r ng. ;ns. Zn. IIJ, )3. ii itz, hijn. g- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Dinsdag 7 November 1803. 33ste Jaargang. No. 6104. WEN, FEUILLETON. met. >4. Stout ukken en de Drank ordt door EDEN. r 1893 listen. ELS. polprijzen. XG. kaai n. Een goed Leeraar. van Göuda, 31 October 1893. ge- zoo j e letten) ig liggen igden ter benoo- ILENen bet jaar asterdtai WOENS DAG 41/, te Veeudam ’weede Kamer JNGEN- NOVEM- let Lokul kN Fe. •tori». 08. BANT. MII IM IIE COURANT B uur. en. 'YLKN. ending Mj endew. van ge- LZe tchuii «an Het Rolt. Nbl. doet de volgende vraag Volgens een der bladen te Gouda zal daar oeconomische soep< worden uitgedeeld. Is dat bijgeval soep, die niet doör eene ge wone keukenmeid, maar door een professor in de oeconomie wordt bereid Wellicht kan een der leden van die Commissie de zaak een weinig ophelderen. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. AD V E R TE N TIN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groóte letters worden berekend naar plaatsruimte. en Feestdagen. 1.25, franco per m afgele- 8 van vijf, Ned. ont immer en rensiaand gedepo- Naar aanleiding van het optreden van No taris G. C. Fortuyn Droogleever als lid der Soepcommissie wordt ons medegedeeld, dat steeds een lid dezer familie aan dit werk der liefda digheid heeft deelgenomen. De grootvader van het nieuwe lid behoorde tot de eerste op richters der commissie, welke 90 jaar bestaat (zy dateert van 1 Jan. 1804), de thans afge treden voorzitter, de oud-notoris, was zijn op volger en is 55 jaar lid geweest. Geen won der dat de tegenwoordige leden zeer op prijs stellen, dat de heer D. bereid is, de traditiën der familie voort te zetten. o. a. gehuldigd door zyne benoeming tot doctor honoris causa door de Groningsche hoogeschool. Inzending van Advertent,iën tot 1 uur des midd. Heden nacht is op de Gasfabriek de 61-ja rige werkman A. V. in elkander gezakt en was, voordat de inmiddels geroepen geneesheer Dr. de Boer aankwam, reeds overleden. eenigen iyd ophoudende schippers aan véle on zer neringdoenden eene belangrijke clientèle. De toekomst voor onze Gemeente is door de U bekende omstandigheden zóó donker, dat, indien het verlies der scheepvaart zich nog daarbjj moet voegen, de teruggang onzer stad daarvan het niet te vermjjden gevolg zou zijn. Het is om deze redenen, dat de Gemeente raad de vrjjheid neemt zich tot Uwe Verga dering te wenden met het verzoek, dat d>* besluiten tot verbetering der Vaart niet wor den ingetrokken, maar integendeel zoo spoedig mogeljjk ten uitvoer worden gelegd. ’tWelk doende, De Gemeenteraad voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN, Voorzitter. BROUWER, Secretaris. Mary stak haar handje in den bak, en begon met den hond te eten; Lixe liep ook toe en zag dat in de etensbak eenige stukken brood en aardappelen dreven. Ook zij liet zich niet afschrikkende blaf fende honger was ook haar te sterk; zij nam van het brood en de aardappelen en verslond ze. I De hond, aan zulk gezelschap niet gewoon, keek de kinderen verwonderd aanging wat achteruit, lei zich bedaard neer en stond aan de kinderen zijn maal af. Op ‘t zelfde oogenblik trad de boer naar buiten, om te zien of de kinderen wegge trokken waren, en stond als door den bliksem getroffen, by dat schouwspel. De hond was in de geheele buurt gevreesd om zyn kwaadaardigheid en men was genoodzaakt geworden, hem altyd aan een ketting te houden. De knechts en meiden moesten met de meeste omzichtigheid het eten bij hem neerzetten. De boer dacht slechts aan het ge vaar dat de kinderen liepen, en naar hen toeloo- pende, riep hy«Zie je do hond niet hij zal jelui verscheuren.*’ Maar hy zweeg, en bleef ont hutst staan toea hy de hond doodkalmen met den staart kwispelend zag opstaan, en naar de kinderen toeloopende zijn meester aankijken alsof hy zeggen wilde: «Je hebt het hart niet mijn gasten weg te jagen.” Zaterdagavond wilde de persoon van H. L., die in ietwat beneyelden toestand verkeerde, van de eene schuit in den IJsel nabij de Mal- legatsluis op de andere overgaan, stapte ech ter mis en geraakte te water, t Gelukkig werd hij spoedig door een schipper daaruit gehaald. De soc.-dem. kiesvereeniging heeft tot candidaat voor de Ti gesteld den heer Stienstra. Naar wij vernemen, is aan het Departement van Financiën een wetsontwerp gereed tot betere verzekering van de heffing der invoer rechten. De commissie voor de handelspolitiek heeft zich met dat ontwerp vereenigd. De gezondheidtoestand van den heer Van der Dreggen, djjkgraaf van Rjjnland, lid der Eerste Kamer en van den Leidschen Gemeen teraad, gaat niet vooruit. Een slepende ziekte ondermjjnt hem. De predikant dr. C. E. van Koetsveld is na een kortstondige ongesteldheid, in 86-jarigen ouderdom te ’s-Gravonhage overleden. Nog tot in den allerlaatsten tijd werkte hy met lust en opgewektheid in de betrekking van predikant, welke hy in de residentie 44 jaren lang vervulde. In de Nederlandsche let terkunde werd zyn naam vooral gevestigd door zjjne Schetsen uit de pastorie te Mastland*, en in den loop van zyn lang leven schreef hij nog vele andere bundels novellen in dien po- pulairen, gemoedelyken en godsvruchtigen toon, die tot aller hart ging. Van Koetsveld, die te Rotterdam geboren, aldaar aan het Erasmiaansch gymnasium zijne vorming voor de Leidsche academie ontving, was achtereenvolgens predikant te Westmaas, Berkel en Rodenrjjs, Schoonhoven en ’s-Gra- venhage, Werd hy als ptedikant geëerd en be mind, omdat hy naast een innig geloof de hoogste verdraagzaamheid predikte en nooit aarzelde, ook van den kansel te verkondigen, wat hjj als waarheid beschouwde, in algemeenen maatschappelyken kring heeft dr. Van Koets veld veel nut gesticht door zyn ernstig woord in moeieljjke tijden en door zyn voorbeeld om wel te doen. Zoo mag met eere genoemd worden de Idiotenschool te ’s Gravenhage, die door hem werd gesticht, en waaraan hy een groot deel van zijn leven wjjdde. Zoo ook had hy een werkzaam aandeel in de stichting der Zuiderkerk aldaar en was hjj een warm bevorderaar van de Vereeniging het »Roode Kruisin het hoofdbestuur waarvan hjj jaren lang zitting had. Zjjne goedheid van hart en zjjn natuurljjke lust tot arbeiden hebben Van Koetsveld ge steund om de zware beproevingen te dragen, die hem in zyn huisgezin troffen. Berustend, ernstig van karakter, verliet zjjn aangeboden humor hem nooit en deze gaf aan zijn woord en zijn geschriften dien eigenaardigen vorm, die boeide. Dat van Koetsveld ook in de hoogste krin gen werd gewaardeerd is gebleken uit zyn benoeming tot hofprediker. Zjjne wetenschappelijke verdiensten werden by voort- VERING de Brou- GOUDA, 6 November 1893. Het volgende adres is verzonden: Aaa de Staten det Provincie Zuid-Holland. Geeft eerbiedig te kennen de Gemeenteraad van Gouda, dat hjj met leedwezen heeft gezien dat de meerderheid Uwer Gedeputeerden voor stelt de voorgenomen Vaart verbetering tusschen den Hollandschen IJssel en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder niet te doen plaats hebben en al de daartoe betrekkelijke besluiten sedert eene reeks van jaren genomen, inte- trekken. De IJsel, de Gouwe en de voortzetting der vaart tot Amsterdam vormen nog altyd, ook na de openstelling van het geheel tolvrye Merwedekanaal, den besten verkeersweg tus schen die stad en Rotterdam en tusschen het Noorden en het Zuiden van het land. Hy is eenige uren korter dan het genoemde kanaal, biedt aan de schippers vele geriefelijkheden aan, die elders niet worden gevonden, waaronder wjj slechts de omstandigheid noemen dat de masten der schepen niet behoeven te worden gestreken, en is vooral in het ongunstige jaar- getyde ver ie verkiezen boven de Lek. Hjj wordt dan ook door de schippers bij voorkeur bevaren in weerwil dat de kosten aanmerkelijk hooger zyn dan die op het Merwedekanaal. In het jaar na de opening van dat kanaal voeren door de Gouwe nog 21494 schepen en 14627 stoombooten, en het is niet twytelachtig. dat bjj afschaffing of vermindering der scheep vaartrechten, dit getal aanzienlyk hooger zal worden. Als evenwel de belemmeringen, die op deze vaart nog bestaan, niet worden weggenomen en de noodige verbeteringen niet tot stand komen, dan dreigt het verkeer niet alleen niet te zullen toenemen, maar te zullen verminderen. Dit zou voor onze stad een onberekenbaar nadeel zyn, daar zy in het groot getal dage- Ijjks doorvarende schepen en stoombooten eene onwaardeerbare gelegenheid vindt, om handen waren en labrieksgoederen naar alle plaatsen van het land te kunnen verzenden. Ons fabriekwezen is over het algemeen niet van zoodanigen om vang, dat het afzonderlijke stoombootd ie neten of beurt veren kan voeden. Het moet zich van voorbijvarende schepen en stoombooten bedienen om zjjne goederen te verzenden ten einde met fabrieken en andere plaatsen te kunnen concurreeren. Bovendien verschaffen de zich hier doorgaans z/Marten Sullivan,” zei Lize. «Wat MartonMarten Sulliran P” riep hy uit, van zyn stoel opspringende en een door dringende blik op de kinderen werpende, die op nieuw angstig werden. Een hooge blos kleurde zyn gelaat; tranen sprongen uit zyne oogen, hij weende. Het kleinste meisje nam hij in zijn ar men, drukte het aan zijn borst, en kuste het mot warmte. Zoó ook omhelsde hij het oudste en ze op een stoel noerzettendc, vraagde bij«Ken jelui mijn naam ook kinderen,” //Neen,” zei Lize. «Maar hoe kom jelui dan bij mij P” Heeft de een of ander je hierheen gestuurd. //Neen niemand. We moesten naar Kilburn waar oen broer van vader woont, men zei ons dat die ons wel goed zou ontvangen. Maar dat geloof ik toch niet, want onze moe zei altijd dat oom een hardvochtig man was en naar zijn familie niet omkeek.” //Je moeder had wel gelijk, toon zo dat zei. Maar wat zult ge doen als die harde oom je wegjaagt?” «Dan moeten we van honger omkomen,” zuchtte Lize. «Neen, noen,” riep de boer, «dat zal nooit ge beuren, hoor I Droog je tranen maar kind I God heeft in zijn goedheid zich over je ontfermd, en heeft zich van oen redeloos dier bediend, om het hart van je oom te treffen, die je nu ook niet aan je lot zal overlaten.” De verbazing der kin deren bespeurende vervolgde hij. «Jelui zoudtnaar Kilburn gaan, naar Patrick Sullivan, welnu die ben ikik ben je oomen nu ik weet dat je de kinderen van myn lieven broer Marten zijt, nu Vrydag trad als spreker voor de afd. Moor drecht van de Maatschappy tot Nut van ’I. Algemeen de heer Keiler van Hoorn uit Dor drecht op. De heer Keiler heeft ten volle be antwoord aan de hooge verwachtingen, die men van zijne talenten koesterde. Zoowel bij zyne lezing, waarin hy de intellectueele en moreele lyders onzer maatschappij de revue liet passeeren, als by het luimige stukje «Neef Govert» heb ben zyne hoorders veel genoten en veel geleerd Met bevredigenden uitslag werd Vrydag te Bodegraven ten huize van den Heer Oude- jana door de leerlingen der Prinses Wilhel- mina-school *t achtste jaarfeest gevierd. Tal van belangstellenden woonden ’t bij en blyk- baat waren allen overtuigd van de geschikt- heid en de toewijding der onderwijzeressen, uie 'onverdroten werkzaam, den bloei der school tradhten te bevorderen. liet Jaarboek van het hooger en middelbaar ond|prwys« voor 1893/94, uitgegeven door T. G. 0. Valette, met medewerking van dr. H. A. J. Valkema Blouw en dr. J. B. Kan, is verschenen. Behalve den gewonen inhoud bevat het een verslag van de vergadering van leeraren aan i Nederlandsche gymnasiën, dit jaar te Tiel gehóuden, van dr. H, A. J. Valkema Blouw een kort opstel van den heer T. G.C. Valette over* de eenige door eene gemeente gesubsidi eerde ryks hoogere burgerschool, die te Gouda, welke gemeente de schrijver van het subsidie zou wenschen ontheven te zien, en een artikel van idr. J. B. Kan over de Pruisische gymnasia in de 10e eeuw. lien heer H. C. van der Les, geboren te Aar|anderveen, is Zaterdag te Leiden bevorderd tot (doctor in de geneeskunde, na verdediging van jieen academisch proefschrift, getiteld: »Iets overl1 Nephorpexie. Men schryft uit Wageningen van 2 dezer Tot op dit oogenblik heeft zich geen enkel incident hoe gering ook, meer voorgedaan. Het Is kalmer dan ooit in onze straten, en zelfs het luidruchtig zingen des avonds van ben jd[ welkom.” De stumperts droogden hun tranen en zagen bun oom verbaasd aan. Eerit voor een jaar had Patrick Sullivan de boerderij betrokken waar zij aangehnd. Toevallig? De Voorzienigheid had de schrod me-’*’ zyn n eester zoo’n les niet had gegeven, wie weet wat ei By die ontmoeting greep een plotselinge veran dering in het hart van den boer plaatswat hij daar zag, wekte een gevoel bij hem op, dat hij nooit te voren had laten gelden. Toen zij de stem van den boer hoorden, waren de kinderen dadelijk opgesprongen, beangst dat zy een pak slagen zou den krijgen, omdat zy het maal van den hond hadden genomen. Na eenige oogenblikken vraagde de boer met een stem, die hij zoo zacht mogelijk deed klinken: «Was de honger waarlijk zoo groot dat gij het eten uit den hondenbak durfdet nemen P Kom ga maar mee, dan zult ge eten van mij hebben, zoo veel ge maar lust.” Dit zeggende nam hij de kinderen bij de hand en deed ze zijn woning binnengaan. Do hond had zyn meester beschaamd 1 Getroffen door hetgeen hij gezien had, wenschte hy te herstellen, hetgeen zijn geweten hem als onmonsohelijk leerde veraf schuwen. Nadat de kinderen zich aan den wel- voorzienen disch te goed hadden gedaan, vraagde hy ze zoo vriendelyk mogelijk hoe ze heetten. «Ik heet Lize en myn zusje Mary I” «En zyn je ouders al lang dood P” «Vader stierf voor twee jaar en moeder verleden week.” De kinderen begonnen te schreien. «Nu huil maar niet stumpers, God zal je niet verlaten. Maar vertel me eens waar komen jelui vandaan P «Van Loughrea.” «Van Loughrea P Dat ’s vreemd.” ’t Was hem alsof er een licht voor hem opging, en weifelend vraagde hy «Hoe heette je vader P” toevallig waren id dier kinderen gericht, maar zoo do hond dan van de meisjes was geworden 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1