s. rol, zen, nering. «OSMAN- K-, Dinsdag 19 September 1893. 33ste Jaargang. BINNENLAND. ÏTJUR. VER 1OL Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BODE, ede getuigen No. 6153. Magazijn FEUILLETON. ii STERKEN EN ZWAKKEN. O AP. SETTER. I. 3. eparatie. i., Tiendew, g mogelijk 1 Bureau dezer van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de Afd. Gouda, L DE JONG. >riek, .raagt a< t linnen goe- an de Wol- ivak van 1 December het nacht- garnizoens- door het wonder. K 4 ,11 wordt geves- sding, welke 1893, des mid- ant by de le enhage ten lerdervoort ring van den ng zal worden (M M DuUkI.) OUDE MMER id zyn, komen van 1.01 IMHE COIBt\T ruling. Het vleesch, jzing in het alhier en by it fungeerend 8 nadere in- gen. liging in de 18 September schte, van rde ie b doeleinden, de van ouds ran Gouda. ^oenoliet en BE1NS< te iprtja im Van gemeentewege wordt te Alfen a/d Ryn duinwater van de Leidsche duinwaterleiding aangevoerd en in vaten door het dorp gereden, zoodat ieder zich gratis van goed drinkwater kan voorzien. Ingeschreven werd J. H. de Wilde voor L. L. van Dorst P. A. Burghout A. Snelleman W. Bokhoven J. J. Duim J. Faaij H. J. Nederhorst C. Wildenburg Men meldt uit Hardingsveld De krankzinnige L. B., die haar 3-jarig kind doodtrapte, is in hare woning terugge keerd. Na eerst naar het krankzinnigengesticht te Dordrecht gezonden te zyn, bracht men haar terug, daar er geen plaats was. Daarop heeft men haar in eene kamer van het raadhuis onder bewaking gesteld, tot men zekerheid had, plaats voor haar in een gesticht te vinden. Van alle gestichten evenwel waar men informeerde, kreeg men ten antwoord >geen plaatse. Daarom is de vrouw naar hare woning ge bracht en haar echtgenoote als bewaker aan gesteld. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gisteren ontstond ruzie in het huisgezin van v. V., die zoodanig gevolg had, dat demanzyn vrouw een klap op het oog gaf, waardoor Waar- schynlyk hare overbrenging naar Utrecht noo- dig zal zyn. v. V. moet een zeer oppassend man zyn, die erg ontevreden is gewoiden, om dat zijn vrouw nogal gebruik maakt van de Het blad kan meedeelen, dat de minister Dinsdag de stad bezocht heeft in verband met bovengemeld onderzoek; maar of de beslissing voor de oplossing van het nieuwste vraagstuk betreffende de rykskweekschool o. a. een feit is, daarvoor bestaan vooralsnog geen gegevens. Men meldt uit Amsterdam Sedert gisteravond worden langs den weg door allerlei personen biljetjes verkocht en ver spreid, die op het eerste gezicht niet anders dan voor gewone tramkaartjes kunnen gehou* den worden. Aan de acbterzyde is een annonce van een photograaf afgedrukt, terwyl de voor- zyde, hoewel met andere woorden dan de tram kaartjes bedrukt, een bedriegelyke nabootsing mag heeten. Gisteravond zyn reeds twee personen, die de papiertjes tegen den gewonen prys der tramkaartjes verkochten, door de po litie aangehouden. Heden echter schenen de biljetjes gratis verspreid te worden, by wgze van reclame voor den photograaf. Ten einde de zoogenaamde vreemde kooplie den in postpapier en dergelyken zooveel mo gelijk uit de gemeente te weren, zullen door den burgemeester te Middelharnis bg de inge zetenen circulaires worden verspreid waarin zg worden nitgenoodigd, van bedoelde personen niets te koopen, en aan hen niets te geven. Dat er Vrydag te Utrecht één candidaat gymnastiek-examen kwam, was geen De commissie kon hem niet laten ver drinkenwant ’t was een Karper. ■■«to Met 1 October begint een nieuw kwartaal; zij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Zaterdag 16 September is het faillissement uitgesproken van Martinus van Riel, winkelier en broodbakker te Goudarechter-commissaris mr. H. A. van Rees, curator mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat en procureur te Gouda L. Sanders, koopman te Goudarechter-com missaris mr. G. Polak Daniels, curator mr. D. van Houweninge, advocaat en procureur te Rotterdam. bijeenkomsten van het Heilsleger en daardoor op tyd niet voor hare huishouding zorgt. bg: RS Jz. m echtheid ia k steeds voor- iam der Firma I. Zaterdagavond te 8 uur werdt naar de plan- teekeningen van den heer C. P. W. Dessing, bouwkundige alhier, aanbesteed: het bouwen van een dubb. winkelgebouw voor den heer F. Bahlmann te Gouda. door: oor 12,804,75. 12,779.— 12,300.— 12,097.— 11,998.— 11,520.- 11,445.— 11,443.- 11,159.- Allen te Gouda woonachtig. Het comité der Krimpenerwaard-Spoorweg- maatschappij is thans samengesteld uit de hee- ren: mr. A. D. H. Kolff, burgemeester der gemeente Schoonhoven, voorzitter; P. Greup, wethouder der gemeente Schoonhoven, 2e voor zitter; JP. Mahlstede, wethouder der gemeente Berg-Ambacht; P. F. Slijpe, bugemeester der gemeente Ammerstol, en M. J. Chevallier, oud- burgemeester der gemeente Schoonhoven. Naar men verneemt, is het comité steeds yverig werkzaam aan de voorbereidende werk zaamheden, die, hoewel zeer omvangrgk, echter reeds flink vorderen. «Zou het kind niet beter gedaan hebben, wanneer zij hem niet geantwoord bad P” zoo dacht hij weder maar hij werd boos op zichzelf bij die gedachte. «Wat wilde hij dan toch eigenlijk P Ja I wanneer hij dat maar ecus goed weten mocht I Ik ben over spannen I dacht hy, ja, dat is het I” Aan tafel was hij stil. Alice daarentegen was zeer spraakzaam, doch zy sprak niet regen hem, maar tegen den zwijgenden zendelingzij had blijk baar den lust om hem te betooveren, dien man, die voor alle vrouwelyke kunstgrepen zoo weinig vatbaar U’S trachtte althans hem voor zich in te nemen. «Eone ijdele vrouw is zij toch, die niet dulden kan, dat iemand haar voorby ziet I” dacht Zenko niet ronder spijt by zich zelf. «Met een ieder ko ketteert zy en met een ieder op verschillende manier. Van ochtend was ik de dupe en nu is het de zen deling. Gelukkig doet het hem geen kwaad.” Het was Vrydag. De priester at natuurlijk geen en Alice, die hem niet uit het oog verliet, achtte het noodig, zich by hem te verontschuldigen, dat zy wel vleesch at. #Ik zou zoo gaarne vasten I” zeide zy. «Maar de dokter heeft het mij streng verboden. En gy, hoog eerwaarde I weet, dat men onzen achtenswaardigen geneesheer onvoorwaardelyk gehoorzamen moet.” Zij loog, zy had met den geneesheer in *t geheel niet over het vasten gesproken, omdat zy nooit vastte Maar de zondeling mocht haar doorzien. «Het ia mij even als de anderen volkomen onver schillig, wat gy eet of niet eet mevrouw I” gaf de zendeling haar kalm ten antwoord. «Ik heb ook werkelijk niet eens er op gelet.” «Overigens zoo liet hy er glimlachend op volgen spreekt de Te ’s-Bosch gaat volgens de »Nbr.< het praatje, dat den Bosch de rgkskweekschool en daaraan verbonden leerschool zal behouden. Er is opnieuw onderzoek ingesteld naar den toe stand der gebouwen en thans zou het middel gevonden kunnen worden" om die afgekeurde gebouwen in behoorlyken staat te brengen. De afdeeling Woerden en Omstreken» der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Woensdag 1.1. eene vergadering, die door 25 leden werd bggewoond. Na heropening door den Voorzitter en lezing der notulen door den Secretaris, die goedgekeurd werden, werd over gegaan tot het nazien der rekening, die mede goedgekeurd werd. Daarna was aan de orde de behandeling ter verkiezing van Bestuurs leden. Als zoodanig waren aan de beurt van aftreden de hh. J. Brunt Wz., P. van Kijken C. Kastelyn. Tot stemming overgaande, bekwam de heer J. Brunt Wz. 25 stemmen, C. Streng 24, P. van Eijk 22 en C. Kastelyn 3zoodat de heeren J. Brunt Wz. en P. van Eijk werden herkozen, en in plaats van den heer C. Kas- telijn, de heer C. Streng werd gekozen. Ten slotte werd door den Voorzitter mede- deeling gedaan dat er, naar aanleiding van een in eene vorige vergadering genomen be- De Bond van klerken by ’s ryks belastingen in Nederland* zal zich andermaal tot de Tweede Kamer wenden; thans om te trachten te ver- krygen, dat de leeftyd van aanstelling, in plaats van op 30, op 23 wordt gesteld en dat de belooning niet afhaukelgk wordt gesteld van de bureaukosten eens ontvangers. Donderdag 28 September des avonds 7j uur zal ten huize van den heer Dam eene verga dering worden gehouden van van het Ned. Ond. Gen. Agenda1. Opening der vergadering. 2. Lezing der notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ver slag van den afgevaardigde naar de Gew. ver gadering. 5. Verslag van den afgevaardigde naar de algem. vergadering. 6. Verkiezing van een lid in het Hoofdbestuur. 7. School wandelingen v in te leiden door den heer Slop. 8. Vaststel ling der Agenda voor de yolgende vergadering. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. sluit door het Bestuur der Afdeeling pogingen gullen worden in het werk gesteld tot het verkrygen van de toestemming tot het houden eener verloting en tentoonstelling, te houden in het volgende jaar. Op de algem. tent, te Amsterdam zyn o. a. nog bekroond voor hoenders, Langshans. le pr J. Schilt, Stolkwyk. Plymouth-rocks. 2e pr. J. Schilt, Stolwyk. Cochin-China’s, iedere andere variëteit als geel: le pr. J. Schilt, Stolwijk,patryskleurig. Afdeelingen paarden inlandsch gekruist ras. Voor hengsten, geb. 1891, eervolle vermeld. J. H. van der Torren, Zevenhuizen. Afdeeling paarden van vreemde rassen of kruisingen. Hengsten geboren 1890, 2de pr. Vereeniging tot verbetering van het paardenras te Zevenhuizen. kerk de zieken en lijdenden vrij van het gebod van vaaten. Ik zeg u dit tot uwe geruststelling.” Daarop roerde zy het onderwerp van zijn aan staand vertrek aan, en gaf hem de verzekering, dat het haar vreeselyk speet, hem te zien heengaan. «Och I had ik nu maar eens u mogen hooren prediken I” riep zy zuchtend uit. «Ik ben verzekerd, dat uwe prediking eenen diepen indruk op mijn ge moed zou gemaakt hebben I” Ontkennend schudde hij het hoofd. «Ik ben maar een middelmatig spreker!” ant woordde hij. «Mijn stem laat mij vaak in den steek. Vergeet toch niet, dat ik een ziek man ben, althans dit nog was, korten tijd geleden I” «En toch denkt gy er aan om te vertrekken en terug te keeren naar uwe wilden. Gy zult eenmaal het slachtoffer worden van uw moeitevol leven!” «Zooals God het wilantwoordde de priester maar hier zou ik sterven van heimwee I” en dit zeggende keek hij met droomerigen blik naar buiten. «Geen vrouw, goon kind, geen tehuis geen aard- sebe liefdebanden, geen aardsche wenschcn. Slechte dit ééne verlangen in ’thart: God en zijn Evan gelie!” Alice boog het hoofd en zeide niets meer. Zy dit moet tot haar eer gezegd worden schaamde zioh over haar koketteeren met zulk eenen man. Toen de maaltijd afgeloopen was en de gasten de zaal verlaten hadden, trad zij op den priester toe en verzocht hem om zijnen zegen. Dit verzoek was inderdaad ernstig gemeend. En op even ernstige wijze voldeed hjj aan haten wensch en ging daarop met stommen hoofdknik ten afscheid, de zaal uit. (Fbr/t ttrvolfj.) Van de aangeboden gelegenheid om des Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te gaan, maakten Zondag 135 personen ge bruik. In een Buitengewoon Politieblad waarin omtrent de geheimzinnige zaak-De Jong de reeds bekende bijzonderheden officieel worden medegedeeld, verzoekt thans de officier van justitie te Amsterdam mededeeling omtrent Ijjken van onbekende vrouwen, in den laatsten tyd gevonden. Zoo mogelyk met opgave van signalement; alsmede een nauwkeurig onder zoek naar de vermiste vrouwen. GOUDA, 18 September 1893. Gisteravond is hier ter stede een cholera geval voorgekomen met doodelyken afloop. De lyder was De Keizer, wonende bovenhuis Raam 60. De bewoners zyn ter observatie in de Heerenknde gebracht. De benedenbewoners, die een winkel in vruchten doen, wilden daarheen niet gaan. De vruchten zyn in beslag genomen en onschadelijk gemaakt. Zaterdagmiddag heeft de benoemde gouver- neur-generaal van Ned.-Indië, jhr. Van der Wyk den Haag verlaten, ten einde via Bazel naar Genua te reizen en aldaar aan boord te gaan van het stoomschip «Prins Hendrik «dat hem naar zyn bestemming zal voeren. De opperlandvoogd werd vergezeld van zijne echtgenoote en twee dochters, aan wie in de wachtkamer van het Staatspoorstation door ^vrienden en kennissen bloemruikers werden overhandigd. willen schijnen, hy gedraagt zich, franchemcnt gezegd, als een stervende. Toen hij afscheid van mij nam was hij volstrekt niet geroerd. Achzoo gaat het als men aan den oever des doods ligt, wordt men voor alles onver schillig I” Het deed Zenko pijnlijk aan, ja het deed hem zeer aan zyn gemoed aan Anna herinnerd te worden. Wellicht was het omdat hij in de laatste uren geen enkel oogenblik aan haar gedacht had. Onze kleine kring zal zich weldra oplossen” liet hy er op volgen om toch iets te zeggen. «Onze zendeling praat ook van vertrekken. En gij? Hoe lang denkt gij nog hier te blyvenP” «Ik weet *t nog niet.” De zendeling en do beide Russen kunnen gemak- kelyk weg. By den een is het zyn thuis, dat hem roept, bij den ander zijn het de wilden, die hem wenken. Maar mij trekt niets en niemand en dat is het juist wat mij het heengaan bemoeilijkt I” Aan de deur van het hotel gingen zij van elkan der wegZenko ijlde naar zijn kamer. Daar zag by, het vertrek binnentredend, iets wits op zijn schrijf tafel liggenhy greep er terstond naar. Het was een briefje vau Anna. «Ik begryp u ni0t volkomen I” zoo luidde de inhoud, «en ik weet eigenlijk niet wat ik daarop antwoorden moet. Het gaat zeer slecht met mynen armen broeder; geen enkele minuut kan ik mij van hem verwyderen. Ook moet ik u zonder getuigen apreken. Heden avond zal ik aan het venster staan 1” Hy vouwde het briefje langzaam dicht en stak het even langzaam by zich. Het werd hem vreemd te moede. 23) Ja waarde mevrouwtje! die plooitjes en lynen geven maar al te goed te kennen, hoe oud gij zyt. En bovendien die groote mond behoort ook niet by dat mager gezichtje. NeenNeen I Gij zyt niet mooi. En toch dien mond, dien grooten wreeden mond moest hij telkens en telkens aanzien. Waarom moest hy tot eiken prijs haar maken tot eene oude leelyke vrouw. Want sy was niet leelijk inderdaad nietZij was mooi, zeer mooi zelfs I Zy had iets eigenaardigs, iets pikants over zichzy was eene niet allodaagsche verschijning, die onwillekeurig den blik op zioh doet vestigen en boeit. Dwaasheid dacht hy uog eens. Ik ben van daag opgewonden Dat wachten heeft myne zenuwen van streek gebracht, en in zulk eene stemming is het gevaarlyk om met eene vrouw alleen te zijn. Hy besloot naar huis te keeren. Trouwens het middaguur naderde en uit de verte en dichtbij hoorde men het klokgelui van 12 uren. Op den terugweg spraken zy weinig. Alice deelde hem mede, dat zy gisteren den kranken jongen Rus bezocht had «om afscheid van hem te nemen” voegde zy er haastig aan toe. «Deze twee gaan ons ver laten, waarschijnlijk morgen. De arme jongen is vreeselyk naar. Hy deed ook nu niet de minste moeite meer om zioh goed le houden en gezond te De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1