de Vereeniging. 7e prys, J. P. Delchambre, met 45 punten, een cognacstel, aangeboden door G. H. G. de Lange. 8e prys, J. P. Hooftman, met 45 punten, een tafeltje, aangeboden door D. Hoogendyk. 9e prys, A. van Reedt Dortland, met 45 p. een jardinière, aangeb. door C. C. J. van Mierop. 10e prys, B. H. van de Werve Jr., met 44 punten, een inktkoker, aangeboden door G. H. G. de Lange. lie prys, B. Brouwers, met 42 punten, een inktkoker, aangeboden door A. Jonker Kzn. 12e prijs, J. A. Dortland met 42 punten een veldflesch, aangeboden door H. van Wyn gaarden. 13e prys, A. Dortland Jr. met 41 punten, een waterstel, aangeboden door G. H. G. de Lange. 14e prys, F. Stroeve, met 41 punten, een parapluiestandaard, aangeboden door G. H. G. de Lange. 15e prys, L, Rietveld, met 40 punten, een thermometer, aangeboden door A. van Reedt Dortland. 16e prys, A. J. Lafeber, met 40 punten, een reistaschje, aangeboden door A. Dortland Jr. 17e prys, J. J, van Bemmel, met 39 punten, een wandversiering, aangeboden door J. van Essen. 18e prys, J. F. Welter, 38 punten, bronzen hond, aangeboden door J. J. Bemmel. 19e prys, J. van F een aschbak, aangeboden door A. C. Cosyn. oogenschouw te nemen. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester, te Rotterdam, is in de verloopen 24 uren 1 nieuwe lyder aan «cholera asiatica» aangegeven. Sterfgevallen kwamen niet voor. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 24 ge vallen van cholera alhier voorgedaan, waarvan 15 met doodelyken afloop, terwyl 1 lyder her steld is en 8 lyders in behandeling blyven. Vrydag heeft zich te IJselmonde een geval van «cholera asiatica» voorgedaan bij eenen scheepmaker van het etablissement Feyenoord. De lyder was binnen 12 uur dood. In de laatste tweemaal 24 uren zyn er te Leerdam geen gevallen van Aziatische cholera aangegeven 2 personen zyn in dien tyd ge storven. In het geheel zyn nu aldaar 33 gevallen van Aziatische cholera aangegeven van deze 33 lyders zyn er 18 gestorven. Te Renkum zyn als voorzorgsmaatregel tegen choleragevaar langs den Rynoever waarschu wingsborden geplaatst met het opschrift «Drink geen Rynwater,» terwyl tevens voor de schippers verschillende plaatsen zyn aange wezen, waar kosteloos zuiver drinkwater te bekomen is. v. Wyngaarden met 28 punten. A. Dortland Jr. 27 C. M. v. Wyngaarden26 J. J. Prins na loting met A. C. Cosyn, met 25 punten. ROZENPRIJS. De Heer H. van den met 9 witte rozen. VASTE BAAN. Ie. prys, A. C. Cosyn, met 48 punten. 2e. C. M. van Wyngaarden, met 48 p. VRIJE BAAN. Ie prys, H. van Wijngaarden, met 33 punten. C. M. v. Wyngaarden >33 A. C. Cosyn, >32 J. P. Mul, 32 W. Sliedrecht. 32 FLOBERT BAAN. Ie prys, H. 2e 3e 4e S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1