t BINNENLAND. len STERKEN en zwakken. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 18 September 1893. 33ste Jaargang. No. 6151. ING 1 clrt meg. il i FEUILLETON. L st. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. raken gedurig aan den burg, I vorbrei- ui.. k Zoon. het tend Voor de vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de ie openb. school te Berg- Ambacht, hebben zich 2 sollicitanten aange meld. 60-* ;he ge- ■I de HE 1 met 1.90 Haard kolen 9.80 9.30 9.- 8.70 8.65 t). rfl. J. Prince en Co. J. de Koster, P. Krjjgsman, D. van Stavel, - A. feambeH, Alles per 1000. KG. Kachelkolen. 7.84. 7.70. 6.494. 7.24. 6.23. M n in izoo >ver- and- nks- sche iljn, en, oel- ruit rijn, aan hare terp Bjj het bezoek aan het diaconnessehuis te Arnhem heeft H. M. aan elk der zieken eene bloem geschonken, wat natuurlijk ten hoogste gewaardeerd werd. te publiek wanhopige ;en uit de jschriften ian de eerend h. ür. P. Po th Dr. -direo- la, rue, is acr. Dr. C. et de troteoeren l komt de lono phy- l verbreid aad blijkt >r den gc- opgedaan morden vgestel m, en zij Eergisteren is te ’s-Hertogenbosch op aan wijzing van een gepensioneerd militair door de gemeentepolitie aangehouden H, R. de B., si- 1 van den in de ver- De stoombooten naar Rotterdam, Gouda, ’s-Gravenhage, enz. varen thans in plaats van via Arnhem, via Kampen. Zij moeten lichter- aamdo graine slape et ie door sn, on- ler ge- an ge- h-kende Ie 1, geou n voor .ngstig ringen ‘hoofd, anden nei^jes jonge n, wordt koste- (Uii het Duiltch.) I.OIhSdli: COURANT schepen medenemen en grond vast. garenmaker te 's-Bosch, geboren te Rotterdam, beschuldigd van de beide Koninginnen opzette lijk te hebben beleedigd. Te Roermond is men by het boren van een Nortonput, in het Broeder-klooster, op eene diepte van 17 M. op eene kolenlaag gestooten. Deze is ongeveer 75 cM. dik. Voor de vergadering van de Tweede Kamer op a s. Dinsdag te 3 uur, is aan de orde gesteldopmaking der nominatie voor het voorzitterschap en trekking der afdeelingen. De Eerste Kamer zal Woensdag in de sec tiën bijeenkomen, tot onderzoek van het adres van antwoord op de Troonrede en van de aan hangige wetsontwerpen betreffende handel- en fabrieksmerken; wijziging hoofdstuk V der Staatsbegrooting; spoorweg Malang-Blitar; ver- hooging Indische begrooting; pensioenregeling der oude weduwen en de onteigening voor Utrecht. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de vrijwillige oefeningen in den wa penhandel hebben zich in de gemeente Reeu- wijk 11 jongelieden aangemeld. Met 1 October begint een nieuw kwartaal; zij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Nu de heer Gottfried Mann de betrekking van kapelmeester van het muziekkorps van het 4de reg. inf. te Leiden neerlegt, hebben be stuurders van Musis Sacrum* aldaar aan het eind van een afscheidsconcert, gisterenavond voor bet laatst door hem gedirigeerd, gemeend hem eene gepaste hulde te moeten brengen. De heer v. Reenen vertolkte als voorzitter de gevoelens van waardeering van Mann’s kunst, waarvan hij de leden van Musiszoovele malen had doen genieten, en bood hem een 'beeld van terra cotta aan. (Hbl.) Aan de Arnh. Ct.werd van hier uit goede bron gemeld, dat van de 50 voor Alkmaar geslaagde jongelieden geen enkele gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid van art. 45 van het Regl. voor de Cadettenschool, om elders het voorbereidend onderwas voor de Mil. Acad, te volgen. Het blijkt dus, dat de te dezen aanzien in dertijd in de Tweede Kamer geopperde bezwa ren tegen het internaat zeer sterk overdreven waren. De ouders van de geslaagde jongelieden, die toch wel niet uitsluitend godsdienstig vrij zinnigen zullen zjjn, schynen geen gevaar te duchten van een godsdienstlooze opvoeding.' De heer Gerrit de Jong te Aalsmeer hoopt den 25sten dezer zjjn 102den verjaardag te vieren. In het jaar 1881 herdacht hy zyne 70-jarige echtvereeniging. Zijne vrouw, die toen 92 jaar oud was, stierf kort daarna, even eens een zoon van 76 jaar. Thans heeft de Jong nog zeven kinderen in leven; by een van hen woont hy sedert geruimen tyd. Het 8-jarig dochtertje van den landbouwer Jac. van Ryn te Waddingsveen, dat een kroontje plaatste op het hoofd van haar aan besmette- lijke keelziekte gestorven kameraadje, overleed een paar dagen daarna aan dezelfde ziekte. Donderdag middag omstreeks 12 uur kwam de bouwman A. Teeuwen, wonende te Ouder kerk a/d IJsel, uit Gouda rijden met paard en wagen. By den korenmolen van A. Fijn te Gouderak aangekomen, schrok het paard, doch er had verder geen ongeluk plaats gehad indien de stoot van het bit niet was gebroken. Het beest kreeg daardoor eene vrye beweging en geraakte aldaar van den weg, echter gelukkig aan den binnenkant. Op den wagen bevond zich nog een kaaskooper, die den val niet kon voorkomen en een paar wonden bekwam aan de lip, die door den geneeskundige alhier zyn gehecht. De voerman en het paard kwamen met den schrik vry, de wagen werd op ver scheidene plaatsen beschadigd. Voor de woningen van choleralyders te Rot terdam, die weigerachtig zijn om naar de barak vervoerd te worden en in hunne woningen verpleging vinden, is een politiepost geplaatst. Choleralyders, die aldus verpleegd worden, be vinden zich één in de Simonstraat, één in de Van Speykstraat, en één in de Wilhelminastraat. De »Arnh. Ct< bevat de volgende curieuze advertentie »Lid van den Gemeenteraad. Wordt gevraagd door veel kiezers uit den kleinen burgerstand een candidaat voor een waarschynlyke vacature in den Gemeenteraad. Voor waar den: Eerlyk, rechtschapen man, geen landverhuizer. Brieven onder letter G. M. bureau van dit blad.< Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) wordt met 1 October aan de openbare school, aan elk die zulks verlangt, kosteloos herhalings- onderwys gegeven. Tegen eenen man te Zeist, die zyne moeder met een mes eene verwonding toebracht, welke den dood ten gevolge had, is door de Utrechtsche rechtbank 7 jaren geeischt. Zooals blijkt uit de mededeelingen burgemeester te Rotterdam, zyn i« loopen 23 uren geen nieuwe lyders aan cholera asiatica aangegeven. Een der nog in behande ling zynde lijders is overledentwee zyn her steld. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 36 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 20 met doodelyken afloop, terwyl 4 lyders hersteld zyn en 12 lyders in behandeling blyven. Sedert eenige dagen heeft de winkelbediende G. v. d. M.. wonende Almondestraat no. 50 te Rotterdam, heimelyk de echtelyke woning verla ten, medenemende f 150, al het good en zil ver, en eene weduwe die in de Nieuwe Kerk straat woonachtig was. Zyne vrouw is met 5 kinderen nagenoeg onverzorgd achtergelaten. In den nacht van Zondag op Maandag jl. werd bjj den landbouwer L. Van Tilburg te Nieuwerkerk a/d. IJsel eene schouw gestolen. Dinsdag morgen mocht het den ryksveldwachter, opziener der jacht en visscherij alhier, N. de Graaff, gelukken, gemelden eeheuw onder Kni- lingen op te sporen. De dader, die ook een paar roeiriemen onder Zevenhuizen bad ont vreemd, is onbekend. tyd zonder erbarming!” //Wie weet het I” gaf zij ton antwoord. //Ik her inner me nog dat het mij vreeselyk hinderde, dat de getrouwde vrouwen u het hof maakten en gij daaronder zoo koud bleeft ala een steen. Ik dacht toen bij me zelfaan dien jonkman zou ik 't willen betaald zetten, wanneer hij eens op mij verliefd werd 1” Zenko moest lachen. „En waarom hebt gij toen dat spelletje niet ge speeld. Het stond toch in uwe macht dien dommen jongen hot hoofd op hol te brengen.’* //Waarom denkt gij dat?” vroeg zy hem vast in de oogen ziende. „Staat het dan nog heden in myne macht voor eenen man gevaarlijk te zijn?” Hij keek haar bij die laatste woorden eenigszins verbaasd aan. „Wanneer gij ’ter op aanloggen wilt”antwoordde hy „dan ja I” „En gij veronderstelt, dat mij niets daaraan gele gen is hornam zij snol. „Ik dank u, dat gij myne nederlaag onder zoo sohoonen dekmantel weet te verbergen. Doch brisons la dessus I Toen der tyd was ik niets beteekenend voor u en nu bon ik dit nog, dat neet ik. „Laat ons liever over wat auders praten I” Hy boog en begon op haar verlangen over anderen dingen te praten. Intusschen kon hij ’t niet laten ovor hare laatste woorden na te denken. „Wat wil zij toch van me?” zoo vroeg hij zich rel ven af. „Waarom zegt zij mij dit alles? Als het oen spel moet wezen gaat dit tooh wat al te ver. Zoude zy werkelijk verlangen, dat ik haar ging liefhebben Neen I dat is toch onmogelijk I Eu toch, waarom onmogelyk?” GOUDA, 16 September 1893. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. J. Fortuyn Droogleever om gezondheidsredenen gedurende eenigen tyd verlof gevraagd als leeraar der ryks h. burgerschool en zullen er maatregelen genomen worden om in de waar neming zyner lessen tydelyk te voorzien. Naar de «Haarl. Crt.» verneemt, zyn, te Chicago bekroond Voor rozen de «Nursery Association» ie Boskoop. Voor rhododendrons, voor azalea’s, voor clematis en voor phlox de «Nursery As sociation» te Boskoop. onderzoekenden blik aan. Toen zy den vijver genaderd waren stond zij stil en liet haar oog weiden over de watervlakte. „Weet gij wat mij zoo even te binnen schoot I” zeide ztj tot haren geleider zich wendend. „Dat ik u nog eens ontmoet heb maar bet is jaren lang ge leden I” „Wanneer moet dat gewqest zijn „Te Berlyn, in het salon van mevrouw B. Gy waart toen nog een zeer jong monscb, zonder baard, een goed uit do kluiten gegroeide knaap, maar mot dat al in houding en manieren van eeno zeldzame zelfstandigheid. Dit was vooral wat mij in u opviel, want voor muziek gevoelde ik in die dagen niet veel sympathie en in mijn oogen waart gij, hoewel men toen reeds veel ophef maakte van uw pianospel, niet meer en niet minder dan een kwajongen I” „Waarom herinnert gij mij daaraan vroeg bij glimlachend. „Sedert dien tijd zijn er 20 jaren over heengegaan 1” „Ik ben zoo oud ala gij” hernam zij haar hoofd achterover werpend. Ik maak er geen geheim van dat ik 88 jaar ben. Maar ik zie er nog jong genoeg uit niet waar?” Schoonheid on jeugd zyn relatieve begrippen” liet hy er terstond op volgen „eene schoone vrouw is altijd jong.” Alzoo ging ik toen ter tyd als een kwajongen op wien gy geen acht sloegt, u voorbij, gij bemerkt thans dat mijn smaak aanmerkelijk verbeterd, ja verfijnd is I” Wanneer gij eens in dien tyd op my verliefd waart geworden I” hornam zy nadenkend. „Dan zoudt gij my waarschijnlijk hebben uitgelachen. Zeventien jarige meisjes zyn tegenover jongens van dien leef- To Ellekom is tegen een 18-jarige dienst bode procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van drie gouden tientjes met de beeltenis van koning Willem I uit eene gesloten kast van haren meester. Het geld had zy grootendeels besteed om kleedingstukken te koopen. Hy horinnorde zich nu het gesprok dat eenigen tijd geleden gehouden en half reeds door hem ver geten was. Zy had hem, zonder dat hij ’t baar vroeg, een blik doen werpen in haar huwelijksleven; da/ zoo weioig geluk bevatte. Wat had zij toen gezegd. „Het is voor elke vrouw een vreeselyk lot, zon der liefde door het loven te gaan. De vrouw heeft behoefte aan liefde, anders wordt zij ziek of slecht.” Merkwaardig toch, dat zijn geheugen zoo goed deze woorden had bewaard, en dat zij hem nu juist in de gedachtenis kwamen. Zou zy dat gezegd hebhen, wanneer hy haar geheel onverschillig wai. Aan iemand, voor wien men niets voelt, zegt men zulke dingen niet. En was hij toen niet geneigd op haar spel in te gaan en eens te beproeven hoe ver men gaan kon Doch neen, dwaasheid dat alles I Hij poogde zich los te rukken van die verkeerde gedachten. „Zij koketteert met my, niet anders I Alles is bij haar komedievertoon, de zucht om zich interes- rant aan te stollen. Wat ben ik toch voor een ijdele gek, dat ik de kunstjes van eene geblaseerde, naar gevoelsprikkeling smachtende vrouw van de wereld, op eens zoo tragisch wil opvatten 1 Ter sluiks zag hy haar aan.” „Zij misleidt zich zelve. Zy ziet er niet jonger uit dan zij is. Zij is ook volstrekt niet mooi. Deze laatste gedachte bevredigde hem. Zie eens die kleine plooien om hare oogen geven baron ouderdom maar al te juist aandie scherpe lynen om haren mond worden door geen poudre de riz bedekt. (FbrA wrw^.) Met verwyziging naar achterstaande adver tentie vestigen we de aandacht op het juweeltje Maakt de kinderen gelukkig* van Mevrouw Elise van Calcar, 't Is een beknopte handlei ding om zich in korten tyd Fröbels opvoedings leer eigen te maken. Dat in zeer korten tijd reeds een tweede druk daarvan verscheen, pleit zeker ten sterkste voor het gunstige onthaal, dat dit werkje te beurt valt. Kinderen gelukkig maken wie zou daar niet gaarne aan medewerken vraagt de schrijf ster. En dat men ze met dit boek gelukkig kan maken lijdt geen twijfel, wanneer men den ryken inhoud nagaat: vele nieuwe spelen, lieve versjes en aardige verhaaltjes. Vierentwintig tusschen den tekst geplaatste afbeeldingen benevens een plan voor een kin derspeeltuin en ten slotte het keurige bandje maken dit werk zeer aantrekkelijk. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SS) Het was een verward schrijven zonder eenigen samenhang vol hartstocht, terwijl hot geen andere uitwerking kon hebben dan om haar, die deze let teren ontving, in onrust te brengen. Of zij mij antwoorden zal dacht hij. O zeker, maar wat zal zij schryven Nu werd hy weder even gejaagd als van nachthij hield het tusschen die vier muren niet langer uit. „Ik moet er uit, ik moet mij moe loopen. Wanneer ik terug kom zal haar antwoord wel hier zijn I Hij ging zijn kamer uit en wilde juist het hotel verlaten, toen hij bij de dour mevrouw von Tennenberg tegen kwam. Die ont moeting viel hem rauw op het lijf en was hem zeer ongewenscht. Dat denken en peinzen sedert heden morgen had hem overspannen gemaakt. Hij stelde Alice voor eene wandeling te gaan doen. Zy keek hem ter sluiks aan dacht een oogenblikje na en stemde toe. Zoo slenterden zij met langzamen tred naar den vijver heen. Alice was opvallend stil en terugge trokken. Des te drukker sprak hy on met zulk eene radheid stroomden hem de woorden uit den mond, alsof hij bang was, dat ééne minuut zwygens hem in gevaar zou brengen. Hy redeneerde over alles en nog wat en sprong zoo doende van den hak op den tak, en zij liep naast hem met gebogen hoofd en zag hem nu en dan van ter zijde met scherp Heden middag bad ten Raadhuize dezer Gemeente de aanbesteding plaats van do be- noodigde Steenkolen ten dienste der Gemeente Ingeschreven werd door:

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1