ips ten: :olen EO. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, HUIS, franco Dinsdag 10 October 1893. No. 6170. 32ste Jaargang. Cie, er a s.. led. Coiffeur, otjes, IER 1893 Lezx. ROVE FEUILLETON. eeoit duizend. OT Cte RIJS IN8 DU De nieuwe I-COMMISSIE ben zich 140 sollicitanten aangemeld. vw- ijk8 ter lezing Secretaris, IK de JONG. •kt H 1OI. »0, do chef dstjjd), precies, >r Garnizoen»- troepen van ERING van het tijdvak t 1893-15 vrij in huis die ne«. 5?e, per flacon by I. 193. MACHINE- he •f voor Vul- elllng. htonde fiOÜDSCHE COURANT takt het haar reinige dagen III. r9 ORLAAK. 9 t Sudermann. If 8 uur. iryzen. jpen om bron of hnn ki het wu 1 De rechtbank te Amsterdam, oordeelende in eerste instantie in het eerste proces, betreffende eene bygeschreveu qnitantie (zaak notaris Bon- nerman) heeft eene voor de spaarbank van het Onderwijzersgenootschap gunstige beslissing ge nomen. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht zekere J. R., oud 42 jaren, timmerman, tegen wien in 1888 door de arrondissements-recht bank te Maastricht rechtsingang was verleend met bevel tot gevangenneming, als verdacht van diefstal in een logement te Sittard De aangehoudene is reeds meer wegens diefstal veroordeeld en was als voortvluchtig gesigna leerd in het Algemeen Politieblad* van 1888. Het comité van organisatie dor tentoonstelling te Antwerpen in 1894 is in onderhandeling over eene serie uitvoeringen van den troep van den Wagnerschouwburg te Bayreuth, ge durende ééne maand te Antwerpen. Het daar voor vereischte kapitaal is byeen. De »Indépendaace»die dit mededeelt, herrin- nert er met zekeren trots aan dat dit denk beeld verleden jaar geopperd werd door een der deelnemers aan het referendum», door haar gehouden over den meest pakkenden clou» der tentoonstelling. ADVERTENTIËN worden g-eplaatet van 15 regels ;i 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het Bestuur der »Vereeniging tot bevorde ring van vreemdelingenverkeer voor Utrecht» bericht ons dat door haar besloten is de te Utrecht gehouden wordende en door haar uit geschreven Photografie-tentoonstelling in plaats van op 10 Oct. e. k., op 11 October officieel te sluiten, by welke gelegenheid in de Parkzanl van Tivoli aldaar, een concert zal worden ge- Op de Ambachtsteekenschool te Woerden zyn de lessen 11. Maandag met 44 leerlingen aangevangen. Zij zullen gedurende dezen cursus gegeven worden 4 avonden in de week, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrydags, telkens van half zeven tot half negen ure. Aan de hh. Komen van Utrecht, Gestel en van Garderen aldaar, is het onderwys tot] het geven van recht- en bouwkundig teekenen het bandteekenen en het rekenen toevertrouwd. Om reden de prys van het gas te hoog was voor de inkomsten der school en een dientengevolge ontstaan conflict met de gascommissie niet uit den weg te ruimen was, heeft de commissie met het toezicht op de school belast het besluit moeten doen nemen, om de gasornamenten door De onsterfelijke* Goethe. Een uitgevers firma te Gent heeft dezer dagen haar prys- catalogus per post verzonden naar Monsieur Goethe, amateur de tableaux, Weimar (Alle- mngne). Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. GOUDA, 9 October 1893. De by de Rem. Gem. alhier beroepen pre dikant, de hr. L. R. Oldeman te Naarden, heeft het beroep aangenomen. Door de politie alhier is aangehouden de gesignaleerde A. N. die nog 9dagen hechtenis moest ondergaan. JE4LMI met ekst, bevat- uitgekomen seizoen van eren, dames anvraag aan JS >n katoenen m eveneens relieve daar- ongeveer de inlichtingen litvoeringen hooger wor- 5 o/o franco 'hten in alle bezorgd. örmaliteiten e vervullen, ndaal Noord S) Ik geloof niet dat er veel onbemiddelden zullen gevonden worden, die zich zelven, hetzij in een slapoloozen nacht of in een schemeruurtje, bij ’t ontvangen van oen uiterst schraal tractementje of *t aan de lias rijgen van een dikke rekening, niet eens bezig houden met de vraag; wat zij al zoo doen of laten zouden in geval zij oens rijk werden. Ik zie niets geen kwaad in het opperen van die vraag; integendeel, ik geloof dat zy tot vernieuwing van vlüt, spaarzaamheid en energie zeer nuttig is. Maar ik wenschte wel dat zy, die vermogend zyn, zich nu en dan in het tegenovergesteld geval eens verdiepten en stil stonden by de vraag: hoe zy zich zouden kunnen rodden, wat zij zouden aan grepen om zich het noodigo te verschaffen, indien de bron van bun inkomen eens ophield te vloeien, of hnn kapitaal eens versmolten was. My dunkt het zou hen aansporen om zich zelven en ook hun kinderen met die kundigheden te verrykeh, die by oen wisseling van de fortuin, toch een waarborg tegen armoe opleveren. Want er is goen treuriger lot dan dat van de zonon en dochters van geruï neerde deftige families. Verwend door vele genie tingen van het leven, onbedreven in de moest eenvoudige kundigheden, zyn zy na den val van hun huis dikwerf onbruikbaar voor eenige betrek- Naar aan het »Hblad« ter oore kwam, heeft het verhoor van den vader van miss Juett door den rechter-commissaris Zaterdag geduurd van één tot zeven uur. De Jong werd in tegen woordigheid des hoeren Juett gebracht, wat voor den ouden man een hoogst pynlyk oogen- blik was. De Jong betoonde gedurende het verhoor de meest mogelijke onverschilligheid, had op elke vraag een antwoord gereed en heette de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen steeds liegen, De verdere byzonderheden omtrent het verhoor moeten vooralsnog geheim gehouden worden. De heer Juett is uaar Londen teruggekeerd. Tn een dorp in Hongarye had iemand de aardigheid, in een ooievaarsnest een der eieren te verwisselen met een ganzenei. Het wyfje broedde de eieren uit; maar toen het vogel paar met verbazing het vreemde jong bemerkte, nam de scherts, dien men zich met het ei had veroorloofd, een tragisch einde, want het man netje doodde het wyfje en vloog weg, het jong, dat hy niet als het zyne erkende, latende om komen. Gisterenavond had op de Nieuwe Haven eene vechtparty plaats, waarby zekere P. J. de persoon van H. met een mes over de linker wang heeft verwond. De verwonde is, na op het gasthuis door den heer Spruyt verbonden te zyn geworden, huiswaarts gekeerd. o -- By genoegzame deelneming zal van Novem ber tot Mei te Bodegraven eene cursus voor onderwyzers in handenarbeid of Sljód worden gehouden. Ongetwyfeld zullen vele onderwij zers in ’t arrondissement Woerden, na de voor dracht van den heer Stam te Alfen gehouden, met ’t nieuwe leervak nader kennis willen maken. De Hoogaarsche patriot, Louis Kossuth, die nu 91 jaren is, toont zich in de laatste jaren zeer mismoedig. In eiken brief aan zyne landgenooten spreekt hy de hoop uit, dat hy spoedig van den last des levens mag worden verlost. In het antwoord aan eene vereeniging, die hem op zyn jongsten verjaardag had geluk gewenscht, schreef hjj dezer dagen: »Het zal een zegen voor my zyn, als uwe gelukwen- schingen de laatste zullen zyn die ik ontvang, wat ik vurig hoop.” In een anderen brief schryit hy: »Het ge wicht der jaren drukt my neer. Mijn oude handen beven nog niet, maar myn gezicht is verduisterd. Ik kan enkel de omtrekken der voorwerpen zien en kan geen handschrift en zelfs geen drukwerk meer lezen. Ik kan niet zien wat ik nu schryf. En in dezen toestand ben ik verplicht, ofschoon niet by contract, maar krachtens een belofte, een boek ten einde te brengen.* Dit zyn nl. Kosswth's gedenk schriften, die reeds ter perse zyn. Onlangs werd door de coöperatieve comsump- tievereeniging «L’Epargne» te Vervier* eene algemeene vergadering gehouden ter verkiezing van een’ administrateur. Een lid stelde voor daartoe een der vrouweljjke leden te kiezen, «Hal daar is collega Kraayonhorst eindelyk, welkom man I wij hebben al een uur op je zittén te wachten.” «Wij zijn maar begonnen, maar hebben een plaatsje voor je opengehouden.” «Waar heb je toch gezeten, dat je zoo lang over je tijd komt en zoo lang op je hebt laten wachten «Laat me eerst eens tot mij zelvers komen Amices. Eerst een pijp en een hartsterking, dan zal ik biechten. Vriend Deters een halfje van je weet wel I” Bovenstaand gesprek word gehouden in een van loealen, waaraan Amsterdam poon, en ook nu zoo ryk ia, en dio volon zoo Srm maken. Ziet in gindscho straat dat huis met zyn vier ver- ipingen, met zyn pijlers aan de deur, waarop aan de ééns zijde «Vrij wjjnl” aan de andere zyde In ’t begin der vorige week is de cursus in rechtljjnig en bouwkundig teekenen te Bode graven weder geopend. Gewoonlyk wordt dff onderwys Maandag- en Donderdagavond gege ven en wel gedurende de zes wintermaanden. stuivertje. Do man met don zweren uoerhangende buik met don rug r.aar de dour gezeten, heet Gerrits gij maakt zyn ambacht op, uit den kenmerkenden toostand van zyn vingertoppenhy is kleermaker even als Kraayeuhorst wions komst zulk oen vreugdekreet deed opgaau. Laat ik u nu nog vertellen dat zij allen, behalve de roods vermelde betrekkingen, boven dien den post van aanspreker boklooden, en «do ver gulden jeneverbes” hoewel hij oponstaat voor iederoen toch uitsluitend bijna door de loden van dat corps wordt bezocht. Eons por dag komen zij er allen zekerdes mid dags in groot tenue na den afloop der plechtigheid aan hunne zorg toovortrouwddes avonds in klein tenue of ook wel in geheel burgerlyk gewaad, om te hooron«of qr ook nieuw werk is gekomen,” ter verdooliug van do werkzaamheden en ter vriendschap pelijke bespreking dor belangen van kerk en staat onder domino of kaartspel. 'Jij die aan het sterfhuis geroepen wordt, is de chef der begrafenisplechtigheid die op handen is. Heeft do overledene, of hebben do achtergeblevenen geon bijzondere personen opgegeven, dan worden de loden der broederschap, volgen» de beurt met die taak belast, on do chef hoeft verder met de regeling te maken. Bovendien maar Kraaien horst is tot zich zelf gekomen. Het glas wijn heeft hem goedgedaan, de Gouwenaar is hersteld van zyn verstopping en vergunt hem dikko wolken rook uit ie blazen. «Zie zoo I” zegt hij met een gelaat, dat van genoegen glimt, «we hebben weer een puik lykjo, mannen I” (Fmf/ Mreo^rf.) «Vrij uieê I” te lozen slaat. Wordt uw oog op het uithangbord niet een keurig uitgeaneden tros van vruchten gewaar en moot gij niet de heusebheid van den kunstenaar bewonderen, die uw onervaren heid te hulp komt door het verrassend onderschrift: «In de vergulden jeuovoibesP” Treedt in dat dien en laag vertrek. Aan dio toonbank die zich verheit aan uw rechterhand, aan dat bruin eikenhouten vat met koperen bandon dn glimmende kraan aan dio monigte kelkjes en dat koperen spoelbakken, aan dat rek mot grooto flesschon en karaffen, aan die tafeltjes langs den wand van |het vertrek, aan dien man mot zijn wit schortje, zijn hooge roode wangen en paarsche neus, ziet gij dadelyk, waar gij u bevindt. Ja, in hot wyuhuis, genaamd «de vergulden Jeneverbes”, waarvan Nard Delers de eigenaar is, vindt gij hot gezelschap bijéén, dat ik u nu wil voorstellen. Hij, die tegen den muur gezetbn is, mot dat glas warme punch naast zich, mot dat lage voor hoofd en dion broeden mond is Justds Sanders, bank- bewaarder in do Noordorkerk en bpvendion barbier en haarsnydor. Dat kleine mannetje, tegenover hem gezeten met zyn scherpe neus qo spillebeentjes (die wy zoo nauwkeurig kunnen Izien door zyn korte broek, is Jansen goheeton en bekleedt dezelfde betrekking in do Wostorkerk, is zomers huis bewaarder, on het geheole jaar doorikrantombrenger. Die lango en schrale sinjour is Monsieur Carie, voorzanger in de Waalsche kork, bekend door zyn eigenaardige uitspraak van het Fransch en de vrij heid die hy zich veroorlooft in het leggon van den klemtoon. Mol hot schrijven van Fransche brieven en requesten wint h(j bovendien een aardig welk voorstel eene heftige discussie deed ont staan sommigen vreesden dat eene vrouw de besluiten, door het bestuur in geheime zitting gehouden, niet als geheim zou kunnen bewaren; anderen meenden dat mannen evengoed bab belziek zyn kunnen en dat het in ieder geval gewenscht ware, eene vrouw te verkiezen in de administratie eener oonsumptie-vereeniging, omdat eene vrouw beter op de hoogte is als regel althans van hetgeen voor de huishouding noodig en gewenscht is, beter weet te beoordeelen de waarde van huishou delijke zaken en voedingsmiddelen, dan een man. De laatsten hebben het pleit gewonnen en in de administratie koos de vergadering eene vrouw, trots er in de vereeniging ver scheidene mannen met administratief talent aanwezig zyn. «(Sociaal Weekblad.)» Nadat jl. Woensdag de Commissaris onzer provincie zich eenigen tyd te Reeuwyk had opgehouden, bezocht Zyne Exellentie ook Bo» degraven, waar hij een drietal uren vertoefde. Van den toren, uit openbare gebouwen en en kele particuliere woonhuizen wapperde de driekleur. petroleumlampen te vervangen, verlichting voldoet goed. De koetsier J. Baars, die na het ongeluk met zyn rytuig in de Schie, Zondagavond j.L, onmiddellyk naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd, is ten gevolge van den onderganen schrik overleden. Hy was 43 jaar oud en dertig jaren in dienst bij zynen baas en was de brood winner voor zijne zuster, met wie hy woonde. Door den hoofdcommissaris te Rotterdam is namens den burgemeester aan den agent van politie Daleman voor zyn betoond flink gedrag by bet in het water raken van een rytuig aan de Schie, eene belooning van 10 uitgereikt. Mr. L. Geradts, sedert 12 Januari 1892 burgemeester van Roermond is den 8 October te Amsterdam overleden. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. -“Ier* hei geding tussebeu den heer A. Her- keratb, voormalig chef van het tariefwezen by de Rijnspoorweg (thans in zoodanige betrek king by de H. IJ. S. M. werkzaam) en dc Rijnspoorwegmaatschappij ic liquidatie, waarby de vraag moet worden uitgemaakt, of de heer II., zooals hy beweert, als hoofdamtenaar te beschouwen is en beschouwd werd, en du» aanspraak heeft op uitbetaling van 8 malen zyn jaarlyksoh traktement, dan wel of hy met 6 malen zich moet tevreden stellen, zal het Gerechtshof te Amsterdam den 13en dezer uitspraak doen. Namens burgemeester en wethouders van Schoonhoven is een nieuw ontwerp voor de plaatselyke directe belasting naar het inkomen by den Raad ingediend. Voor de betrekking van hoofd der open bare school No. 3 Oosthoek te Charlois heb- u.i inii:_i1.1 ■geven door het Symphonie-orkest der d.d. schutterij. Tevens zal door de Amateur-photograven- vereeniging, van Amsterdam, die zich daartoe welwillend bereid verklaard beeft, eene projectie- soirée worden gegeven met haar »Sciopticon« van hare lantaarnplaten en die der inzenders, terwyl na afloop daarvan de prijsuitreiking aan de bekroonde inzenders zal plaats hebben, De ploegbaas B., schuldig bevonden aan het veroorzaken op 7 September 1.1. van de ont sporing van eenen goederentrein naby het station Rozeudaal, is tot gewoon wegwerker teruggesteld. king. De zoon, die op oen duur kostschool ia geweest, wordt niet zelden door oen kweokeling der stads-armenscholen overtroffen, in schrijven, rekenen, lezen, stellen, en de dochter die een Zwitsersche gouvernante gehad beeft, hoe vèr staat zij vaak achter bij do ijverige burgerdochter, waar het de meest eenvoudige zaken in het huishoudelyk bedrijf geldt. Gij hebt gelijk, aanzienlijken dor wereld dat gij uwen kinderen goede manieren leert, maar zorgt daarbij dat, wanneer zij huh goud of zilver verliezen, zy niet met verkeerde hadden staan, alleen in staat om het genadebrood te vragen of aan te nomen. IV. tvendien barbier 5, tegonovo spillebeentje 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1