51 THEE. AZEN, gewhilderde Janskerk te lenie der 8t. meningen en>. irljjk l«en»- e Bebroeden wp uou«4«r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6161. Vrijdag 20, September 1893. 32ste Jaargang. BINNENLAND. FEUILLETON. ibeth, ING. Mijn gouden haar. o van 15 ci. per een d. B.)» km.nIc Zoon. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. BStATMA* kiesrechtdebat niet voor Februari 1894 zal kunnen hervatten. ents. INKMAN. lal 9 der Zelf* ie uitspat- D EREN {eregeld >ór 2 uur. Z E Vollen ederen n: JABOBB, neven* IK te letten) fiOXEX, GRIME COURANT rorden afgele- >akjes van vijf, een Ned. one i Nommer en nevenstaand Wet gedepo- niets te wenschen over. Aangezien Straver iemand is tot de arbeidende klasse behoorende, kan worden nagegaan dat dit voordeeltje wel kom was. st het grijze verdwynen, is onscha- et. Prys >er dubbele I. A.CATS. afb. Prgs verschrik- eugd Ijjdt, «ring, die d van een y het Ver markt 84, et bedrag, ren boek- Bij de gisteren te Boskoop gehouden Kolf- wedeirijd is de 1ste prys, pendule met coupes, behaald door den Heer N. 8. Polak van Gouda met 105 punten. Er waren een 50 tal me dedingers, waaronder 2 uit deze Gemeente. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In de huishoudelyke vergadering der rede rijkerskamer «Onder Ons« te Ammerstol, zijn gekozen: tot president de heer W. A. Emei-», tot secretaris de heer Adr. Stuurman en tot penningmeester de heer C. Kok Wz. Een commissie uit den Gemeenteraad te Schoonhoven, bestaande uit de heeren N. Kooi man, J. J. Lazonder en P. Greup, is voornemen i op 2 Oct. a. s. eene inrichting te openen, waar aan leerlingen boven de 12 jaar twee maal per week onderwijs zal worden gegeven in Hand- en Ornament- en eenmaal in Bouw* kundig teekenen. Het leergeld bedraagt 12| ct. per week, doch gratis voor onvermogenden. iring van ge ilende RT LZ. Beschuit van Zondag, des avonds ten 6| uur, zal in eene openbare vergadering van de Afdeeling Gouda van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond op de bovenzaal van het Koffiehuis «Harmonie» als spreker optreden de Heer F. Mol, die zal behandelen het onderwerp «Herzie zelf.» De toegang is vry. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Het was een nare en sombere namiddag in de maand December. Er woei een stevige bries, die meer ei meer dreigde in storm te zullen overgaan, en de ongelukkige schepselen, die zich van hunne haardsteden gewaagd hadden vonden het schier ónmo gelijk den stryd met de losgebroken elementen vol te houden. Het was een weer, waarbij het niemand in de ge dachten kon komen, dat een jong meisje met gezond verstand, op zulk oen tijd een reis zou willen onder nemen. Ondanks dit alles was ik Rosa Stanley, oud ï0 j**r, groot van gestalte, met blauwe oogen en goudkleurig haar, gezeten in een le klasse-coupé van den Brighontrein aan het Victoria-station en gaf myne blijdschap te kennen aan myne vriendin Mari anne Cochran, dat de tijd tot vertrek dakr was. Gedurende ooaige oogonblikken hadden wij prettig met elkandor zitten praten, toen de conducteur ons kwam waarschuwen, dat het tijd was, om van elkan der afscheid te nemen. Toen Marianne nu het rijtuig verliet sprong een jongmensch, die wij reeds op het perron hadden zien staan, snel don coupé binnen, de conducteur •loot het portier, de trein zette zich onmerkbaar in Uit de Barbiers- on Kapperscourant. Bij Z. Straver te Reeuwyk zyn gedurende dezen zomer tweemaal aardappelen gerooid van denzelfden grond. Kwaliteit en quantiteit laten Onverwacht is bepaald, dat Hare Majestei ten heden naar Het Loo terugkeeren. Gisteren dineerden ten Hove de heeren Wes tenberg, gezant te Rome, en mevrouw Wes tenberg, de chef van het Militaire Huis, generaal graaf Dumonceau, en het nieuw benoemde lid van den Raad van State, vice-admiraal Ten Bosch. De heer J. M. de Lange te Waddinxveeu, heemraad van den Voorofschen polder, heeft wegens hoogen ouderdom als zoodanig zyn ontslag genomen. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat aan de openbare school te Ammerstol drie personen werkzaam zjjn, die allen A. de Jong heeten. De Haagsche kroniekschrijver van de »N. Gron. Ct.« deelt mede, dat de commissie van rapporteurs over de kiesrecht-ontwerpen zelf standig werkende —een leiddraad voor dat on derzoek heeft opgemaakt, die 17 punten bevat en een geleidelyk onderzoek zal bevorderen, maar ook een breedvoerigheid, even groot als die by het algemeen debat. Men kan een vo lumineus verslag te gemoet zien en als van zelf, als gevolg daarvan, eenig tijdverlies, dat, naar zyne meening, zyn vroeger geuit vermoe den wel zal bevestigen, dat men ’t openbaar joeg. Ik leunde achterwaarts togen den wand van den coupé, sloeg myn boek open en deed mijn best te vergeten, dat er nog iemand behalve ik-zelf daar was, terwijl ik inij diets maakte hoe dwaas ik ge weest was, mij bevreesd te maken voor ieman l, van wien ik niets te duchten had. Het zal zoowat een half uur of langer misschien geduurd hebben, dat ik me met mijne lectuur had beziggehouden en mij tevergeefs trachtte te interes sneren voor de lotgevallen van eene domme heldin die op het punt stond in liefde te ontbranden voor een slechten man, toen ik plotseling opschrikte door een geluid, dat mij hot bloed in de aderen deed stollen. Ik had zeker niet goed gehoord? Mynge hoor moest mij bedrogen hebben I.... Daar vernam ik het wedereen korten, zenuwaohtigen lach I Snel wierp ik een ölik op den hoek schuin tegenover mij. Groote hemel 1 Zal ik ooit dat gezicht kunnen ver geten I De man leunde voorover en sprak en lachte in zichzelf op de moest verschrikkelijke on onbe schrijfelijke wijzezyn rustig, onbezield gelaat was werkelijk vyandig geworden. Op zijn knie had hij een gespannen stuk leder, waarop hij ijverig een scheermes aanzetto I Ik was letterlyk verstijfd en verlamd door den angst. Al had mijn leven op het spel gestaan, ik had geen vinger kunnen verroeren, om mij te verdedigen. Doch voorzeker, dit was slechts een droom. Het kon geen werkelyk zijn. Ik wreef mijn oogen om er dit schrikbeeld uit te verjagen. Weder zag ik daarheen. Helaas I het was maar al te waar. Daar zat hij en liet hol scheermes heen en weder over het leder gaan, al door pratende en lachende. Een blik op zjjn gelaat overtuigde my dat hij krankzin nig was. O, welk een ellendig en diep ongelukkig meisje was ik I Waarom had ik op zulk een dag myn thuis verlaten Hoe kon ik zoo blind hot noodlot in de armen vliegen Toch had ik besloten te gaan, terwijl alles mij scheen tegen te houden. Geeno opmerking had ik geschonken aan verscheidene kleine, doch veelbeteekenende voorafgegane omstan digheden, en nu rezen zij alle op voor myn geest, als een verwijt voor myn hardnekkigheid. O, wat zoude ik beginnen, alleen opgesloten met dien vree- selyken krankzinnige I Ik keek angstig rond naar schel of noodrem om den trein te doen stoppen, doch kon die nergens ontwaren, en ook deze uitkomst was verloren. De regen kletterde togen de ruiten. Al had ik mij hoesch geschreeuwd om hulp, had in zulk oen storm geen monscholyk wezen mij kunnen hooron. Ik trachtte myne verwarde tinnen bij elkander te verzamelen. Ik herinnerde my, dat men geen vrees moest betoonon tegenover krankzinnigen en na te gaan wat men het best kan doen om hen af te lei den, doch ik was niet in staat over iets meer geregeld te denken. Het scheen dat do dood my aangreinsde. Ik zag op mijn horloge en het bleek, dat er nog een half uur ontbrak aan den tijd, dien de trein noodig had om Preston te bereiken, want daar was het dat hij stoppen moest. Wat kon er niet al gebeurd zyn in dat halve uur I Thans had de man opgehouden met het slijpen van zyn mes en keek mij strak aan. Ik gevoelde dat myn uur had geslagen. Daar rees hy op, wierp zijn scheermes te gelijk neder en kwam naast my zitten. (Slot oolft.) beweging on naderde reeds den uitgang van hot station, voordat het mij mogolyk geweest was te protesteeren tegen de handelwyze van dezen vreem den indringer, of van compartiment te verwisselen. Marianne snelde naar het einde van het perron en wuifde my met hare hand bemoedigend toe, zoolang tot wy elkander uit het gezicht verloren. Toen ontzonk my het hart. Nooit te voren had ik zulk een spijt gevoeld bij het vorlaton van de eene of andere plaats dan nu het geval was. Ware zij slechts modogegaan, zoo dacht ik, hoo geheel anders zou ik my gevoeld hebben. Een onbeschry- felijk zenuwachtig gevoel beving mij, eene gewaar wording van drukkende onrust, zooals ik ze nimmer in geheel myn leven had ondervonden. Alles wat ik ooit le voren had hooren verhalon van dieven en moordenaars, scheen ik werkelyk te zien, terwijl ik in de duisternis staarde on de voorby vliegende hui zen gadesloeg. Ten laatste herstelde ik mij langza merhand, ik wilde dapper zijn on zeide tot mij-zelf dat er niets te vreezen was. Ik sloot het portier raam en trok my terug in don hoek van het rijtuig met zulk een schyn van groote onverschilligheid, als op dit oogenblik mogolijk was. Eerder dan ik het zag, gevoelde ik dat mijn ongeweuschte reisge noot ieder mijner bewegingen gadesloeg. Hy was in den verston hoek tegenover mij geze ten. Hij had een goed uitziend en tamelijk vrién delijk gelaat, het midden houdende tusschen streng en zacht, een van die jonge menschen, die men bij dozijnen te Londen in een balzaal ontmoet on die niets opmerkenswaardigs bezitten. Ik had besloten mijn vyand te overtuigen, dat zy’ne tegenwoordigheid my niet de minste vrees aan- Met Octob61' begint een nieuw kwartaal; zij, die ziph tegen dien datum abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Naar men verneemt, acht de heer Bouhuys te Amersfoort zich in staat, een vliegmachine te vervaardigen, welke naar zgne berekening aan de verwachting kan beantwoorden. De overvloed van late appelrfen peren is in ’t Westland buitengewoon groot, terwyl de vruchten van uitstekende hoedanigheid zyn de pluk is thans aangevangen, doch de handel is niet hoogin voorkoop wordt voor bellefleurs aan den boom f 1.00 a f 1.25, voor kleipe- ren, gesorteerd 1 40 a 1.50 per HL. be steed. Dinsdag middag kwam te Almeloo een vreemdeling bij den barbier Bruggeman om zich te laten scheeren. Toen hy vertrokken was, miste de barbier een gouden horloge. Deze gaf daarvan ïrennis aan de politie, die niet lang daarna den vreemdeling opspoorde en het horloge in beslag nam. GOUDA, 21 September 1893. Door het vertrek van den organist in de Remonstrantsche kerk alhier, den heer C. 0. Knaap, die zich elders gaat vestigen, is in diens plaats als zoodanig benoemd de heer J. H. B. Spaanderman alhier. Woensdag werd te Waddinxveeu de jaarver gadering van hot »Nourisaefonds« gehouden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Broer en Sprayt. In het afgeloopen jaar werden uitgereikt aan arme zieken en herstel lenden 1527| liter melk, 2015 eieren, 499 K. G. vleesch, 67| flesch wyn en 1 flesch cognac. Nadat de heer Van der Torren een woord van dank had gebracht aan het bestuur, werd de vergadering door den Voorzitter ds. Van dor Pot gesloten. By Kon. besluit zyn, met ingang van 16 October, benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee Mr. B. van Eeten, thans ambtenaar van het ’openbaar ministerie by de kantonge rechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdamtot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kan tons no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam Mr. E. J. H. M. van Ryckevorsel, thans kantonrechter-plaatsvervanger en advocaat te Maastricht. Te Arnhem is in den ouderdom van 44 jaar overleden de heer K. F. C. T. van der Zande, eigenaar van de firma Stenferd Kroeseen Van der Zande. In 1870 vestigde hy zich daar als boekhandelaar en vereenigde eenige jaren later .-de zaak des heeren Stenferd axuKroese met de 'zyne onder bovengenoemde firma. Wij weten allen, dat hy zyn debietzaak door buitengewone energie en veel tact wist op te voeren tot eene der grootste van ons land; ook dat hy door enkele uitgaven toonde een juisten blik en fijnen smaak te bezitten da verschil lende edities van »De Kleine Lord« o. a. zyn daarvan een sprekend bewys. Niet allen weten evenwel dat met hem is heengegaan een der braafste en meest symphatieke mannen in ons vak; altijd was hij gereed om de belangen van zyne vele vrienden te behartigen. <(N. Met verwyziging naar achterstaande adver tentie vestigen we de aandacht onzer lezers op het daarbij aangeboden zak-woorden boekje. Zoolang de spelling Kollewyn, die der hhr. de Vries en te Winkel nog niet heeft verdrongen en dat zal denkelijk nog een tijdje duren, bewyst zoo’n boekje, tegen zulk een geringen prys, uitstekende diensten. Voor schoolgaande kinderen, dienstboden, militairen, kortom voor allen, die by het sebry- ven in twyfel zijn over de spelling of het geslacht van het een of andere woord, is zoo’n handig woordenboekje bijna onmisbaar. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam, zyn in de verloo- pen 24 uren geen nieuwe lyders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Eén persoon is van de ziekte her steld. Zeven lyders blijven nog in behandeling. Heden is de laatste der politieposten, die voor woningen van choleralyders geplaatst wa ren, ingerukt. Deze laatste post stond in de Wilhelminastraat. Thans zyn alle te huis ver pleegd wordende choleralyders hersteld. Dinsdagavond werd te Aarlanderveen geval van cholera asiatica aangegeven. By eenen schipper in de ringvaart van den Haarlemmer meerpolder, in de onmiddellyke nabyheid van Aalsmeer, heeft zich Dinsdag een geval van cholera voorgedaan. De aangetaste is binnen eenige uren overleden. Het schip kwam van Gouwsluis. Daar de uitwerpselen van den zieke In de ringvaart terecht zyn ge komen, hebben de burgemeesters der gemeenten Aalsmeer en Haarlemmermeer bekend gemaakt dat het water besmet is. Wij ontvingen het nummer van 10 October van het Tydschrifl «Voor onze Dames,» onder redactie van Jo. van Sloten. Daaruit hebben wij gezien, dat de abonnementsptys van 1.90 gebracht is op f 1.30 per drie maanden. De uitgevers Van Holkema en Warendorf ver trouwen, dat door die verlaging velen zich het modetijdschrift zullen aanschaffen, daar dit ver sierd wordt met 2500 illustration, 48 gekleurde modeplaten en 12 maandelykscbe knippatronen. Elberfelder stelsel. In den Raad van Leeu warden werd behandeld een voorstel van Burg, en Weth. tot wyziging en aanvulling van het reglement op het bestuur van de stads-armeu- kamer, strekkende in hoofdzaak tot invoering voor de gemeentelijke armenzorg van het El berfelder stelsel van onderzoek en toezicht door buurtbezoekers, door wie armvoogden omtrent het verleenen van onderstaud en van genees-, heel- en verloskundige hulp worden bijgestaan. Behoudens enkele geringe veranderingen zyn al de voorgestelde artikelen en is daarna het gewyzigd reglement in zyn geheel met algemeens stemmen aangenomen. De 2e-luitenant H. J. E. de Bourbon, van het 4e regiment infanterie, is overgeplaatst van Gouda naar Delft. S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1