fflffl, WIT-, BOOD- 0ENMAKER8- HEER et het grijze verdwynen, is onscha- iet. Prys >er dubbele I.A.CATS, EEN UIT BUIZEND. j BINNENLAND. M’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, aoping o DA, &ZN„ endeweg. HEKJES, Woensdag 18 October 1893. No. 6177. 32ste Jaargang. FEVILLETOX. 3 Cent otterdam. ‘ERVEHIJ fasscherij en Koning 8 Woerden, fclM jorten. chat HIAG. r T van Inzending van Advertentiën tot 1 unr des midd. GOHMIIE lm 1U NT ider bljjven en dheid bewerkt, en afgeleverd reken %Z. A No. 73. GOUDA, 17 October 1893. De cursus voor volwassenen is gisteren be gonnen met 72 leerlingen. a beurt Geven genoeg maar je ze zeldzamer geworden vliegen te hebben afge vangen. belangstelling her- Tébkens te Reeuwyk 25 jaar benoemd Eene juffrouw te Loosduinen, die reeds één jaar in ondertrouw is opgenomen met den ver dachten De Jong, is tegen heden gedagvaard om door den rechter-commissaris te Amster dam te worden gehoord. 1LEEVER, 1893, des mor- van den Heer WykC. No. 14, tb WINKEL, en verven van 'stukken, ook rdjjnen, Tafel- ronen geperst Tulles, Kan- n BANKEN, IBLBLOKJES. itda. VI. i aan kasten, moet heb- ten D en ZILVER. 2 en van 2 tot woorden, be- ig van de tomende euwe Te Sliedrecht is dezer dagen een ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. overleden. Aan den commandant der pontonniers te Dordrecht werd aanvraag gedaan om den overledene met militaire eer te laten begraven, doch deze Wijlen de heer mr. Geradts, burgemeester van Roermond, heeft o. a. nog vermaakt 25.000 aan het R.-K. godshuis,/ 5000aan Je Weldadigheids vereen iging, 2000 aan de Vincentius-vereeniging, 500 aan de Dames- vereeniging van de H. Elisabeth, 1000 aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente, 500 aan het armbestuur der Israëlitische ge meente, 2000 tot herstel van den toren der kathedraal. z Ook het onderzoek door een groot aantal ryksveldwachters op de Rozendaalsche en Velp- sche heide naar het lyk van Sarah Juett, heeft tot geen uitkomst geleid. Het plan bestaat om heden het onderzoek door een 20-tal ryksveld wachters te doen voortzetten. fers der Zelf- nme uitspat- l’s 37 afb. Prijs le verschrik- ndeugd lydt, leenng, die end van een by hetVer- eumarkt 34, bet bedrag, eiken boek- 15 ct. per ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer lp Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Raad te Oudewater heeft de subsidies, eik van 20, aan Je vereenigingen »De Oudewatersche IJsclub» en de afdeeling Oude water en omstreken van de IIolI. maatschappij van landbouw ingetrokken. Ingekomen was een adres van het bestuur der liberale kiesvereeniging tot oprichting eener kaasmarkt aldaar. Eene commissie van drie raadsleden werd benoemd, om deze zaak te onderzoeken in beginsel werd inmiddels tot de oprichting besloten. Ónder vele blyken va», dacht gisteren de heer J. den dag, waarop hy voor 25 jaa werd tot wethouder dier gemeente. in een woord, niet als iemand die tot het zwakke geslacht behooit, maar tot het geslacht der sterken, waarbij nooh man, noch vrouw, noch heer, noch knecht is, tot dat geslacht dat niet overwonnen wordt door de wereld maar de wereld overwint. Zy had Mina geroepen en deze had zich niet laten wachten. De gewone orders voor het huis houden werden met een zekere gejaagdheid gege ven en onder het spreken over hetgeen dien dag al gedaan zou moeten worden werd het kabinet een paar maal geopend, alsof er iets moest worden uit genomen en in de sleutelmand werd met een nauw keurigheid gezocht alsof zich tusschen de sleutels, schaar en kurketrekker, een der belangrijkste ingre diënten met boosaardig opzet verborgen hield. Niet tegenstaande de gejaagdheid waarmede het werk werd opgegeven, geschiedde het toch met een zekere langzaamheid en moest drie, viermaal worden her haald, hetgeen duidelijk genoeg was, maar dat her haler. geschiedde uit angst dat Mina de kamer zou verlaten. Die angst was echter overbodig, want aan haar draaien en op- en noerdrentelenaan dat recht zetten en nog eens rechUetten «au stoelen, op welker rechtstandigheid een vitter zelfs niets zou hebben kunnen aanmerkenaan haar stof weg nemen op plaatsen, waar goen stofje te bekennen wasaan de harde bejegening, die zy nu de reohter-, dan de linkerpunt van haar schort deed ondergaan j aan het telkens verschikken van haar muts, die zoo recht zat als men met billykheid van een meidenmuts verlangen kon, zag men, dal ook tij het liedje van verlangen tong en talmde en talmde met geen ander doel, dan om te weten, wat er van van den Aanzets zeggen aan was. (Wordt vervolgd,} Met intrekking van het raadsbesluit van den 28«ten Augustus 1.1., waarby tót de aanstelling eener nieuwe onderwijzeres was besloten, nam de raad der gemeente Oudewater in zyne jongste vergadering het besluit het aantal onderwijzers aan de Openbare School buiten het hoofd, te beperken tot vier, en de bestaande vacature alzoo »niet« te vervullen. Een half uur daarna werd Mina n»«r boven ge roepen, om op de kamer by do juffrouw te komen. De arbeider v. d. Sande te Tilburg had, toen hy een ander behulpzaam was in het vervoeren van petroleumfusten, het ongelukte struikelen, waardoor de kar kantelde en hy een vol fust op den rug kreeg, tengevolge waarvan hij in het gasthuis opgenomen <verd, waar het bleek, datfc de ruggegraat gebro ken was. De ongelukkige is een oppassend werkman en vader van negen kinderen. een bal onder het dansen viel en haar been brak, heeft deswege een eisch tot schadever goeding ingediend tegen haren danser, wiens onbedrevenheid in de danskunst volgens haar de eenige oorzaak van het ongeluk is. Zulke voorbeelden zijn niet geschikt om het afnemend aantal danslustigen onder onze tegen woordige jongelui te vermeerderen. Een juffrouw, die in benevelden toestand scheen te verkeeren, sprong Zaterdag-avond in de Loosduinsche vaart. Toen volgde haar bemin de en eindelyk nog een huisgenoot. Het koude bad scheen het drietal nog niet geheel ontnuchterd te hebben. Door eenige personen werd met de juffrouw een par-force-rit onder nomen, om haar van het binnengekregen water te ontdoen. De voor het O.-L. leger bestemde 2e-luit. der inf. N. W. van Gelder wordt met 1 No vember voor den tijd van eene maand gede tacheerd by het Koloniaal werfdepot te Harder wijk. De eigen kamer van juffrouw Truida was sier lijk en echt confortable, toegorust met al die objects de luxe met al die geriefelijkheden, die het boudoir eener eeuige dochter en zuster van rijke familie plegen te kenmerken. Dat welgevulde boekenrekje, waarop een keur van hollandsche en fransche werkjes in eenvoudig doch solide banden geplaatst is, die toonen, dat zy niet als een sieraad maar tot hot gebruik dienen, dat met paarlemoer ingelegde byouterie-kistjo de nalatenschap barer on verge te lijke moeder; dat kleine maar toch zeer doelmatige schrijfbureau met zijn in hot vuur vergulden can- delabres en porseleinen beeldjes; het Japansch ver lakte werktafeltje, de rijk gevulde linnenkast, dat alles haar in gelukkiger dagen geschonken, heeft steeds de aangenaamste herinneringen by haar op gewekt. Wel haast zal de dag komen waarop zij al dio voorwerpen van waarde zal moeten weg doen, en men in onderhandeling zal moeten treden om een goeden prijs te bedingen. Denk echter niet dal de eigenares mot geheel haar ziel gehecht was aan al dat moois. Neen, al was zij nog jong van jaron, zij behoorde niet tot die onbeduidende vrouwen wier zaligheid toeneemt of vermindert met de meordoro of mindero pracht van haar kleed, of haar boudoir. In haar tengor lichaam woonde een edele en kloeke geest en zonder bepaald schoon genoemd te kunnen worden had haar gelaat iets innemends en zij had een wyze van zich voor te doen, die iemand terstond eerbied inboezemde. Terwijl haar broeders, verslagen, versuft, moedeloos of wanhopend waren bij de ontdekking van de ar* moede die hun wachtte, richtte zij ze voortdurend op, bemoedigde zy ze, wees lichtpunten aan, handelde meende dit te moeten weigeren, omdat de pon- tonpiers niet buiten de gemeente mochten gaan. D< Minister van Oorlog evenwel besliste in te^knovergestelden zin, en dientengevolge zijn een detachement pontonniers en de muziek naar Sliedrecht geweest, alwaar de ridder met de bem toekomenden eer is ter aarde besteld. De onderbouw van de toekomstige yzeren draaibrug over den Hollandschen IJsel te Mont- foort is thans voltooid. Met den bovenbouw, welke aangenomen is door de firma Penn en Bauduin, te Dordrecht, voor 5555, zal eerst daags een begin worden gemaakt. Benoemd tot onderwyzer aan een Chr. school te Zutphen de hr. J. Gravesteyn te Weesp. Gisterochtend is door de recherche te Rot terdam, op verzoek der Amsterdamsche politie, in een woning aan de Aert van Nesstraat, aangehouden een deurwaarder der directe be lastingen, die verdacht wordt zich te Amster dam te hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van gelden. Hy is naar Amsterdam op transport gesteld. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De heer G. J. Bettink te Bergambacht be haalde gisteren te Dordrecht de acte voor vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. Te Moordrecht is een geval van cholera- Asiatica geconstateerd by een dienstmeisje. De patient is herstellende. Op de paardenmarkt te Schoonhoven, die Woensdag jl. zou gehouden worden, schitterde al wat paard was door algeheele afwezigheid. Vroeger zag men te Schoonhoven heel wat kleppers aan de lyn, maar elk jaar werd dit minder, en Vianen, dat enkele jaren geleden ook eene markt heeft ingesteld op den 12den, één dag dus voor die van Ameide, schynt dit jaar aan Schoonhoven de laatste der elk jaar Tot lid van het algemeen bestuur van den Alg. Ned. Wielrydersbond is gekozen de heer A. van Oorschot en tot afgevaardigde ter vergadering de heer J. P. Hooftman, beiden alhier. Eva’s) en die dus zorgde op het portaal te zyn, toen de barbier naar beneden ging. Welwillend □ara zij het scheerbekken van hem over en liet hem de deur uit. »Zyt gij iets te weten gekomen van den Aan zet P” vroeg zy fluisterend, toen zij in den beneden gang gekomen waren. «Ja me kind wat zal ik er van zeggen. Ik geloof dat de familie buiten gaat wonen, zelfs zou het me niet verwonderen als het in het dorp Z was, maar mondje dicht hoorvan mij heb je het niet I” En wat hy Mina als een vermoeden meedeelde dat verkondigde hij als ontwijfelbare waarheid onder het scheren van zijn volgende patroonsde familie van Selm zou naar buiten gaan wonen, zij had een allerliefst optrekje te Z. in Zuid-Holland gehuurd met veel hout om te jagen en veel water om te visschenhij zou het niot zeggen, want hij hield er niet van praatjes in de wereld te brengen, indien hij het niet van den oudsten Meneer zelven gehoord had.. Van den Aanzet, van den Aanzet, klopte uw o hart niet onder het uitspreken dezer onwaarheid? Van den Aanzet moest nog eenige oogenblikken Mynheer Kees had toch niets anders gedaan dan njet staatkundig, raaftr wia j8 00k itaatkundig tegenover zyn barbier zonder eenige aanleiding bem te vragen, of hy die en die streek in Zuid- Holland, met name het dorpje Z. ook kende; en déérop was zyn sustenu gebouwd. VIII. Deeer dagen werd gemeld, dat te Utrecht eenige personen, na op eene bruiloftspartij van eenen roomtaart te hebben gegeten, ongesteld waren géwordén, zoodat voor de meesten ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Thans is -gebleken, dat in het stuk roomtaart, hetwelk op last der politie door eenen des kundige werd onderzocht, geen spoor van vergif aanwezig waa.'v Een jonge dame te Newark, die onlangs op Te Utrecht is Zaterdagavond door de politie gearresteerd een naaister, die, ten nadeele van eene dame, by wie zij had gewerkt, met valsche sleutels een belangryke som aan bank- en njWntyapier uit verschillende 1“ ben ontvreemd. 1 By haar aanhouding werd nog een bedrag van f 145, daarvan afkomstig op haar bevonden. 15) «Krijg jij ook niet iets op je de menschen ons niet meer dan g o bent altijd jeloersch als je niet gelijk op krijgt. Had je wat meer hart voor de menschen je zou niet zoo brutaliseeren. Je bent er op uit, om ze te plagen.” «Dat zal je me waar maken, zeg dat nog- reisl” zei Ka met een gezicht om bang van te worden en een bedreiging, die niet veel goeds voorspelde. Maar gelukkig werd een hevige uit barsting voorkomen door het schellen boven, zoodat Ka ter nauwernood den tijd had Mina achterna te roepen «Nou kan je vliegen, flikflooi, mooi—praatster, en zeg nou maar boven al wat je verkiest I” V Ka’s grievbn aanhoorendank echter zij Mina’s vlugheid werd hy spoedig verlost. Het: «de heeren wachten je, van den Aanzet!” aan dun trap hem toegeroepen, gaf hem vryheid het scheerbekken van den wand te nemen, ’t met warm water te vul len en mot zijn gewonen tred de keuken te verlaten. Wij willet van den A&nzet niet volgen maar laten hem zyn gewichligen arbeid vorrichteu, en wachten hem liever met Mina op, die van nieuws gierigheid. brandde (zy was toch ook een dochter Er wordt te Hekendorp een onderzoek in gesteld naar den toestand van de sluis van de Kleine Wiereke by den IJsel. Deze sluis was gedurende verscheidene jaren gesloten en het kanaal afgedamd. Het onderzoek moet plaats hebben vanwege het ministerie van oorlog en in verband staan met de inundatie. Gisteren was het 40 jaren geleden dat het hoofd der school A, de heer G. de Jager, be noemd werd tot hoofdonderwyzer in de ge meente Bodegraven. Na eerst 8 jaren in die betrekking werkzaam te zyn geweest aan de school in de Meye, werd hy later als zoodanig benoemd op het dorp. Namens den gemeenteraad werd hem dooi den burgemeester een prachtigen spiegel ver eerd. Het personeel met de kinderen voegden daarby twee fraaie schilderijen. En om de kroon op dit alles te zetten,, had zich eene commissie uit oud-leerlingen en vrienden ge vormd. Doze cpmmpsie, daartoe -iw staat ge steld door bjjdrageu van byna alle ingézete- nen, zoowel ryk als arm, hadden een fraai huisorgel aangekocht. Dit geschenk werd den geachten jubilaris gisteravond in tegenwoor digheid van zeer veel belangstellenden, over handigd. Een album met de namen der gevers was hierbij gevoegd. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op den Burgemeester met zyne echtgenoote, en den Districts-scboolop- ziener, den heer Zelvelder. De voorzitter der Commissie, de wel. Ed. Z. Gel. heer de Meyer» hield daarbij eene rede, die blykbaar een diepen indruk op den jubilaris maakte, zoodat deze nauweljjks in staat was zyn dank daarvoor te betuigen. Nog zij hierby vermeld dat de heer Jager op zyn verzoek eervol ontslag is verleend integaan morgen. Moge het den waardigen grijsaard gegeven zyn nog vele jaren de rust te genieten, waarop hy na een zoo werkzaam leven ten volle recht heeft. Door eenige vrienden van de lotelingen» te Haarlem is aan dezen by gelegenheid der loting aldaar de gelegenheid aangeboden, om in een daartoe door het gemeentebestuur be schikbaar gesteld lokaal brood en koffie te gebruiken en, onder een gezellig samenzyn, een sigaar te rooken. Velen maakten hiervan gebruik. Zoo wer den gisteren 325 broodjes met kaas, 200 kren tenbroodjes en 1500 koppen koffie gebruikt ook verscheidene kistjes sigaren werden ge leegd. Dit is in hoofdzaak door de Geheel onthouders-vereeniging en de Middernacht- zending op het touw gezet, om de jongelieden uit de herbergen te houden. 4

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1