RAAN EEN UIT DUIZEND. ff"" BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. walen Zaterdag 21 October 1893. No. 6180. Gouda E EUILLETON. es; 32ste Jaargang. Branders. 8 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. A! van 0. ud der reep. gevankelyk naar I Idération de agenaar. 3 enz. enz. gd tot verbrei- tte Kruis, NKMAN& Zoon, (Wordt twvo^rf.) Na heropening werd de volgende beschikking genomen. G. 117. H. 107. Ie fabricatie rbruiker van ifdateog 1. g F. 160* nan’sche ge De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VU F CENTEN. mie national We.kbl.d" b l. mwv C. 78. C. 81. C. 229. IX. fiOTME (IHRIVT. De 2e-l uiten an t der inf. van het O.-I. leger P. A. G. van Alderwerelt van Rosenburg, thans gedetacheerd by de Normaal-Schietschool, vertrekt in December naar Indië. i bü kin- diarrhée, gbaar in vooralen g van de e) te trotseercn won tijd komt do i huid,oono phy- 3 wereld verbreid no weldaad blijkt Ion door den ge- rinding opgedaan dag, worden zenuwgestel rerkrogen, en zij jogenaamde in, migraine Iheid, slape- zieken die door mingen, on- leid der go ing van ge- door de Iw kendp zeebado i, geen voelen voor end angstig likkeringen voorhoofd, van handen nge meines 's aan jonge orkomen, wordt nvrago kOSte- gezin, dat laten dan Een week daarna vinden wij dezelfde personen weer op de zaal bijéén, zoo Jan mag gerekend worden tegenwoordig te zijn, die in den donker stee hoek der kamer op een canapo uitgestrekt, schijnbaar niets hoort, noch ziet. Zijn toestand baarde allen, maar vooral Truida veel zorg; toch had *ij er geen geneesheer bij durven halen, omdat zij dezen de ware oorzaak nog niet kon openbaren. Een nog zwaarder wolk schoen op allen te drukken et groote publiek alfa in wanhopige indelingen uit de m getuigschriften >ssor aan de *aktiseerend itsrath. Dr. Dr. P. Fo- Jimrath Dr. sheer-direo- Parijs, rue. ir. Bus acn, uen; Dr. C. rgiène et de De aftredende Rector der Vrye Uni vend teit, jhr. mr. A. E. de Savornin Lohman, zal na het houden van eene redevoering, aan den hoogleeraar dr. F. L. Rutgers het Rectoraat overdragen op Vrydag 20 October a.s., te 2 uur, iu de Schotsche Zendingskerk te Am sterdam. aangevoerd onge- De handel was in alle soorten voor burger- ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. van der Klein, f 600 op f 400. van der Burg, f 1000 op f 700. Ter paardenmarkt werden veer 750 stuks, traag. De prjjzen waren aldus Luxepaarden van f 300.a f 500.— Werk- „dan was het voor het vervolg wel een heelen klap geweest, maar wij hadden den aap binnen I” //Dut niet alleen I” hernam Kees, //maar zoo de vrijheid van handel eerst over «es, laat slaan vier maanden begon, zouden onze begunstigers wel genoodzaakt zijn geweest, althans eenigen inslag bij ons te doenmaar nu wacht ieder op een daling der prjjzen, die enorm zal zijn.” Wij zullen ons niet verder bezig houden met al de maatregelen dio besproken werden eu waar van het voor on tegen word gewikt on gewogen. Er word ten slotte bepaald Dat Kees en Gerard hun begunstigers persoon lijk zouden gaan spreken on trachten zouden nog zoo voordeelig mogelijk een deel van hun inslag te plaatsen. De oude heer zou met den heer Zagers spreken en prolongatie vpu hem trachten te krijgen, George wilde onder hun haudelsvriendeu oonig kapi taal byeen zien te brengen om hen door de crisis heen te helpen en Herman bood Jan en Truida zijn hulp aan en beloofde dagelijks te komen hooron of zij die ook behoefden. X. Het 3-jarig zoontje van W. Laugewipk te Benthuizen, geraakte in een onbewaaktoogen- blik te water eu werd levenloos op het droge gebracht, Na gehouden examen voor de betrekking vau kapelmeester bij het 4e reg. infanterie te Leiden is de lijst van candidaten in de volgende volgorde vastgesteld D. Couweuhoven, Arnhem; F. Bickneze, Amsterdam; W. van Erp, Leiden; Afgewezen werden F. 8. Sparnaaij Wed. HoskynVisser. Wed. Huybrecht—Pouw. D. 41a. A. J. J. de Ruiter. G. Berlpn. J. R. T. Vos. L. 171. G. Vergeer. J. van der Veer. Dorp Heemsbergen. 18) //Kapitaal I” barstte Jan eensklaps los, die schijnbaar zonder eor.ige belangstelling er bjj ge zeten had. //Kapitaalschuld, niets dan schuld I vodden scheurpapier I” „Bedaar, bedaar myn vriend I” sprak George nu, terwijl de andoren verschrikt opzagonwant sinds don avond, waarop de courant hun de slechte tyding had bekend gemaakt, hadden zij schier nog geen woord van hem gehoord en zat hij moest in gedachte. Ook nu verviel bij na dien uitval weer in zijn gepeins. Koes vertelde nu alles, wat wij reeds weten en ook hoe hij, met grond op uitbreiding zijner clienteele hopende, een grooter inslag had gedaan dan de vorige jaren, en dat de heer Zogers hr.u van de inkoopiom tegen 4 pCt. had voorge schoten. „En hoe is de conditie van aflossing vroeg George. „Daar de goederen altijd grif van do hand gaan gingen moet ik zeggen en de moesten in Januari of Februari betalen, moeten wij 31‘Maart alles afgedaan hebben, maar zyn vry het ook eerder te doen, wat ons wel zoo voordeelig ware.” „Och, was de opheffing van hot monopolie maar een half jaar later gekomen,” sprak Gerard, Al» een toeken van groot gebrek aan on derwijzers kan dienen, dat zich in het zoo gunstig gelegen Uithoorn, op een salaris van f550, geen enkele onderwijzeres heeft aangemeld. Er zal een nieuwe oproeping gedaan worden. Gistermorgen te ongeveer half vier uur is te Dordrecht in de stoomhoutzsgery van de firma W. en M. van de Weg, aan de Noor- dendijk .alhier, een hevige brand uitgebroken. De zagerjj is geheel afgebrand, doch eene naastbyzyude houtloods mocht het gelukken te behouden. Alles was, hoewel niet hoog, tegen brand schade verzekerd. L. 230. N. 20. Wed. 5. F. Keiler. O. 39. J. J. van der Paauw. O. 206. J. H. F aap. O. 207. A. B. Faay. O. 413. J. Boot. P. 38. G. Veeneudaal. P. 224. P. C. Pinkse. R. 287. J. C. de Koning R. 502. S. A. Wagenaar. R. 554. M. E. Michaelis. Verminderd werden B. 143, J. IJpelaar Jr., f 1300 op f 1000. C. 240, Wed. StarrenburgNeeleman f 700 op f 500. C. 243, H. Houtman, f 1400 op f 900. D. 72, Wed. Markesteijn—Ex^lto, f 500 op f 400. I. 66a, H. fan leperen, f 600 op f 500. N. 180, J. Zand voort, f 600 op f 400. O. 14, J. van Staveren, t 800 op f 500. P. 68, A. P. 125, M. R. 497* A. Dekker, f 1000 op f 400. RR. 43, Wed. de Jong—De Vries, f 600 op f 500. S. 70, Wed. Bijmanvan Mastugh, f 1200 op f 800. T. 36, B. Matse, van f 1800 op f 1400. Geroyeerd werden B 126a, H. Sluiter. F 52, H. C. van Oudenallen. G 108, W. van Royen. K 107, S. L. Hermans. M 160, G. Jue. N 26, T. Oosterom. P 265, C. Verhoog. P 358, C. de Hoop. Q 34. H. van den Heuvel. R 66, D. L. Jongerheld. R 511, A. van der Laan. en na de gewone begroeting brak do heer van Sol- harst do stilte af door te vragen „Hoe ben je gevaren Kees, heb je wol ge plaatst Zichtbaar streed deze mot zijn aandoeningen die hom bot sproken beletten, daarom nain Gorard bet woord on antwoordde: „Het was een zware tocht voor ons beiden. Waar wij vroeger prijs bepaalden en mon bij ons moest komen, daar kwamen wij nu als bedelaars met hot vorzook„och neem wat vau ons en goef er voor, wat je maar wilt I” We werden dan ook als zoodanig ontvangen: „mot trotsobhoid door den één, mot een weigering door don ander, mot een kleino order uit modelijden door dou derden.” „Ja, uit medelijden I” sprak nu Kees, „dat was hot moeiolijkst om te dragen. Togen trots, zette ik trots over, bij een weigering kon ik de schou ders oplialen, maar om een kleine order, och zoo liof gegeven, niet te mogen afwijzen, dat was oen toer I” Ik ben dan ook halverwege teruggekeerd en heb aan de overigen geschreven. „En daarop hebt gij van één, een aangenaam antwoord gekregon, van den heer P. meen ik,” sprak Truida. „Ja zei Gerard.” Die goede oude man schreef „40 jaar heb ik met uw vader zaken gedaan on „hij heeft mij altijd goed behandeld. Stuur mij do „gewone kwantiteit voor don prijs vuu het vorig jaar I „Ik heb kind noch kraai, die ik hierdoor benadeel 1” „Flink I” riep de heer Selharst, „dat doet goed, maar toont ons ook tevens, waarom anderen niet zoo mogen handelen Dit is dan ook het eenige dat den beer Zegen kan verontschuldigen, dio vau geen uitstellen hooron wil, ja zolfs op uw goederen «ladelijk beslag wilde leggen om de schade zooveel mogelijk gedekt te zien. Ik hob hem echter tot andere gedachten gebracht en als hij 1 April maar alles binnen hoeft, is hij tevreden I” Do grijsaard verzweeg, dat hij hot met al zyn rodeneeringen on vertoogen niet zóó ver had kun nen brengen en geëindigd was zich voor de helft borg te stellen. Bij Goorgo moest nu ook het hooge woord er uit, dat zijn pogen schipbreuk had geloden, vooral daar hy, op dringend verzoek dor twee hoeren, aan niemand had mogen bekend maken, hoe de speculatie- geest van den vader eigenlijk de bron van hun on geluk was. Bovendien hot was voor ieder een zware tijd on het gold schaars. Er moeit dus nu raad geschaft worden en na lang wikken en wegen werd besloten, huis eu pak huizen en den heulen inslag publiek te verkoopen er zou dan misschien nog wel zooveel overblyvon dat zij heel zuinig buiten konden leven. Do hoer Selharst maakte nog wel eeuige beden king, vooral dat menschen iu de kracht vau bet leven zouden gaan rentenieren, maar wat schoot er voor hun over om te doen P Zonder kapitaal, on zonder kennis van zaken als op dit ééne punton waar niemand by de slapte in den handel gesalarieerde klerken aannam, maar ze eerder afschafte, bleef hun weinig uitzicht over. Gedrukt en zuchtend verliet hij het hij zonder anderen troost moest achter dien de Godsdienst schenkt on waaraan Truida dan ook haar kracht ontleende. A. Rndersdorff. Den Haag; Joh. W. Wensink, Deventer; Joh. C.Geyp, Leiden; C. Th, Klemann, Utrecht; W. J. C. Hekker,' Den Haag; F. J. T. Hautzsch, Utrecht; J. Borstlad, Den Haag; W. Meyer, Arnhem; 8. Kroon, Nieuwer-Amstel; J. J. Zwart, Beverwyk. Reeds vroegtijdig ,zag de [Militie zich heden morgen verplicht een paar vechtersbazen in te reken. Een, die wat al te woest was, werden eventjes de boeien aangelegd. Door de maréchaussees is onder de gemeente Markeloo gearresteerd en gevankelyk naar Almeloo overgebracht de landbouwer 8., die verdacht wordt voor eenigen tyd een by hem in dienst zynden weesjongen zoodanig mishan deld te hebben, dat de dood hiervan het gevolg is geweest. Er wordt beweerd, dat hy het lyk ergens in de» omtrek begraven heeft; evenwel is dit iu weerwil van de scherpste nagporingen nog niet gevonden. De justitie zet het onderzoek inmiddels ijverig voort. GOUDA, 20 October 1893. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 13 leden werd bijgewoond werd medegedeeld, dat de heer van Veen (wegens bezigheden) en de hh. Prince en van Vrenmingen (wégens uitstedigheid) verhinderd waren tegenwoordig te zyn. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren 1. Een missive van Ged. Staten mededee- lende de goedkeuring der subsidie aan de ver schillende Instellingen van Weldadigheid. 2. Het Rapport der Raadscommissie belast met het onderzoek der gemeentebegrooting over 1894. Ter visie- 3. Een rapport van B. en W op boven genoemd rapport. Ter visie. 4. Een adres van het Bestuur van den Steekterpolder te Alfen, om de lindenboomen op het Goudsche rypad geplaatst te ontdoen van het zware tophout. In handen van B. en W. om bericht en raad. Alsnu was aan de orde 1. De hoer van der Garden wilde liever het geld aan het Hoftmansgesticht terug geven en een nieuwe leening uitschryven, omdat hij vreesde dat over 5 jaar wederom die gelden zouden worden gebruikt en de administratie daardoor niet op zich zelf kon werken. De Voorzitter merkte op dat die kosten eener nieuwe leening nog al aanzienlijk zyn en na afloop van deze termyn worden de gelden geplaatst op het grootboek. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. 2. Het voorstel tot wyziging der Verorde ning van Politie. Wordt aangenomen. 3 Het voorstel tot wyziging der Verorde ning regelende het politietoezicht op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen. De heer Dercksen zegt, dat hy wenscht de Commissie opmerkzaam te maken on te ver zoeken de protestutie niet te regie menteeren maar geheel te doen ophouden en te keer te gaan. Het voorstel wordt aangenomen met 12 stemmen. De heer Dercksen bleef buiten stemming. 4. Tot Libryemeester werd benoemd de beer Dr. L. A. Kesper met alg. stemmen. 5. De reclames in zake de Plaatselyke di recte belasting op de Inkomsten, dienst 1893. Deze werden in besloten zitting behandeld. paarden van/70 a/200. 1| jarige van 130.— b 250.— Veulens van 80.— a f 170.— Lr waren verscheidene vreemde kooplieden. Voor de verloting werden*aangekocht 28 paarden. Er zullen 50 pryzen zyn. De eerste prys is paard, wagen en tuig compleet. Gisteravond werd eene openbare vergadering gehouden vau de afdeeling Gouda van «Patri monium waarin als spreker optrhd de heer P. van Vliet Jr. Er was gelegenheid tot debat waarvan alleen gebruik maakte de heer Her mans van Amsterdam. Een 280 tal personen waren aanwezig. De agent van politie H. Vink is benoemd tot gemeente-veld wachter te Zevenhuizen, zoo- dat er hier eene vacature ontstaat. De nachtpolitie heeft gisterenavond de han den vol werk gehad met het arresteereu van 4 personen, die in kennelyken staat van dron kenschap verkeerden en in die staat zooveel lawaai maakten, dat de nachtrust van de in gezetenen werd verstoord. Die belhamels ver zetten zich door slaan en schoppen, zoodat de politie van hare wapenen moest gebruik maken. Zij zyn in bewaring gesteld en des morgens voor den heer commissaris gebracht, zij zullen zich voor de justitie hebben te verantwoorden Staten-Generaal. Twmdi Kamer. Zitting van Donderdag 19 October. De Tweede Kamer heeft o. a. aangenomen de wetsontwerpen houdende vrijstelling van belasting van sommige buitenlaiidsche goede ren, afschaffing van de kosten van registratie der acten van aanstelling en beëediging van ambtenaren en vrijstelling van enkele heffingen van kanselarjj-leges. De wyziging der pensioenwet lyke ambtenaren is uitgesteld. In den aanvang der zitting hielden de hoe ren De Ras en Schepel hunne interpellaties. Het gold de spoorwegafschuiving te Buude en de zelfstellende spoorwegwissels, twee on derwerpen die ons en onzen lezers weinig be langstelling inboezemen. Met inlichtingen van den minister van Waterstaat liep het debat af. De Kamer is tot nadere byeenroeping ge scheiden.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1