im im ll *1 iüSE. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i Woensdag 20 September 1893. No. 6153. 32ste Jaargang. FEUILLETON. ►NEN, nts. Coiffeur, 193. STERKEN EN ZWAKKEN. both, van Uit Apeldoorn wordt 5 et. per toe mocht gelukken 1W, »nd i hart odt, kan Zoon. «MAN. r flacon by V Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. EBEX regeld ir 2 uur. ihalte. icieuse nks. 5 cent Cacao. akkers (Uit het Duitech.) rt het haar inige dagen Ilin IN H I. COURANT te letten) den afgeie- jes van vijf, n Ned. on» lommer en evenstaand 3t gedepo- het grjjze rdwynen, i onecha- - Prijs dubbele A.CATS, ig van ge ide T LZ. each uit van ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. opgeschoten knapen bestaaude, geplaagd. De burgemeester heeft nu eene bekendmaking doen aanplakken, waarin tegen die handelingen ge waarschuwd wordt. dezelfde van gisteren avond. Zij zal komen, hij zal haar te spreken krijgen, en dan was de overwinning aan zijn kant. O I ware het nu reeds avondHaas tig nam hij afscheid van Alice, wier oogen dat voelde hij onafgewend op hem gericht waren, en hij snelde naar zyn kamer. Daar wierp hij zich op zijn bed neder. Hij voelde zich lam en mat en bad maar één verlangen slapen, slapen, om den tyd van het wachten te verkorten. Zeer spoedig viel hij dan ook in slaap in een zware onverkwikkelijke slui mer en toen hij wakker werd was het geheel donker in het vertrek. Watreeds 8 uren I Hij had zes uren achtereen geslapen, alsof hij eenen slaapdrank genomen had. Hij had hoofdpyn en toen hy opstond waggelde hy op zijne boenen als een dronken menscli. Snel wiesch hij zich het gezicht, borstelde zyne kleederen af, en ging daarop naar do eetzaal. De etensbel had reeds geluid. In de eet zaal vond hij het gewone gezelschap. Slechts de priestor-zendeling ontbrak, Zenko keek met eenigs- zins vragenden blik naar de onbezette plaats. «Hij soupeert heden avond ergens anders, in het naburige klooster zyner orde. Ik meen, dat men daar ter zijner eere, een klein afscheidsmaal heeft aangericht. Morgen vertrekt hij met den eersten trein. Wij zullen hem dus niet meer zien 1” «Welnu I gij hebt op eene plechtige wijze afscheid van hem genomen I” liet Zenko ietwat ironisch er op volgen. H0 I gij zinspeelt op dien zegen waarom ik hem heden middag vroeg,” hernam Alice kalm. «Waarom wekt dit zoo zeer uwen spot? Was dat zoo gek?” «In den grond der zaak niet, neen 1 zeker niet I Maar dat die inval van uw tijde kwam, vind ik, op Met 1 October begint een nieuw kwartaal; zij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Op de Algem. Tentoonst. der Holl. Maat schappij van Landbouw te Amsterdam werd gisteren o. a. toegekend een len prys voor veulenmerriën (inlandsch gekruist) aan den heer J. H. van der Torren Kz. te Zevenhuizen. GOUDA, 19 September 1893. Hedenmorgen is op de Varkenmarkt M 221, een cholera-geval voorgekomen bij Eldert Zan- dyk. De lyder ia naar de barak overgebracht, de woning is ontsmet. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Sirjans- land J. Wartena, candidaat te Gouda. Betreffende den drievoudigen moord te Ma- rolleput worden nog de volgende bijzonderhe den medegedeeld Het moet gebleken zyn, dat de vrouw, van wie gezegd werd dat zy in den avond van den moord op den Kruisdyk te Groede Lum pier gezien had, hem ook erkend heeft. Toen Lampier bij de drie vermoorde vrou wen gebracht werd, zeide hy, op het lijk van zyne vrouw wyzende: »Dit ia Rose, die zal ik laten begraven, maar voor de twee andere moet de pastoor maar zorgen.» Bij het onderzoek van een der kisten in bet huisje maakte hij de opmerking, dat daarin twee rokken ontbraken. beschilderde lanskerk te nis der St. ningen enz. lyk levens- Gebroeders bestuurs van het Nederlandsch Onder wijzers- Genootschap, was de Heer Terwey onlangs ge decoreerd met de ridderorde van den Neder- landschen Leeuw. Door het bestuur van den Nederlandschen voetbal- en atletiek bond is besloten, den wan- delwedstryd op Zondag 24 September niet te laten doorgaan. Alleen zal de »Go as you please race< over 25 K.M. plaats hebben. Als pryzen zyn hiervoor uitgeloofd: le prijs ver guld zilveren medaille, 2e prys zilveren medaille, (uitgeloofd door den heer W. J. H. Muller), 3e en 4o prys bronzen medailles. De start zal om 1 uur plaats hebben in den Prins Alexanderpolder. Zondag heeft zich te Delft weder een geval van cholera asiatica voorgedaan, en wel by de vrouw van eenen tapper op de Beestenmarkt. en gij eindigt met het //In enz. Zie I dat komt toch In de beide laatste weken was het te IJlst, voornamelijk des Zaterdags- en des Zondags avonds, op straat vry rumoerig. Een ruim een jaar geleden aangesteld hulpagent van po litie had door zyne wijze van optreden, naar men althans beweerde, het volk tegen zich in het harnas gejaagd. Op allerlei wyze werd die agent door de menigte, hoofdzakelyk uit avondeten nu maar voorbij was. Het ging voorbij. Do gaston verwyderden zich van lieverlede. Het kwam Zenko voor alsof dat heengaan nooit zoo lang duurde. Wanneer hij meende, dat zy heen gingen bleven zij weder staan, hadden dan nog elkan der wat 4s zoggen, gingen in de leeskamer of iu de spcelzaatfwat zitton, namen daar de een of andere courant op om die vluchtig te doorloopen, Keten zich dan weder noorzinken in fauteuil of op een stoei o I het was niot om uit te houdon. Zyne zenuw* aebtigo gejaagdheid stoeg bij de minuutmaar wat hem hot moest onrustig maakte was dat Alice ook bleof zitten en goen plan scheen te hebben om naar hare kamer te gaan. Zy bad zich daar in een ge- makkelyken armstoel neergevleid en bekeek de pla ten van een modejournaal. Zij scheen aan heengaan uiet te denken. z/My dunkt, ik moost haar maar goeden nacht seggon on hoengaan,” dacht Zenko bij zichzelf, toen hij bemerkte, dat alle logés behalve Alice, heenge gaan waren. «Wanneer zij ziet, dat zij geheel alleen is, zal zij ook wel vertrokken.” Hij naderde haar; en zij zag van haar Journaal op. «Het is heden zulk eon mooie avond, dat het zonde is om nu naar bod te gaan I” zeide zij tot hem. «Kom t laat ons een» in den tuin een poosje rondwandolcn I” Byna had hy zich verraden, want hij verwenschte haar naar den duivel. Maar behalve zekere heftige beweging, die hij niot kon onderdrukken, gelukte het hem zich te be dwingen. (Fbr/f wrvo^J.) i en dat de de noodige bij- poenen P gy spreekt iffillo wyze samen, ging zij na eenigo «Én voordat dit /reek ik er niot van en ver- Ik ben wat byge- Zenko boog on zweog. Wat kon hem ook eigenlijk de geheimenissen, kramerij van dio vrouw schelen, wat kon hot hem scholen of zij hem hare geheimen wildo mededeelon of niet. Hy was blij, dat de zen deling er niet wasdie man was hem zyn vlecsoh en been geworden geweten en wel een onverbiddelijk strong geweten, dat geen versohooning kent.” Mis- 1.1.rl.M. Aila—vmnlxf at. 1 nog langer uit; dan stoort hy mij niet voor de tweodo De heer mr. Outs geeft in »Ordelyke Her vorming* nog een laatst antwoord op het schryven van mr. Troelstra. Mr. O. houdt zyn beweren vol, dat de heer Troelstra zich on voorzichtig omtrent zyn bedoelingen heeft uit gelaten in de meening, dat hy in eerstgenoemde geen tegenstander vond. »Neen gy wist myn politieke richting niet, gy kendet my op politiek gebied in het ge heel niet, en toen gy dien morgen my dan verteldet, dat gy u aan het hoofd der volks partij zoudt stellen met den heer Vitus Bruinsma dat gy Friesland zoudt afreizen' en den stryd zoudt beginnen tegen den heer Dotnela Nieu wenhuis, dien gy zeker waart uit uw Friesland te verdringen en ik u zei: dat gy wel wat veel hooi op de vork naamt, en ik aanmerkingen maakte op uwe heftigheid enz. enz., toen zeidet gy my de woorden, die ik u woordelyk heb medegedeeld in myn vorigen brief. Doch die woorden vielen u uit den mond,< en dat is jammer voor u, doch daaraan kan ik niets doen. Iemand die veel te verzwjjgen heeft, heeft meer gelegenheid zich te verpraten, dan die dat niet heeft. Het argument, dat gy hier gebruikt, helpt u dus weinig.* Komende tot de aanklacht, door mr. Troel stra by de justitie ingediend, zegt mr. Outs: »Gy mr. Troelstra neemt de toevlucht tot de hedendaagsche justitie! Weet gy dan ook niet meer wat gy steeds hebt geschreven in uw blad, wat gy vraagt wanneer gy over de ju stitie spreekt? Gij mr. Troelstra, advocaat en sociaal-democraat, gy dient eene klacht in by de justitie wegens laster. Meent gy u daar mede uit de klem te redden? Dat kunt gij toch niet meenen, dat is toch te naïef. Als advocaat moet gy weten, dat ook al is het ten laste gelegde waar, men do waarheid daarvan niet bewyzen mag, tenzy de dader klaarblyke- lyk het algemeen belang of tot noodzakelyke zelfverdediging öf een der gevallen aanwezig is van art. 163 strafrecht. Wat zou het u derhalve geven, wanneer werkelyk opging het geen gy tegen my hebt ondernomen Toch niets, het is niets anders dan comedie. »Als sociaal-democraat timmert gy met 24) Hij vertrekt reeds morgenochtend vroeg, met den eersten trein zeide de dienstbode, die met opruimen bezig was. «En welke route noemt hij? vroeg Zenko die ook nog in de zaal was.” „Als ik goed gehoord heb, gaat hij op eene uit- noodiging van den Aartsbisschop naar Weenen,” ant woordde het meisje. «Ik meen, dat hij met de Rus sische familie zal vertrekken I” De blikken van Alice en Zenko ontmoetten elkander. Daarop keek Zenko voor zich. Zou hij zich terug trekken? en niet langer op hinderlijke wjjze zich tusschen die menschen plaatsen Immers, onder do bescherming van den priester was Anna goed ge borgen zij kon geen beter, trouwer beschermer heb ben. En het was zeker uiet zonder eenige bedoeling, dat de zendoling tot deze gemeenschappelijke terug reis zich had laten vindon. Hy kende immers het voornemen van Zenko om bij het jonge meisje zich aan te sluiten. Hy wilde haar tegen hem beschut ten, die priester I En daar ontwaakte weder die oude trots in hem, nog sterker dan te voren. De berekening faalt overlegde hij bij zichzelf. Ik wijk niet. Voor myn part mag hy tot Weenen mei ons reizen. Maar dan moet hy, op genade of ongenade, haar aan my overlaten I Nu was by weer De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Hedenmorgen ten kwart voor zeven uur, is op de Wachtelstraat een paard op den hol gegaan met een wagen met fruit achter zich. De be stuurder moet er onderweg zyn afgesprongen. Bij het Proveniershuis op de Gouwe werd het gegrepen door Oudyk. Een boom van den wagen was gebroken. Zooals blijkt uit de mededeeling van den burgemeester, te Rotterdam, zyn ook in de verloopen 48 uren geen nieuwe lyders aan «cholera asiatica» aangegeven. In 4 etmalen beeft zich dus nu reeds geen enkel nieuw geval van cholera voorgedaan. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Twaalf lyders blyven nog in behandeling. Te Amsterdam is overleden de Heer T. Terwey, leeraar in het Nederlandsch aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwij zeressen, ook zeer bekend door zyne Neder- landsche spraakkunst. De Heer Terwey be reikte den leeftijd van 48 jaar. Ofschoon hy aan een slepende borstziekte leed en langzaam in krachten afnam, was een zoo spoedige be slissing toch niet te verwachten. De Kweekschool lydt door zyn heengaan een zeer groot verlies. In zyn kwaliteit van voorzitter des hoofd- Door een der boterhandelaren te Meppol was voor 8 dagen een partytje boter naar Amsterdam gezonden, die aldaar op twee kar ren in ontvangst werd genomen. By het op rijden van het nabij de aanlegplaats gelegen viaduct, bleef eene kar een oogenblik onbe heerd staan om ook de tweede tegen de hoogte op te brengen, doch terugkomende was de kar met de elf zestiende vaten boter, die zich daarop bevonden, spoorloos verdwenen, zonder dat het der politie tot nu f- ze op te sporen. Uit Apeldoorn wordt van Zondag gemeld De door de socialisten aangekoudigde mon ster-meeting werd heden middag op eene weide in de buurtschap Eendracht gehouden. Het onderwerp «klassen-justitie» word door 5 spre kers, onder welke Domela Nieuwenhuis, en eene spreekster behandeld. Uit Enschedé, Zwolle en meer andere plaat sen waren afgevaardigden met hunne vaandels aanwezig. De anngevraagde vergunning voor eenen optocht was geweigerd. Op het terrein was geen politie aanwezig. Op den «Salon» te Brussel heeft de schilder Delsaux, ontevreden over de plaats aan een sohildery van hem gegeven, op den vernisdag het doek uit de lyst geknipt. Een ander, Dardenne, die oiu dezelfde reden had verzocht zyn doek te mogen wegnemen, hetgeen hem werd geweigerd, schilderde het heelemaal met 1 blauwe verf over. ken van stukken zonder adres; daarom bevreemdt hem ook het antwoord, aan het postkantoor te Leeuwarden gegeven, niet. Tevens meent hy, dat, indien er onregelma tigheid ware voorgekomen met betrekking tot den tyd van opzending en ontvangst, daaruit toch allerminst de conclusie kan worden ge trokken, dat men den tyd genomen heeft, om kennis te nemen van den inhoud van den be trokken brief. Naar aanleiding van het ingezonden bericht in »de Standaard over «geopende brieven,* zendt een postdirecteur, die de juiste contro- leering van -het daarin vermelde geval sterk betwyfeit, dit blad enkele opmerkingen. Zoo noemt deze vakman de meedeeling on juist dat brieven van het postkantoor verzonden, ingepakten de aan een station bezorgde, los in den trein zouden komen. En wat nu de gelegenheid voor de post beambten (betreft, om brieven in den trein te openen, die zou altyd nog veel «schooner* zyn op de vaste postkantorenwyl op de treinen steeds met overhaasten' spoed gewerkt moot worden; vooral op een drukke lyn als >in casu« die van Arnhem-Leeuwarden. Dat brieven geopend werden, om er gelds waarde uit te lichten, kwam meermalen voor, maar dat dit zou geschieden, alleen om kennis van den inhoud te nemen, kan iemand, die eenig denkbeeld heeft van de massa te be handelen brieven, zich moeilyk voorstellen. En deed een postbeambte het al eens, dan zou hij toch zoo’n geopenden brief allicht vernietigen. In het vermelde geval wil deze inzender dan ook nader aangetoond hebben, dat de brief opengesneden en niet opengebarsten is, en dat een postbeambte het feit beging en niet iemand buiten de post. In brievenbussen toch, zegt hy, vindt men herhaaldelyk zoowel opene brieven, als enveloppen zonder inhoud, om niet te spre- zijn zachtst gesproken, vreemd. Eerst begint gij met hem te koketteerep den naam des Vaders” niet met elkander overeen I” «Dat kan zyn. Maar ik verzeker u, dat de door dezen edelen man uitgesproken zegen mij goed ge daan hoeft I” «Des te beter!” antwoordde Zenko kool. «Helaas! is die vrome aandoening bij mij niet vau langen duur,” ging Alice voort. «Reeds terwyl hij over my den zogen uitsprak kwam eone dwaze gedachte bij me op!” «En die was?” «Dat mij een zeker iets zou gelukken zegen van dien priostbr/tffy}^dttjtrtoo stand zou vorleenen.”r-A «Maar aan welke zaat^shuy) iu raadselen Zy trok hare lippen «Nog is het mij niet gdult r oogenblikken stilzwijgen», voort nog niet het geval is, sprcJ. raad hot met geen enkel woord, loovig ziet ge!” Z-j- o. - de geheimenissen, kramerij van dio vrouw schelen, ij wilde mededeelen of niet. Hy was blij, dat de zen en been geworden geweten Bww Mis schien bluft hy daar tot middernacht en wellicht 1 1 -l-’l M ï-1 J 1 j maal! zoo peinsde hy by sioh self, «Wanneer het 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1