ZOONEN, MS, H.” Slitz, BINNENLAND. schijn. /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 8 November 1893. No. 6195. 33ste Jaargang. FEUILLETON 1 ixnet. Cent at oer 1893 leelieten. PELS. 'ÜYLEN. RVERIJ 134. k ZN., de weg. Lcrdain. ING. BÜ Moeders Lyk. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. X (>Hand.«) KMAN& Zoon Ving. een Z. l No. 73 »rden, be- van de ende <ve WINKEL, Amsterdam W0EN3- MDAG i'/, ir bljjven en eid bewerkt. afgeleverd 8 uur. ijzen. der Zelf- uitspat- seberij Koning HG: Pitch Pine ?ine Balken Plaathout, >nz. enz. iloo's. I.IIIIMIIE COURANT De heer kreukniet, een der directeuren van het Salon des Variétés te Amsterdam, wordt sedert eenige dagen door bloedverwanten en vrienden vermist. Men meent zyn verdwyneu in verband te moeten brengen met den minder gunstigen gang der zaken van het Salon ge durende den laatsten tijd. valschelyk «dag en onderteekend, GOUDA, 7 November 1893. Ook de Kamer van Koophandel alhier, heeft zich in zake den Waterweg tot de Staten vau Zuidholland gericht met een adres van gelyke strekking, als 't gisteren door ons medegedeelde van den Gemeenteraad. De heer H. Rodenhof aëronaute-constructeur, sohryft aan het IIblad dat, naar zyne meening, het vraagstuk betreffende de bestuurbaarheid van den luchtballon hoogstwaarschijnlijk zyne oplossing nabjj is. Het oorspronkelijke plan (theorie) is van den heer D. W. te ’s-Graven- hage, terwjjl heF practisch gedeelte door den heer R. ten uitvoer zal gebracht worden. Reeds worden pogingen gedaan om financieelen steun te verkrijgen. Te Bergen-op-Zoom heeft zich vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld zekere M. v. G., boerenarbeider, laatstelijk zwervende en zonder middelen van bestaan. Genoemde per soon heeft bekend, in Maart 1.1. de brand te hebben gesticht op de hofstede De Drol, nadat hy wegens oneenigheid met den eigenaar uit diens dienst was ontslagen. Armoede en gebrek hadden hem genoodzaakt, thans een toevlucht te zoeken in de gevangenis. ra van den Catalogus waar- bewerking is, vervoege - von Saher, Conser- behandeling der zaak betreffende de bank Directeur der schooi Kunstnijverheid te Haarlem, die gaarne In het Nieuwe Schoolblad «komt een artikel voor van dr. A. Kempe te Rotterdam, waarin deze tegen de rekenkundige oplossingeö te velde trekt. Hy vindt het nut er van ontzettend ge ring, de geestes-gymnastiek, er mede beoogd, acht hy wel nuttig, maar hij vindt het jammer, dat ze niet aan nuttiger werk besteed wordt. Het meer gewikst^oplossen van ingewikkelde vraagstukken veroordeelt hij, omdat de meeste vraagstukken langs stelkundigen weg oneindig gemakkelyker worden opgelost dan langs reken kundige!). ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. verven van ikkenook jjnen, Tafel- ien^ geperst ’alles, Kan- Voor het verkrijgei van een aanhang in men zich bij den heer E. vator van het Museum en van F alle verdere inlichtingen zal verstrekken. Met belangstelling vernemen we dat zich onder de nagelaten papieren van ds. Van Koetsveld, een persklaar werk bevindt, getiteld; Losse Bladen uit mijd Pastoraal Boek*, eenigszins een vervolg op de Pastory te Mastlandt. Het boek zal het licht zien bij de uitgevers Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. ifb. Prijs •erschrik- igd Ijjdt, ring, die van een het Ver- larkt 34, t bedrag, >n boek- w Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ontving door bemiddeling van Z.Ex. den Mi nister van buitenlandsche zaken van de erfge namen van wjjlen Z.Ex. Graaf C. M. G. van Bij landt, buitengewoon Gezant en Gevol machtigd Minister van H. M. de Kpningin te Londen, het prachtwerk Eastern Carpets Twelve Early Examples met byschryvenden text-van Vincent J. Robinson. De aandacht van het publiek worde by deze gelegenheid nognjaals op bovengenoemde boe- kerjj, die na verloop van tijd eene aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan, gevestigd. Zij omvat thans ruim 700 boeken, plaatwerken, waaronder de literatuur der kunstgeschiedenis in het algemeen en van het kunstambacht in het bijzonder vertegenwoordigd is, alsook 5000 platefi, die naar de verschillende vakken van het kunstambacht zyn gerangschikt. De boeken en plaatwerken kunnen dagelyks kosteloos worden geraadpleegd, terwjjl ze op aanvrage door geheel Nederland gratis worden verzonden. De centrale anti-revolution. kiesvereeniging Nederland en Oranjein het kiesdistrict Veendam heeft den heer P. van Vliet, te Arn hem, candidaat gesteld. In de gemeente Haastrecht en Vlist, heeft de collecte tot vorming van een ondersteunings fonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel Medalje opgebracht 23.23. Alles was weder stil gewordenniets bewoog zich ipoor, de oude vrouw in de kist lag daar als in een graf. Plotseling werd het zwakke geknars van het ope nen en weder sluiten eoner deur hoorbaar. Van de straat naderden zware, met moeite inge houden schreden. Voor de deur hielden zij stil, en in het volgende oogenblik trad George Huber bianen. Hy was groot en breedgeschouderd en had een klein hoofd met laag voorhoofd en spitsen neus. Zijne blauwe, ietwat uitpuilende Qogeu dwaalden onzeker en onthutst rondtoch deed hij zich voor als oen stadsheer, en zijne nieuwe laarzen kraakten zeer voornaam. Hij nam do bonten mnts af en boog voor de doode, doch, vermeed, haar aan te zien en bracht een half verstaanbaar: «’n Avond, Anna!” uit. Zijne tong schoen baar dienst te weigeren, om zijn mond kwam een zenuwachtigen trek en de muts in den nek schuivende, stotterde hij opnieuw: «G’n avond, Anna I” Zij fronste het voorhoofd, zag hem vol wantrou wende verbazing aan dn zweeg. Hoe verlegen hij was, hij moost opnieuw begin nen /zHet verwondert je, dat ik kom, hè Ik deed het, omdat ik gehoord heb, dat zij,” hy wees naar de doode «mij vergeven heeft, oer zij stierf.” „Wie heeft je dat gezegd?” Wild opbruisenden toorn dreef haar het bloed naar *t gezicht. «Heer pastoor zei het me, en jij zal dat wel goed vinden,” antwoordde George, en nam, zonder op hare afwerende beweging te letten, plaats op het bed Sommige leden van onze volksvertegen woordiging kunnen toch met beminnelijke naieveteit ongekunstelde vragen doen! Het aantal scholen van het Rijnsche zendelingge nootschap neemt steeds toe, en daar nu de Hernhutters in Suriname onderwjjs geven in de Duitsche taal, wordt de vraag gesteld of het onderwjjs aan de Bataks ook sonrs in het Duitsch wordt gegeven, hetgeen zeker niet gewenscht ware. Wij drukken den vrager met aandoening de hand. Neen, hoogmogende, dat ware niet ge wenscht Wjj meenden echter, dat het vrjj algemeen bekend was, dat er in Indië geen sprake van is op de inlandsche scholen eenige Europeesche taal als >voermiddel< bij het onderwijs te gebruikendat de zendelingen in de Batak- landeu aankomende, zich allereerst bekwamen in de taal van het volk, waaronder zij zullen optreden!en dat dus onder de Bataksuit sluitend onderwjjs gegeven wordt in het Bataksch. Wel beschouwd is er dus geen vrees, dat de zendelingen met Duitsch de Ba- takkers zullen demoraliseeren. Als de bovenbedoelde vraag nu maar niet weer aanleiding geeft tot de reeds zoo dikwyls geuite bewering, dat de Nederlandsche volks vertegenwoordiging te weinig op de hoogte is van Indische toestanden, om recht te hebben tot meespreken over Indische belangen! In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft men te Amsterdam in het café-restanrant Concordia St. Luciënsteeg, ingebroken. Men had het blykbaar vooral gemunt op de me dailles van het aldaar gehouden wordend ke- j gelconcours, welke eene belangrjjke waarde vertegenwoordigen. Uit eenen lessenaar is eenig geld. En van geëtaleerde prijzen o. a, eene pendule en een wekker ontvreemd. De dief of dieven zyn waarschjjnljjk' in hunnen arbeid gestoord, anders waren de me dailles van het concours, welke in een anderen lessenaar gesloten waren, alsmede de banier met medailles van de kegelclub Ewaldi, die in een kistje bewaard worden, een en ander ter waarde van 500, zeker van hufine gading geweest. Gisternacht is door de politie te Hatert (onder Nymegen) het lijkje van een zeer jong kind, dat reeds gekist was om begraven te worden, ten huize van zekeren v. M. in beslag geno men, onder verdenking, dat dit kind geen na tuurlijken dood zou gestorven zyn. ‘i> Aan hot einde van een klein dorpje in het March - feld stond een zeer armoedig huis. De gebarsten, bouwvallige muren schenen ieder oogenblik, als uit schaamte over hun ellendigen toestand, in elkaar te zullen storten; het verweerde stroodak bood nog slechts een zeer gebrekkige schuilplaats tegen hitte en koude, storm en sneeuwde deur, die elke sluiting miste en met een touwtje aan don post vastgemaakt was, mocht sinds lang niet meer eene behoorlijke afsluiting tusschen de straat on het inwendige der kluis genoemd worden. Door eene opening in het vensterluik drong een «wakke, flikkerende lichtstraal in den duisteren Octobernaoht. Dat licht kwam van ebne waskaars, die aan ’t voe teneinde van eene doodkist brandde. De kist stond nog open op twee schragen in het midden der kamer, en daarin lag het lijk van eene kleine, oude vrouw. Een wit doekje was om haar hoofd geslagen en onder de kin vastgeknooptde grijze haren waren glad gescheiden, de handen op de bont ge vouwen en met eeue rozenkrans omwonden. Do dochter der overledene, een meisje, wier eerste jeugd reeds voorbij was, waakte bij het lijk. Dertig jaren van arbeid en ontbering laten hunne sporen op het menschelyk lichaam achter; maar zij scheen hun last bijna niet te voelen. Een moedig verzet De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Gisteren werd door de arrondissements-recht bank te Utrecht een aanvang gemaakt met de o «v van leening aldaar. Terecht stonden M. F. O. K., oud 43 jaar ontslagen directeur der bank van leening, en D. F., oud 53 jaar ontslagen klerk (boekhouder) by die bank, beiden thaus in verzekerde be waring en wel ter zake van: dat de eerste beklaagde als bezoldigd direc teur bij de bank van leening te Utrecht ge durende 1892 en 1893 opzettelijk een groofc aantal bij de bank ingebrachte panden weder rechtelijk zich heeft toegeëigend, door ze te doen herbeleenen of verkoopen dat beide beschuldigden staten» hebben opgemaakt met het oogmerk die valscbe staten als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan: dat de eerste beklaagde opzettelyk gebruik heeft gemaakt van 48 valsche of vervalschte dagstaten, door ze bij den commissaris-boek- houder der bank, mr. H. Waller, in te leveren als waren ze echt en onvervalscht, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, dat de eerste beklaagde tusschen 1886 en 1891 opzettelyk ahh de instelling, althans aan anderen |dan hem (beklaagde) toebehoorende geldelyke bedragen, welke hy uithoofde zyner Van eenen Hollander, die voor eenige dagen betrekking onder zich had, aan de kas ont trokken en zich toegeëigend heeft; dat de tweede bekl. zich door den directeur, namens commissarissen, uit de kas der instel ling heeft weten te doen afgeven bedragen, tengevolge van zijne bedriegeljjke opgaven op door hem ingeleverde daglystjes van belening en waarop hij dan telkens verzonnen belee- ningen tot het bedoeld bedrag invulde. Van de 101 getuigen, die zijn opgeroepen om in deze zaak te worden gehoord, zyn drie niet verschenen wegens ziekte. tegen hot harde lot sprak uit hare ernstige trekken’ hare gestalte was slank on niet misvormd door het werk, De armen om do knieën gevouwen, zat ze op een bankje nevens de doode. Van tyd tot tyd liet ze hot hoofd op den rand der kist zinken, sloot ue brandende, roodbok reten oogen en murmelde een gebed. Uit de verte klonk hot langgerekt, eentonig ge roep van den nachtwaker««Twaaaalf uur heit de klok, twaalf uur I”in buurmans stal antwoordde klagelijk blatend eene jonge geit en dadelijk daarop vernam men een luid geloei, dat zich diep en sterk inzotte en op schrillen, hoogen toon eindigde. Dat wfcs de koei van den overbuur, van George Huber, de bruine, die hij voor heel veel geld gekocht en toch niot te duur betaald had. Zij lag tot over de ooren in vérsch stroo en had het zoo goed, als oen beest het op de wereld maar hebben kan. z/De koe van George Huber heeft een goedon stal I” dacht het meisje en keek over de kist boon naar de armelijke legerstede, waarop hare moeder gestorven was. «Arme, arme moeder 1” fluisterde ze zacht, streelde de wasgele wangen der doode en verdiepte zich in de herinnering aan al het leed, dat over eenige uren met de oude vrouw in het graf zon dalen. Voor immer zou dalen I Dat zij zoo I Een laatst, zwaar vaarwel nog, en dajj: //Vaar wel, mijn geboortedorp I Naar den vreemde, naar den vreemde, waar men geen George Huber ont moet, waar men zijn prachtig huis niet eiken dag behoeft te zien en zijne verwende koe niet kan hooren brullen.” dat onder zijn gewicht steunde en kraakte. «Ik kom ook,” vervolgde hij, «omdat je alleen by het lijk waakt. De oude wjjven laten zich niet zien, als men hen geen brandewyn geeft.” «Als ik ze verzocht had, waren er gekomen zoo veel ik wilde. Maar ik heb dezen laatsten nacht met mijne moeder alleen willen bleven. Over een paar uur zullen ze haar wegdragen.” Hij verstond den wenk niet en bleef zitten. Na eene wijle zei het meisje tot bom«Bid een Onze Vader, en ga dan heen I” Hij vouwde zijne vingers, bad halfluid en zeide bij het einde«God hebbe uwe ziele, Moeder Theresa I” De 'nachtwaker kwam thans op zijne ronde het huis voorbij, sloeg zijnen ratel en riep weder op zyn lijmerigen toon: «Eén uur! Een uur I” George maakte nog altyd geen aanstalten om heen te gaan. Hij zat vóórover met do ellebogen onder het hoofd, de handen voor het gezicht en bewoog zich niet. «Je slaapt,” riep het meisje hem eindelyk toe. «Ga bij je thuis slapen I” «Ik slaap niet,” zeide hij, zonder van houding te veranderen. «Ik denk aan je moeder. Ik denk er aan, dat ze gezegd heeft«Als ik voor den Heere God sta, zal ik je aanklagen!’* Nu doet ze het echter niet.” «Ze had woord moeten houden, ze had je niet moeten vergeven; zo was te goed, al te goed,” sprak Anna op doffen, smarteiijken toon. George hief een weinig bet hoofd op en wierp haar een half toosnigen, half schuwen blik toe. (Wordt vervolgd.) uit Engeland is teruggekeerd en o. a. de fami lie Juett te Maidenhead opzoeht, vernemen wjj (zegt het Handelsbladdat de Engelsche politie, die lang gemeend heeft dat Hendrik de Jong en Jack the Ripper één en dezelfde persoon zouden zijn, thans op grond van on derzoekingen die meening heeft laten varen en op dien weg geen verdere nasporingen doet. Diezelfde persoon vernam nog van de familie Juett dat De Jong er tydens zyn verblyf te Maidenhead herhaaldelyk op aandrong na zyn huwelyk met Sarah Juett ook het 4-jarig dochtertje van mrs. Johmston, de getrouwde dochter des heeren Juett, mede naar Holland te nemen. Onder directie van den luitenant Dykstra en sergeant van Buuren zijn 1.1. Maandag in een van de lokalen der vroegere openbare school te Ondewater de vrywillige oefeningen in den wapenhandel met 15 jongelingen aangevangen. De oefeningen zullen tweemalen per week plaats hebben en wel op Maandag- en Donderdag avond vau 6—8| uur.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1