Hl. 3USE. AZEN, geschilderde BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad ^voor Gouda en Omstreken, No. 6150. o- FEUILLETON. RVERU scherij Koning STERKEN EN ZWAKKEN. Coiffeur, 193. al ING. Lerdain. Zaterdag 16 September 1893. 32ste Jaargang. z. s Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. {Wordt vtroolgd.) ur blyven en ieid bewerkt. i afgeleverd Bedankt voor het beroep te Onderkerk a/d. IJsel door ds. A. Renier te Uselmuiden. mts. INKMAN. EREN eregeld 6r 2 uur. {Uit het Duittch.') ikt het haar einige dagen ier flacon by n Janskerk te lenis der St. ceningen en?. >rljjk lerem- le üebroeden sbeth. i der Zelf- e uitspat- van den boschbouw te Frederiksoord. Het werk zal in vier of vijf jaren tot stand gebracht worden. afb. Prps verschrik- >ugd lijdt, enng, die l van een j het Ver markt 34, st bedrag, en boek- t het grijze erdwgnen, is onscha- >t. Pros ar dubbele A.CAT8, 15 ct. per tevens scherpziende. Sla maar eens hare liefde je* gens haren broeder gade. Zeker houdt ty veel van hemmaar de grondtoon van hare liefde is teeder medelijden. Zij ziet haren broeder aan, gelijk hij is nml. als een karakterlooze, zwakke man, die he nooit ver in de wereld zou gebracht hebben en aant wien zij nimmer eenigen steun zou hebben. Zij is echter te goed om hem dit te lateu merken; zij zou zelfs ’t zich zelve niet willen bekennen. Doch wanneer het haar broeder niet was zou zij hem als man niet kunnen hoogschatten. En even zoo scherpziend zou zij tegenover haren echtgenoot zyn.” «Wanneer hare liefde bestendig van duur moest zyn zou baar man een persoon moeten zijn, een man van verstand, van karakter, van gemoed, tot wien zij met bewondering kon opzien, op wien zij ver trouwen, op wien zy bouwen kon. Een man van een ander slag zou haar ongelukkig maken. Zy zou hem getrouw blyven uil plichtgevoel, zelfs hem lief hebben uit plichtgevoel, maar verder zou het bij haar niet komen. En op die wyze zou zij bij zulk een huweljjk te gronde gaan. Want zy behoort tot die krachtige persoonlijkheden, die het weinige niet voor lief nemenniets of alles, dal is by haar do leus 1” Zenko zeide niets op dit alles, maar uit de woor den van den zendeling werd hem dit eeneduidelyk ondor de oogen gebracht nl. dat hij niet de rechte man Voor haar was en dat hy van haar moest af zien. «En juist wil ik hem toonen, dat al zyno wenken en opmerkingen niets baten en dat ik de sterkere ben,” alzoo dacht bij met al de koppigheid, die aan zwakke karakterlooze monschen eigen ia, die dan oen zekere houding van zelfstandigheid willeil* aannamen, wanneer men hun hinderpalen in den Eene krachtige poging tot heideontginning wordt thans op het Ellertsveld in de gemeente Odoorn ondernomen. Een kamp heideveld, groot ruim twaalf hectaren, wordt geheel door gewerkt en daarna met akkermaalshout be plant. De aanleg heeft plaats naar de methode In den laatsten tijd worden nabij de Hol- landsche kust veel haaien gevonden. Aldaar komt by na geen schokker aan of ze hebben een of meer van deze dieren gevangen. De schippers schryven ook de slechte uitkomsten der schokkervisscherij daaraan toe. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. verven van ukkenook ynen, Tafel- uen geperst Pulles, Kan- Met 1 October begint een nieuw kwartaal; zij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. »«K l’g1- Zij heeft mij lief en ik heb haar liefl en alle geestelijken der aarde zyn niet by machte ons van elkander te scheiden I” Hy zeide den zendeling goe den nacht on verwijderde zich snel. Toen hij op zyn kamer gekomen was, zette hij zich terstond aan zijn schrijftafel jtteder en schreef in vliegende haas|t alsof iemand hem achterna zat, oenen brief aan Anna Federowua. «Zij zal niet heengaan" mompelde hij voor zich, terwyl zyn pen over het panier vloog; ten minste niet zonder mij. Niemand zal den triomf genieten van haar my af handig te hebben gemaakt. Zij behoort my toe en aan niemand anders, niemand 11 Reeds ’s morgens vroeg gelastte hij het kamer meisje den brief naar Anna’s kamer te brengen. Toen het meisje zich verwyderd had voelde hij zich merkbaar kalmer gestemd. De teerling was gewor pen. Hij kon eigenlijk niet goed zeggen wal hij geschreven hadhij had de woorden zoo snel op hot papier geworpen, dat hij nauwelyks meer wist wat hij geschreven had. Maar gezegd had bij alles, ja allesdat hij gisteren avond op haar gewacht bad en dat zy niet mocht vertrekken zonder 't hem van te voren te zeggen, dat hy haar wilde vergezellen en dat hij van voornmen was, om een ieder die ‘t wagen dorst haar en hem in den weg te komen, het hoofd te bieden dat zy elkander toebehoorden on niemand het recht had hen van elkander te schei den dat zy hem antwoorden zou, ja antwoorden moest; en zoo ging dit voort. GOUDA, 15 September 1893. Mejuffr. M. S. Bourdrez te Schoonhoven is te Breda op 15 Sept, geslaagd voor de hoofd- acte. 1.01 IMIIL COURANT schenkomst der politie werd ingeroepen, die den vreemdeling, na hem eerst 24 ureu op de Korte Hoogstraaj^ te hebben laten logeeren, uit het ryk verwyderde. H. M. de Koningin-Regentes kwam gisteren namiddag te 2 uren 40 min. aan het station Arnhem aan. Koningin Wilhelmina bleef op >Middachten< bij gravin Bentinck. Konin gin Emma reed met Hds. gevolg in rijtuigen naar de tentoonstelling, waar haar een fraai bouquet werd aangeboden door den president, den heer Aberson, die H. M. welkom heette, evenals vóór drie jaar. De ingang was versierd, met plantenook de middenzaal, die prijkte met eene buste van Koningin Wilhelmina. Omstreeks half vier reed de Koningin-Regentes naar het Diaconessenhuis. Jhr. mr. J. W. Pompe van Meerdervoort te Bergen-op-Zoom, zal voor drie jaren naar den Congostaat gaan, om daar de betrekking van rechterlijk ambtenaar waar te nemen. De hoofdcommissaric van politie te Amster dam verzoekt opsporing, aanhouding en over brenging van eenen persoon, vermoedelijk Duitscher, zich noemende Adolph G. Holkte. 28 h 30 jaar, middelmatig lang en gezet. Hy spreekt vloeiend Fransch en heeft, zich voor een Turksch onderdaan uitgevende, zich door den Turkschen consul te Amsterdam een bedrag van 5 doen ter hand stellen en een buiten- landsch paspoort met don vermoedeljjk valschen naam A. Foscher geteekend. Sedert eenige dagen wordt vermist eene minder jarige dochter van eene bewoonster der Noord- singel te Rotterdam. Het is gebleken, dat dit meisje is ontvoerd door een gehuwd man, in de Ammanstraat woonachtig, die door de politie is opgespoord. Van het meisje is tot nog toe niets naders gebleken de ontvoerder zegt haar verblijf niet te weten. Gedurende de opening der tentoonstelling van landbouw te Amsterdam, trachtten zak kenrollers hunnen slag te slaan en rolden een heer zjjnen gouden horloge. De bestolene merkte het spoedig op, en een der bestuurs leden waarschuwde de politie. Deze legde al dadelijk de hand op twee haar verdacht voor komende sujetten, twee Engèrschen. Deze wer den in het Museum onderzocht, doch er werd niets verdachts op hen bevonden. Alleen vond men eene portemonnaie met weinig geld en een rondreisbiljet van Brussel af. De twee personen werden toch naar het hoofdbureau van politie getransporteerd om hun signalement te nemen. Zeer waarschijnlijk is het, dat een derde medeplichtige er met het horloge is vandoor gegaan. (Hbld.) Sedert eenige dagen hield in een der hotels van den len rang te Rotterdam verblijf een Afrikaan, die zich door aanbeveling in kennis wist te stellen met eenen agent van buiten- landsche huizen, kantoor houdende in de Wijn straat. Deze agent, die meende goede zaken met den vreemdeling te kunnen maken, onder hield met hem in dat hótel, hetwelk hjj hem aanbeval, drukke conversatie. De Afrikaan liet het zich daar aan niets ontbreken, en bleek verzot op een goed glas wijn en vooral op ge bakken tong. De rekening liep dan ook binnen enkele dagen tot in de f 70, doch toen die hem aangeboden werd, bleek het dat hjj geen cent op zak had, zeer slecht in zjjne kleeding zat en een koffer voor statie medevoerde, daar deze niets van waarde bevatte. De tus- Het bezoek besprekende door Sir Henry Loch, den Engelschen Commissaris, onlangs aan Zuid-Afrika gebracht, zegt schrijver den indruk verkregen te hebben, dat die eens kwam kyken of er geen kans was om het rjjke goud land onder Engelsche heerschappij te brengen. Over 10, 15 jaar, meent schrjjver, dat de Znid- Afrikaarrache Republiek inderdaad Engelsch zal zyn, hetzjj als onderdeel van de Briteche be zittingen, hetzjj a^9 zelfstandige republiek. Het ijveren voor »de taal,« d. i. de Hollandsche, beschouwt spreker slechts als een laatste stuip trekking. Dr. M. te H. moest als deskundige verschij nen voor den rechter-commissans 8. Zich daar heen begevende werd hy ontvangen door iemand, die hem vroeg:»Wat jy?< Na daarop geant woord te hebben, werd hem de weg naarden rechter-commissaris toegesnauwd Daar ge komen bleef zyn groet onbeantwoord. Na af handeling der zaak wees de dokter met het oog op zjjne patiënten en te verwachten ac- couchementen op de moeilijkheid van het in persoon verschijnen en vroeg of hjj zyne ver klaring, zoo noodig, niet tchriftelyk mocht in zenden. Het antwoord luidde: >Nu weet u wat u doet, ga dan maar weer naar H., dan kunt u uwe patiënten af maken; dag dokter! Dit lezende vroegen wyons af: alamen zóó een man van zekere positie bejegent, zouden dan de menigmaal vernomen klachten van een voudige arbeiders over de behandeling die zy ondervinden van de zjjde van sommige beambten wel altyd overdreven mogen worden genoemd (Amst Een scheepsjager en vrachtrijder uit Gouda, A. M. S. genaamd, werd wegens diefstal van een paardendek en een halster te Reeuwyk, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. Gisteren voor het gerechtshof te ’a-Graven- hage in hooger beroep terechtstaande, beweerde bekl. de bedoelde voorwerpen gevonden te hebben en voornemens geweest te zijn ze aan den eigenaar, wanneer hjj dien zou hebben opgespoord, terug te geven. Zyn verdediger, mr. C. W. Slingerman, trachtte deze verdedi ging nader aan te dringen en concludeerde tot vrjjspraak. Het Openb. Min. eischte bevestiging van het veroordeelend vonnis. Uitspraak 29 September. De nieuwe afdeeling Aalsmeer der Neder- landsche Maatschapdy voor tuin- en plantkunde werd door het hoofdbestuur der Maatschappij officieel geïnstalleerd, bij monde van den voor zitter, den heer W. A. Viruly Verbrugge. Zooals bljjkt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam,zijn inde verloopen 24 uren 2 nieuwe lijders aan cholera asiatica aangegeven. Een daarvan was eene vrouw, woonachtig in pand no. 25 in de Kipstraat, die reeds gisterenochtend is overledende andere lyder, een gewoner van pand no. 84 op den Vïsschersdyk, is naar de barak in Crooswjjk vervoerd. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 36 ge vallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 19 met doodelijken afloop, terwyl 2 lyders hersteld zyn eu 15 lyders in behandeling blyven. Te Oudshoorn a/d Ryn is Woensdag opnieuw een cholera-geval voorgekomen, en wel by eene 40-jarige vrouw op de grens tusschen die ge meente en Woubrugge. De aangetaste overleed nog denzelfden dag. Er is thans nog één lyder in behandeling. Het Vaderland bevat een particuliere cor respondentie uit Transvaal, waarin over de be volking en de toestanden een weinig vleiend oordeel wordt uitgesproken. Wie zyn eind-examen H. B. S. achter den rug heeft, kan zegt schrjjver in Holland of ook in Indië veel beter terecht dan in de Transvaal. De Transvaalsche boeren, die men in Holland houdt voor een vroom, godvruchtig, eerljjk, braaf volk, worden geschetst, als een leugenachtig, kwaadsprekend volk, waarin men niet teveel vertrouwen kan stellen. ken k No. 73. Uit Utrecht wordt het volgende curie Uzé geval medegedeeld: Een fiamilie was naar een der Singels verhuisd, waai de huizen vrywel van gelyken bouw zyn, en het dus de zaak is, goed op het nummer te letten. Te midden der verhuizingsdrukte keert de dienstbode des avonds van een boodschap in de stad huiswaarts en laat zich, om den weg te bekorten, door het raam in de kelderkeuken afzakken. Maar om zich heenziende, ontdekt zy, in het verkeerde perceel terechtgekomen te zyn. Langs denzelfden weg tdrugkeeren is niet wel doenljjk, omdat het raam aan de bin- nenzyde te hoog is. Dus de trap maar op en door de voordeur naar buiten. Oök dit gaat niet, want de voordeur is gesloten, en naar het schjjnt is niemand thuis. Na een uur wachten wordt de dienstbode eindelijk bevrjjd door de thuiskomende meesteres des huizes, die, natuurlyk, van deze onverwachte ontmoe ting niet weinig geschrokken was. (»De Tyd.<) Eu wanneer ik dit jonge meisje eons lief had 1’’ hernam Zenko. «Bemint gij Anna Sentikoff?” deze vraag klonk streng uit den mond van den zendeling. «Bemint gij haar werkelijk P” «Ik stelde eens zulk een geval voor I” antwoordde Zenko ietwat wrevelig. Hoe lastig, ja hoe onver- dragolijk scheen hem die man toe. «Niet ieder heeft de roeping om een asceet te worden of te zyn I” ging hij voort, «en de kerk keurt immers do liefde goed, daar zy het huwelyk tot een sakrament verhief!” «Ja, zeker, het huwelyk I” antwoordde do priester, terwijl hij op het laatste woord den nadruk liet vallen. «Maar niet die dwaze liefde, die voor den man niets meer dan een gril is en voor do vrouw gewoonlyk in rouw eindigt.” «Wanneer men over alle mogelyke gevolgen van de een of andere neiging wil zitten napluizen zou men geen meisje durven naderen 1” hernam Zenko. «O ho I Zpo vreeaelijk staat het er niet bij. Do man moet evenwel met zich zelf in het reine zyn, eer dat hij tot oen meisje van liefde spreekt. Met een jong, onervaren hart proeven te nemen, is niet alleen gevaarlijk, maar ook wreed I” «Ik spoel met niemands hart I” antwoordde Zonko gemelijk. «Doch gij ziet overal spookgestalten eer waarde heer I Gij zoudt gaarne zien, dat alle meis jes in een klooster werden gestopt.” De zendeling glimlachte. «Houdt gij me waarlyk voor zoo’n dwaas? Wat evenwel dit meisje aangaat, zoo wil ik gaarne be kennen, dat het geen gemakkelijk werk is om eenen haar waardigon echtgenoot voor haar te vinden. Zy is vatbaar voor geestdrift en is rein en waar en ai) En mevrouw von Tennenberg alzoo vroeg do zen deling ietwat spottend. «Wat hoeft deze hiermede te mak g antwoordde Zenko snel, terwijl hij de wenkbrauwen fonsde. «Wat zal zij er van zoggen, terwijl gij haar ge trouwe ridder geweest zijt en haar gezelschap boven dat van het jonge meisje verkozen hebt «Mevrouw von Tennenberg zal vermoedelijk daar niets van zeggen, even zoo min als zij myno zooge naamde ridderdiensten anders zal opnemen dan zij gemeend waren. Overigens wat beduiden deze onderzoekingen P Ik ben toch niemand van myne daden rekenschap schuldig P” «Niemand, behalve u zelf" hernam de zondeling ernstig. Zenko maakte eene ongeduldige beweging. «Wanneer hei maar om haar te doen was.” «Om wien is het te doen P viel Zenko in.” Om een jong meisje, dat onbeschermd in de wereld staat.” «En waarvoor gij bizondor interest stelt I” vulde Zenko honend aan. «Ja zeker I” liet de priester er terstond kalm op volgen, wier hulpelooze toestand my innig mede lijden inboezemt!” Zenko iweeg een poos. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1