{AAN EEN UIT DUIZEND. BINNENLAND. Vteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. walen jrancicrs. es; ledstllw tak. Gouda. II I i Maandag 23 October 1803. I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het burgerlijk armbestuur te itigd tot verbrei- Witte Kruis, regeering .1 i iud der resp. 3 ddération de •s enz. enz. Loofdsteeg 1. irug F. 160-» ssman’sche ge- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. lefibric&Ue irbruiker van emie national i bfl Ha- diarrhée, gbaar in voorzien g van de G0ÜD8CHE coiibant IX. *1 Weekblad" i, ia In maat* ran Wij hebben took en (Inar zijn acht hot groote publiek zolfa in wanhopige bundelingen uit de ran gotuigecbriflon feasor aan de iraktiseerend tfitarath. Ur. nDr. P. Fo- leimrath Dr. lesheer-direo- e Parijs, rue. Dr. Bus acn, enen; Dr. C. tygiène et de zoogenaamde >ijn, migraine tdheid, slape- o zieken die door nmingen, on tbeid der ge ding van ge- r door de b. koude )f zeebado i, geen o voelen voor deud angstig flikkeringen et voorhoofd, i van handen longe meisjes lts aan jonge voorkomen, wordt aanvrage koste- De inkomsten der «Nederl. Vereeniging tot Hulpbetoon» te Autwerdon bedrogen in het afgeloopen vereonigingsjaar circa f2500. welk bedrag aan L--,J--- uitgekeerd. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bouwer A. M., te Vlist, bij het scheppen van een emmer water van de stoep, zoodat zy in de sloot terecht kwam. Dit werd opgemerkt door de 84-jarige buurvrouw, de weduwe B., die zich onmiddellijk naar de stoep begaf en het geluk had de drenkelinge op het droge te brengen. De heer H. Stuurman te Ammerstol, die gedurende 12 jaar de betrekking bij het bur gerlijk armbestuur aldaar vervulde, is in zjjne betrekking herbenoemd en heeft deze aange nomen. Tot lid van 1 o Haastricht is gekozen de heer Joh. Van Dam. te Oudewater van den kofSehuishouder Van der Meer de aangekondigde kolfwedstrijd plaats. Vele liefhebbers namen er aan deel. De prijs, 25, werd behaald door De Vos, van Lopik de 1ste premie door H. Linnebank en de 2de premie door M. C. Thier, beiden aldaar. De wedstrijd duurde van ’s morgens 11 tot ’s avonds 9 uur. 1») Naar buiten I Een heerlijk gevoel doorstroomt bij dat vooruitzicht den ambtenaar, den koopman, den professor, do huismoeder, den schooljongen in één woord ieder, die langen tijd aap één, dag iu, dag uit op het bureau, hot kantoor, do studeerka mer of de harde schoolbanken heeft doorgebracht. Het vooruitzicht van oen poos vrij te zijn van den sleur hunner gewone bezigheden en plichten, on bij moeder natuur uit to rusten en nieuwe krachten to verzamelov I >ot hen reeds weken te voren genieten. Maar iets heel anders is het, naar buiten te gaan om zich daar tr gaan verbergen voor de wereld voor wie men zich schaamt over achteruitgang en verval. Naar buiten u gaan, nadat men 30, 40 jaren aan het stadsleve- gewend, zyn genoegens en gemakken noode meer ontberen kan, terwijl men de middelen niet bezit, om zich ook buiten behagelijk in te richten, en zich ook daar te verschaffen, wat de stad alleen schenken kan. En dan uit een groot gomakkelijk huis zich te verplaatson naar eon klein optrekje, uit de weelderige omgeving slechts het hoog noodigo mee te kunnen nomen en bij dat alles de toekomst donker in te moeten zion, o dan is aan de voorstelling van naar buiten te gaan niots liofelijks meer verbonden. De leden eener landbouwersvereeniging by Breda, die eenige maanden geleden contrac teerden tot aankoop van pulp voer 2.50 per duizend K.G., kyken thans leeljjk op hun neus, aangezien niet-leden de pulp thans kunnen koopen voor f 1.50. Dit komt doordat het najaar overvloedig gras hoeft opgeleverd. In de laatste dagen zyn op Zuid-Beveland honderden HL., aardappelen k f 1.50 per HL. opgekocht en per spoor naar de Hollandsche steden verzonden. Na afloop vau het sectieonderzoek der Staats begroting zullen voor behandeling iu de af- deelingen van de Tweede Kamer het eerst in aanmerking worden gebracht de herziening van de grondbelasting en de voorstellen be treffende het waterschapsbestuur. Het staat echter nog niet vast, dat dit nog in de loo- pende byeenkomst van de Kamer zal geschie den. In het nieuwe gebouw Dierentuin te ’s-Gravenhage, zal dezen winter een rjjwiel- t en toonstelling gehouden worden. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad te Stolwyk is de begrooting voor 1894 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 15320,47. Voor het onderwjjs werd uitge trokken 6625. De Heer J. B. T. Hugénholtz, te Axel, een bekend dierenbeschermer, heeft een adres ge richt aan den Gemeenteraad van Amsterdam, waarin hij opkomt tegen de meerbesproken wyze waarop daar ter stede de opgevangen honden worden afgemaakt n. 1. door verdrin king in een kar, die te water gereden wordt. Adressant acht deze manier zeer wreedaardig, hy verwyst naar Brussel waar gas wordt toe gepast en herinnert aan hei aanbed der Sophia- vereeniging om een verstikkings-toestel te ver strekken. Een beroep doende op de humani teit van de leden, dringt de Heer Hugénholtz er op aan, dat de Raad een rechtmachtige oorzaak van ergernis voor velen in den lande zal wegnemen. Evenals in menige andere stad hebben ook te Arnhem de sociaal-democralen gedemon streerd tegen de bloedwet* tydens de loting voor de nationale militie. Zij deden het op rte) te trotseeren uwen tijd komt de de huid, oeue phy- de wereld verbreid «*no weldaad blijkt uien door den ge- irvinding opgedaan dag, worden zenuwgestel verkregen, en zij eigenaardige manier. Een groote kalverwagen toog door de stad, gemend door A. van Eem- menes, den leider. Op den wagen zag men een slager, omringd door lotelingen met het getrokken nommer voor den hoed of de pet. Op een bord las men: »Kanonnenvleesch. Geen stem-, maar slachtvee Ter verduidelijking van de bedoeling werd van den wagen een opruiend strooibiljet ver spreid, gericht tot de lotelingeu. behoeftige Nederlanders aldaar werd ■i Naar inyn mededeelt had de afgetredeu Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië, de heer Pynacker Hordyk, het voornemen gisteren nit Indië de terugreis naar, Nederland te aanvaar den. Hy wordt in het laatst der volgende maand hier te lande verwacht en zal zich voorloopig te ’s-Gravenhage vestigen. Een visscher uit Philippine nam Woensdag morgen een gedwongen bad in de Wester- Schelde. Op het oogenblik, dat hy zyn anker wilde uitwerpen, bleef dit in den zak van zyn jas vasthaken, waardoor hy overboord viel. Zeker zou hy verdronken zyn, had hy niet de tegenwoordigheid van geest gehad om zyn jas onder water uit te trekken, waarna het hem eerst mogelyk was weer boven te komen. Op een verkooping van oudheden, dezer dagen in Keulen gehouden, bracht een kersepit de aanzienlijke som van 6700 Mark op. De pit ontleent deze groote waarde aan microscopische portretten, door den Neurenberger graveur Peter Flochner er op gesneden. Wy maken het publiek opmerkzaam op de voorstelling morgenavond in de Sociëteit Ons Genoegen te geven door het Nederl. Tooneel en Vaudevillegezelschap van Rotterdam. In de Vlissingsche Courant lezen wij daar omtrent het volgende: Het Nederl. Tooneel- en Vaudevillegezelschap directiè Willem H. ten Hoonte van het Salon plaats Doelen te Rotterdam, dat gisterenavond in de zaal Kuypers jalhier eene voorstelling gaf, had waarlijk eene volle zaal verdiend voor hun alleszins zeer verdienstelijk spel. Opgevoerd werd «Man en Vader, maar Vrouw noch Kind,» blyspel in drie bedryven, van Görner, van het Nederl. tooneel, bewerkt door Mr. C. T. v. d. Brugghen, voorafgegaan dooi de «Werkstaking,» tooneelspel in 1 bedryf door Rosier Faassen. Het tooneelspel de Werkstaking, waarin vooral de heer W. H. ten Hoonte als Hendrik Bakker uitmuntte, en ons een echt type van een werkstaker te zien gaf, die tengevolge van te luisteren naar raddraaiers, diep was gezon ken, kwam goed tot zyn recht. Het blyspel, dat niet minder verdienstelijk werd gespeeld, voldeed goed. Mevr, ten Hoonte was ook daar eene aangename verschijning en verdient alle lof. Wij hopen nog meermalen dat gezelschap alhier te zien optreden en dan voor een volle zaal. Naar wij vernemen is de 1ste prijs in de Paardealoterij te Oudewater gevallen. Bij Kon. besluit van 18 Oct. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zntfen, ter standplaats de gemeente Hengeloo, J. M. Koning candidaat-notaris te Bodegraven. Jl. Dinsdag viel de vrouw van den land- }*EVILLETOiï. Hedenmorgen heeft een arbeider van de heeren Cerljjn en De Haan, aannemers van het Centraalbureau der Staatsspoorwegen te Utrecht, het ongeluk gehad bij het uitbrengen van zand op het terrein te geraken onder een der zoogenaamde startkarren, met het treurig gevolg, dat hy daarby een zyner beenen heeft gebroken. De ongelukkige werd per brancard naar het stedelyk ziekenhuis vervoerd. De werklieden aan genoemd werk zyn verzekerd tegen ongelukken. De Vereeniniging «Wintertezingen» te Berg- Ambacht is haar 30en jaarkring ingetreden. De eerste spreekbeurt werd op Donderdag 19 Oct. vervuld door den heer J. G. Bettink, Voorzitter der Vereeniging.» De gemeenteraad van Berg-Ambacht heeft met algemeene stemmen besloten niet te tre den in eene door den gemeenteraad van Lek- kerkerk voorgestelde wijziging der voorwaarden tot toelating van kinderen uit Berg-Ambacht tot de 2e openbare school te Lekkerkerk. Binnenkort wordt een belangryke promotie by het wapen der Infanterie verwachtde kolonels Vogel en Mulder zullen, naar men verneemt, den dienst met pensioen verlaten. Vermits het kan voorkomen, dat het perso neel van den »Hoofdcursus« vereenigd by parades tegenwoordig is, heeft de min. van oorlog van H. M. de koningin-weduwe-regentes machtiging -.verkregen, om het personeel van den hoofdcursus Dinsdag had in den buitentuin Rozenburg* in gevallen als hiervoren bedoeld, rang te doen nemen op den rechtervleugel van den infanterie; en, byaldien ook personeel van de koninklyke militaire academie vereenigd op do parade tegen woordig is, tusschen dit personeel en de in fanterie. ’tls toch maar een voorrecht een regeering te hebben, die zoo op alles* bedacht is! GOUDA, 21 October 1893. Maandagavond zal de Goudsche Kolfclub een huishoudolijken wedstryd houden, om fraaie pryzen. De étalage daarvan kan men heden avond in de Sociëteit «Ons Genoegen» bewon deren. Heden werd door de Commissie van Toezicht op het L. O. de acte als bewaarschoolhouderes uitgereikt aan Mej. A. Hoogendoorn alhier. Als deskundigen by het daartoe gehouden examen fungeerden de hr. H. J. W. Huber en Mej. K. Poortman. De Raad der gemeente Ubbergen heeft met algemeene stemmen besloten, dat aan de ge meenteveldwachters een pensioen van 100 ’s jaars zal worden gegeven, wanneer zy door ouderdom of door lichaamsgebreken, in de uit oefening hunner betrekking verkregenj onge schikt zyn geworden om hunnen dienst waar te nemen. uit deu grond van bun hart. Hij echter voer voort: «dit alleen zou u echter niet veel baten, maar George heeft ook beloofd een klein jaargeld af te zonderen en de goede Herman, die bij geen mogelijkheid hetzelfde van zijn vader gedaan kon krygen hoeft de heeren Z., N. en G. overgehaald zich vooF ebn gelijke som te verbinden; zoodat ik geloof dat nu do opbrengst van uw meu bilair en byouterien gebruikt kan wordeu om Zegers af te doen, gij wel zuiuig zult moeten leven, maar toch zult kuunen rondkomen. Z/God vergelde u, mijn vaderlijke vriend alles wat gij voor ons gedaan hebt,” sprak Truida geroerd uit alle naum. Haar blik naar boven toonde, dat zy ook Hem baar dank bracht, die de harten der menschenkin- deren leidt. Anders was hot mot haar broeder gesteld en teen de heer Selharst spoedig daarop afscheid nam, barstte het gevoel dat zij in zyn bijzijn onderdrukt hadden, des te bevigor los. //Zoo mooton wij dan van liefdegaven leven,”, riep Gerard uit, «uit de band gevoerd worden, ieder maanden bedankjes-briefjos schryven, ik ga liever../’ //Waarheen gaat gij P wat kunt gij doen viel Kees hem in de reden. «W|ren wij jonger, ja dan konden wij dienst nomen, dan konden wij op zee gaan, maar nu, te oud voor alles, te jong voor het armhuis I” Truida had weer een zwaren strijd te strijden vóór zij don storm in hun gemoed eenigszins tot zwygen had gebracht, te zwaarder daar zij hun in haar hart gelyk moest geven en menigmaal in deze bangen weken gewonsoht had, dat zij in lager stand geboren met handenarbeid zich zelve haddon kunnen redden. (Fórsft wrvo^A) Het was beslist dat de familie van Sülm in don aanvang van het jaar 1810 naar hel dorp Z. in Zuid-Holland zou gaan wonen. In-don gedrukten toestand waarin men toen verkeerde, had huis en koopwaar juist genoeg opgebracht om na de hy potheek van het huis afgedaan te hebben de helft van het verschuldigde aan den Heer Zegers te kunnen betalen. Zij waren er toen ook achter ge komen op welke voorwaarde de Heer Selharst dien heer tot geduld had gebracht. Allo meu belen, kostbaarheden en lijfsieraden moesten dus evenzeer to gelde worden gemaakt, om te zien ook die schuld af te doen. Door Mina geholpen, die waar zij kon haar juffrouw ter zyde stond en met de meeste kieschheid zich nooit een woord ontvallen liet, dat deze kon hinderen of krenken, doch door haar daden toonde hun toestand volkomen te begry- pen, was Truida het buis doorgegaan, en had mot de eenvoudigste en hoogst noodige meubelen ook nog enkelen ter zij gezet, waaraan dierbare herinne ringen verknocht waren. De leuningstoel, waarin hun vader gewoon was te zittendo rustbank door baar moeder in de laatste maanden dagelyks gebruikt; de schrijftafel Kees bij zyn meerderjarigheid geschonken de draai bank van Jan (zou hij er wel ooit weer aan werken de arme weezenlooze, die, enkele cogoublikken van drift uitgezonderd, meest sprakeloos ter neer zat) de ezel en verdere schilders!ngrodionten die zij hoopte dat Gererd zouden bezighouden, dit alles werd ter zijde gezet. «En wat neemt u dan moêP” vroeg Mina, «voor allen zorgt u, behalve voor u zelve.” «Nu, de rustbank is immers voor mij ook?” z/Ja als Meneer Jan or niet den geheelen dag op leit 1 Neem uw werktafeltje, of het kammenet, of de schrijf //Stil, stil kind I ik zal buiten wol wat anders te doen hebbon dan te schryven. Hot kabinet kan in geen van de kamers staan, on het werktafeltje zou een vlag op een modderschuit wezen.” //Nou juf! u moet het weten; maar ik zal zorgen dat het er bij ons nooit als een modder schuit uitziet.” //Dat zei ik ook maar zoo,” hernam Truida glimlachend om haar yver. //De chiffonnière Mama zal ik ook maar meenomen. borging van het linnengoed noodig laden in.” Maar wy laten haar uitschiften on ter zy zetten en haasten ons tot don laatsten avond te komen, dien zij in het ouderlyk huis zullen doorbrongen. De Hoer Selharst had hun aangeboden do laatste dagen bij hom door te brengen; maar zij wezen dit aanbod van de hand. Hij kwam hen nu vaarwel zoggen en tevens iets moodeelen, dat hij hoopte dat hun genoegen zou doen. «Ik had,” zoo begon hij, «van avond de schuld bij den Heer Zegers voor u willen afdoon, maar ik heb volwassen kinderen en mocht zonder hun goed keuring hot niet doen en enfin het valt mij moeielyk hot te zeggen maar myn plan mislukte. Evenwel heb ik bij notarieels akte een som vastgo- steld in landspapieron waarvan gy zoolang gij leeft het vruchtgebruik hebt. Het kapitaal blijft echter het eigendom mijner familie.” Geroerd viel Truida hem om den hals en Kees en Gerard drukten hem den hand en dankten hem I1 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1