t EEN UIT DUIZEND. alen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Zaterdag 7 October 1803. No, 6168. 33ste Jaargang. «xlct iweg. FEUILLETON. '1 w len in snzoo i over- ING kl en Kaas als I» j tot verbrei- IIL Kruis, (JFordl vervolgd.) - i De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. >r het rkend uitstekende en Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. tburo, I’s mtschappy ttOUNHE COURANT II. hand- >ruiks- erscbe zijn, I oote publiek i wanhopige ingen uit de iuigaohrifton r aan de iseerend ath. Dr. ir. P. Fo- rath Dr. er-direo- rijs, rue, Bus acn. t Dr. C. ne et de n. nen, Btoel- aruit dpljn, kaan u hare cherp i troteeeren tijd komt de l.oene phy- eld verbreid ?ldaad blijkt loor den ge- ng opgedaan worden uwgestel ïgen, en zij 1894 werd vastgesteld t __,T22.21j en in uitgaaf op f 38,527.50; batig saldo f 1.44|. ADVERTENTIÉN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. maamde migraine id.alape- zon die door igen, on- l der ge- van ge- do bekende badei, geen den voor l angstig keringen lorhoofd, i handen meines an jonge •men, wordt ge koste- eeg 1. 160** i’ache ge- ’t Wordt tijd dat wij nader kennis maken met de familie in wier dienst wij Mina hebbon zien komon. Door do livrei van den knecht en den stand van het huis weten wy roods, dat zij bij „voorname lui” is gekomen, en de wijze, waarop zij door de vrouw des huizes werd ontvangen doet ons reeds vermoe den dat zij zijn, wat onder do besteedsters genoemd wordt „goed voor der hooien." Gij verlangt hun naam te wet on eilieve wees zo0 goed even aan ‘len rochter deurpost boven don woperen schelknop to sien. Leest gij niet: van 6) «Lees van avond waar ik het vouwtje gelegd heb,” had vader gezegd, en zij sloeg het boek open, legde het naast de koperen blaker op de stool on op de knieën liggondo las zij, langzaam de woorden spellende on op ieder volgend woord eon vinger houdendo, opdat zij niet in do war zou raken. „Dal lucht op,” zei Ka, „?y is zwaar op de hand.” „Zij is nog razend groen, maar we zullen zien, wat er van te maken is,” zei de livroi-be- diende met welgevallen zich onder zijn vette kin strykonde. kost kwam, daarvoor te roep. Eisch 18 maanden gev. Uitspr. over 8 d. De gemeenteraad te Woerden heeft besloten, dit jaar kermis te houden op den gewonen tyd zijnde van 23 tot en met 28 dezer, met dien verstande, dat gewone liedjeszangers en straat kunstenaars worden geweerd, terwyl de andere belanghebbenden by de loting voor plaatsen De minister van justitie heeft op een dezer dagen gedaan verzoek, strekkende om te mogen vernemen of naar het gevoelen der regeering een notaris bevoegd is, ook buiten bet arron dissement waarin hem zyne standplaats is aan gewezen, verkoopingen van roerend goed bij opbod te houden, thans ter kennis gebracht, dat naar het oordeel der regeering die vraag ontkennend moet worden beantwoord. De no tarissen zullen zich dus moeten houden aan artikel 3 der Notariswet van 9 Juli 1842 (Stbl. no. 20). Selm welnu zoo heeten zij en de eenigszins achter over liggende V onder de M van van Selm zegt u dat zij lidmaten zijn van de kerk, natuurlijk van de Gereformeerde kerk, die zich in die dagen nog maar niet hersteld had van den schrik, dat haar de heerschappij uit do handen genomen was. De van Selms behoorden tot de aanzienlyke families van de hoofdstad zij hielden omgang met de meest invloedrijke personen. Zij hadden dat voorrecht niet te danken aan het bekleeden van eenigo hooge betrekking in staats- of stadsbestuur, noch aan het verrichten van eenige buitengewoon verdienstelijke daad jegens het vaderland, neen op de broeds lijst der regenten van stad en lande, of onder de ontelbare namen onzer onsterfelijke voor vaders zal men hun naam te vergeefs zoeken. Ofschoon do van Selms nu geen aanzienlijke be trekking bekleedden, zoo neemt het toch niet weg dat Mina’s meesteres, al sinds eenige jaren „Moertje van de turf’ was. Het heden en verleden onderscheiden zich, wat betrekkingen betreft ook hierin van elkaar, dat i nu postjes hoeft met een edclachlbaren naam een daggelders loontje, en vroeger betrekkingen een zeer geringen titel en een aanzienlijk helder linnengoed en door de gezetheid, waarmede hij iedoren dag op dezelfde minuut in de sociëteit verscheen en ’t zelfde plaatsje innam. Aan veelheid var. woorden bezondigde hij zioh niet, een gesprok hield hij er niet op na, gedachten uitté hij niet, misschien omdat ze heel diep, of in het geheel tÉet in zyu ziel lagen. Hij was echter een zeer ^plettend toehoorder bij het verhaal van anderen on die moeten er toch ook zyn, met een vrien delijk hoofdknikken moedigde hij den spreker aap, en werd hij somwijlen in de moeielijke positie gebracht, van op de oen of andere vraag te moeten antwoorden, dan werd met eenige inspanning de volzin met een„as jc me dat nu vraagt,” be gonnen, met een viertal kuchen voortgezet, en met oen „volkomen met u eons,” voltooid. Men zou zeggen dat niets van Selm’s gemoed in beweging bracht, dat geen hartstocht in dat vette lichaam gehuisvest was. Altijd was hij bedaard en of gij hem ’s morgens of ’s middags, Dinsdags of Donder dags ontmoettet, immer was hij dezelfde; niets schoen hem warm of koud te kunnen maken, zyn stap te doen versnellen of vertragen, do plooien van zijn gelaat te veranderen. Ir.tnsiohen wanneer gij hom eens op een soiróe, op do sociëteit of in huis des avonds na zevenen ontmoettet, dan zoudt gij, hem scherp gadeslaande, toch oen zekere gejaagd heid bij hem ontdekt hebbon. Ter sluiks werd hot dikke gouden horloge, uit de diepte van zijn schuil plaats door middel van een zwaren ketting opgo- haald, of steelsgewijze oen blik op de pendule geworpen. Het hoofdbestuur van den Bond van Neder- landsche onderwijzers te Amsterdam heeft, met het oog op de opvatting, die naar zyn gevoelen vele gemeentebesturen blijken te hebben omtrent de beteekenis van het wettelyk minimum der onderwyzersjaarwedden, zich tot H. M. de Kbningin-llegentes gevfthd, met verzoek aan de onderwijzers eeno bchoorlyke jaarwedde te waarborgen, door gebruik te maken van het aan de regeering in alinea 2 van art. 26 der wet op het L. O; voorbehouden recht om de minima der ouderwyzersjnarwcddon plaatselyk te regelen. Door de directie der marine is gisteren te Amsterdam aanbesteed de levering, ten dienst»* der zeemacht in Oost-ïndië, van geteerd touw werk, in 7 perceelen. Minste inschrjjvers waren voorperc. 3, J. de Grujjter Zonen te Lek- kerkerk, voor f 9922.47perc. 5, G. van der Lee te Oudewater, voor 8504.07. men en met een zeer geringen titel en honorarium. Mevrouw van Selm had genoemd postje, dat niets geen werk, en een niet onaardig spelden- duitje opleverde, te danken aan een der burgerva deren ’an Amsterdam. Bij gelegenheid van een diner had zyu Edel Achtbare haar eon philippine aangeboden, hij had haar verloren, en daar hij juist genoemd postje te begeven en zelf geen dochter had, besloot ziju achtbaarheid zijn discretie eene verklaring moeten overleggen, dat zy de laatste 8 dagen niet in eene besmette plaats hebben vertoefd. Op voorstel van den laatstbenoemden wet houder, den beer J. Brunt Wzn., werd beslo ten het salaris der wethouders, in overleg met Gedeputeerde Staten, van f 200 op f 100 te verminderen. De begroeting voor 1221 in ontvangst op f 38,528.941 P. Pentermann, part., Rotterdam. Voor de Arr.-rechtb. te Rotterdam stond gisteren o. a. terecht G. v. d. V., oud 20 jaar, kweekeling, geb. te Stolwyk, won. te ’s-Hage, bekl. van f...> zoude hy te Rotterdam a. in Juli 1893, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, door valschelyk voor te geven, dat hij was onderwyzer met hoofdacte, werkzaam aan dp school van den heer Vos aan de Weslersingel te Rotterdam, op een salaris van 900 per jaar, door onder die valsche hoedanigheid bij B. R. van Emb den, een kamer met kosten inwoning te huren en onder de valsche voorspiegeling dat hij op 1 Aug. 1893 zyn tractement zou ontvangen en op dien datum al het verschuldigde zou terugbetalen genoemden van Embden hebben bewogen hem f 5 en f2.50 en diens huisvrouw Catharina Trousselot hem f 2.50 ter leen af te geven, en b. op of omstreeks 20 Juli 1893 na door P. J. F. van Leeuwen, hoofdagent der levens- verzekering-maatschappy Vesta als sub-agent te zijn aangenomen, op voorwaarde dat hij van het bedrag van iedere door zijn tusschenkomst te sluiten verzekering 1 pCt. provisie ontvan gen zou van het verzekerd kapitaal, lo. een aanvraagbiljet dier maatschappij bestemd om tot bewijs te dienen dat de verzekering van een kapitaal van 100 werd aangeyraajjd, valschelyk hebben opgemaakt en onderteekend met de namen van »A. van Wijnen* als can- didaat-verzekerde en als »C. Moonen« als verzekeringnemer, met het oogmerk om dit billet als echt en onvervalscht te gebruiken, terwjjl uit dit gebruik eenig nadeel kon ontstaan en 2o. opzettelyk van dit alzoo valschelyk op gemaakte en ondergeteekende billet nis ware het ware het echt en onvervalscht hebben ge bruik gemaakt, door het aan gemelden hoofd agent van Leeuwen als bewijs vobr de aan i ra gen van verzekering in te leveren en hierop van deze de bedongen provisie van 1 te ontvangen, zoodat aldus door dat gebruik na deel ontstond. 6. getuigen werden in deze zaak gehoord. Bekl. was, toen hij bij van Embden in de »m, geen kweekeling meer, daar hij te oud was, hij was dus zonder be- De Vereeniging «Nut en Genoegen» te Aalsmeer heeft eene volks-leesinrichting opge- 1 richt, die Zaterdag den 7 October zal worden geopend. Dat ons volk gaarne en druk gebruikt maakt van het nemen van baden, indien daartoe slechte de gelegenheid wordt aangeboden, blijkt thans te Wormervcer. In die gemeente met eene bevolking van 5000 zielen, zyn sinds de opening van het badhuis aldaar, van 21 tot 31 Augustus (alzoo in tien dagen) genomen 612 baden, waar van 85 kuip-en 526 regenbaden, en van 1 tot Tot lid van den gemeenteraad te Lekkerkerk is gekozen de heer A. van der Graaf Mz. De arrondissements-rechtbank te Haarlem deed gisteren by breed gemotiveerd vonnis uitspraak in de zaak van Jan Hendrik Zomer dijk, tegen wien de officier van justitie wegens poging tot doodslag op zyn stiefvader, 3 jaar gevangenisstraf had geëischt. De rechtbank overwoog dat beklaagde, die steeds met zynen stiefvader op gespannen voet leefde, met het bepaalde doel om dezen te dooden eene revol ver had gekocht en deze met scherp had ge laden dat beklaagde na bet plegen van het misdryf tot driemaal toe heeft gezegd het be paalde voornemen te hebben gehad zijnen stiefvader te dooden en het te betreuren de hy zyn doel niet had bereikt, waarom dat rechtbank het ten last» gelegd bewezen ach tende, ook uit de verklaringen van de andere getuigen Zomerdijk veroordeelde tot 2 j »ar eu 6 maanden gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. De morphinist Kempenaar te Alkmaar werd wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, na aftrek van de preventieve hechtenis. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterd im zyn in de verloopen 24 uren geen lyders aan «cholera aaiatica» aangegeveu. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Acht lyders blyven nog in behandeling. te voldoen door movrouw van Salm, die betrekking op te dragen. Mevrouw was de vijftig al gepasseerd, toen Mina bij haar in dienst kwamzy was een vrouw van uitstekende manieren, die het gemis aan kennis, talenten on doorzicht vergoedde door zachtheid, welwillendheid en voorkomende vriendelijkheid, waar door zij het hart van ieder innam. Zeker verleende hun kolossaal vermogen deze familie den toegang tot de aanzienlijkste kringen, maar do hoedanigheden van de vrouw des huizes maakten, dat zij or niet alleen in geduld worden, maar ook werkelijk in gezien waren. De ouders aon^fi(hunfio kinderen gaarne bij do van Selm’s ah^fnli»,, te.th.’t jeugdig geslacht kwam er ook gaarne, dmr den gooden toon die er heerschte, de ^jm^jj^’ovaarop men er zioh bewegen, de rijke vooR^W'/^ffiJ^aaraan mon zich vergas ten kon. Mevrouw zelve' ging in de laatste maanden’'niet meer uiter was eon lijdende trek op haar open en gul gelaat gekomen, en wie haar vroeger gekend had on haar nu oplettend gadesloeg, ontdekte dat bare fiere gestalte hoe langer hoe moer gebogen word. De kracht oener sleopondo, maar doodelüko kwaal begon zich te openbaren en zij zou zeker minder moeite gehad hebben dat forsch gestel te sloopen indien in het zwakke lichaam niet eon opge ruimde en blijmoedige geest had gehuisd. Mynheer van Selm men zal het mij wel ver geven dat ik het„honneur aux dames l« heb in acht genomen, was op 63 jarigen leeftijd eon blozend man. Hy was lang van gestalte on onderscheidde zioh door een statigen tred, fijn on GOUDA, 6 October 1893. Naar wy vernemen is de waarneming van de lessen van den heer Mr. J. Fortuyn Droog - leevèr gedurende zyn verlof als leeraar aan de ryks h. burgerschool opgedragen aan de heereu L. Droogleever Fortuyn te Rotterdam (boek houder) eu Mr. W. M. H. Boers te ’s Graven- hage (staatswetenschappen). De le luit. L. T. H. b^ron van Boecop, van het 6e reg. inf. te Geertruidenberg, is overgeplaatst by het 4e reg. inf. te Gouda. Op de Photographie-tentoonstelling te Utrecht behaalde o. a. in Afd. IV de heer H. C. van Staveren alhier, eene eerv. vermelding. Op den leu October jl. was het 30 jaar geleden, dat de heer J. Schuiner als amanu ensis by bet Burgerlyk Armbestuur alhier in functie trad. Het College liet dien dag niet ongemerkt voorbygaan, waardeerende den yver en de nauwgezetheid, al dien tijd, door den heer Schumer betoond. Moge het hem gegeven zijn, nog vele jaren, in het belang der armen en vau het armbe stuur werkzaam te kunnen blyven. «Niet steeda is de liefde bestendig van duur» dut werd gisterenavond op de Bleekerssingel andermaal duidelijk. Een juffrouw werd daar door een oud minnaar op allerlei liefelyke uitroepen onthaald. Nu was het wel een weinig do schuld van de juffrouw, dat het publiek er ook van pro fiteerde, want ze liet die persoon niet eens fatsoenlijk binnen. Ten slotte bemoeide de politie zich met de zaak en nam de afgewezen minnaar, die woedend was over zoo’n behan deling, mede. Op het bureau schynt hij zeer gekalmeerd te zyn, althans toen hij later nog eens terugkwam, was hij zoo gedwee als een lammetje. De heer L. 0. Kersbergen, van Reeuwijk, heeft met goed gevolg het voorbereidend examen voor de geneeskunde afgelegd aan de univer- siteit te Leiden. en met 30 September 1694 baden, waarvan 183 kuip- en 1420 regenbadeu. Gisteren kwam voor den Hoogen Raad, de zaak van de Westlandsche Stoomtramweg- maatschappy, wier machinist, ondanks een poli tieverordening van Loosduinen, luidende: »de machinisten van de locomotieven der Westland sche stoomtram zyn verplicht bij het passeeren van den tolboom aan de Beeklaan een oogenblik volkomen te stoppen,* op zekeren dag met zyn stoomtram, den tol voorbijreed en eerst 30 M. verder stopte. Deswege bekeurd, sprak de kan tonrechter te 's-Hage hem vrij, uit overweging datstoppen bij het passeeren van den tolboom,* iets ontnogelyks is en voor stoppen Voor den tolboom niet zon worden voldaan aan de bepa ling. De ambtenaar van het openbaar ministerie voorzag zich tegen deze uitspraak in cassatie. Mr. B. M. Vlielander Hein, die voor den ma chinist optrad, meende dat de quaestieuze be paling der gemeenteverordening ongeldig is, om dat de zaak der stoomtramwegen ia geregeld by provinciale verordening. De advocaat-generaal Patyn zal hierover op 16 dezer conclusie nemen. Het Diploma A. voor de zuivere toepassing van bet correspondentie en vertouwdheid met het systeem Stolze-wéry, kon heden verstrekt worden aan fde h.h. J. de Quant Azn., kan- toorb., Rotterdam; A. H. Fonteyn, Amsterdam F. L. van Nynanten, onderw. Breda, en de acte B. tot het geven van onderwys, corres pondentieschrift, Stolze-Wéry aan den heer S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1