ips aas ■G I ffl. Dl, OZE EEN UIT DUIZEND. M- TUUMS liaël, ’EG E 66. No. 6176. BINNENLAND. nde JNDER, er straat. KJES, Dinsdag 17 October 1893. 32ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ranco De Gemeente-Bsgrooting. n. FEUILLETON. Ons. «EIMK. tm, ven B 36. Zonen, Tac* f tij» Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1. ieder een de OUT- tKMANfc Zoon. TSch w« dv Marktmeesters. 855 920 920 920 920 920 920 920 930 840 N, enz. iet pond, VI. prijs. GOUDA. Lading 601DSCHE COURANT -iLMB met kst, bevat- litgekomen izoen van 'en, dame* nvraag aan B katoenen i eveneens lieve daar- ngeveer de ilichtingen tvoeringen ooger wor- 0/0 frazico ten in alk eiorgd. rmaliteiten vervullen. laai Noord ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen.. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IB80HK d nr» 14) Ook op dien achtsten April schelde op het ge> wone uur, klokke negen, en dit miste nooit een minuut, de barbier aan het ouderhuis van de wo ning van de familie van Selm. Met eon zekere deftigheid bewoog hij zich, want de barbier in de hoofdstad des lands was in het begin dezer eeuw een deftig man. De edele van den Aanzet is geen Fransch meneértje met een klein snorretje en dito sikje met een net frakje en lange sous-pieds, met een bierkrul en een ko peren ring. Van den Aanzet is een man met een onberispelijk glad geschoren aangezicht, met een witte das, een lange grijze jas met een korte broek en donker blauwe kousenmet een lederen pot van een zeer breede klep voorzien, met een groen regenscherm in de ééne, en een aan een oor han gend étui in de andere band. Van den Aanzet was in die dagen een man van een zeker aanzien, al zijn collega's moesten toegeven dat hy de barbier der «vername lui" was. Wiens weerkennis even aarde daarbij de zyne? Hij wist niet alleen te zeggen hoé het weer was op dien oogenblik maar ook hoe het de geheele week wezen zou. Ook was hij ingewijd in al de geheimen van het politieke en huiselijke leven zijner modeburgers, vooral zyner klanten. Nauwelijks had een nieuwe wereldburger veel te zware kring om de maan, en daar kun je zeker van zyn, als die er om is, hou je dit weer 1" Van den Aanzet zou misschien voortgegaan zijn met zijn weerkundige opmerkingen, indien de ge zwollen oogen van Mina hem niet van zijn stuk hadden gebracht. «Hoe kind, wat schort er an P Je ziet er zoo triestig uit as hot weer. Heeft je vrijer je bedankt meidP dal zou een domme streek van em zijn, want knapper vrouw zou hij niet kunnen krijgen.” «Och, was het dat maar I neen het is voel erger*t is boven niet goed 1” zei Mina op fluis terenden toon, terwyl zij met moeite hare tranen bedwong, geheimzinnig naar don zolder wees en door het leggen van haar hand op den mond van den Aanzet te kennen gaf, dat hij zacht moest spreken. «Ik dacht het wel!” zei van den Aanzet, dio nooit vreemd van iets ophoorde. «Neen, 't is boven niet goed. Donderdag, Vrijdag on gisteravond zijn er alweer Hoeren ge weest, den gohoelen avond, en toon ik binnen kwam om klaar te zetten, zagen de Juffrouw on de Hoeren er zoo verslagen uit dat het hart or mo van brak. Ik kon later do boel weer not zoo wegnemon, als ik ze gezet had. Ik weet nog niet wat hot is, maar het moet heel org zijn want huilon doon de boeren niet licht on Meneer Koes huilde als een kind, zoodot do Juffrouw heol wat mot hem te stellen had. Zij hield zich goed och 't is me zoo benauwd om het hart, dat ik er den geheelen nacht geen oog van heb kunnen toedoen. Ka heeft me leelyk uitgemaakt dat ik haar zoo hinderde en huilde om niks, want ik kon 'thaar niet zeggen, wat me op het hart lag, zij heeft zoo geen gevoel voor de mensohen en zou mij uitlaohen too, dat ik me de dingen van een ander zoo aantrok. Zeg het aan niemand, van don Aan zet want ik woei warempel niet wat het is, maar toch het moot iets ergs zyn I” Van den Aanzei was net gereed Mina een kal- moerend drankje toe te dienen, bestaande uit een dosis«je moet het slimste niet denken I” ge mengd met «er komt meer terecht dan men soms meenen zou I” toen hij in zijn liefdewerk verhin derd werd door Ka, de keukenmeid, die met een emmer, een schuurbak en boenders gewapend, haar laboratorium kwam binnenstuiven. Zij had een in- brutaal gezicht, hoewel het eenigzins getemperd word door een zedige kornet en een eenvoudig jak. Norsch en wrevelig zette zo, zonder van den Aanzet zelf te groeten haar wapentuig uit de handen, plaatste die in de zijden en snauwde Mina toe „Sta je daar al weer te grienen, on je tijd te vorbabbelon P Ik mot maar werken hè P wer ken as een postpaard hè P en dan nog 's nachts door jou gegrien wakkor gehouden te worden op den koop toe: en als de boel niet goed is, krijg ik hot maar op me kopen jij, die den godgan- sc hel ij ken dag niets anders doet als de mensohen naar den mond praten, eu de juffrouw achterna loopon mot een warme stoof, dio den Heeren de pantoffuls achterna draagt als ze t’hnis kommen, die vliegt naar de schel, opdat de stumpers geen kou zouden vatten als ze wat lang op de stoep motten staan ons laten ze dikwijls genoeg wachten jij krijgt een jakkie en oen doekie en ik weet al niet wat I” (Wordt vervolgd.) De begroeting der uitgaven draagt de blijken, dat zij moet gelden voor een over- gangstijdperk, dat voorzichtigheid tot [dicht maakt. Buitengewone werken zullen niet wórden ondernomenalleen het hoog noo- dige voor gewoon onderhoud is aangevraagd. Wij gelooven dan ook, dat de behandeling van dit deel van ons gemeentelijk budget weinig hoofdbrekens kosten zal aan onze beschreven vaderen. Voor het huishoudelijk bestuur der ge meente zijn de vaste posten uitgetrokken. Alleen is de bezoldiging van den waag- meester met 150 en die van de markt meesters met f 90 verminderd, daar deze in verband staan met de opbrengst der marktrechten, welke lager zijn ge raamd, zooals men weet, worden deze ambtenaren bezoldigd door vaste pro centen van de opbrengst, zoodat daaruit de stand van marktgelden blijkt. Of dit verschijnsel van voorbjjgaanden aard dan wel een veeg teeken voor den bloei onzer markt is, valt zoo aanstonds op gezag van deze cijfers niet uit te makjjv Wanneer men de tien laatste begroetingen verg-’™ (1885 tot 1894), dan vindt men achter eenvolgens uitgetrokken Waagmeester. 540 600 600 660 660 750 630 620 900 750 De Commies L. van Sluis alhier, is geslaagd voor bet examen als scheepmeter der binnen vaartuigen. en vertrekt op heden naar Zeven bergen als gedetacheerd zjjnde aan de beet- wortelsuikerfabriek »de Azélma, Dat de dankbaarheid de wereld nog niet uit is, bewees dezer dagen de hr. v. O. Zjjne beide redders, de hhr. R. en v. d. W. (de laatste was door ons in een voorgaand bericht vergeten), ontvingen, n. 1. ieder een heerljjke tulband ten geschenke. Dinsdag a. s. zal er te Oudewater een Kolf- wedstrjjd gehouden worden om prüzen van 25 en 10 Gld. agenten te verhoogen met f 50. Dit voor stel heeft onze sympathie, want de bezol diging is waarlijk niet hoogwil men flinke en geschikte dienaren der justitie on politie hebben, dan moet er een be hoorlijk salaris betaald worden. De kosten voor de bad- en zweminrich ting worden met ƒ3055 verhoogd, hoofd zakelijk doordien men wenscht te maken 20 nieuwe kleedkamers, een overdekte kleerenbergplaats, vier nieuwe trappen enz. Dit zijn alle voorstellen van de bestaande ■- commissie, welke daardoor toont, dat het >- haar mot de verbetering dier inrichting ernst is. Vole jaren is deze school stief moederlijk behandeld en was men er vooral op bedacht te maken, dat de stad er voor een koopje af kwam Men behoeft nu met in een ander uiterste te vervallen, maar wat noodig is moet gebeuren. Voor zoo ver onze ondervinding strekt, is zeker vermeerdering van kleedkamers onvermij delijk. Wie op de drukke middaguren twee W drie schoolknapen in één kamertje heeft zien kruipen, nadat zij zich eerst buiten adem hebben moeten loopen om die zalig heid deelachtig te worden, zal zulks met ons sens zijn. Te meer nu ook voor het eerst de begroeting der ontvangsten prijkt met een post van ƒ830, als bate uit die inrichting. Vroeger waren alle ontvangsten ten voordeele van den zwemmeester en kwamen alleen de onderhoudskosten op het budget voor. Thans is dit anders. Bij een jaailijksche ontvangst van ruim 800, welk bedrag gaandeweg wel zal toenemen, is eene uitgave in eens van f 2800 stellig geoorloofd en zelfs als voordeelige beleg ging aan te prijzen. Dit zijn de enkele opmerkingen, waartoe het doorlezen van de begroeting ons aan leiding gaf. Zij zijn niet zeer gewichtig, dit erkennen wij gaarne, maar de afwe zigheid van alles wat op ingrijpende ver andering lijkt, ie er de oorzaak van. Zoo- als wij reeds deden uitkomen, ligt hierin geen verwijt; integendeel is het goed ge zien, dat het gemeentebestuur in do tegen woordige omstandigheden zich toelegt op een voorzichtig en zuinig beheer. De raad zal wel niet aarzelen dit voorbeeld te volgen. cijfers hun verklaring in malaise of toe vallige tijdsomstandigheden. In hoofdstuk II trekt de 2128 hoo- gere raming voor het onderhoud van stra ten en pleinen de aandacht. Behalve de gewone herstellingen (ad 10,500 onge veer) komen ónder dien post voor ver nieuwing van de Raam (Drapiersteeg tot Vlamingstraat), Achter de Vischmarkt, (Groenendaal tot Vischsteegje) en de Spel- demakerssteeg. Wij vertrouwen, dat deze reparation inderdaad noodig zijnanders zouden B en W. ze niet hebben voor gesteld. Immers de Raad heeft ge toond dat Hij daarop nauwlettend toe zicht houdt. Verleden jaar werd een post van 5106 voor de Markt (Hoogstr. tot Groenendaal) verworpen. De onder vinding heeft zeker geleerd, dat uitstel hier zeer wel mogelijk was, want deze begroe ting komt op dit plan niet terug. Voorts maken wij nog melding van de herhaling der hoogere aanvrage voor plant-1 soenen en van de meerdere kosten voor? onderhoud van havens, kaaimuren enz. De strenge winters hebben veel boomen doen sterven en op sommige plaatsen willende jonge niet vatten, hetgeen den eersten -gelijkt post verklaart, terwijl het Moordrechtsche achter- Verlaat, dat nieuwe jukken en buitendeur noodig heeft, de tweede verhooging op zijn rekening heeft. Het herstel van den grooten Toren prijkt voor de tweede maal op de begroeting, omdat dit werk in het loopende jaar niet* is geschied. In de laatste Raadszitting is een voorstel gedaan om de begrooting voor 1893 in dien geest te wijzigen, omdat de mindere opbrengst der scheepvaart rechten noopt tot zuinig beheer, ten einde de rekening te doen sluiten. Dezelfde som 2500) is er ook nu weder voor uitge trokken Ook de Schietbaan op het exercitieveld eischt dit jaar 1100 meer en wel voor een nieuwen kogelvanger. B. en W. noe men dit werk dringend noodig, zoodat zeker geen bezwaar zal gemaakt worden, omdat het een inrichting betreft, welke noodzakelijk is om het garnizoen in onze stad te behouden. Aan de politie zal 800 meer worden besteed, ten einde de bezoldiging van 16 den eersten levenskreet doon hooren, of een ander den laatsten ademtocht uitgeblazen, of van den Aanzet maakte hun komen en gaan met al de bijzonderheden zijn klanten bekend. Hij maakte ook 'teerst de engagementen bekend en profeteerde met nooit gelogenstrafte uitkomst die op til waren. Hij wist alles, zag alles, hoorde alles en stond daarom ook hoog aangeschreven in de schatting van allen, dio ook gaarne alles willen weten, hooren en zien. Hy was de vraagbaak der heeren, do raadgever der huismoeders, de vertrouwde der dienst boden en zijn komst dien ten gevolge aangenaam aan alle leden des gezins. Had de melkboer des morgens na zijn aanschel len wel een kwartier moeten wachten, voor en aleer hem door een kiertje van de deur een groene melk kan met het verzoek van «vier kan” werd toege reikt, van den Aanzet had nauwelijks aangescheld of de der.r vloog open en hij werd binnengelaten met een «Goeje morgen van den Aanzet I kom maar zoolang achter, want de heeren zijn nog niet bij de band." «Goed, kind I” zei de aangesprokene op vader lijke toon, terwijl hij zijn voeten veegde on zyn paraplu ie uitzette. «Smerig weertje, Mina I" vervolgde hij, nadat hij in de keuken zijn achtbaar lichaam op een mat ten stoel had neergevleid. «Dank je wel, (een kopje warme thee van haar aannemende) smerig weertje al zeg ik 'tzelvers Ik heb 'tje eergisteren wel gezeidzoolang de R. in de maand is, valt er op het weer niet te rekenen, en vandaag, let er maar op, kryg Je do zon niet te zien. Er was ook een NüUUt Inan uMmImUmUR», *mX dtt vereeniging Woerden* to Woerden, in No vember a. a. eene uitvoering geven. De Woerdensche Rederijkerskamer, onder do zinspreuk: »Ook 'tpogen zelfs is grootsch in 't worstelperk der kunst» hield Woensdagavond hare gewone jaarvergadering. Zy werd byge- woond door 29 leden. Behalve de huishoude lijke werkzaamheden die aan de orde werden gesteld, werd besloten eene leening groot f250 aan te gaan, in aandeelen van f5, met bepaling, dat ieder jaar minstens twee* aandeeleu zullen moeten worden afgelost. De gelden zullen worden aangewend tot kwgting van enkelen der verplichtingen die nog op de Kamer rusten en tot verdere geregelde voortzetting van hare openbare werkzaamheden. Reeds dadelgk na geëindigde Vergadering werden onderscheidene aandeelen geplaatst. Het aftredend bestuur werd met acclamatie herkozen. Medio November is als tgd van de eerste uitvoering van dit seizoen, door de werkende leden voorloopig vastgesteld. De gemeenteraad van Ridderkerk heeft met algemeene stemmen de begrooting voor ^894 verworpen. GOUDA, 16 October 1893. Hedenmorgen werd ten bureele van den Garnizoens-Commandant aanbesteed de levering van de benoodigde aardappelen, ten behoeve van bet garnizoen alhier. Ingeschreven werd door: J. Gerritsen voor 2.14 per H.L., K. Mul voor 1.78 per H.L. en G. Kooy voor 1.621 per H.L. of 1.65 per H.L. van 65 Kilo. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Jaar. 1885 1886 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 Wij zien in deze cijfers niets veront rustends. Zij spreken in het algemeen van geleidelijken vooruitgang, waarop het jaar 1892 een uitzondering schjjnt gemaakt te hebben of wel ’91 is bijzonder gunstig geweest. Immers de cijfers voor ’93 en ’94 berusten op de resultaten van ’91 en ’92. Allerminst kan er uit worden afgeleid, dat men het marktverkeer op anderen voet behoort te regelen. Hoogst waarschijnlijk vinden do afwisselende

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1