1 H EÜSB. Ï7EH fcr :c a p. J drukte Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i IOL, Woensdag 13 September 1893. No, 6147. BINNENLAND. N FEUILLETON. H .-Coiffeur, 1 STERKEN EN ZWAKKEN. 1 I en Zn. ■SSm Iiat 33ste Jaargang. iwerij zers,” SXT, Apotheker. 4 ll\G. STEE, D. 3. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in Zondag kreeg Roermond de glazen bekapping I 4 i KMAN& Zoon. (JFordt vervolgd,) per flacon by I. 183. van den de vw^ OUDE IMMER if (INI kei Duitack.) 'S I sluk. 0.05 0.07 0.10 0.10 0.10 wes. Ie LA( door I j' lyder takt het haar reinige dagen Z E bollen ederen nn: JABGBB, «n naven* temaadcr Van de aangeboden gelegenheid om des Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te L bruik. ir bij ERS Jz. van echtheid is irk steeds voor naam der Firma E. •s der Zelf- ne uitspat- 1.01 IN H EI III R n T. icterievrije ide Per dor. t 0.50 f 0.75 f 1.00 f 1.00 f 1.00 f 1.00 Ie LAGER en leele en halve ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel 1 meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gaderlokaal, als gedurende de vergadering zelve, viel er niets byzonders voor. 8 afb. Prys verschrik- leugd lijdt, eenng, die id van een »y hetVer- imarkt 84, iet bedrag, ken boek- van het stationsgebouw te vallen, is Zaterdag avond aan de bekomen wonden overleden. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. w een bezoek van socialisten. De trein uit Maastricht bracht een .10-tal, die uit Venlóo een 25-tal aan, meest allen spoor wegman nep. Half Roermond was op de been om den intocht te zien. Benige Roermondsche geestverwanten trokken met de aangekomenen, begeleid door een sterke politic- macht, van het station naar de zaal-Ooijen, waar verschillende sprekers het woord voerden, o. a. Vliegen en Pieters uit Maastricht en do hoofdredacteur Claessen. Zoowel op den tocht naar en van het ver- dat gij aan een zoo onbestendige!) mensch noch vriendschap noch uw vertrouwen kunt en wiltschen-* ken. Is ’tniet zoo?” z/Ja I” kwam het snel on bedeesd over hare lippen. z/Ja” herhaalde hy ietwat bitter. Uw antwoord is oprecht; maar gij doet mij onrecht. Kan ik ’t helpen, dat de bezorgdheid voor het morgen mij de vreugde van het heden vergalten doet. Ik herinner mij, dat ik daarmede reeds ge plaagd werd, toen ik een kwajongen was. Toen ik voor de eerste maal voor een groot publiek moest spelen en ik voor een oogenblik dronken van vreugde was bij de gedachte aan den triomf, dien ik be halen zou, was ik plotseling totaal ontnuchterd door de ras opkomende gedachtenover 24 uren is alles voorby 1 En het besef, dat alles vergankelyk is, verbittert alles in mij en om my. Gij zult natuur lijk zeggen, dat ik hierin het lot met alle menschen deel en geen recht héb mij daarover te beklagen. O zeker niet I Maar niet bij alle menschon toch staat eeuwig dat//het gaat voorby 1” zoo onverbid delijk steeds voor den geest als by my. Ik zie altyd slechts het einde; zoo ook het einde van alle men- schelyke aandoeningen on gevoelens is altijd„ont goochelingen, verkoeling I” Altyd P vroeg zij zacht. „Bij mij altyd I” zeide hy. „En daarom wilde ik u ontvluchten, maar ik kon niet.” Gij ziet, dat ik van dit plekje gronds, waarop gij vertoeft, mij niet kan losrakken. Wat mijn verstand ook moge zeggenik kan niet I” z/Maar wat wilt gij dan van my P” vroeg zij somber. Te Aarlanderveen, waar voor weinige jaren eene doleerende kerk gebouwd werd, hebben velen zich daaraan weer onttrokken en zich tot eene Christelijk Gereformeerde gemeenti vereenigd, waarvoor eerstdaags een houten kerk zal verryzen. W. J. v. d. Br., die jl. Maandag het onge luk hnd, te. Utrecht van d“ Te Zoetermeer is Zaterdagmiddag de knecht van J. v. d. Burg, met een voer graan eene helling afrydende, door het op hol slaan van de paarden onder den wagen geraakt. Hij werd zwa^r gekwetst aan de borst en zyn arm werd geheel opengescheurd. De man verkeert in een bedenkblyken toestand. Beroepen bij de Ned. Hervormde Kerk te Vleuten, de beer J. Wartena, cand. te Gouda. a KORTING. No. 4. Men schryft uit Haarlem van Zondag. Reeds heden wapperen van de tinnen der sociëteit Vereeniging» de vlaggen, ter eere van de kolvers van Noord en Zuid en Ooft en West naar hier opgekomen, om deel te nemen aan den achtsten Bondswedstrijd, die heden en morgen hier zal worden gestreden. Het is de kolfclnb »Keer niet» alhier, d e deze maal de eer heeft de beoefenaars van dit echt nationale spel te recepieeren, en kosten noch moeite zyn gespaard om het de gasten zoo aangenaam mogeljjk te maken. De club heeft het voordeel de beschikking te hebben over de beste baan in het land be kend, en het bestuur der sociëteit, waarin zy ligt, heeft zich de kosten getroost alle onef fenheden en gaten te doen wegnemen, zoodat de stryd zul plaats hebben op een baan zoo volkomen zuiver, als bet den mensch gegeven is dit te bewerkstelligen. Door de goede zor gen van den Heer A. J. Bronkhorst is de baan keurig gedecoreerd. Er is een midden stuk van bordeaurood fluweel, waarop de em blema’s van het kolfspel prjjken en op de pi lasters daarnevens rechts en links prjjken zou ik h^ast zeggen, doch dat zou gejokt we zen zijn aangebracht de wapens der ver schillende clubs. Deze hebben heusch een flinke opknapping noodig en het is te hopen, dat het stadsbe stuur besluite een som uit te trekken* om deze wapens eens geheel en al te vernieuwe$. Zoo- als zy thans zijn, prjjken zy als een aanflui- tinge tegen de omgeving. 18) Hij dacht onwillekeurig aan dien zekeren avond toen het ook zoo schoon was als heden. Het was toen wat warmer dan nu en het was volle maan. Zenko herinnerde zich dat onuitsprekelijk teedere gevoel, dat op dien avond van zyn gemoed zich had meester gemaakt. Heden bleef het koud en stil in hem en om hem. Thans kreeg hij geen lust om even als toen dezen of genen mensch in de armen te vliegen en hem toe te roepen Laat ons goed zyn en elkander liefhebben I Eerder was hij geneigd om den eersten den besten een dolk in de borst te stooten. Plotseling voer een schok door zyn leden. Aan het hem maar al te welbekende venster leunde eene donkere gedaante, die zoo even moest verschenen zyn. Want een minuut of wat geleden stond er niemand aan het venster, dat wist hij zeker, want bij het voorbygaan had hij naar dat venster gezien, gelijk hij dit zoo dikwerf helaas I te vergeefs had gedaan. Deze gestalte had een zwart kanten doek om de schouders geworpen ter beschutting tegen de avondkoelte. Onbewegelijk stond zij daar, met de oogen ten hemel geslagenhem, den eenzamen wan delaar, zag zij niet. Hy naderde haar zaobtkens, maar toch niet zoo stil of zy bemerkte het. Zij maakte onwillekeurig eene beweging en tag met van reparatie. Uit Nederweert wordt gemeld: De burgemeester heeft aau het raadhuis eene proclamatie laten aflezen, waarin hy zegt, dat de gemeenteraad het besluit tot het verzetten van de kermis slechts heeft genomen in de overtuiging dat het in het waarachtig belang der gemeentenaren was. Hy verwacht dat de weldenkenden zich zullen onthouden van onge regeldheden en waarschuwt de slechtgezinden, die hij wyst op de genomen maatregelen ter beteugeling van ongeregeldheden. Deze afkondiging beeft echter niets gehol pen en reeds dezelfden avond werden by die inwoners, die verklaarden zich te zullen hou den aan des burgemeesters verzoek, de ruiten ingeworpen en andere baldadigheden gepleegd. Men vreest voor de a. s. kermis en betreurt, dat niet reeds maanden geleden met krachtige hand ieder verzet tegen de politie werd be teugeld. GOUDA, 12 September 1893. Door het bestuur der Remonstrantsche ge meente alhier is het volgende alphabetisch gestelde viertal gekozen ds. L. Knappert te Assen, L. R. Oldeman te Naarden, dr. J. H de Ridder te Meppel, H. P. Schim v. d. Loeft' te Leiden. Eenige personen uit Den Haag maakten Zondag een tochtje naar Loosduinen. In de duinen werd halt gehouden en eenigen hun ner maakten van de gelegenheid gebruik om een bad in zee te nemen. Een jongmensch van 17 jaar, smidsgezel, had het ongeluk door den stroom te worden meegesleept en te verdrinken, ondanks de pogingen om hem te redden. Zooals blykt uit de mededeeling burgemeester te Rotterdam, zyn in loopen 48 uren 4 nieuwe lijders aan cholera asiatica uangegeven. Twee sterfgevallen kwa men voor. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 28 ge vallen van cholera alhier voorgedaan, waarvan 17 met doodelyken afloop, terwijl 1 hersteld is en 10 lijders in behandeling blyven Men schrijft uit Middelburg Zondagmiddag had op de Koudekerkschen weg vóór het slot »Ten Hoogec, bewoond door den heer W. A. graaf van Lynden, een socia listische meeting plaats, waar het woord werd gevoerd door J. K. van der Veer, redacteur- ujtgever van het socialistisch weekblad De Toekomstzy was belegd naar aanleiding van een in die courant voorkomend stuk tegen den heer Van Lynden De meeting werd door zeer velen bjjgewoond, meerendeels slechts nieuwsgierigen. Alles liep in goede orde al. Uit Oostburg verneemt men nog de vol gende bijzonderheden aangaande deu drievou- digen moord te Marolleput: Op het overhemd van Lam pier was een klein bloed vlekje ter grootte van een stuivertje. Aan deuren of kisten was geen inbraak te betreuren. De deur is veifroedelijk door eene der vrouwen zelve geopend. Er zyn in huis gevonden 5 ryksdaalders en 8 guldens, liggende in eene kist met mans- kleeren. Volgens het zeggen van Lampier kan er ongeveer 50 ontvreemd zyn. De heer Milliani, bij wien hij in dienst w is en diens knechts hebben verklaard hem niet vermist te hebben. Men zegt dat Lampier op den avond van den moord, om 9 uur, gaande van den Kruisdyk naar Groede, en een voor werp in de hand dragende, door eene vrouw gezien is. De fleschballon, die Zaterdag uit den Park tuin opsteeg, met den luchtschipper Toulet, uit Parijs, en den passagier Dp Wit, uit Gent, spiedenden blik in de richting van waar het geluid der naderende voetstappen klonk. Wie is daar? vroeg zij verschrikt en maakte zich gereed om zich te verwijderen. „Ik ben ’t maar I” riep hij en trad snel op haar toe. O ik smeek U I blijf een enkel oogenblik I Zy scheen een oogenblik met zich zelf in stryd, doch ten slotte gaf zij toe en bleef, terwijl zij met beide ellebogen op den vensterbank leunde en de gevouwen handen onder haar kin plaatste. //Heeft mijne onverwachte verschijning U schrik aange- jaagd vroeg hij teeder en bezorgd en leunde tegen het vensterkozijn. Zij schudde langzaam het hoofd. „En mag ik hier oen oogenblik vertoeven P” „O ja" antwoordde zy bijna onhoorbaar. «Wat hebben wij in langen tijd elkander niet ge zien I” ging hy voort. „Mij althans hebben deze 10 dagen toegeschenen of zij nooit zouden eindigen I” „Hoe is het met uwen broeder?” z/Zeer slecht. Hij moest eigenlijk naar huis. Maar aan vertrekken is niet te denken by zyno zwakheid. Hij zou de lange en lastige reis niet goed kunnen doorstaan I” Haar stem klonk stil en gelaten, golijk men van iets spreekt waaraan toch niet te veranderen valt. Aan naar toon van spreken kon men duidelyk be merken, dat zij niets geen hoop meer had en dat zij op alles voorbereid was. //Thans slaapt hij" liet zij er op volgen.” «Wat ziet gy er vermoeid uit,” zeide Zonko haar gelaat aanschouwend voor zoover de duisternis dat toeliet. „Dat ziekenoppassen grijpt U te veel aan I* Gisterenavond 7 uur arriveerden alhier de c. a. 400 personen, die Zaterdag naar Kevc- laar waren vertrokken. Gy moet toch een beetje om uw eigen gezondheid denken I” Anna maakte een treurige beweging. //Daarvoor heb ik later tijd genoeg. Ik zal hem niet lang moor behoeven op te passen.” „Gy hebt hem wel bizonder lief!” merkte hij na oen kleine pauze op. //Natuurlijk I dat spreekt immers van zelf. Ik heb immers niemaud dan hy en rny'ne tante.* Niemand anders Ook niet een vriend P Zij borg het hoofd en zweeg. i/Acht gij mij dan voor niets P" zeide hij. Nog steeds bleef zij zwygen. Hij wachtte een poos en sprak toen //Uw zwij gen- is mij een antwoord. Wat tusschen U en mij gekomen is weet ik niet. Ik gevoel maar al te wel, dat er iets tusschen beiden getreden is, wat my ver van U verwijderd houdt. Wilt ge mij niet zeggen, wat gij togen me hebt? In welk opzicht ik jegens U mocht hebben mis daan, dit zal toch wel niet zoo erg zijn, dat dit niet kan worden goedgemaakt I Hij sprak zóó zacht en smeekend. Maar noch de woorden noch de klank der woorden zelven ver mochten den gewenschten indruk te bewerken. Het jonge meisje boog het hoofd noch dieper en bleef zwijgen. hWantrouwt gy my P” vroeg hij na een kleine pauze. „Ik weet bet niet!” fluisterde zy eindelyk. „Ik wil U te hulp komen I” zeide hy, gij stelt geen vertrouwen in my, omdat gy niet kunt raden wat ik van U wenschomdat gij mij in mijne han. delwyze jegens U veranderlijk en luimig vindt, zoo Beroepen by de Herv. Gem. te Schoonho ven en te Waarder (toez.) ds. J. van d<«r Spek te Giesen-Nieuwkerk is ongeveer kwart over zes, na een hoogte be reikt te hebben van 3600 M., by Muiden, dicht in de nabyheid van den zeedyk, behouden neergekomen. De Gemeenteraad van Assendelft heeft be sloten, den toren, waarvan de spits by den brand der Herv. kerk werd vernield, geheel te sloopen, omdat de fundamenten, door het ver lagen van den polderpeil, niet meer te ver trouwen zyn. De toren zal echtpr niet van ge meentewege herbouwd wordendoch aan de kerkvoogdy der Hervormde gemeente zal uit de assurantie-penningen 6000 worden aange boden, om by den herbouw der kerk daaronder ook den toren op te nemen, waarby dan de burgerlyke gemeente het lecht zal hebben in dien toren eene klok te plaatsen. Een te Rotterdam werkzame, vyf-en-twintig- jarige onderwijzer, wonende in de Vildersteeg te Katendrecht naby het vaak besproken, ‘hoogst onreine Katondrechtsche haventje is gisteren ochtend overleden aan «cholera asiatica.» Des nachts te 3 uren was hy on gesteld geworden. Op de openbare school te Ameide werd eer der leerlingen door Aziatische cholera aange tast. De school is gesloten en wordt gedes infecteerd. Te Oudshooru is Zaterdag weder een geval van «cholera asiatica» aangegeven. De lyder is, evenals de eerst aangetaste, die aanvaukelyk herstellende was, overleden. In het geheel kwamen daar vier gevallen voor, alle met doodelijken afloop. Hedenmorgen is by de aansluiting by den Haagweg de trein 9.37 van Gouda der Staats spoorwegen door het breken der stang van den locomotief blijven steken, doordien een der wie len van de rails afging. De trein naar Rotter dam sleepte het Haagsche gedeelte terug naar Gouda. De passagiers kwamen met den schrik vry en een uur te laat in den Haag aan. Hedenmorgen ten ongeveer 9’uur zjn aan het in aanbouw zynde R. K. Weeshuis op de Gouwe de metselaars Gerardus Verschure van Oudenbosch en Gerrit Mousing van Zevenber gen, door het uitschieten van een korteling, van eene hoogte van 7 meter op den grond gevallen. Beiden hebben zich aan de ledenen bezeerd, terwijl Verschure nog een wond aan het achterhoofd bekwam. Dr. Bakker Niemeyer heeft de eerste geneeskundige hulp verleend gelukkig is niets gebroken, zoodftt het ongeval geene ernstige gevolgen na zich sleept. Van de aangeboden gelegenheid gaan, maakten Zondag 318 personen ge-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1