em TB. |W, geschilderde Janskerk te denis der 8t. keningen enz. erlyk levens- le Gebroeders I BINNENLAND. N’S Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 25 September 1893. 32ste Jaargang. ÜAP. WNEN, FEUILLETON. 9 Coiffeur, 193. STERKEN EN ZWAKKEN. CEE werkend. No. 6157. abcth, lat ING. van 1.25, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het eenige onderwerp ter be- werd Naar wjj vernemen, heeft de liberale Ka- i )er flacon by M nts. INKMAN. over het vor- Dat verlodeos OUDE iMMER DEREN geregeld 5ór Zuur. ubliek boek» (Uit M Dnibch.) Fl, C 34/35. 1.01 USUI I. IO(RA\T K te letten) akt het baar einige dagen s der Zelf- ie uitspat» Door mevrouw Helena de Cjnindt, weduwe van den heer Adrianus van Daalen, onlangs te Rotterdam overleden, is bjj testamentaire ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. 1 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zy er roods ovsrl” Nog altyd zag hij Alice niet aan, uit vrees zich te verraden. Hy was inderdaad op het landgoed van Anna geweest doch had daar vreemde monschen aangutroffen. De broeder was gestorven, zoo had men hem verteld en de oude tante had hem spoedig gevolgd. De freule had haar landgoed verkocht en was weggereis om in den vreemde, in de een of andere kloosterorde te worden opgenumen doch niemand wist waarheen zij gegaan was. Hij had haar spoor trachten na te sporen van het eene ryk naar het andere was hij getrokken on. haar te zoe ken, doch alles te vergeefs bij had haar niet ge vonden. Hij was toen tot do treurige oveituiging gekomen, dat hij mot haar zyn geluk verloren had en dat bij den ganschen aardbodem zou kunnen dóór trekken zonder ooit een haft te ontmoeten, dal aan het hare gelijk wasdat hu voor geen enkele vrouw zou gevoelen wat hij voor haar gevoeld had en dat hij yoor dat reine, innige teedere gevoel, dat hij jegens haar koesterde, nooit en nergens de noodige vergoe ding zdu kunnen vinden. Te vergeefs had hij naar haar gezocht en eerst na verloop van ettelijke jaren, had hy vernomen, dat zy den sluier aangenomen •n by eene zendelingpost zich aangesloten had. Haar lot, dal zij, toen zij nog half kind was, reeds voor gevoeld had, was eene werkelijkheid voor haar ge worden. k «Wat toch baar daartoe gedreven mocht hebben 'vroeg Alice, terwijl zij Zenko, onder gewoonte, van ter zijde aanzag. «Teleurgestelde liefde misschien «O neen I antwoordde hij snel en op ietwat bit- tere» toon.’1 afb. Prijs versebrik- eugd Ijjdt, tering, die d van een y het Ver markt 84, et bedrag, ten boek- Een 23-jarige boerenzoon te Sint Laurens (Walcheren) ging dezer dagen een jongen stier van stal halen. Hy kreeg van het dier een zoo hevigen trap tegen het been, dat dit verbryzeld werd en moest afgezet worden. De bibliotheek van het departement Haas trecht der M. tot .N van 'tAlg. zal aan staanden Donderdag weer voor het p geopend worden. Zy bevat thans 465 dcelen, die aan de lezers gratis ter lezing worden afgestaan. By de landbouwers G. Kompeer, M. Gra veland en G. Slingerland te Haastrecht heeft men kippen gesloten. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van £on- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Tien jaren later en wel in den zomer van 1889 mocht Zenko en Alice elkander weder eena ontmoe ten namelijk aan het badhuis te Ischl. Zenko her kende haar terstond, doch wilde haar niet voorbijgaan zonder groeten, ofschoon hare persoonlijkheid geen aangename herinneringen bij hem wekten. Ook zy herkende hem dadelijk, zij knikte hem vriendelyk toe on reikte hem hare hand toe, die hij greep, terwijl hy voor haar bleef staan. Zij was weinig veranderd in dat tijdsverloop. Nog dezelfde Sara Bernbardtgestalte had zyalleen de lijnen van haar fijn gelaat waren een weinig scherper geworden. Over het algemeen echter was zij dezelfde slank», elegante vrouw als van vroeger. Zij gedroeg zich vriendelyk en kalm; het boek, waarin zij zoo even gelezen had, werd op de bank, waarop zy gffteten was, neergelegdhet droeg een gelen omslag. Het was een boek van Zola. Zy was op dier, leeftijd gekomen, dat zy, naar zij meende, bet recht bad om alles in het openbaar te mogen lezen. Op de vraag van Zenko, hoe het haar ging, antwoordde zy, dat zy er niet over te klagen had. Haar echtgenoot, de heer von Tennenberg, had de politiek laten varen en hield zich nu bezig met de landhuishoudkunde. Zy hadden een landgoed gekocht en brachten daar sen groot deel van het jaar door. Zij voelde zich Met 1 October begint een nieuw kwartaal; zij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. N.ar wij vernemen, heeft H. M. de Kouingin- Hegentes den kolonel van den generalen staf A. L. W. Seyffardt, minister van oorlog, be noemd tot commandeur der Orde van Oranje- Nassau met de Zwaarden. r bij, ïRS Jz. ran echtheid is irk steeds voor naam der Firma beschikking (van 4 Juni 1868) aan de Her vormde kerk te Bleiswijk gelegateerd eene som van f 2000, vry van successierecht merciub gisteren avond eene vergadering ge houden, ter vernieuwing van zjjn bureau. Het bureau der club is nu saam gesteld uit de heerenGoeman Borgesius, president, Vee- gens en Pynacker Hordjik. Den Isten October a. s. zal het 25 jaar ge leden zyn, dat de heer A. Urbanus tot brie vengaarder te Nieuwerkerk a/d IJsel benoemd, werd. Voorzeker zal het den jubilaris dien dag niet aan blyken van belangstelling ontbreken. Moge het hem gegeven zyn nog vele jaren met denzelfden yver en nauwgezetheid zyne betrekking te vervullen. Na in langen tyd niets vernomen te hebben van de oprichting eener zuivelfabriek te Oude- water, meldt men nu, dat de Koninklyke goed keuring is verleend op de statuten als naamlooze vennootschap tot oprichting eener zuivelfabriek te Oudewater. Spoedig zal men in de gelegen heid zyn, aandeelen in deze vennootschap te te nemen. Mr. H. Smeenge zal in den a. s. winter in 9 afdeelingen van de Maatschappij tot nut van het algemeen eene lezing houden over het nut van het ambachtsonderwys. Het Openbaar Ministerie by de rechtbank te Amsterdam eischte tegen Van Deth wegens eenvoudige beleediging in geschrifte van Van ’t Lindenhout f 250 boete. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam, zyn ook in de ver- loopen 24 uren geen nieuwe lijders aan cholera- asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwamen ook niet voor. In de laatste 3 etmalen heeft zich das hier geen nieuw geval van cholera voor gedaan. Elf Ijjders blijven in behandeling. Te ’s-G raven huge hebben zich wederom 2 gevallen van cholera voorgedaan, by een vader en een kind in de Westerztraat aldaar. Het kind is naar de barakken overgebracht, terwyl de man, wiens toestand beden kei yk moet zyn in zyne woning word verpleegd. orden afgele- akjes van vijf, een Ned. on» Nommer en nevenstaand Vet gedepo- ring van ge lende KT LZ. Beschuit van Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan het »N. v. d. D.» »In verband met inyn schrijven en telegram van gisteren, waarbjj uwen lezers in hoofdzaak wordt medegedeeld, wat door het bestuur van ons Departement van de Maatschappij tot Nut '.van 't Algemeen» in zyne vergadering vay Woensdag jl. ten opzichte van do Kweak en Leerschool voor Onderwijzers werd besloten, kan ik u nog het volgende mededeelen. Aan den Minister is reeds of zal anders binnen enkele dagen vanwege genoemd Depar tement worden aangeboden, de voor de kweek- en leerschool benoodigde gebouwen voor reke ning van het Departement op te richten, op gelyke voorwaarden, als door den tegenwoor- digen Gemeenteraad werden van do hand ge wezen. Gelyk bekend mag verondersteld worden, zyn deze voorwaardenhet Rijk geeft eene jaariyksche huur van ƒ2000 en voorziet in het onderhond der gebouwen, welke voor reke ning van de Gemeente, thans van het Depar tement, volgens een door den Minister goed gekeurd plan, worden gebouwd. »Eene commissie uit het bestuur van het Departement, bestaande uit de heeren Roldanus en Van Wyk Werneke, zullen over dit een on ander nader met den Minister in bespreking treden. Het Departement is tot deze vorstelijke daad in staat, doordat de Spaarbank, een zyner instellingen hier ter stede, door het in-werking- stelleu van de Ryks-Postspaarbank minder noodig geworden, een reserve-kapitaal van by na drie ton gouds bezit. Indien de Minister, om welke redenen dan ook, het loyale aanbod van het Departement niet kan of wil aannamen, iets wat moeielyk GOUDA, 23 September 1893. By de Ned. Herv. Gem. te Groote Lindt «n Heer Oudelandsambacht is beroepen de hr. 3. Wartena, candidaat te Gouda. Door het bestuur der Remonstraatsche Ge meente alhier is het volgende alphabetisch gestelde 2 tal gekozen Dr. L. Knappert te Assen en L. R. Oldeman te Naarden en daarna is beroepen L. R. Ol deman, Herv. Perd. te Naarden. De detacheering van den 2e luit. H. J. E. de Bonrbon, van het 4e reg. infanterie te Gouda, by het le reg. vesting-artillerie te Utrecht, is ingetrokken. Naar de Ger. Gem. te Reeuwyk is beroepen de heer H. R. Nieborg te Exmorrft c. a. Tot postbode tusschen Schoonhoven en Berg- Ambacht is, ingang 1 October a. s., benoemd M. van Lnyk te Stolwyk, thans belast met de bestelling in de onder Stolwyk behoorende localiteiten. Heden morgen werd op een handkar door de politie eene vronw vervoerd, die op de Ha ven gearresteerd werd wegens openbare dron kenschap. IJ. Tissing, agent van Politie te Zevenhuizen, is benoemd tot hoofdagent te Nymegen. Gisteren avond is een schippersknecht over boord geslagen in de Turfsingelgracht, hy werd spoedig op het droge gebracht. Een koe van den heer Exalto te Moordrecht werd heden nacht door den bliksem doodelyk getroffen. By de firma A. F. Blancke en Comp. te Utrecht is van de pers gekemen de 7e druk van de tijdrekenkundige tafel voor de geschie denis des Vaderlands, door W. Julius, herzien en bygewerkt door den heer J. G. Bettink, hoofd der le Openb. school te Berg-Ambacht. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Berg-Ambacht is tot onderwijzeres aan de le openb. school benoemd veel gezonder dau toen zij te Gras zich bevond. Maar du kwam Zenko aan de beurt om te vertellen, hoe het hem iu dien tyd gegaan was. «Ik kom zoo weinig meer in het publiek,” zeide zij, dat ik niet weet wal er plaata grijpt. Ëvenwel is het gerucht van den steeds grooteren naam dien gij als virtuoos maakt, doch tot mijn eenzaam ver blijf doorgedrongen. Gy moet u stellig wel gelukkig voelen I” Zij keek hem by die woorden bijzonder scherp aan. Hij was zeer veranderd. Niet alleen dat hy er erg oud uitzag, maar hy had ook zoo’n lydende gelaatsuitdrukking gekregen. Daar waa iels moe en mats over hem gekomen. «Ooh I ik lijd het rustelooze leven van oen reizend en trekkend artist I” antwoordde hy met een droef lachje. «Hodon hier en morgen daar, altijd in be weging even als myn reiskoffer. Waar is het, dat ik met mijn sprelgenooten roem behaal, maar ik voel zelf wel, dat dit niet lang meer duren zal. Ik ga bergafwaarts. Het geheugen laat mo soms in den steek, en met mijne zenuwen is het zoo ellendig mogelyk gesteld.” «Gij moet u wat meer rust gunnen,” merkte Alice op. Zenko haalde de schouders op. «Waartoe mevrouw? Wat komt het er op aan, of ik mijd leven een poosje langer rek I Maar bo vendien is er voor den artist nooit en nergens rust. Hy moet altyd gereed zijn steeds van zich te laten spreken, anders raakt hy nit de mode. En zoodra mij dat te beurt valt, zoodra men geen oor meer voor myn spel hoeft, wat zou ik dan moeten begin nen? Ik bezit niet» dan myn soogenaamden roem, mej. L. H. de Brockert, te Brandwijk. Deze benoeming was het eenige onderwerp ter be handeling. De heer mr. C. M. E. G. graaf vau Bylandt, buitengewoon gezant eu gevolmachtigd minis ter van Nederland by het Engelsche Hof, is Donderdag te Aix les Bains, waar hy tot her stel van gezondheid vertoefde, overleden. De ontslapene diende zyn land gedurende 52 jaren in verschillende diplomatieke betrek kingen, waarin hy groot talent en buitenge woon beleid aan den dag legde. Alvorens ge durende eene reeks van jaren de Nederlaudsche belangen op hyzondere actieve wyze by het Hof van St. James te vertegenwoordigen, was graaf Van Bylandt als hoofd van missie geac crediteerd te Stockholm, Konatantinopel en Berlyn. Te Londen leidde hij als onze gezant onder- handelingen over gewichtige aangelegenheden betrekkelyk Oost-Indië. De Nederlandsche kolonie te Londen veriiest in den achtenswaardigen diplomaat haren laider en eenen belaagryken steun, wien zjj twee jaren geleden by de herdenking van zyn gou den ambtsfeest een zoo schitterende hulde bracht. De 2e luit. W, H. C. Doorman van de genie te Utrecht, is belast met het beheer enz, van de Rykspostduivenstations. verdwijnt deze, dan wordt mijn leven erbarmelijk leeg en naar.” «Waarom trouwt gy niet?” vroeg Alice. «Nu? op zeven on veertigjarigen leeftyd.” «Wat zou dat?” «Wanneer men eens van de publieke genoegens on triomfen genoeg krygt, of wat bij niemand kan uitblijven, wanneer men op zijde geschoven wordt, dan is het altijd goed, als men een veilige toevlucht hoeft, wanrin men zich bergen kan. Ik «oor mij voel my tamelijk wol onder myne boeren, schapen en koeiun. Die zion mijne rimpels en grijze haren niet. Wanneer ik maar good jegens bon bon, komt het overige bij hen niet op aan I” Hy zweog. «Kom I laat ons een toetje praten ledene I” begon bij woêr opnieuw, was nog zoo kwaad niet liet zy er met een zucht op volgen. «Hebt gij van de menichen, die wij toen te Griiz ontmootto mochten, nooit iets meer gehoord «O zekerantwoordde Zenko, terwyl hy zijn ge zicht een weinig van Allee afwendde. Hy wilde haar niet bekennen, dat hij, een paar jaren na hun ver* blijf aldaar, door een onzalig heimwee gedreven, naar Rusland gereisd was en naar Anna Senlikoff gezocht, maar haar niet gevonden had.” «Hoe is het gegaan mot die broeder en ruiter?” vroeg Alice. «De broeder stierf reeds een paar maanden daarna I” «En - de zuster?” «Is non geworden I” zeide hy kortaf, terwyl hij zyn gezicht nog maar steeds van baar afg^ud hield. Werkelyk f dat is merkwaardig I «'{■Mn'ak Als eene byzonderheid verdient vermelding, dat by den landbouwer J. Van Sprang, aan den Vyfden Tocht, onder Moordrecht, van een boom zyn geplukt pl. m. 200 peren, zooge naamde Napoleons, waarvan sommige het ge wicht van 5 ons zeer nabjj kwamen. Niet alleen was het deze pereboom, die zoo’n bui tengewoon gewas opleverde, ook eenige appel- boomen in denzelfden boomgaard gaven zulk eenen ruimen oogst, dat het veler bewondering gaande maakte. Voor de deelneming aan de oefening in den vrywilligen ^wapenhandel zyn te Moordrecht ingeschreven 7 jongelingen.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1