t EEN UIT DUIZEND. tien Donderdag 26 October 1893. No. 6184. 32ste Jaargang. BINNENLAND. TVteifws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I FEUILLETON. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lot verbrei- Kruis, j ir reap. lational tion de enz. de XIV. •burg. mij af. Nu had ik mijn besluit De heer Van Vlymen, lid der Tweede Kamer, hield gisteren in de R. Kath. Leesvereeniging alhier eene lezing. Het nieuwe stoomschip voor rekening der Stoom vaart-maatschappij Nederland* te Gree nock in aanbouw, zal den naam Koningin- Regentes* ontvangen. ,wat zoo ;eeg 1. ICO* i’sche ge- ricatle ;or van w. urfl, XIII. len in jnsoo •ruiks- ersche rijn, I r het ■tend De Begroeting der Inkomsten en Uitgaven ran de Gemeente, roor het dienstjaar 1894. sote publiek i wanhopige ingen uit de ingechriftou t* aan da iaeerend »th. ür. ir. P. Fo- rath Dr. ar-dlreo- rijs, rue. Sus acn, Dr C na et de troUaereu ijd komt de I, eene phy- ild verbreid •idaad blijkt oor den ge- ig opgedaan worden uwgestól )gen, en zy nen, itoel- aruit IplJn, kaan i hare sherp Door hoeren curatoren van het Gymnasium te Zetten is tot intendant dezer stichting be noemd Ds. W. F. A. Winckel, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Oudewater. ||OI IMIIE (DURANT doch tevergeefs. Zy vernam zelf, dat haar vron- gere beminde bier ook reeds een meisje had ZÜ ging Vrijdagavond dit meisje opioeken, vertelde in welk een toestand zy verkeerde, zy bezocht de ouders van haar ontrouwen min naar om hulp in te roepen, doch tevergeefs. Wanhopig keerde zy naar de woning van haar oom terug. Voor het naar bed gaan ver zocht zy vroeg gewekt te worden, omdat zy een brief aan haar moeder moest sohryven. Aan haar verzoek werd voldaan. Zaterdagmor gen verliet zy de woning, ging naar het sta tion, wachtte den trein op, waarop haar min naar stond en wierp zich, toen deze het station binnenkwam, op de rails. (A. Crt.) Naar men verneemt, zullen in de maand December de tollen op de rykswegen in de provincie Zuid-Hollaud verpacht worden. Met het oog op eene eventneele afschaffing zullen zij in plaats van voor 6, nu voor 3 jaar worden verpacht. De netto-opbrengst ad 1928.02 der ten toonstelling van kunstwerken door dames ver vaardigd, door jde dames-vereeniging «Neêr- landa Weldadigheid» te Utrecht gehouden van 28 September tot 1 October jl. is gestort by het bestuur der vereeniging «Trouw aan Ko- niug en Vaderland.» ADVERTENTIËN’ worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De rytuigfabriek van de firma B. Veth te Arnhem zal voor den Soesoehoenan van Soc- rakarta een galaberliner maken, met de galn- harnachementen voor een bespanning van acht paarden. maamde nigraine id, slape en die door igen, on- 1 der ge- van ge- ilo brkende bade i, geen len voor l angstig seringen torhoofd, i handen meisjes an jonge •men, wordt ge kostO- Ook te Schiedam werd aan de lotelingen, zonder onderscheid van gezindte, op de beide lotingsdagen een gezellig samenzyn aangeboden, waar by gratis brood, koffie en sigaren werden rondgedeeld. Ongeveer de helft der lotelingen had zich in het lokaal, waar het portret van H. M. de Koningin omgeven met de oranjekleur, den wand versierde, vereenigd en bleef er geruimen tyd recht prettig en gezellig byeen, onder het zingen van vaderlandsche liederen en het hou den van voordrachten. GOUDA, 25 October 1893. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD op Vrijdag den 27 October 1893, des middags ten 12 ure. ten einde te behandelen De Begroeting der Inkomsten Naar de Haarl. Ct.verneemt, zyn van de Nederlandsche inzenders op de tentoonstelling te Chicago nog bekroond de heeren Driessen te Rotterdam en Bensdorp Co. te Amsterdam, voor cacao en chocolade. Het gevaarlijk sujet W. Geurts uit Lintfè (L), dat tot tweemalen toe uit de gevangenis te Erkelenz (Pruisen) ontsnapte, is door de Pruisische gendarmerie weder aangehouden. De Amsterdamsche aansprekers rereeniging welker statuten in de «Staatscourant» voor komen, stelt zich ten doello. het houden van vergaderingen ter bespreking der beroeps- belangen2o. het vaststellen van voor de le den der Vereeniging bindende tarievenhet aanschaffen van by begrafenissen benoodigd materieel, om dan, hetzy zonder, hetzy tegen ee n matige vergoeding tot dekking der on kosten of tot stjjving der kas ter beschikking te stellen van de leden4o. het doen van uit spraak ingeval van gerezen verschillen tusschen de leden onderling5o. het verleenen van hulp ingeval van nood. Vanwege de sociëteit »Momus« te Maastricht zal in den loop van het volgende jaar eene tentoonstelling worden gehouden van photo- graphieën, photographische toestellen en van voorwerpen, daarop betrekking hebbende. In de kiesvereeniging «Beneden-Oosterdiep» is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam gekozen de heer Treub, met 18 stemmen. De heer mr. P. J. G. van Dig gelen verkreeg 14 stemmen. Naar de «Amsterdammer» verneemt, zal de heer Treub bereid bevonden worden, eene even tueel hem aangeboden candidateur te aan vaarden. De dood van het meisje, dat zich Zaterdag morgen te Amsterdam onder een trein heeft geworpen, is het slot geweest van een liefdes drama. Zy woonde te Rotterdam by haar moeder, een weduwe. Daar woonde ook een stoker, van de Hollandsche spoor, die liefdesbetrekkingen met haar aanknoopte, waarvan de gevolgen niet zyn uitgebleven. De stoker werd over geplaatst naar Amsterdam en met zyn liefde voor het meisje was het na zyn vertrek gedaan. Doof bleef hy voor al haar smeeken, om haar voor de schande te bewaren en haar te trouwen. Om in zyn nabijheid te kunnen zyn, kwam zij by een bier wonende oom en tante logeeren, steeds zette zy haar pogingen voort, Te Stadskanaal had een schipper veel last van muizen. Eiken avond legde men ratten- Lotelingen der lichting 1894 kunnen hun verzoeken tot plaatsing by het een of andere korps »8chriftelyk< indienen, op ongezegeld papier, bij den provincialen adjudant in de provincie, met opgave van het door ben ge trokken nummer en der gemeente, voor welke zy uittrekken. Hun verzoek wordt dan op een lyst gebracht en by de indeeling (in Maart) in overweging genomen. Wanneer het met de belangen van den dienst overeenkomt, worden hun verzoeken toegestaan. Antwoord op de verzoeken wordt niet gegeven, dus behoeft er geen postzegel by het verzoek te worden ingesloten. op de tafel lag opgenomen te hebben, zie ik daar, wei wel, is Mijnheer Herman H getrouwd, wist u het al. Ja Mina, ik heb het ook gezien,antwoordde Truida, die het op eens zoo heel warm kreeg. «Heeft u nooit moer iets van hem gehoord?” «Neen, hij moet naar Indië gegaan zijn.” «Och,” voegde zij er, tegen haar gewoonte met eenige biiterbeid by, «zyn arme vrienden vergeet men zoo gemakkelyk I” «Neen juf, dat meent u niet! U vertelde me verleden week nog, hoe gij in den laatsten tyd weer meer van dezen en genen wat boordet. Juf, zoudt u me heel brutaal vinden, maar mag ik u reis wat vragen, nu het don menschen weer zoo veel beter begint te gaan onder den nieuwen Prins, Koning wil ik zeggen, worden uw pampieren nu ook niet wat fleuriger?” «Ja Mina, dat scheelt wel iets, maar niet veel. Ooh kind, met ons zal het wel nooit meer fleuriger worden, was jy maar met Piet getrouwd?” «Wel juf, hoe heb ik bet nou, dat meent u niet, ik ben nog veel meer dan vroeger van u gaan houden, ik doe mijn werk met liefde en lustwal wil een monsoh mee)?” «Maar zog ma eons eerlijk Mina, hoe is het toch uitgeraakt, hebt gy Piet, of heeft hy jou be dankt?” «Wy hebben elkaar op denzelfden avond be dankt. Door Ka (u weet wel die groote, dikke keukenmeid P) opgestookt, kwam hij den laatsten avond mij verbieden, om meë naar builen te gaan, anders zag hij van v; w" sv s’- toch al voor dien tyd genomen, en zoo was alles Te Scheveniagen heeft zich een ziektegeval voorgedaan, dat door een dokter aldaar als cholera is geconstateerd, in een huisgezin aan de Heemraadstraat. Eeu kind is daaraan over leden een tweede kind, mede aangetast, schijnt te zullen herstellen. LI. Dinsdag werd door de arrond.-rechtbank te Breda, civiele kamer, uitspaak gewezen in zake de naainl. venn. de Verzekering-Bank der Nederlandén te Rotterdam, als eischeresse proc. mr. L. J. M. Nelissen, tegen Antoine Arts, uitgever der Nieuwe Tilburgsche Courant te Tilburg, als gedaagde (proc. mr. F. E. Pels Rycken.) De vordering door de eischerease, by exploot dd. 20 Aug. 1892. tegen den gedaagde by deze rechtbank ingesteld, «trekt nl. dat de ge daagde zou worden veroordeeld om aan de eischeres te betalen een som van 10.000. of zooveel moer of minder als de rechtbank zou vernemen cc., ter zake van als zoude de beklaagde in de door hem uitgegeven en gedrukt wordende en in het openbaar verspreid wordende Nieuwe Tilburgsche Courante, dd. 20 Maart 1892, hebben opgenomen, een voor eischereise lasterlyk en beleedigend, ingezonden stak: (»Een ergelyk staaltje van Begrafenis- fondsen-moraal»), waardoor zy in hare eer en goeden naam wordt aangetast en haar bedryf groote schade heeft geleden, nog lydt en zal kunnen lyden en dat alzoo de handeling vai gedaagde zoude worden verklaard, lasterlyk en beleedigend. De beklaagde bestreed deze vordering door de exeptie op te werpen van niet-ontvankelyk op grond als zoude het stuk niet gericht zyn tegen de eischeresse zelve, doch tegen eenige van de personen die haar vertegenwoordigen, zoodat deze laatsten en niet de eischeres daar door beleedigd zouden kunnen zyn. De rechtbank deelde volkomen in het ge voelen van den gedaagde en verklaarde de eischeresse niet-ontvankelyk in haren eisch en veroordeelde haar in alle koeten van het pleidooi. («B. C.«) Door de droefheid waarin de familie door die onzekerheid gedompeld werd, was Mina zoo moge- lijk nog inniger aan hen gehecht geraakt; maar toch bleef zy var. haar kant steeds den afstond be waren, die opvoeding en vroegere stand hadden daargesteld. Nooit zou zy de kamer binnen komen, zonder eerst aan te kloppen, nooit had men haar kunnen overhalen binnen te komen zitten bij do maaltijden, of des avonds. Alleen eer. enkelo maal als mijnheer Kees eens wandelde of afwezig was was zij er toe te brengen bij Truida te komen voor de gezelligheidmaar dan zat zy op het puntje van haar stoel schichtig opspringende bij het minste ge rucht, alsof zy kwaad deed. En toch zij deed die bleeke dame daar tegen over haar, die in de 8 jaar dat zij nu buiten woonden, wel twintig jaar ouder geworden was, en die de beginselen al bespeurde vau de ziekte, die baar moeder had ten grave gesleept, integendeel zoo veel goed, die eenvoudige, vrome ziel. Zij waren geestverwanten, die twee vrouwen hoe ook onderscheiden, want zij waren buide echte discipe- t linnen van Christus, zusters in zelfverloochoude liefde, en blymoudig vertrouwenen juist door dat zij er zoo eenvoudig voor uitkwam kon Mina zonder het zelve te weten haar meesteres soms een riem onder het hart binden. Zoo had Mr. Keet haar op een zomeravond eens verzocht binnon bij zyn zuster te komen zitten, die nu al meestentyds op de rustbank lag, daar hy wat wilde gaan wandelen. «Hé juffrouw I” sprak zy na een courant die Gisteren werd te 's-Graveuhage verstrekt bet Diploma A, akte voor de zuivere toepassing van het correspondentie en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry, aan Mevr. L. M. A. PotMeyer, Tholen, de hhr. P. v. d. Meulen, leeraiar, H. B. S., GoesP. v. Hartingsveld, Sergt., Harderwijk; G. O. Volkert, z. b. Am sterdam, en B. akte tot het geven van onder- wys, correspondentieschrift, Stolze-Wéry aan den heer E. H. E. v. Woelderen, Oud-zeeoffic., Rotterdam. 1») Hy schreef hun: dat hij dienst had genomen als remplacant en hun eerdaags het handgeld zenden zou, dat niet zoo groot was als hij gehoopt had. «Nu heb ik althans kost en kleeding vrij, en gy hebt een eter minder/' vervolgde hij. «Als ik weet waarheen ik ga, schrijf ik nader.” Hij gaf zijn adres niet op, schoon het poststem pel aanduidde, dat de brief uit Amsterdam kwam. Hun bleef dus niets over, dan den tweeden brief bedaard af te wachten. Hoe ontstelden zy, toen kort daarna het hand geld werd toegezonden met hel bericht or by, dat hy mee moest naar Rusland. Wel zou hij met veel moeite en voorspraak, nog vergunning kunnen kry- gen, om hun vaarwel te komen zeggen, maar daar dat voel geld kostte en toch maar voor een paar uren zyn zou, vond hy het beter het niet te doen, het afscheid zou er te pijulyker om zyn. Hy besloot den brief met deze woorden: «Hebt allen dank voor al uw liefde en zorg ook Mina bedoel ik mot dit allen, want als ik aan u denk, hoort zij or by. Schryf mij nog eens enz.” Men kan denken hoe dit laatste gedeelte uit den brief, die haar in zijn geheel door Truida werd voorgelezen, die goede ziel gelukkig maakte. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Roermond had Zondagavond in de herberg Ooyen weder eene socialietische vergadering plaats. Eenige socialisten uit Maastricht waren daartoe overgekomen, terwyl F. Domela Nieu wenhuis als spreker optrad over »de sociale stryd onzer dagen.Ongeveer 100 toehoorders, onder welke weinig socialisten, waren tegen woordig. Er viel niets by zonder» voor. Onder het zingen van socialistische liederen en begeleid door de gemeente-politie en marechaussee, trokken zij na afloop naar het station. uil tusschen ons.” «Kn had je hem dan niet boel lief?” vroeg Truida haar betraand gelaat van het licht afwendende. «Lief? juffer, liever als vader en moeder en alle menschen, maar niet liever dan me plicht, en die was om met uwees mee te gaan. Ik had hoop gehad dat Piet een naar jaar zou hebben willen wachtenmaar toen dat niet ging, was het maar beter dat het in eens uit was.” «En was je den eersten tyd niet erg bedroefd vroeg Truida op zachten loon. «Ja, juf, ik lag 's avonds vaak in me bed te huilenmaar op oen Zondag boorde ik Dominé eens spreken dat bet makkelijker was te dragen als wy geloofden dat God ons ons kruis oplag, dan dat wij hot aan de menschen toeschreven en toen dacht ik zoo bij me zuiverskom aan Mina, as de familie niet baar geld verloren had, dan had den we niet naar buiten behoeven te gaan en Piet was mij trouw gebleven. Hij heeft mij dus dat leed niet aangedaan, maar de Fransohen, die alles onderste boven hebben gegooid, dat mag ik nu wel weer hardop zoggen I en God heeft dat toe gelaten. Ik heb dus maar trouw geboden dat onze lieve Heer mij mocht holpen om Zyn kruis te dragen en Hij beeft bet gedaan en Hy zal u ook wel helpen, goede, beste, arme juf!” Als of zy vreesde te voel gezegd te hebben draafde zy eens klaps de kamer uit. Maar liefde en trouwe verzorging, een kundigs geneesheer en versterkende middelen konden hot geknakte geste) op den duur niet helpen. Wurdt vervolg.) Met ingang van 1 November is by kon. be sluit benoemd tot bewaarder der hypotheken te Arnhem, mr. W. Hemsing, thans te Dordrecht.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1