:ram 5N. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IOL, No, 6158. BINNENLAND. ING FEUILLETON eweg. Hles clers. iOQda ixter. STERKEN EN ZWAKKEN. L>A., ETTER. EN. 'r 1893. JÏANTKLS. D. 3. van reparatie. Dinsdag 26 September 1893. 32ste Jaargang. te Akkerea, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. hi September 1 mogelijk Bureau dezer Onder Leiderdorp sloeg de bliksem in den 4 ANk Zoom. Iotari« •BEVER, De 2e luit. R. T. Musschart, thans gedeta cheerd te Woerden, keert 1 October naar zyn garnizoen te Utrecht terug. Te Alfen a/d Rijn is cholera geconstateerd bij reeds is overleden. Zaterdag 23 (ran 10 tot la- te, in en de GOUDA, 25 September 1893. Beroepen te Schoonebeeke (toez.) en te Zui- derwoude de heer J. Wartena, cand. te Gouda. ovengenoemde faillissement I. M. SCHIM Procureur te (CTf M DuiUch.) d zyn, komen 8 franoa i belegen ICO- Mil MH E 1011! I\T aan de Bloe- reekerywaar- diverse «ene zeldzame !imj) cinen- Uitsluitend voor de leden van de Tweede Kamer is een leiddraad gedrukt, welke by het afdeeliugs-onderzoek der amendementen op d«* kieswet gevolgd wordt f 2.— en KOOP, by Tiendew. Naar men terneemt, ia hei nitgwinlrte l.nd> goed Mariendaal, aan het kanaal te Apeldoorn, aangekocht tot vestiging van eene ryks-tuin- bouwschool. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels tï 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters rt’orilen berekend naar plaatsruimte. Hedenmorgen 6 uur ontstond er een begin van brand in een water-en vuurnering op dc Bogen. Door tijdige hulp en het gebruik maken van een hoeveelheid zout, wist men grooter onheil te voorkome eeu vjjfde geval van een TOjarig man, die bemerkte niet den slechten indruk, dien hij op haar maakte. Weldra nam hy afwheid van haar, terwyl hij met langsamen tred zich van haar verwijderde. Zij keek hem nog een oogenbiik na, gelijk hij daar henenging in gebogen houding ais een grijsaard. «Een verbitterd mao,” herhaalde zij bij ziohzelve, terwyl zij de schouders ophaalde, alsof zij zeggen wildekan ik 't helpen en wat kan het mij ook eigenlijk schelen P Zij nam haar boek op en zotte hare lectuur voort. Wie zijn de sterke riolen en wie de zwdkken Gelukkig die dit weten, eene en voor goed I 1 October begint een nieuw kwartaal; zij, die zich tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Wjj vestigen de aandacht onzer stadgenoo- ten op eene schilderjj van mej. Huschmann, voorstellende de visebmarkt te Gouda het welk voor hei venster bjj den Boekhandelaar J. T. Swartsenburg geexposeerd is. De commies E. Kanstein alhier is benoemd om op den 28sten a. s. werkzaam te zyn, als chef van dienst in de beetwortelsuikerfabriek van Daverveldt-^Binck en Co., te Oud- en Nieuw Gastel. M) «Denk toch niet zoo klein van haart Zoo jong als zij waa kon men vooruit wèl nagaan, dat zij haar leven voor eeu schoon en edel doel zou op* offeren, maar daar zy toen noveen kind was wi|t zy 'zelve nog niet goed welke hare roeping was. Eerst moest zij den vuurproef doorstaan, eer zy den rechten weg zou vinden I «Maar gelooft gij niet, dat het in Uwe macht had gestaan, om aan het lot van dit meisje een andere wending te geven bracht Alice hiertegen in. «Gij hebt gezien, dat ik deze macht niet bezat I” antwoordde hij somber. «Wellicht zoudtgy my daarop kunnen antwoorden. Gy hadt die macht bezeten, wanneer gij een ander mensch geweest waart I Maar dat is nu juist het zelf-bedrog, waaraan wij allen lydende zijn. Wij kunnen niet anders zijn dan wat wij zijn. En indien het mogelijk was het verledene nog eens te doorleven mot de ervaring, die wij nu hebben opgedaan, zouden wij toch dezelfden fouten begaan even als vroeger. Wij kunnen niet over ons «elven heenkomen en hot noodlot is en blijft onze beheerscher.” «Gij zyt dus Fatalist” antwoordde Alice. «Ja I zoo iets ten minste gaf Zeuko ter. ant woord en verviel in een somber gepeins. «En onze zendeling? vroeg Alice na eene poos zwygens.” Zaterdag, 23 Sept, werd in de Sopieteit «Ons Genoegen» de najaarsvergadering ge houden van de onderwyzers uit het arrondis sement Gouda. Aanwezig waren 33 leden. Het voorstel van den heer Van Dongen om de contributie van 4 gulden op 50 cents te brengen werd na eenige discusie aangenomen. Het volgend punt van de agenda «Iets over de spelling van Kollewyn c. s.» door den heer Sonne van Ouderkerk a/d. IJael werd aangehouden tot de volgende vergadering. «Zonder twijfel is Anna Fedorownn bij hem. Want eigenlijk is hy ’t toch geweest, die de kiem in haar gelegd heeft om non to worden I” «Neen I ook hierin verkeert gij in dwaling.” De kiem was er reeds. Wellicht was hij de eerjte, die deze kiem tot ontwikkeling bracht. Wanneer het hare bestemming niet geweest was zouden dui zend priesters haar daartoe niet hebben kunnen brengen I” «Maar ik ben verzekerd, dat hem gevolgd zal zijn I” hield Alice hardnekkig vol. «Ook dat is geenszins het geval,” liet Zenko er terstond op volgen. «Hij is naar Azië teruggekeerd tot zyn armen en zieken en is daar gestorven voordat baar noviciaat ten einde liep. Toevallig las ik den dood van Johannes Haagen in een tijdschrift voor katholieke zending, dat mij in handen kwam. Hij heeft den martelaarsdood niet ondergaan. Maar ik vind, dat dezjjpdagelijksche zelfverloochening, die jaren lang getoond en met geduld en vreugde door staan wordt, trots alle hindernissen, trots gevaren en ontberingen, ruim opweegt tegen een martelaars kroon.” «Zeker I” antwoordde Alice onverschillig. «Ove rigens te het toch de eigen vrije wil van zulke men- schen om ziob op te offeren. Niemand dwingt hen daartoe 1” Niemand 1 Maar'‘juist daarin ligt het grootsche van hunne zelfverloochening.” Alice zeide niets daarop, maar vroeg r «En waar bevindt zich nu de jonge nod? Weet gy dat ook?” «Ergens in eene stad in Zuid-Amerika. Daar staat zy aan het hoofd van eene meisjesschool en watermolen vau den Achthovenschen polder, welke totaal in asch werd gelegd. Eene schuur dicht bij den molen brandde mede ai. Te Papekop ia de bliksem ingeslagen by den veehouder J. H., waar hy belangryke schade aan ameublement eu gebouw aanrichtte. Uit Leiden meldt men dat de heer J. van der Breggen, lid van de Eerste Kamer, vym de Prov. Staten van Zuid-Holland, van den Raad van Leiden en djjkgraaf van Rijnland, ernstig ongesteld is. Reeds geruimen tijd is hy lydende en nog is geen beterschap te bespeuren. Na eerst te Wiesbaden, vervolgens te Schwalbach vertoefd Te Woerden is do bliksem ingeslagen bij den bakker v. G. in de pannenbakkeryen en veroorzaakte eenige schade aan het dak, zonder dat brand ontstond. Op den Kamerikschenweg werden eenige boomen getroffen. .wydt zich in hare vrije uren aan de verpleging van zieke kinderen I” Hij h\eld plotseling op on staarde mot oubostom- den blik in de verte. Arm schepsel I” liet Alice er op volgen. «Arm?” hernam hij op sterkeren toon. «Geloof my, zij, voor wie gy medelyden koestert, is duizend maal gelukkiger dan ik en duizend anderen die zonder eene bepaalde bestemming, zonder oen bepaald doel, door het leven gaan en geen bepaald plan heb ben of maken, die beheerscht worden door zelfzucht, welke nqpit bevredigd wordt, gekweld door wenschen en verwachtingen, welke, nauwelijks vervuld, Hoor anderen worden verdrongen. Het hart blijft eindeloos begeeren. Naar het mij voorkomt behoort tij, eron- als degenen, die voor eene ^grootsche gedachte leven on in staat zouden zijn voor de een of andere rede haar bartobloed te vergieten, tot die kleine schare van uitverkorenen, van wie geschreven staat. Zij hebben het beste deel gekozen, dat niet van hen zal worden weggenomen «Waar staat dat geschreven P” «Zeker niet in een Franscben roman I” hernam hij op bitteren toon. «Zulke gezegden vindt mou daarin niet. De nieuwste produkten van Zola, Flau bert en consorten moet men gelezen hebben in onzen tyd, dat spreekt van zelf. Maar dit zoo even door mij aangehaalde gezegde vindt men in een bijna ver ouderd boek, in een Evangelie. En de Evangeliën to loten, daitrroor heeft men logon woordig geen tyd. Toen men kind was moest men zulke uitspraken van buiten leéren, maar daarbij heeft men ’t ook gelaten I” Alice dacht bij zichzelf dat hy een «onaangenaam” menseb, een «verbitterd” mensch geworden was. Hij Vrjjdag nacht-sloeg te Kralingen de blik sem in verschillende boomen, verpletterde een paard in de weide in dpi Prins Alexauder- polder, en sloeg eenige hekken stuk. Naar wy vernemen, moet in den polder Prins-Alexander een man door den bliksem doodelyk zyn getroffen. In Den Haag is de bliksem ingeslagen in eene woning aan den Geest, waardoor een kleine binnenbrand ontstond, die spoedig ge- bluscht werd. Te Voorburg heeft de bliksem een belang ryke schade aan een gebouw toegebracht. Ook sloeg de bliksem in by den tuinder D. Plaizier onder Bergschenhoek. Het begin, van brand werd door de bewoners gebluscht. Te Drachten sloeg de bliksem in de tuin manswoning van Hoekstra, welk eene prooi der vlammen werd. De bewoners werden ter nauwernood gered. Te Maastricht circuleert een adres aan de Koningin-Regentes, waarin de aandacht van H. M. wordt gevestigd op de hooge sluisrech ten, welke nog altjjd op de Zuid-Willemsvaart geheven worden. Adressanten wyzen o. a. op de steeds scherper wordende mededinging tus- schen de vervoermiddelen te land en te watqr, waardoor de bedoelde sluisrechten als zeer drukkend voor de scheepvaart moeten worden beschouwd. Vooral achten zy de afschaffing of althans eene beduidende vermindering der sluisrechten op de Zuid-Willemsvaart uit een oogpunt van rechtvaardigheid dringend nood- zakelyk, omdat op het Noord-Hollandsche ka naal over eene lengte van 80 kilometer slechte 4 cent per ton sluisrechten, daarentegen on de Zuid-Willemsvaart over eene lengte van 78 kilometer byna 12 cent per ton wordt gehe ven, terwyl het nieuwe Merwedekanaal zelfs geheel van die rechten is vrijgesteld. Op grond van een en ander veroorloven adressanten zich, de afschaffing der sluisrechten op de rykskanalen in de welwillende overwe ging aan H. M. aan te bevelen. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam, zyn in de verloo pen 24 uren 2 nieuwe lyders aan cholera asia- tica aangegeven. Drie personen zyn aange geven als overleden, terwyl 1 lyder is hersteld Een der 2 nieuwe gevallen heeft zich voor - gedaan by eenen schipper aan boord van een’ vaartuig, liggende aan de Oost Maaslaan, die naar het hulpziekenhuis in Crooswyk werd vervoerd, terwyl het vaartuig naar de quaran- taineplaate werd verhaald. Het andere geval deed zich voor by een 4-jarig kind in de Boomgaardstraat, dat overleden is. In het geheel hebben zich nu, van hot ont staan der ziekte .op 21 Augustus af, 40 ge vallen van cholera alhier voorgedaan, waarvan 24 met doodeljjken afloop, terwyl 7 lyders hersteld zyn eu 9 lyders in behandeling blyven Van de aangeboden gelegenheid om des Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag f te gaan, maakten Zondag 98 personen ge bruik. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkryging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 16 October e. k. Zy, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vó4r 6 October aan te melden by den voorzitter der commissie, voor welke zy verlangen te verschynen, met overlegging vana geboorte-akteb- getuig schrift van zedelyk gedrag. De adspiranten, die de akte van bekwaam heid vermeld in arl. 58 onder a of b der wet op het lager onderwys of de daarmede gelijk gestelde akte van bekwaamheid of ’toelating bezitten, moeten ook dat stuk by hunne aan vrage overleggen. De voorzitters der com missiën zyn te Nymegen, jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heyen, inspecteur van het lager onderwys in de 1ste inspectie te ’s-Hertdgenbosch te Dordrecht, G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrecht, te Gorinchem te Haarlem, F. <1; Poutema, schoolopziener in het district Haarlem, te Haarlem te Leeuwarden, J. E. van Renesse, school opziener in het district Heerenveen, teSneek; te Zwolle, mr. Th. Ruys J.Pzn., schoolop* ziener in het district Zwolle, te Kampen te Roermond, mr. G. D. Franquinet, school opziener in het district Maastricht, te Maastricht. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het stoffelyk overschot van graaf Van By- landt, gezaut te Londen, zou gisteren te 's Gra- venhage aankomen. Het wordt door de echtgenoote van den overledene en de familiebetrekkingen, die in zyne laatste levensdagen te Aixles Bains aan wezig waren, herwaarts begeleid en overge bracht naar de woning van den xobn van den overledene, mr. W. P. graaf van Bylandt, in de v. d. Boschstmat, vanwaar de begrafenis stoet heden vermoedelyk voormiddag 11 uurnaar de begraafplaats oud-Eik Duinen zal vertrekken. te hebben, wordt de patiënt thans te Leiden in zyn eigen woning behandeld. Te Stolwijk is een steen opgebaggerd, die misschien voor oudheidkenners groote waarde bezit. De steen heeft den vorm van een boog met eene grondlijn van 31 en eene hoogte van 19 c.M. De bovenste oppervlakte is zwart en daarin bevindt zich, keurig uitgebeiteld, het volgende: in het midden een wapen, verdeeld in vier kwartieren en daarboven eene kroon, ter weerszyden daarvan een standaard, waar omheen zich een band slingert met bet op schrift P L V S aan de eene, OLTRE aan de andere zijde van het wapen. Voorts vindt men rechts eene klimmenden leeuw, links eenen arend, en geheel bovenin het jaartal 1570. Het geheel heeft zeer weinig door den tand des tyds geleden. 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1