EEN UIT DUIZEND, II. tien Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 4 October 1893. 33ste Jaargang. ING No. 0165. -rlrt ïweg. BINNENLAND. 1. instein FEUILLETON. Iers. van en Kaas s hot t verbrei- Lruis, Nb Zoon. ■g. ktschappy GOUDSCHE COURANT o te publiek wanhopige igen uit de igschriften aan de seerend th. Dr. P. Po- ath Dr. r-direo- ijs, rue, us ach. Dr. C. ie et de 1. 160-* sche ge in het middengebouw zyn de studiezalen, de receptiezalen, de bureaux voor den administra- tieven dienst, het wachtlokaal en de arrestan tenkamers. Het reinigingsgebouw bevat de badkamers voor de cadetten, ingericht voor 18 douche- en 2 kuipbaden, benevens een badkamer voor de officieren. De gebouwen zyn ontworpen door den archi tect Van Nienwkerken, wien twee luitenant- ingenieurs ter zyde stonden. De gevel is in Hollandschen renaissancestijl uitgevoerdde Nederlandsche Maagd tooit den geveltop; aan weerszyden zyn militaire attributen aangebracht, terwjjl in het midden het Nederlandsche wapen is geplaatst, geflankeerd door medaillonportretton der Koningin en der Regentes. In den gevet van het leergebouw zyn toep&sselyke symbolen aangebracht, die het inschriftKennis is Macht flankeeren. De school is geplaatst in de nabyheid van den Stadshoutaan de Harddraverslaan. trotseeren jd komt de ,eone phy- ld verbreid daad blijkt jor den ge- gopgedaan worden wgestel ;en, on zij ADVERTENTIËN worden g-eplaatet 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letter» worden berekend naar plaatsruimte. Een paar restaurateurs te Berljjn maken tegenwoordig reclame door het levende woord. Af en toe verschijnt er voor het lokaal een man die do spijskaart voorleest, of liever voor draagt, met de noodige uitdrukking en gepaste gebaren„Vandaag is er rundvleesoh, sap pig, malscb en smakelyk gebraden”, enz. Dat maakt natuurlyk veel meer indruk dan de an ders gebruikelijke reclameborden. Het internationaal congres voor de binnen- landsche scheepvaart zal in 1894 in ons land worden gehouden. De Regeering heeft 5000 er voor op de staatsbegrooting gebracht. laamde ligraine 1, slape- n die door ?en, on der ge- van ge le b(kende ulei, geeu en voor angstig aringen irhoofd, handen meisjes n jonge ren, wordt e koste- Inzending’ van Advertentiën tot 1 uur des midd. Zaterdag-nacht om half 2 waren in de O. Z. Kapelsteeg te Amsterdam een zestal souteneurs aan ’t vechten, en deelden niet alleen onder elkaar flink slagen uit, wat niemand betreuren zou, maar sloegen ook andere personen. Een matroos kon deze ongerechtigheden niet langer aanzien en besloot, een eind aan het rommeltje te maken hy liep Op eten agent toe, trók plot seling diens sabel uit de scheede en ging ge wapend' er op af, ondanks de protesten van den agent, die vreesde voor zyn kostbaar wa pentuig. Jantje echter maakte er een nuttig gebruik van, sloeg de zes vechtersbazen uiteen en bracht, na aldus recht gedaan te hebben, den agent het zydgeweer terug. De politieman nam Jantje zeer ondankbaar mee naar ’t bureau maar na een schrobbeering van »mynbeertje« mocht de amateur-diender weer vertrekken. Zooals blykt uit de mededeeling van den bur gemeester te Rotterdam is in de verloopen 48 uren 1 nieuwe lyder aan cholera asiatica aangegeven. Het ziektegeval kwam voor by een matroos van het Engelsche stoomschip „Gena”, De reeks volksvoordrachten in de Vereeni- ging Winterlezingen te Berg-Ambacht, wordt op Donderdag 19 Oct. heropend. De spreek beurt zal alsdan worden gehouden door den heer J. G. Bettink. Aan de op 26 Oct. a. s. bepaalde loting voor de Nationale Militie zullen te Berg-Am- bacht 19 jongelieden deelnemen, van welke slechts 3 reden tot vrystelling hebben. Aan de aanstaande loting voor de Nationale Militie, lichting 1893, zullen te Haastrecht 19 jongelieden deelnemen. Idem Vlist 5. De vorige week werd na gehouden onderzoek vanwege de Bond van Nederlandsche Steno grafen te Leiden uitgereikt diploma A. tot het geven van onderwys in de Stenografie aan de beeren C. J. Geyer en R. E. Verbeek van Delft en diploma B., verslagger van den Bond, aan den heer E. J. S. Mecima van Apeldoorn. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van Mr. Ru ijs, wordt genoemd Dr. Éverts, directeur van hot Klein Seminarie te Rolduc. Te Groningen is onder leiding van mejonkvr. M. W. deRanitz eenchristen-vrouwen-onthou- ders-bond opgericht. Aan den gemeenteraad van Mydrecht werd mededeeling gedaan van eene missive van h h. Gedep. Staten, namens Z. E. den minister van binnenlandsche zaken, den gemeenteraad bit- noodigende om zijn in de vorige vergadering genomen besluit in te trekken, n.l. om aan alle ouders van kinderen boven de 6 en bene den de 12 jaren en woonachtig in de buiten buurt Blokland onder deze gemeente, eene jaar- lyksche toelage te geven van tien gulden voor ieder kind onder de voorwaarde, dat zij van een hoofd eener school een bewys overleggen dat zij een vol jaar trouw buiten de gemeente Mydrecht hunne school hebben bezocht. Dit besluit is naar 's ministers meening in strijd met art. 3 parag. 3 der onderwijswet. De Cadettenschool te Alkmaar, die Zaterdag op eenigszins plechtige wyze in dienst is gesteld, moet voorzien in de opvoeding en het onderwys van 120 cadetten, voor welker verzorging on opleiding een personeel van 88 personen noodig is. De schoolgebouwen bestaan uit een hoofd of logiesgebouw, dat met een gang verbonden is aan het leergebouwloodrecht op die gang staat het reinigingsgebouw. Het leergebouw bevat een zestal leerzalen, benevens een gym nastiek- en schermlokaal. Op de eerste ver dieping is het bureel van den Directeur, de bibliotheek, de wachtkamer der leeraars, het natuur- en scheikundig kaninet en de teekenzaal. In de verbindingsgang zyn een aantal boe kenkasten geplaatst, waarvan er een aan ieder cadet ten gebruike wordt gegeven. Het logiesgebouw bevat de keukens en de eetzalen, de uitspannings- en de biljartzaal en de slaapzalen der cadetten. Twee heeren te Rotterdam hebben een wed dingschap aangegaan, om voor het einde van dit jaar 1,000.000 tramkaartjes te verzamelen. Als de verzamelaar vóór 1 Januari het getal compleet heeft, moet do tegenpartij f 2000 storten voor een liefdadig doel. Komt hy ech ter niet gereed dan moet hy zelf die som stor ten. Thans ziet men jongens en koetsiers de weggeworpen kaartjes zorgvuldig opzoeken, om dat zij voor elke 100 stuks van den verzame laar 10 cent ontvangen. GOUDA, 3 October 1893. Aangenomen het beroep te Vleuten door den heer J. Wartena, cand. te Gouda. Ger. Kerken in Nederland. Tweetalte Maassluis G. H. van Kasteel, te ’s-Gravenhagp, en J. Ozinga, te Gouda. De Goudsche Kolfclub heeft eene uitnoodi- ging ontvangen voor een wedstryd op 11 Oct. a. s. te Wateringen (Westland). De volontairs-sergeants de Mooy, Riesz, -«-’“i o. a. by het Hunne volgorde op de rang- lyst was resp. 7, 9, 11 en 8) Van al de uitspanningen was er echter geen meer gezocht dan *t gebouw buiten de Weesperpoort, aan den linkeroever van den Amstel. Bij de mede- doeiing aan mensph en dier«hier spant men nit I” droeg het den geestigsn naam van Lokhorst in den gevel. Achter het gebouw was een groote tuin met een hooggaanden schommel, een zware wipplank, en een koepel, waarin het met zonneschijn niet waa uit te houden van de warmte. Ik weet niet of Lokhorst vooral gezocht was om den meerderen inhoud zijner likeurkelkjes, alleen weet ik dat op dien eersten Mei van het jaar zooveel een groote menigte gezeten was in den tuin achter en onder de veranda vóór het huis. Het was nog geen twee uur ed geen tafeltje was meer onbezet, geen stoel was er meer te krijgen. De Jannen vlogen, voor zoo ver dit gezegd kan wbrden van een Hollandschen Jan heen en weer met oen haudvol Goudsche pijpen in de eene en een blad met glaasjes in de andere hand. Op enkele uitzonderingen na, bestond het gezelschap uit leden van den gegoeden en deftigen burgerstand, uit personen wier finantiën of wier maatschappelijke middelen het niet toelieten een rijtuig te houden, of een optrek te hebben in de Diemermeer, aan den Amstel of in den Menisten Hemel,” en die mot een schuinscheu blik op oon familie, die do verzekering van de verschillende Jannen maar niet gelooven wildedat cr geen enkele plaats meer was. «’lis maar goed dat ik jelui wat gehaast heb, als je hier niet tijdig bont, kan je wel t’buis blijven Plotseling werd ’s mans rode onderschept door oen «kwik me dit, kwik mo dat I” dat tot groot vermaak der kinderen achter zijn rug werd aango- heven. «Wat ’s dat? heb ik nou van men leven!”riep hij verrast uit, toen hy ontdekte dat gemeld geluid voortgebracht werd door een jodenjongetje, dat met twee vingers op zyn onderkin sloeg. «Nog eons, nog oens I” riep het jeugdig volkje en lustig werd het«Kwik me dit, kwik mo dat 1” meermalen herhaald. «Heeren en dames, luistert nou oens naar der. vlasvinken niet onaardig bootste hij ook het geluid van dezen vogel na. z/Nou zal jo staan te vernomen, het gezang van den leeuwerik, en tot verbazing van het publiek deed hy ook dat hooren. «En as je mo nou allemaal een tuppeltje geeft, dan zal ik den nachtegaal nathoen, zoo waar as ik leef!” Een algemeenbravo I gaf hem de verzekering dat hij dier, meesterzanger zelfs, naar de kroon ge stoken had. 't Kind Abrahams ging daarop met zijn bakje rond en bad een goeden oogst. Hy stal het hart der ouders, door telkens voor de kinderen het «kwik me dit, kwik me datl” te herhalen. Een ploertige Adonis, die zich het air gaf van een voornaam heer, en voor geestig wilde gehouden liggende in de Spoorhaven, dienaar het hulp- ziekenhuis te Crooswyk is gebracht. In het ge heel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Augustus af, 46 gevallen van cho lera alhier voorgedaan, waarvan 27 met doo- delyken afloop, terwyl 12 lyders hersteld zyn en 7 nog in behandeling blyven. worden, riep hom zoo hard mogelyk toe: «Zog as je *t balkon van oen ezel nadoet, krijg je een dubbeltje I” Nah I” was het antwoord, «je mag ghesond blyven, dat khan meneer peter thoen as ik I” Een algemeen gelach ging onder de omstanders op, en de aardige meneer, die tegen de gevatheid van Abrahams naneef niet was opgewassen, werd gelukkig gered door een paar blessen, die voor een prachtige Hollandsche chain gespannen, in snellen draf voorbij vlogen. «Ze zijn van van Selm,” riep de verslagene een vriend toe, «binnen het half uur zijn zij te Muiden. ’t Zijn een paar beste. «’t Is hier een mooi hoekje,” sprak de zuinige huisvader tot een zijner buren«ik ken geen mooier plekje. Bent u een liefhebber van paarden? ziet u niet alles voorbygaan, wat u maar wonschen kunt? Bont u een liefhebber van boeiers, kijk rond meneer, kun je ze ooit meer op jo gemak bekijken P en in den koepel heb je oen landgezicht, zoo mooi as je maar wensohen kunt!” «Ja I” was hot antwoord ik kom hier nu al dertig jaar ioderon Zondag, maar altyd amuseer je je, altyd zie je wat nieuws, altijd is hier drukte en levendigheid I” «Ja,” zei een ander, die zich ook in het gesprek mengde, «maar de Berebyt daar ginder is niet minder.” «Och spreek me niet van de Berebyt, die haalt er niet by. Een rijtuig dilar tegen twintig hier, één schuit daér, tegen tien bier.” «Zoo, is het verschil zóó groot?" Men schryft uit den Haag aan de Tele graaf De staatkundige wereld houdt zich hier me t twee groote quaesties bezigtwee benoemingen van niet geringen invloed, die van Commissar s der Koningin in Overysel, en die van Neder- landsch Minister te Londen. De Commissarib- plaatsen zyn erg »couru,« en als het niet ware het onbewoonbaar groote huis, dat te Zwolle gebouwd is voor de Provinciale overheid, dan zouden er zeker nog heel wat meerliefhebbers opkomen om de oostelijke IJselboorden te veroveren. Het waarschynlykst is, dat de plaats zul worden gegeven aan den heer Van der Wyck, den aftredenden Secretaris-Generaal van Kolo niën, aan wien men het Gouverneurschap te Batavia had aangeboden, evenals aan den heer ,N. P. van den Berg, president der Neder landsche Bank. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. zich zelfs niet vermeten zouden een theetuin te huren in de plantagepersonen wier beginsel het was zich wal laag by den grond te houden om hun crediet niet te verliezen, juist het tegendeel van hot beginsel hunner kleinzonen of achterneven, die zoo hoog mogelyk het zeil ophaien, om hun cre diet te bewaren. Na een stevige wandeling zijn zij met hunne wederhelften en talrijk kroost in Lokhorst aange land en na goed opgenomen te hebben van welken kant de wind kwam, hadden zy, die er het eerst waren ook naar het algemeen gevoelen de beste plaats onder de veranda gekozen. Toen stopten dadelijk de eerwaarde hoofden des gezins do Goudsche pijpen, door den gedienstigen Jan aangeboden, uit de zilveren tabaksdoos met geurige varinas, en nadat de brand er ingestoken was, vroegen zij met teedere zorgvuldigheid aan vrouw en dochters of zij wel goed en vrij van tocht zaten, en toen dat voldoende beantwoord was, kwam een ander belangrijk onderwerp ter sprake, waaraan het vra gend oog van Jan hun herinnerd bad. «Wat zullen we gebruiken Ik neem een sneeuwballetje, besloot papa en de keus der anderen viel op advocatenbor rel. «Dus één sneeuwballetje en vijf advocaat?” vroeg Jan, die de neuzen geteld had. «Ho, ho vriend, zooveel hooft niet, mot twee glaasjes advocaat kunnen zij het wel doen I” Een tien minuten later zaten papa en mama te genieten van hun verwarmende verversebing en likte het viertal kinderen aan en uit hun gemeenschappe lijk glaasje. «We hadden niet later van huis moeten gaan mama!” sprak een poosje daarna haar echtvriend, De Raad besliste echter by meerderheid van stommen om zyn hesluit te handhaven. Het zal nd aan H, M.de Koningin-weduwe- regentes ter vernietiging worden voorgedragen. De LondenscW «Pall Mall Gazette,» welke steeds zeer uitvoerige berichten omtrent de zaak van De Jong, en zyne twee verdwenen vrouwen mededeelt, geeft in haar jpngste num mer de portretten van De Jong, Sarah Juett en Marie Schmits, zooals zy hier op de ver spreide bekendmaking» staan met den Neder- landschen tekst dier bekendmaking er by. Ook onder de postzegelverzamelaars schynen flesschentrekkers voor te komen. Men heeft ons ten minste verzekerd, dat al te yverige verza melaars naar dagbladen van landen, van welke er postzegels in hunne albums ontbreken, schry ven om de uitgevers te verzoeken hun, soms onder een gefingeerd adres,eenigenommers „ter kennis making” te zenden, natuurlijk zonder dat ooit het bedrag van het geleverde wordt betaald. Zoo wordteen postzegelalbum goedkoop gevuld. (U. D.) Heden zyn de bosschen aan de zuidzyde van den straatweg van Naarden naar Laren, hot Naarder kerkhof en het St. Jans kerkhof onder zocht, terwyl in de vyvers van Oud-Bnssuw, Lpmmerlust en Flevo Rama, met dreggen is -gezocht, alles echter zonder oenig resultaat. In het geheel namen een 30-tal ryksveld- wachters, onder leiding van den agent-majoor Lamens, nit Amsterdam, aan den tocht deel. De broeder van Sarah Juett is gisteravond ook te Amsterdam door den rechter-commh- saris gehoord. de Bock en Wyckhuyze slaagden officiersexamen. I’ 16. S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1