M, I j j BINNENLAND. D. 73, ivelen voor Aïei/ws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EN, JA, op er 1893, re. Vrijdag 15 September 1893. No, 6149. itst I deren, FEUILLETON. felcL 2 Hout, root 6 ton), teekwagen telblokken, kien Sleep- roote party IVERU it STERKEN EN ZWAKKEN. T rleesch, r'OHG. ING. 33ste Jaargang. erdan. hy van af 8 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lSJcE,. A» Op de Algemeene Tentoonstelling vergadering houden. rkoop van In plaats der heeren J. Verborg (dia bedankt van (Fintt wrw^A) 5 'afeis, dito i Tafeltjes, d, Schryf- )k, Brand- nuis (zoo r bly ven en id bewerkt, afgeleverd De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. DEWERK il worden en E. No. 73. ;cherij Koning der Zelf- uitspat- (0W kei Duiltck.) 1.011NIII' COURANT ing op de uLIGE te Gouda, de 8TOL- ie Stolwijk, te ver- fb. Prys erschrik- igd lydt, nng, die van een hetVer- iarkt 34, n boek- metselaar was, C. Verboom geheeten en werk zaam by de werken voor de vaartverbetering tusschen Ryn en Scjrie. De zalm vangst te Ammerstol, was deze week niet zoo belangrijk als de vorige, zoodat door de vissehers een klein weekgeld werd besomd. Men heeft evenwel hoop, dat de vangst nog zal aanhouden, daar verscheidene zalmen nog zeer goed van qualiteit zyn. Daar in het buitenland weinig vraag naar zalm was, had de mindere vangst weinig in vloed op de verhooging van den prys. De prijs van zomerzalm varieerde van 0,85—1,10 en die van Jakobs%alm van 0,90—/ 1,15 per half kilo. Tot noodheemraden van de Krimpenerwaard, voor den winter 1893/94, zyn benoemd de heeren: P. P. Stuurman te Ammerstol; A. Breedveld te LekkerkerkC. Oskam Az. en G. Voorsluis Jz. te Berg-AmbachtL. de Jong en T. van Schieveen te GouderakJoh. van Vliet en N. Hoogendijk te Oudekerk a/d IJsel. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Met 1 October begint een nieuw kwartaalzij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. op droeven toon ten antwoord. «Ik laat haar niet gaan I” riep Zenko nog harts* tochtelijker" Of I Hier hield hy even op. Dat deze gedachte niet eer by hem opgekomen was. Immers niets was eenvoudigerniets lag meer voor de hand, hij zou haar bogtleiden!” «Ik vergezel haar," zeide hy meer tot zich zelf dan tot den priester sprekend. «Natuurlyk ik zal haar vergezellen." «Men mag dit kind op dezen verren tocht niet alleen laten I” //Gelooft gij, dat zy uv geleide zal aannemen P vroeg de zendeling hem ernstig. Zenko deed een stap achteruit. Daaraan had hy niet gedacht, geen oogenblik. //Waarom niet? antwoordde hy eenigermate ge prikkeld.” «Nu ik meen maar. Gy zyt toch een vreem leling voor haar. En vreemdelingen had zij immers genoeg om zich heen I” «Betaalde dienaren I” gaf Zenko verachtelyk ten antwoord. «Aanhankelijke, haar getrouwe dienaren I” liet de priester met nadruk er terstond op volgen," die dikwerf veel vertrouwbaarder zijn dan vrienden, wier namen zy voor eenige weken nog niet eens kende I” «Het staat noch aan u, noch aan my daarover een oordeel te vellen I” antwoordde Zenko op hoogen toon. «Ik zal aan juffrouw Anna zelf mijn geleide aanbieden en haar antwoord, en ook het hare alleen, zal my tot richtsnoer dienen, wat ik doen en laten moet.” De heeren Vermeulen c. s. hebben eene nota ingezonden tot toelichting van hun amendement op de kieswet, betrekkelyk de invoering van meervoudig stemrecht. De voorstellers volgen het stelsel van Stuart Mill, en willen een te laag peil van staatkundig oordeel en eene klas senwetgeving voorkomen. Gisteren is van de werf van de Gebr. Van Dyk te Kappelle a/d IJsel met goed gevolg te water gelaten eene ijzeren sleepkaan, groot 200 last, voor rekening van schipper Ditsche te Speyer (Beieren), en daarna de kiel gelegd voor eene sleepkaan, groot 200 last, voor re kening van schipper Wilh. Kaufer te Nieder- vollendorff, en de kiel gelegd voor eene sleep kaan, groot 325 last, voor rekening van schipper F. Meyer, te Rotterdam. By onderzoek is gebleken, dat de man, die Zondagavond naby Delft onder de stoomtram geraakt en onmiddellyk vermorseld werd, een Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam, zyn in de verloo- pen 24 uren 4 nieuwe lyders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwamen niet voor. Een der in behandeling gebleven lyders is hersteld. In het geheel hebben zich nu, van het ont- stAi der ziekte op 21 Augustus af, 34 ge vallen van cholera alhier voorgedaan, waarvan 18 met doodelyken afloopen, terwyl 2 lyders hersteld zyn en 14 lyders in behandeling blyven. Een zeldzaam grootsch militair schouwspel zal op Donderdag 21 dezer op het Malieveld te ’s-Gravenhage plaats hebben by gelegenheid van de uitreiking van nieuwe vaandels en stan daards aan de verschillende regimenten infan- GOUDA, 14 September 1893. Beroepen by de Ned. Hervormde Gem. te ’s-Gravenpolder de heer J. Wartena, cand. te Gouda; te Elburg ds. P. S. Bartstra, te Krimpen a/d Lek. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland voor Gorinchem is gekozen de heer A. G. de Kruyff. Men schryft uit Apeldoorn Naar aanleiding van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, zal Vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur in het Koninklyk Park een groot tuinfeest gegeven worden. Het geheele personeel van het paleis en het domein is met gezinnen, te zamen ongeveer400 personen, daarop genoodigd. De leiding van dit feest is opgedragen aan den heer M. P. Okbuyzen, prestidigitateur en opticus te Rotterdam. By herstemming is te Amsterdam tot lid der Prov. Staten van N.-Holland gekozen de heer Dykmans (lib.) met 2501 van de 4428 geldige stemmen. De heer Povel (r.-k.) had er 1927. De volledige uitslag van den jaarlyksche wedstryd van den Ned. Kolf bond te Haarlem is als volgt De gouden bondamedaille werd behaald door den heer C. Witte veen te Haarlem, met 130 punten. In den korpswedstryd werd de verguld zil veren korps bondsmedaille toegekend aan Keer niet< te Haarlem met 320 punten. De personeele zilveren medaille werd behaald door den heer C. Witte veen te Haarlem met 130 punten, zoo ook de eerste prijsde eerste premie door den heer G. Reijerse te Goes met 125 puntende tweede premie door den heer A. C. Smits te Haarlem, met 122; de derde premie door den heer A. J. Bronkhorst te Haarlem, met 121de vierde premie door den heer A. Kist, te Zuid-Scharwoude, met 121 en de vyfde premie door den heer J. Boshouwers, met 120 punten. De bonds-voorzitter, de heer C. W. Eisma, die de pryzen had moeten uit reiken, was reeds weg, waarom de uitreiking geschiedde door den voorzitter van Keer niet te Haarlem. Ik wilde wel, dat hij dat heden avond maar ge daan had I dacht Zenko bij zich zelf. «Binnen kort zal het hotel wel leeg raken, wan neer er geen nieuwe gaster, meer bij komen!” sprak de zendeling verder. «De meeaten willen in deze maand nog weggaan. Heden heb ik onzen kranken Ruasischen vriend een bezoek gebrachtI” Zenko spitste zijne ooren, «het gaat hem een beetje beter en zyne zuster heeft nu bet plan om deze achyn- bare beterschap zich ten nutte te maken om zoo spoedig mogelijk, misschien morgen wel, te ver trekken «Zoo I” mompelde Zenko. «En zij kwam niet I” zoo klonk het in zyn binnenste. «Zij wil heengaan en zij kwam niet. Zij had dus niet het minste ver moeden dat ik in hare nabijheid was I” «De dogen vaa den jongen man zijn geteld ging de priester voort. «Hy zal nog maar enkele weken te leven hebben.” «Het is treurig!” zeide Zenko eenigszins ver strooid. «Zy heeft mij bemind,” peinsde hy voort. «Nog gisteren avond behoorde dit jonge hart my toe. Ik had slechts daarnaar te grypen, ik had maar één enkel teeder woord moeten spreken en dat jonge hart had mij toebehoord. Het gebeurt zoo zelden, het is een wonder zelfs, wanneer men de eerste is in een jong meisjeshart. Gewoonlyk is reeds de een of de ander er geweest, die zoo’n meisjeshart wist te veroveren.” De jonge dames beginnen bij tijde met b.v. op een’ luitenant of op een* neef of op een* interessan ten theaterhold verliefd te raken. Maar hier ben ik de eerste, die dit maagdelyk hart heb ingenomen. Dit hart was nog niet getroffen, toen het my vond. Op de Algemeene Tentoonstelling van de Holl. Maatsch. van Landbouw te Amsterdam werden o. a. bekroondHulsten, W. C. Boer te Boskoop, 2e pr. Aucuba’s, W. C. Boer te Boskoop, 2e pr. Witte hoepels, Van Keeken en Heusdens te Ameide, le pr. 20 conifeeren, W. C. Boer te Boskoop 3e pr. Twee stuks Holl. Derbykaas, gemaakt in 1893, D. Schouten, Nieuwerbrug by Woerden, 2e pr. Verzameling kuipers werk, D. Spoor te Bode- graven "2e pr. Zadelmakerswerk, D. Köring te Goudader volle vermelding. Met het oog op de cholera heeft de gemeen teraad van Ter-Neuzen met algemeene stemmen besloten, dit jaar geen kermis te houden. De stand der ziekte was gisterenAangetast sedert 27 Augustus, toeu bet eerste geval voorkwam, 10, hersteld 1, onder behandeling 2, die beide herstellende zyn, en overleden 7. Te Wildervank is, met het oog op even- tueele ongeregeldheden van aardappelkrabbers, eene brigade marechaussee geplaatst. Van >De Nederlander,» het antirevolutio naire dagblad te Rotterdam, is thans het eerste proefnummer verschenen. Uit het inleidend woord der redactie blykt, dat het blad zich niet in kerkelyke geschillen zal mengen en dat het op staatkundig gebied de beginselen der antirevolutionaire party is toegedaan, zooals die nader in >0ns Program zyn uitgedrukt. Wellicht is hot juist de liefelyke geur van deze teedere ongerepte bloem, die mij zoo begeerenswaard toe schijnt. Onog oens 25 jaar te zyn en lief te hebben evenals in dien jongen tijd, lief te hebben mot de gansche ziel zonder eenigen twijfel of achterdocht te koesteren. O I wat zou dat heerlijk zyn I «Het eigenbelang van de mensohen komt hier bij deze golegenheid weder kostelyk voor den dag" hernam de zendeling. Door dit gezegde werd Zenko in zijn gemymer gestoord. Het jonge meisje zoo ging de spreker voort «be klaagde zich heden bij my, dat men haar kort en zakelyk uit het hotel verjoeg. Want niets is deze lieden onaangenamer dan een sterfgeval I” «Ja, maar eigenlyk is het toch voor een ieder veel beter om thuis te sterven dan in den vreemde, onder hartelooze huurlingen,” gaf Zenko ten ant woord. Wanneer maar de arme jongeling niet onder weg sterft I Stelt U den toestand van deze jonge zuster voor, wanneer zij haren broeder in een spoorcoupé, of in een station ergens, in een ellendige herberg misschien zonder geneeskundigen of priesterlijken bysland moet zien sterven I Zij mag niet vertrekkenriep Zenko op onstui* migen toon uit. «Wal kan haar de mensohen sche len I Met geld stopt men de mond en maakt men ze gedwee. Men mag dit kind ia dien treurigen toestand niet alleen laten 1 «Ds zieke verlangt naar huis I” gaf de zendeling Bij de d.d. schutterij te Schoonhoven is eer vol ontslag verleend wegens verandering van woonplaats aan C. E. Heynsius, als officier van gezondheid 3de kl. en in zijn plaats met den personeeleu rang van officier van gez. 2e kl. benoemd M. P. M. Moesman, oud-offic. van gez. 2e kl. bij het Nederlandsch-Oostind. leger. H. M. de Koningin-Regentes zal heden, Donderdag, een bezoek brengen aan de ten toonstelling van schilderyen en aan het dia conessenhuis te Arnhem. H. M. zal te half drie per extra-trein aldaar aankomen. 20) «Wie is daar?” vroeg een mannenstem. Zenko verroerde zich niet. Hij had de stem den zendeling herkend. ^«Verwenschte nachtwandelaar I” dacht hij by zich «Wie zyt gij vroeg de priester, en strekte de hand naar Zenko uit. «Zyt gij een van do gasten «Even zoo goed als gijantwoordde Zenko eenigs zins grimmig. «Ah zoo 1” hernam de zendeling. «Ik dacht, dat een vreemdeling den tuin was binnengedrongen, om dat gij op mijn eerste vragen geen antwoord gaaft I” Zenko zweeg. Deze man ging hem in den laatsten tijd zoo zorg vuldig uit den weg. Waarom voor den duivel moest hij hem nu juist op dit oogenblik hier aantreffen P En hij scheen van zins te zijn om te blijvenZenko had al zyne zelfbeheersching noodig om den zende ling niet rondweg te zeggen, dat hij kon uitrukken, hoe eer hoe beter. «De nacht is zoo heerlyk 1” hervatte de zendeling. «Ja, maar het begint koel te wordenantwoordde Zenko. «Zyt gy reeds sterk genoeg om ongestraft door de nachtlucht te gaan «Ol ik ben gansch en al hersteld. Over een paar dagen hoop ik te vertrekken.** Door 32 hoofden van openbare lagere scho len te *s Gravenhage is instemming betuigd met het adres der heeren Mout c. s. betreffende eene betere regeling hunner jaarwedde. Ook zij zyn er innig van overtuigd, en dat op grond hunner ervaring, dat een jaarwedde van 1600 veel te gering is om het huis te bewonen, waartoe de gemeente hoofden van scholen ver plicht, en in den stand te leven, welken hun ambt medebrengt. Bovendien achten ook zij de verhooging der jaarwedde al te zeer afhan- had) en A. van der Hee Cz. (tot kerkvoogd benoemd), zyn tot notabelen by de Ned. Herv gemeente te Berg-Ambacht gekozen de heeren: A. Verkaik Pz. en M. Potuyt, met op 3 na algemeene stemmen. Te Oudewater hebben zich 17 jongelingen aangemeld tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Aan de processie naar Kevelaar, welke in de vorige week voor Oudewater en omliggende gemeenten plaats vond, werd door 167 perso nen van daar en den naasten omtrek deelge nomen. Gisteren heeft zich te IJselmoride een geval van cholera voorgedaan met doodelyken afloop bij een meisje van 9 jaar aan den Oostdyk. verven van kken, ook jnen, Tafel en geperst ulles, Kan- Na de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal op a. s. Dinsdag zal de Eerste r_. Kamer des middags te 3| uur eene openbare hoevende kinderen inde grootste armoede achter. vürrTiinorinrr nnnnon In de verloopen 48 uren zyn te Leerdam geen gevallen van cholera voorgekomen. Over leden aan de cholera 2 lyders. Gisteren avond zyn de ontsmetters te Kra- lingen begonnen met het ontsmetten der sloot waarin de stoffen van den gisteren avond over leden choleralyder D., in de Warmoezierslaan waren geworpen. D. dronk veel ongekookt Maaswater, hy hechtte aan het koken geen waarde. Hy laat eene vrouw met 4 hulpbe- kelyk van toevalligheden, die tot onbillykheden aanleiding kunnen geven.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1