ps im e Circulaire ifd verzocht touwen. om. TER ILEN EEN UIT DUIZEND. yVwuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, inco 19 October 1893. No. 6178. □XL. ua I FEUILLETON. TAP. chappU Cie, t H 1OI. eel. OVE >tjes, voor Vul- 33ste Jaargang. Izig, Donderdag BINNENLAND. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I1ACHINE- 3jarig kind a- datgene, wat onderzocht (FbrA Hrwlfj.) i I •.htingen «ringen Door den heer J. Braakman te Noordwyk, uitvinder eener nieuwe wereldtaal, door hem UDE IMER vry in huii Hj: IS Jz. echtheid is steeds voor in der Firma VIII. b I DU er wor- OfrMM I m alle Sten milten, il Noord De heer Keuchenius heeft zich gisteren per rytnig begeven, de opei waarin I fiOÜDSCHE CO IIRA\T. A. 187, te betichten atoenen veneen* vedaar- weer de Gisteren middag viel een 3jarig kind van A. van Dam te Lekkerkerk in het water en werd levenloos opgehaald. NI met bevat- pkomen ten van dames raag aan ack lyden, ge dag en - Lyf- onderwyzers uit het onder- Meppel heeft de heer II. de Tweede Kamer, zich be- uit het ADVERTENTIËN worden geplaatst. 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. itingen en te Gouda NK, 81 R. 20b GD. naar het gebouw van de Tweede Kamer a, om de presentielijst te teekenen voor mbare vergadering van gistermiddag, hy echter niet is verschenen. Gounod, de beroemde Fransche componnist, ligt zeer bedenkelyk ziek in zyn villa te St. Cloud. Hij heeft Zondagnamiddag een ernstigen aanval van beroerte gehad waarvan de 75-jarige toondichter naar men vreest niet zal opkomen. ’s Morgens had hy nog de Mis bygewooml in de kerk van St. Cloudmaar hij kon daar niet, als naar gewoonte, zelf het orgel bespelen, ’s Middags had hy met den organist der kerk zyn «Requiem» gerepeteerd, dat daar in den aanstaanden winter gespeeld zal worden. ging over in een dof bleek, in het oog schoot een traan. z/Maar,” viel Mina hierop in, en de rochterpunt van haar schort bracht zij nu aan baar oog, «maar de booien kunnen niet meegaan!” «Neen Mina, dat mogen we niet van je ver gen je bent nu aan het stadsleven gewend, de stilte zou je hinderen en spoedig vervelen. Wel hebben wij er over gedacht jou mee te nemen maar we gaan niet naar de streek vanwaar jij geboortig bent dus het kan niet en bovendien Piet zou hot ook niet willen.” „Juf, juf, och laat me méégaan,” zei Mina harts tochtelijk de handen van de juffrouw nemende, //Och laat me meegaan. Ik zou ’t besterven as u de stad uitging en de Heeren ook, en ik niet mee; waar ’t dan ook heen mog wezen. Wij zijn aan elkaar ge wend en ’t is myn eerste dienst onder vreemden ’t mot ook 1nijn laatste zyn //En jo vryer dan P” //Kom, die is zoo goed, die zal ’t ook wel goed vindenen zoo ver zal ’t met heen zyn, of hij kan overkommen, en wenen we aan het water, dan kan hij visschenwant Zondag zei ie me nog om me te plagen zei ie ’tmaar: dat hij meer hield van visschen dan van vryen. Neen, neen juf! ik mot mee. Ik ben immers een buitenmensoh en buiten is buiten.” «Neen Mina ’tkan waarlyk niet. We mogen 't niet vergen: Want je verval zal zoo verminderen buiten zullen we weinig menschen zien.” «Is ’tenders nietP Ik heb hier vette dagen gehad, en kan daar nog op teren, krek als de Koning van Egypte, waarvan de juffrouw seker meer De heer G van Deth schrijft in het (N. v. d, D Myue 2de brochure, getiteld: «De Weesin- riohting Neerbosch.» vervolg en slot van«Do weesvader v. ’t L. ontmaskerd,» werd dezen morgen in handen der zetters overgegeven, zoo- dat wy de verschijning in circa 14 dagen mogen tegemoet zien. Met het oog op hetgeen ons nu reeds door de Pers werd medegedeeld van den afloop van het onderzoek der commissie en ’t weldra ver schijnen van haar rapport, ware het wensche- lyk, door de Pers de commissie te raden haar onderzoek en haar rapport nog niet te sluiten; want bij te vroege sluiting zou zy, na lezing mijner 2de brochure, tot de treurige ervaring komen, dat haar onderzoek onvolledig is ge weest door onbekendheid met hetgeen daar voorviel. Ook heeft de commissie het niet noodig ge oordeeld, my ook slechts eenmaal in hare ver gadering te roepen, waar ik haar gaarne in-en voorgelicht had van datgene, wat onderzocht diende te worden. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram is de nieuwbenoemd o gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. C. H. A. van der Wyck, op 16 dezer te Batavia aangekomen en heeft hij den vol genden dag het bestuur aanvaard. By den aan vang van de discussiën in de 4e sectie der Tweede Kamer op gister werd door den heer AS. Mackay, als voorzitter der sectie, een warm woord van herinnering ge- wyd aan het Zaterdag overleden lid dr. A. L. genaamd »el mundolinco«, werd in het hotel »De Roskam* te Katwyk aan den Ryn eene lezing gehouden over zyne uitvinding. Na het nut van eene dergelyke taal uiteengezet te heb ben, en vooral het voordeel van zyn stelsel boven dat van pastoor Schleyer, het »volapük«, - dat hy een wereldtaal voor de geleerden noemde aangetoond te hebben, wekte hy de aanwezigen op lid te worden en eene af- deeling te vormen eener wereldtaalvereeniging, »el mundolinco«, welke zyn hoofdbestuur te Noordwyk heeft. 32 Personen meldden zich aan om te Katwyk aan den Ryn zulk eene afdeeling te vormen. Te Noordwyk, Warmond en Oegstgeest bestaan er reeds. Volgens den uitvinder is een cursus van 4 maanden by éóne wekelyksche les voldoende om zich zyne wereldtaal eigen te maken. Welk eene ontzaglyke bediening een oceaan- boot eischt, is zeker niet algemeen bekend. Wy vonden de volgende opgavenOp elke der transatlantische stoomers «City of Paris» en «City of New-York» zyn 26 machinisten, 60 stokers en 50 koleudragers, laatstgenoemde 110 man voor het onderhouden van 54 haar den onder de 9 stoomketels, waarmede per reis van 7 a 8 dagen circa 2500 ton steen kolen zyn gemoeid. Maar uit de gegevens blykt tevens, ten kost) waarvan de aandeelhouders hun dividend kry- gen. Die 60stokers, meerendeelsjongemannen van 25 a 30 jaar, staan dagelyks 12 uren voor die gloeiende fornuizen, telkens 4 uren rust, met ’t gevolg, dat zy zelden ouder worden dan 45 jaar. En dat wordt betaald met 100 francs per maand 47.50), benevens vry voedsel. De studentikoze uitdrukking «beren» voor schulden en berenleiders* voor schuldeischers is algemeen bekend. Niet alzoo de afleiding. Prof. Schlegel te Leiden deelt daaromtrent in de Minerva* het volgende mede. ’t Is merkwaardig, zegt hy, dat die term alleen in Duitschland en Nederland met deze bybeteekenis gevonden wordt; want zy is over oud Indisch, en' door onze Indo-Germaansclie voorvaderen mede naar Europa gebracht. In 1867 heeft dr. W. G. Leitner, professor aan het Oriental Institute and University* in Woking by Londen, die jaren lang in Britsch- Indië vertoefde, de legenden van Dar distan, in Noord-Indië, omtrent dieren geplubliceerd in welke veel van beren gesproken wordt. O. a. verhalen de Dardistapers, dat de beren eigen- lijk afstamelingen zyn van een man, die krank zinnig geworden was, omdat hij zyne schulden niet betalen kon en in het gebergte vluchtte, ten einde aan zyne schuldeischers te ontsnappen. Gisteren deed de rechtbank te Zierikzee uit spraak in de zaak tegen den heer M. B., be klaagd van smaad tegenover B. en W. van Zierijczee, in eepe vergadering van de liberale kiesvereeniging aldaar. De rechtbank heeft den beklaagde ontslagen van allejf echts ver vol - Op verzoek van wyzersgezelschap Smeenge, lid van reid verklaard met de onderwijzers district Meppel eene byeenkomst te houden, waarin deze de wenschelykheid hunner lots verbetering en de opname hunner weduwen en weezen in het burgerlijk pensioenfonds in het licht stellen en middelen kunnen bespre ken, die tot een beteren maatschappelyken toestand van den onderwijzer en zyn nagela ten betrekkingen kunnen leiden. (Pr. Dr. en Ass. Ct) In een ministerieel schrjjven aan de inspec teurs van het lager onderwijs, in antwoord op een rapport van die heeren, rakende de wen schelykheid der toevoeging van voorbereidende klassen aan de rijksnormaallessen, wordt gezegd, dat uit de voorstellen tot invoering van zoo danige klassen zal moeten blyken, dat in de plaats waar de rijksnormaallessen zjjn geves tigd, werkelyk geen gelegenheid bestaat om tusschen den 12-jarigen en den 14-jarigen leeftijd onderwijs (gewoon school- of herha- lingaonderwys) te genietendat er werkelyk grond bestaat om te verwachten, dat de leer lingen later aan de normaallessen tot onder- wyzer zullen worden opgeleid en dat du inrichting, waaraan de voorbereidende klasse zal worden verbonden, bewezen heeft de toe voeging dier klasse waard te zyn, terwyl in de toekomst uit de verslagen betreffende de normaallessen zal moeten blyken, in hoeverre de leerlingen in voorbereidende klassen werke lijk zyn overgegaan naar de normaallessen, enz. De foorstellen der districtsschoolopziener! ter oprichting der voorbereidende klassen worden vóór 1 Dep. a. s. tegemoetgezien. Te Warnsveld werd Zaterdag huwelijksaan gifte gedaan door eenen weduwnaar van 82 met eene jongedochter van 20 jaar. GOUDA, 18 October 1893. Vergadering v«u den gemeente- RAAD op Vrydag 20 October 1893, des na middags ten een ure* Aan de orde Het voorstel betreffende de teruggaaf van de by het Hoffmans-Gesticht opgenomen gel den en het uitstel van eenige werken, waar voor op de Gemeente-begrooting, dienst 1893, posten werden uitgetrokken. Het voorstel tot wyziging der Verordening van Politie. Het voorstel tot wyziging der Verordening regelende het politietoezicht op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen. De benoeming van eenen Libryemeester. De reclames in zake de Plaatselyke directe belasting op de Inkomsten, dienst 1893. De heer H. L. Posihumes behaalde heden de akte voor vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. De heer P. H. J. Ket van Zegwaart be haalde gisteren te Dordrecht en de heer G. H. P. van Eijk van Zoeterwoude te Haarlem de acte voor vrye- en ordeoefeningen der gym nastiek. De rechtbank te Rotterdam, veroordeelde gisteren H. P., boerenarbeider te Bergambacht, wegens mishandeling, zwaar üchamelyk letsel tengevolge hebbende, tot een jaarA. v. D., veenarbeider te Reeuwyk, wegensmishandeling tot 14 dagen. //Ml -4» jrJa Mina, ’t is waar, en haastig opstaande en zich omkeerende, plaatste zij zich tegenover haar en lei haar hand op Mina’s schouder. „Ja 't is waar, wy gaan Amsterdam verlaten’t stads leven is ons te druk, tp woelig; de hoeren willen hun zaken aan kant zetten. Ik heb altyd gewenscht naar buiten te gaan, men heeft daar niet zoo’n omhaal als hier, maar Haar gelaat verschoot, de kleur der gejaagdheid Poelman, die bij de laatste trekking der afdee- ling voor de 4e sectie was aangewezen, en ook nog aan de werkzaamheden der afdeeling had deelgenomen. Zooals blykt uit de mededeeling van den burgemeester te Rotterdam, is, nadat er in 4 etmalen geen nieuwe gevallen waren voorge komen, in de verloopen 24 uren 1 nieuwe lyder aan cholera asiatica aangegeven. Sterf gevallen hadden niet plaats. Het nieuwe ziek tegeval deed zich voor bij een 12-jarig meisje, wonende in de Nieuwsteeg, dat in de ouder- lijke woning verpleegd wordt. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 51 ge vallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 29 met doodelyken afloop, terwyl 19 lyders hersteld zyn en 3 nog in behandeling blyven. Uit den Haag wordt gemeld De kapitein der infanterie van het Indische leger S. F. Boers, wiens overlyden op Atjeh is gemeld, is blykens hier ontvangen berichten doodgeschoten door een onder hem dienenden 2en luitenant, die zich daarna zelf het leven benam. me die gunst.” //Gunst!” riep de Juffrouw uit, //gunst!” En meer kon zij niet zeggen, haar gemoed was vol. Zij viel Mina om den hals. Haal het neusje niet op, lieve schuonehoud het woord «onwelvoegelijk’’ terug, eerwaarde ma trone, nu gij dit leest. Gij neemt het kopje van uw Fanny zoo lief tusschen uw poezelige handjes en knuffelt het diertje zoo gaarne; gij overlaadt uw poes mot bewijzen van uw toegenegenheid, eilieve laak hot dan ook niet in Truida, on zeg niet dat zij haar waardigheid te kort deed door hare dienst bode, bij het ondervinden van zooveel gehoohtheid en trouw het teeken van vriendschap op het voor hoofd te drukken. Mina was honderd pond lichter. Nauriënde vloog zij oen poos daarna de trap af en de keuken in, tot groote vorwondoring van Ka, die vac deze gele genheid pas gebruik maakte, om oven uit te rus ten van do vermoeienis, aan het fijn stampen oener beschuit verbonden. Met bewonderenswaardige snel heid pakte zij met haar rechter- en linkerhand het bovenstuk van haar lichaam beet, met zulk een kracht als wilde zy het wat vaster aansohrooven. Zij nam die houding altijd aan, wanneer zij zich tot een be schouwing van menschen of zaken schikte. //Is ’t je nou in je hoofd geslagen” vroeg ze Mina nadat ze haar van top tot teen had opgenomen. «Zoo griener, on nou zingen, heb je de prinses weer wat afgetroggeld «We gaan naar buiten!” verzekerde Mina met bet opgeruimdste gelaat van de wereld. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. weet als ik.” «Ja, maar heusch, beste meid! ’t kan niet.” En een pynlijke trek kwam over ’t anders zoo kalme gelaat, «want niet alleen dat je verval ver minderen zou, maar ook het loon zou minder moeten wezen en het werk verdubbelen. Wij gaan maar óóne meid houden, waut ’t optrekje is klein. En kon ik u nu maar moer loon gevftn als meid alleen, maar dat kunnen we niet. We kunnen een buitenmeid daar licht voor minder krijgen, en als jij hier blyft, kan je dadelyk oen gooien dienst vinden." - «Een goeien dienst, eon goeien dienst I” riep Mina onder een hartstochtelyken snik. «Loop de stad mot een lantaarn rond om oon beteren te vinden dan deze. Ik zot het de beste in drieën. Hoor eens juf! ik begrijp alles. U kunt me niet alles zeggen on dat behoeft ook niet; uw goeie hart wil voor mij een goeien dienst. Maar wil ik u nu reis wat zoggen, neem me astrantigheid niet kwalijkmaar ik wil meegaan, ik wil niet weg I Ja juf, ik wil meogaan as u ton minste niets tegen mijn werk heeft,” zei ze op lager toon, «dat zou kunnen zyn; maar is het dat niet, praat er dan niet over. Uw Mama,” en op nieuw begon ze te snikken, «uw Mama was zoo good voor my toen ik hier in dienst kwam, en u is frepant uwees Mama. En zal ik nu wegloopon, nu u vordriot hoeft, en me zoo’n groote huur niet meer kunt gevenas je me boeltje nakykt dan heb ik dit van u, en dat van uik zat er sjo- voltjes in, toen ik hier kwam, en kijk nou me boeltje reis. Neen juf, nou u verlaten dat kan niet I” mag ik blijven toe, toe, laat me méégaan bewys 1«) Intusschen waren haast alle kunstmiddelen uitge put, waarmede men van weerskanten ’t opzettelijk aan de praat houden en blyven had zoeken te be mantelen. De juffrouw was op nieuw voor haar schrijftafel gaan zitten on nam nog eens haar sleutel mand. Mina stond achter haar en nam op nieuw de rechterpunt van ’haar schort in handen, schynbaar met het doel, om de grofheid of fijnheid van het naaiwerk te bewonderen of te berispen. Een minuut neen zoo lang niet, maar het scheen wel een uur, heerschte er een plechtige stilte, alleen verstoord door het gerammel der sleutels, dat hoe langer hoe sterker werd. Daar moest een eind aan komen en Mina trok de stoute schoenen aan. «Juffrouw 1” «Mina 1” «Is ’twaar datP” «Ja Mina, *t is waar, en omkeerende, plaatste hand

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1