o. DING. rOBER 1893 tyd), aan het tot Exploitatie ■©else Laan te NHÜIS, EEN UIT DUIZEND. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6164. Dinsdag 3 October 1893. Tk wiping FEVILLETOm. 1893, CL.E xploilatle ‘gen, 33ste Jaargang. Coiffeur, 193. la Troupe iljetten ii Gouda. van 1.25, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. onderwijzend personeel In de Spaarbank 193. V JJ JJ 00 ig Achter de ing en veler- gebouwtje ilaatsen en tu voor den rijen op bet 14 22 30 BN, 8CHOE- 2517, groot I.— ns 46 van ikt het haar sinige dagen GOUDSl'HE COT114NT er flacon by aande, hecht [JT”, k 4. 4», I. SNAAR, No- AAKbORDC, Op re. 0.4 oo 2.4 6.98 en September bureau by de eau van den BEUNKE te ag (per brief) mat van Weg betaling van jaar tot 13 de kooppen- ald, en het aanvaarden. Vrijdag vóór rone óren. 'EN. are van ge- Vaddinxveen. Gezelschap. '■otterdam. id ten 7 nar. E: VoorH.H. 5 ets. NIET- zoowel Stad- Jents. aan het Cen- i Werken) en emd. il geschieden nnr voormid- ADVERTENTIËN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letter» worden berekend naar plaatsruimte. Gisteren werd op het plein voor de Kazerne eene photographie genomen van de leden der Afd. Gouda v/d. Bond ran Oud-onderofficieren. De fraaie banier was natuurlyk niet vergeten. We herinneren belanghebbenden aan de in schrijving tot toelating van leerlingen op den cursus voor volwassenen en op de avond- of herhalingschool voor meisjes. Die inschrjjvirtue zal morgen, Dinsdag, des namiddags 5 uur in de resp. aohoollokalen plaats hebben. De benoeming van heeft daarna plaats. eeniging over 10 delOK.M. was: 1 2. D. Maarschalk in 23.38*/6 m. en 3. Os in 23.46’/g m. De uitslag De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Beroepen te Soesterberg en te Herwijnen de heer J. Wartena, cand. te Gouda, die voor Sirjansland, Kerkwerve, 's-Herenhoek, Waarde en voor Kats heeft bedankt. Op 18 September heeft Ooms op de rivier Passaic by West Arlington, in de onmiddellyke nabjjheid van New-York, geroeid tegen den amateur Carney, die in een wedstryd te Newark waar Ooms voor Hedley de vlag moest stryken niet mededeed. Deze Carney is een geducht roeier, vooral op de lange baan, maar hij roeit nooit anders dan man tegen man. Toon Ooms aan den start verscheen dus wordt in een particulieren brief aan Het N. v. d. Dag« medegedeeld werd hy uit gelachen door de Amerikanen, die het bespot- Zij is in den rouw ovor baar meester. Het vori- gen jaar met Paasch is hij overleden. Zij had hem vijftig jaar gediend, hom en zijne familie gediend op eene geheel oenige wijze die in eer en gedachte nis moet gehouden worden. II. De geschiedenis, die ik u verhalen ga vangt aan den laten Mei van het jaar zooveel, oven buiten de toen nog bestaande Woesporpoort te Amsterdam. Is deze mededeeüng u niet nauwkeurig genoeg weet dan dat <lo eerste Mei net viel op een Zondag en dat het heerlijk weder was. Volgons een geloof waardig bericht van ooggetuigen was een dag of drie te voren de wind gaan liggen. Vrjjdag had het zacht gemotroegend, Zaterdag was de lucht ge- biokeu geweest en drong do zon nu en dan door de wolken heen en deed alle moeite ze van den hemel te verdrijveneindelijk gelukte het haar en Zondag stond zij den geheelen dag zoo vrieudelyk en vroolijk te schijnen dat het een lust was om te zien. Maar ze nam geen rust na haar zwaren strijd van den vorigen dag, hoewel ze het had kunnen doen zonder dat iemand er iets van had kunnen zoggon. Neen, toen zij do wolken verdreven had, dwong ij de knoppen aan boomen en heesters zich te woonachtig in de buitenbuurt Blokland, van wege de gemeente eene jaarlyksche toelage toe gekend worden van 10 voor ieder kind, onder beding dat zy van een hoofd eener school een bewys overleggen, dat zy een vol jaar trouw buiten de gemeente Mydrecht hunne school heb ben bezocht.* Dit besluit zegt De Gemeentestem achten wy aan ernstige bedenking onderhevig. Het valt niet in de termen van art. 82, al. 2 der on derwijswet, want dit art. daargelaten nog dat hier van geen «openbare belooningen of eere- blyken» sprake is heeft, zooals ook uit de 3de alinea blijkt, het bevorderen van schoolbezoek binnen de gemeente ten doel. Hat beslnit beoogt, naar ons voorkomt, de oprichting van eene openbare school in de genoemde buurtschap of de aanstelling van meer onderwijzers in eene daar wellicht reeds bestaande school te besparen. Voor zoover nu de vastgestelde toelage wordt uitgekeerd aan de ouders, die hunne kinderen naar eene bijzondere school buiten Mydrecht zenden, is deze uitkeering, naar bet oordeel van De Gemeentestem, in stryd met art. 3, laatste al. van genoemde wet, waarby aan de gemeen ten alle ook «middellijke» ondersteuning aan bijzondere scholen is verboden. In gelnken zin besliste het koninklijk besluit van 18 Maart 1877 a gonnen muntbiljetten van hoofdzaak gelijk muntbiljetten van Elk biljet kost Woensdag werd door den notaris Mr. G. II. Fuhri Snethlage te Woerden geveild: 1. Eene hofstede te Zegveld, a. Woonhui- in den Broek, groot 15 heet. 4 a. 20 c. inge zet op f 17,400 b. Drie perc. land, groot 4 heet. 64 a. 60 c., ingezet op f 5000c. Een perc. hooiland, 3 heet. 60 a., ingezet op f2700; d. Hooiland, 7 heet. 37 a. 90 c., ingezet op 4200; e. ld., 3 heet. 7 a. 80 c., ingezet op f 1800, zynde samen f 31.100. Afslag 4 Oct. a. s. 2. Eene hofstede, in den polder de Bree, onder Rietveld, te zamen groot 18 heet. 92 a. 40 c. Ingezet op f 30200.werd deze hofstede afgemynd op f 2200.(daarboven door den heer C. Kasteleijn qq. te ’s-Gravesloot. Op de Waal naby Gameren is op 3 Augustus 1.1. het ijzeren schip «Jacobus,» geladen met ijzererts groot 424 ton, gezonken. Sedert dien tijd is het vaarwater aldaar zeer belemmerd en wel dermate, dat vóór zonsop- en na zonsondergang geen stoom-of zeilschepen mogen passeeren, terwyl de overige uren van den dag het eene vaartuig na het andere door van wege den Waterstaat gestationeerde stoom bootjes, langs de nauwe geul worden gesleept. Eenige weken is men reeds bezig met lichten, doch wegens het telkens breken der kettingen, waarmede het vaartuig word opgevyzeld, zal het lichten gestaakt worden en zal men over gaan, om het wrak door middel van dynamiet te doen springen. De gemeenteraad van Mydrecht heeft een voorstel aangenomen van van het raadslid L. de Vlieger, dat als volgt luidt: »Te beginnen met 1 Jannari 1894 zal aan de ouders van kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaar en GOUDA, 2 October 1893. Aan het postkantoor Gouda, en de daaron der ressorteerende hulpkantoren, werd gedu rende de maand September 1893 in de Ryks- postspaarbank ingelegd 4318.16, terugbe taald 4395.96. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3555. Het onderzoek van het water der Waterlei ding had gedurende September het volgende re sultaat - 7 Sept. 4.5 Mg. permang. kalicus per 1000 cc. JJ JJ J, JJ J» J» JJ met eenige haast wat gebruikt te hebben, toog do nyvere bevolking van Hollands hoofdstad in grooto getale naar de onderscheidene plaatsen, die gele genheid tot ontspanning na inspanning aanboden. Ik moet echter doen opmerken, dat zelfs wylen Eduard Stumpff er in die dagen nog niet aan dacht het Amsterdamsche publiek op zijn «matibées mu sicales” te vergasten, zoodat de verzoeking nog niet bestond om zijn medemeuschen te ergeren, door na ’s morgens bet hart uitgestort te hebben in psalmgezang, zich ’s middags te laten stichten, door een symphonic van Beethoven of een ouver ture van Bach. Ook had de besohaving nog niet aan de hoofd steden van Europa do zoölogische tuinen geschonken, zoodat geen Nalura Artis Magistra onder de sieraden der hoofdstad geteld werd, en bij gevolg Amslels burgerjj nog de gelegenheid miste, om haar natuur kennis te verryken, door oplettend de wilde sprongen der apen in hun kooi, of den diepen slaap dor slangen in hun glazen kasten gade te slaan. Maar des al niettemin wss de boofdstad toch rijk aan plaatsen van ontspanning, natuur en kunstgenot rijk ook aan wandelwegen, waar men de schoon heid on rykdom der natuur kon bewonderen I De nijvere burger, die een week achter de toonbank gestaan had en zich eens vertreden wilde, kon in die dagen een fikschen «kuier** langs de beroemde slatuintjes doen, een wandeling hij uitstek geliefd door den winkelier op den Haarlemmer- en Nieuwendijk woonachtig. Met genoegen gluurde die brave door do reten der hooge schuttingen waarmede aan den óenen kant de weg betimmerd was, en hy vermaakte zioh in de lange bedden gaaf 4286.96. Gisterenavond had in de Sociëteit „Ons Ge noegen” een Conceit Varié plaats onder di- rictie van den heer Vleugels. De verschillende nummers van het programma werden uitste kend uitgevoerd. De Solo-Pistonniste en de Musicalische Excentriciteiten oogstten veel by- val. By een volgend optreden gelooven wy, dat er nog meer publiek, opgewekt door de- geen die aanwezig waren en zich best geamu seerd hebben, het gezelschap een bezoek zul len brengen. Een koopman te Neurenberg, die in Augus tus 1891 naar Amerika ging, wierp eenige uren voor de aankomst te New-York een flesch in zee, waarin een briefje met het verzoek den koopman te willen berichten waar de flesch aan land gespoeld was. Het Deensche gezant schap te Berlyn liet nu dezer dagen den koop man weten, dat de flesch, na 20 maanden op zee rondgezwalkt te hebben, in April van dit jaar aan de kust van Ijsland gevonden is. Tot bewys werd den koopman het briefje toe- gezonden. Zooals blijkt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam, is in de verloopen 24 uren 1 nieuwe lyder aau cholera asiatien aangegeven. Dit ziektegeval deed zich voor openen en de blaadjes moesten zich ontplooien, of zij wilden of niet. Ook wekte zij de vogelen op tot vreugde en spoorde de visschen aan tot blijd schap en *t gelukte haar wonder wei bij de meeaten. Mol een vroolijk gezang vervulden dc vogels de lucht en de vissoben spartelden in het water dat het onmogelijk was ze te volgen mot het oog. Alleen bij enkele oude, dikke musschtfn vond haar opwekking geen weerklank; in de goot van een hemel hoog huis bleven zij naast elkaar zitten, en ergerden zich dood aan do dartelheid van hunne jeugdige medemusschon. n't Is waar,” zei de een, «het is oen ouderwetsche Meidag, maar heeft ’t Opperwezen dien schoonen dag gegeven, om zóó uitgelaten rond te fladderen, of met elkaar op een tak te gaan zitten en gekheid te maken?” Doch aan dien onzin stoorde het jonge volkje zich niet en de vriendelijke Meizon gaf dien be dillers ook geen gelijkwant niet alleen dat zij voortging de redelooze schepsels op te wekken tot vreugd en tierigheid, maar ook de menschen tooverde zij hun woningen uit en zij riep ze naar buiten. Het moot gezegd worden, ook bij hen vond hare opwekking algemeen weerklankook onder hen vond men wel eenige oude gepensionueerde, of oudachtige wij zullen ze maar musseben noemen, die er vroeger wel anders over gedacht hadden, maar zich nu ergerden dat allen de stad ontliepen en niet zooals zij den dag des Hoeren in eere hielden, door naar de middagkerk bij Di. Smaalenburg te gaan, die (was het jniet een ern stige wenk voor het lichtzinnig volkje net over den Sabbath preoken zou. Maar de meeaten lieten zich niet weerhoudeo na des morgens gekerkt eD mot wortelen en sla der warmoezeniers, terwyl de afgeknotte wilgen, de groene sloot en de schrale weilanden aan de andere zijde van dien smallen weg een eigenaardige bekoorlijkheid hadden voor den man, die zes dagen in de week niets anders van de natuur te zien kreeg, als de verlepte groenten van den winkel tegen over hem. Zij, die opzagen tegen zulk een groote wandeling, en schrikten bij hot denkbeeld van z/do stad uit” te gaan, verkozen «de Franscho tuin” in do Elandsstraat. En waarlijk hot mindor aangename aan een tocht langs de uitwasemende Prinsengracht verbonden, werd ruim schoots vergood door het lommer, dat enkele keurig geschoren linden en in houten bakken geplaatste sparrenboomen over een ruime plaats verspreidden. *t Is waar sommigen bewoorden, dat het er altijd tochtig was, en dat de zon er nooit doordrong, dat men eigenlijk niet buiten was, omdat de plaats aan allo kanten door hooge muren omringd was, maar do voorstanders vonden hierin juist de goede zijden van dat verblijfmon loopt daar dan geen gevaar door do zon verbrand te worden on is voor don Noorden- on Oostenwind altijd beschut; «spreek ons niet van Stadlander,” voegden zij or bij, «daar is het niet uit te houden en daar krijg je ons nooit I” Gelukkig voor den kastelein van Stadlander dat niet allen zoo dachtende man had integendeel veel begunstigers, hetgeen hij vooral te danken had aan de overdekte roeischuitjes waarmede hij de gasten langs do stille Wetering liet halen, aan do ontelbare hengels voor 't geëerd publiek, aan de groote totebel, aan de kegelbaan, en aan den groen geschilderden koepel, waaruit men zoo ver over het land kon zien. (JFbrdt vervolgd.) Gisteren had van wege de Wielryders-Ver- alhier een onderlinge wedstryd plaats K.M. en 2000 M. De uitslag van 1. A.C. Koster, in 22.58% m. 2. D. Maarschalk in 23.38’/6 m. en 3. J. vanOs in 23.46% m. De uitslag van 2000 M. was: 1. A. C. Coster, 2. D. Maarschalk en 3. A. van Oorschot. Bij de 10 K.M. was de aankomst te Haastrecht: Coster, Maar schalk, de Raadt, van Os en Oorschot. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is voor het voorbereidend examen in de godgeleerd heid geslaagd de heer B. Boers CJzn. en aan die te Utrecht voor het candidaats-examen ge neeskunde de heer F. G. J. Steenmeyer. Nog in den loop van 1893 zal worden be met het aanmaken van een millioen f 10 van een nieuw model, in aan dat der tegenwoordige f50. aan ’t Rijk 6| cent. In de Spaarbank was gedurende de maand September de inleg 9578.22 en de terug- Tot onderwijzer aan de Herhalingschool is benoemd de heer M. G. Emeis alhier. by eenen stoker aan boord van het Engelsche stoomschip »Gena«, liggende in de Spoor haven. De man werd uaar het hulpziekenhuis te Croos- wyk overgebracht, doch bleek bij aankpmst reeds te zijn overleden. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 45 ge vallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 27 met doodelyken afloop, terwyl 12 lyders hersteld zyn en 6 nog in behandeling blyven. Reeds in de eerste dagen van September werd door eenen soldaat uit het kamp by Laren, op de heide aan den boschrand, een vrouwen hemd met bloedvlekken in de rugzijde gevonden. Het kleedingstuk was losjes opgerold. Daar toen echter omtrent het vgrdwynen van Sara Juett en Marie Schmitz nog niets bekend was, sloeg de militair niet veel acht op de vondst en wierp hij het hemd weder weg. Waar- schynlyk zal men thans dit voorwerp weder gaan opzoeken. Wy meldden onlangs, dat de recherche beslag zou leggen op een kistje medicynen, dat De Jong bij eene weduwe te Utrecht achter had gelaten. Het is echter gebleken, dat de vrouw, die, gelyk men zich herinneren zal, voor eene «om van 300 werd bestolen, nahetverdwy- neu van haren huisvriend het bewuste kistje heeft weggeworpen. Mr. Treub schryft in hetSociaal Weekblad» Nu het ambt, dat my dezer dagen werd toevertrouwd, het my onmogeljjk maakt, de redactie van het Sociaal Weekblad» geheel op mij te blyven nemen, is het my een ge noegen, te kunnen berichten dat de heer Pekelharing zich bereid verklaard hoeft, als mede-redacteur op te treden. Prof. Pekelharing leverde tot nu toe in hoofdzaak de artikelen over buitenlandscbe gebeurtenissen van sociale beteekenis aau het weekblad. De heer I. A. van Ryn van Alkemade, van wien eene schoone Bataksche verzameling aan het museum aanwezig is, heeft ’s Ryks Ethno- graphisch Museum wederom met de navolgende, voorwerpen begiftigd1 model Maleisch huis 4 fuiken, 2 werpnetten en 1 schepnet. Geïn ventariseerd als serie 940 no. 18. Aan den schenker is de dank der regeering be tuigd.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1