est B ÜEN, geschilderde Janskerk te ienis der St. eningen enz. irlyk levens- e Gebroeders IN EKJBS, torden, be- van de tiende ure M’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i Maandag 13 November 1893. No. 6199. .en, H1S. 4 7. BINNENLAND. instein ida- ickrs. FEUILLETON. Cent Si ZN., ibcth, mts. INKMAN. 32ste Jaargang. By Moeders Lijk. Bs 8 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 3 ft' ir resp. I lational tion de enz. de ge- f 250, blad” maat- illts ia i WINKEL, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maënden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 11 Notember 1893. Gisteren behaalden te Dordrecht de hhr. J. O. Matse te Zegwaart en M. Neven van Lek kerkerk de acte voor vrye- en ordeoefeningen. den Achterhoek, een zestal smokkelaars betrapt, die by het hooren der commiezen in een ma«t- bosch de vlucht namen. Het gesmokkelde zout lieten zy in den steek. ricatle :er van Gisteren avond heeft te Arnhem zekere H. een revolverschot gelost op den politieagent P. zonder hem echter te treffen. Aanleiding tot deze daad was waarschynlyk eene peraoonlyke veete, waarmede de betrekking tan P. niets te maken had. r^sj fiOUDSCHE COURANT By de Ned. Herv. gemeente te Waddings- veen is beroepen Ds. J. H. Gerritsen te Lopik en Kabauw. Met goed gevolg werd aan de universiteit te Utrecht door den heer T. Stigter uit Moor drecht hei candidaats-examen in de theologie afgelegd (2e ged.) De rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zaken tegen A. de Baare, beklaagd van op Hemelvaartsdag te Middelburg den machi nist Burghardt te hebben vermoord en 0. Borne beklaagd van mishandeling van Burghardt’s vader. Zij werden veroordeeld de eerste tot 5 jaar, de tweede tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 7 en 1 jaar. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. hem aan. Is hij niet mijn booze geest Neem uwe vergiffenis terug moeder en vloek hem, vloek hern, zooals hij verdient.” Hij verbleekte onder hare woorden. «Stil, stil” sprak hij schor. „Waarom worp je mij zoo neer P Ik wil alles immers weder herstellen Ik trouw je. Ik had je reeds lang getrouwd, ah ik kon. Doch ik moest wachten, tot je vader dood was. Die zou ons spoedig tot den bedelstaf gebracht hebben. O, als die maar vroeger gestorven wasI” In gedachten verzonken, had zij hem laten praten zonder te luisteren. Bij de laatste woorden werd ze opmerkzaam en knikte toestemmenduAlle slechte menschen leven zoo lang. Jouw vader heeft het korter gemaaktdie ging hoen, toen jij oud genoeg waart, om zelf de zaak te bebeeren. „O, ging ze na eene poos voort, „als de myne maar eonige jaren eerder gestorven was; dan hadden moeder en ik er ons nog kunnen opwerken. Wij waren ijverige arbeidsters, en de boeren hadden ons gaarne. „Doch jammer en ellende waren ons deel l En toen mijne schande 1 Die heeft moeder in *t graf gebracht George trachtte haar te troosten. «Nu ia, dat is nu eenmaal zoo. Maar thans zijn ze allebei dood, en ik neem je.” Aanstaanden Zondag kondigt Heer Pastoor ons voor de eerste maal in de kerk af, en over dne weken zijn we getrouwd. Je moet zoo gauw mogelijk hier vandaan. «Gersthofer, die dit bok gekocht heeft,” George zag minachtend om hem heen «kan niet wachten, tot het leeg is, om het te sloopen.” De zoutsmokkelary is aan onze Zuidelyk»* grens nog niet ten einde. Vooral nu het slachten van varkens in vollen gang is, tiert de smokkelarij weliger dan te voren. Donderdag werden onder Kozendaal, naby Op de 3de of laatste najaars-veemarkt te Stolwyk waren Woensdag in ’t geheel 17 stuks vee aangevoerd. Handel traag. De bibliotheek van Prins Lucien Bonaparte zal eerstdaags te Londen verkocht worden. Het is een zeer merkwaardige boekenverzame ling, waaraan de Prins veel zorg en geld heeft besteed, en men betreurt het daarom, dat zij nu waarschynlyk wyd en zyd verstrooid zal worden. De wensch, dat het Britsch Museum de bibliotheek zou koopen, kan waarschynlyk niet vervuld worden. Men hoopt nu nog maar, dat de een of andere edelmoedige millionnair de verzameling in haar geheel aan de Britscho natie ten geschenke geeft. Dat de lust tot kolfspel in Gouda eer toe- dan afneemt bljjkt uit het feit, dat een nieuwe kolfclub is opgericht onder den naam van Maatslag,* welke haar speelavond opVrydag heeft gezet. Het reglement is ter perse. Voor zitter is de heer D. IJsselstyn en Secr.-penn. de heer J. H. Spierings. De hoofd-condocteur Schippers van trein 47, komende van Amsterdam, is naby het station Breukelen vim de trein gevallen en overreden. Hy is kort daarna overleden. Sedert eenige dagen heeft een jongen van 16 jaren te Schoonhoven de ouderlijke woning verlaten, zonder dat men weet waarheen hy zich begeven heeft. Reeds is het signalement opgezonden voor het Politieblad, daar de va der opsporing en aanhouding verlangt. De (alphabetische) voordracht voor onder- wyzer met hoofdacte aan de openbare school te Haastrecht bestaat uit de heerenH. J. G. Fooy té Tuil en ’t Waal, A. Punt te Hendrik- Ido-Ambacht en J. Wever te Sliedrecht. Naar men ons meedeelt, zal bij de uitgevei s Nygh van Ditmar te Rotterdam een afzon derlijke uitgave het licht zien van de brieven >het Parlement der Godsdiensten,* «saamge roepen ter gelegenheid van de Wereldtentoon stelling te Chicago*, welke door den heer F. W. N, Hugenholtz te Grand Rapids, in de Nieuwe Roti Ct. werden geplaatst. Misschien hebben onze lezers nog niet op gemerkt zegt de >Haarl Ct.< dat de 10 cent stukken van 1893 naar een anderen stempel geslagen zyn dan die van 1892. Toch is net verschil aanmerkelijk, en wel geheel in het voordeel van de nieuwe exemplaren. Het’gelaat is voller, de welving der kaak is beter uitge werkt en veel fraaierde lynen van het haar zyn losser en gulvender, de kralen van den collier fynerhet geheele kopje is broeder, het gezichtje meer beteekenend, terwyl het ook veel meer gelijkenis toont met Z. M. Willem III. Ook de parelrand is fraaier dan by de oude exemplarem. Donderdagmorgen geraakte het paard van den landbouwer W. Verburg uit de Bodegraaf- Men schrjjft uit Reeuwyk: Klachten onder den boerenstand over ongun stige tijden voor hun bedryf, zijn tegenwoordig schering en inslag. Dikwyls zyn die klach ten zeer overdrevendoch te rechtvaardigen zouden ze zyn van zekeren P. V., woonachtig in den Gravenkoopschen polder aan den Prin- sendyk alhier, welke voor een driejarig rund (schot) den ongeloofelyken prys ontviqg van f 1.50, waarby later, volgens conditie, nog f 0.50 werd gevoegd, omdat het zoo goed uitviel toen het geslacht was. Dit is dan ook het eenige geluk dat V. van zyn beestje heeft beleefd, dat hy als kalf had gekocht voor ruim twintig gulden en dat in weerwil van eene goede voeding en verzorging voor groei en voortteling ten eenenmale onvatbaar scheen. Uit Waddingsveen meldt men: In een tydsverloop van ruim 14 dagen brak thans in een tweede gezin de cholera uit. In het 1ste gezin daalde een zoon van ruim 16 jaren ten grave, gister was ’t slachtoffer een kind van bijna 10 jaar. In ruim 24 uren zagen de diep bedroefden- ouders hun kind ge zond en dood. De uitwerpselen werden gewoon weg in de Gouwe geworpen; dadeljjk werd daarom de besmetting van genoemd water door de geheele gemeente heen afgekondigd. Naar men aan de >Haarl. Ct.« mededeelt, zyn van de Nederlandsche inzenders nog be kroond de heer Van Velsen, te Haarlem, voor bloembollen, en de heer Schouten, te Nieuwer- brug, voor kaas. Het herbouwde kerkgebouw der vereenigde Chr. Geref. en Nederd. Geref. Gemeenten tc Berg-Ambacht zal op Zondag 19 Nov. a. s. worden ingewyd. Het gebouw ziet er zoo uit sla inwendig zeer netjes uit. De by het 3de reg. inf. benoemde 2de lui tenant C. H. Wyckhuyze is ingedeeld te Mid delburg. diop belocdigd en veracht had. Een heftig verlangen om haar te bezitten ontwaakte in hem. Was het mogelyk, dat men in ernst oen aanzoek van hom, van George Huber, afsloeg P «Kom, maak or eon eind aan beval hij. „Je moet die boerin bedanken. Ik neem je, zooals je bent. Schulden zal je wel niet hebben,” voegde hij er voorzichtigheidshalve bij, „en al ware dat zoo, veel kan het toch niet zijn. Wie zou jullie willen leenen „Je hebt gelijk,” sprak ze. „En al ware dat zoo, jij zou het toch niet behoeven te betalen. Ik wil jou evenmin als je geld.” Wat P Je wilt me niet Je -zult me toch niet voor zoo dom houden, dat ik je geloof P” „Ik zie het wel. Mijn eenvoudig „neen” is je niet voldoende,” hernam ze. Haren wangen Waren wit, hare oogen fonkelden Met moeite bracht ze die woorden uit; toen sprak ze snel, mol inge houden, soms wild opflikkerenden toorn en, wierp telkens een eerbiedigen om vergiffenis biddeuden blik op de doode. „Luister goed, George I Toen je kind kwam, dat arme, verlaten stumperdje, heb ik het, ondanks mijne schande, liefgehad. „Ik heb niets op de wereld dan jou,” dacht ik, „om jou zal ik de verachting der menschen dapper dragenom jou zal myne schande my eene vreugde zyn I En iederen dag werd myn engel grooter en aardiger. Maar bet bad te veel geleden vóór zijne geboorte; het stierf, eer een jaar om was. Zie, daar ligt mijne moeder neer, mijn lief, oud moedertje myn hart is vanéÓngereten. (Slot volgt.) sche Meye op hol, doordat, even door den Oud-Reeuwykschen tol, een wiel van den wagen liep, waardoor het lemoen brak en dit op de hakken van het paard viel. Aan de Reeuwyk- sche brug liep het paard met zoo’n vaart tegen den stal van den kastelein Rademaker, dat de deuren, die naar buiten opendraaien, naar bin nen weken. R. greep het beest, dat tusschen de deuren was bekneld geraakt en bracht het vervolgens op stal. V. en zyne beide zusters, die mede op den met kaas geladen wagen hadden gezeten, kwamen met den schrik vry. „Dat weet ik,” antwoordde ze, „ik zal hom niet lang tot last zyn. Ik zal mijn moeder nog naar het kerkhof vergezellen en dan ga ik voor altijd weg.” Hij vatte deze woorden als eone bedreiging op en gromde verdrietig„Maak dat anderen wys. Waar wou je hoen? Je hebt niets op de wereld, niemand, die jo helpt.” „Je vergist je. Ik heb twee goede vrienden dezefier strekte ze hare beido krachtige armen uit „zoolang ik deze nog heb, ben ik niet ver laten. Bij ons kan, Goddank, nog ieder, die wer ken wil, zijn brood verdienen.” Onrustig keek bij haar aan «Wat wil je be ginnen Je als dagloonster verhuren Een dienst zoeken „Ik heb er al een. Van nacht slaap ik daar boven, in 8t. Egyden. De boerin, bij wie ik dezen zomer gewerkt heb, heeft gisteren om me gestuurd.” „En daar, heb jo jo verhuurd „Daar heb ik my verhuurd.” „Nu, ik feliciteer je,” riep George bitter, (tiaar zal je ’t goed hebben I” „Zooals ik het daar vroeger gehad bob. Sjtreng is ze, dat is waar. Doch wat deert dat? Ik zelve ben streng, en daardoor begrepen we elkaar altijd goed. Zij staat er op, dat elk zijn plicht betracht.” George hoorde opmerkzaam toe. Wat zij zeide, beviel hem uitermate; immers hy zelf moest eerst daags een paar nieuwe knechts nemen. Maar meer nog stond hem die flinke, brave vrouw aan. Hij mocht haar gaarne, liever flan alle andere, die om zijne hand bedelden, en nooit was hem dat zoo dui- delyk geweest als in dit oogenblik, nu ze hem zoo En hoe ik, toen ik geen raad meer wist, naar je vader gegaan ben, om hem alles te zeggen? Maar hij schudde ongeloovig bet hoofd en jij looebendet alles in myn bijzijn. „Ik was bang voor vader, hij was zoo streng I” zeide George. „Bang? Lafaard, die je bent. Uit »rees heeft hij gezegd: „Ik ken haar niet.” Zy drukte hare wang op moeders borst. „Hoor mij, moeder, myne band ligt op uw hoofd, myn hoofd op uw hart. Ik zweer'u dat ik on- eebaldig ben. U kunt op mij nederzien uit den hemel en behoeft u niet te schamen. Doe het nu; zie op mij neer. Nu kan ik spreken en behoef niet meer te blozen. Toen u nog loefde, kon ik alleen ■eggen«*t Is gebeurd Meer kon ik niets zeg gen. En u zaagt, hoe ik gebukt ging onder het leed ep waart bang, dat ik mij het leven xou be nemen, als n meer vroogt. En vader, die zy richtte het hoofd op, weerbield met moeite oen schimpwoord en sprak op bitteren toon„Vader waa het goed I Nu had hij recht, mij te trappen. Hy bleef altyd in de herberg om zich te troosten over myne schande Myne schande, die hy over my gebracht heeft „O, moeder” klonk het smartelijk, „open nog eenmaal uwe oogen en zie Dinsdagavond trad in de zaal van den heer G. vau Reeuwyk te Nieuwerkerk a/d IJsel als spreker op, de bekende declamator Kater- molen uit Amsterdam, die de aanwezigen recht aangenaam bezig hield'door het houden van verscheidene voordrachten. Jammer, dat de opkomst zoo gering was. Het burgerlyk armbestuur te Ammeratol zat voor het jaar 1894 eene subsidie van de ge meente ontvangen ten bedrage van f 250, zijnde f 50 meer dan over 1893. Onder de schoolkinderen te Ammerstol heerscht zoodanig de influenza, dat binnen enkele dagen meer dan 30 kinderen wegens ziekte afwezig zyn. Onder leiding van een sergeant en een kor poraal zyn te Waddingsveen de oefeningen in den wapenhandel begonnen. De openbare school B geniet de eer als oefeningsplaats voor de militairen iu spe te dienen. In de vergadering van de Ijsclub Nooit Gedacht* te Nieuwerkerk a/d IJeel, werden tot bestuursleden herkozen de heerenP. Kool mees, A. Dijksman en J. van Hemert. Uit de rekening en verantwoording van den Pen ningmeester bleek, dat het batig saldo over het vorige dienstjaar bedroeg f 62,05. Tot Heemraad van den Achterofschen pol der onder Waddinxveen in plaats van wylen den Heer Avan Bergen is benoemd de Hoer J. van Bergen, aldaar. w» Een twintigtal kinderen uit Berg-Ambacht bezocht de 2e Openb. School te Lekkerkerk. Daarvoor vergoedt Berg-Ambacht f 21.50 per kind, dus verre over de 400. De school te Lekkerkerk moet met een lokaal vergroot wor den. Nu verlangde men van Berg-Ambacht, dat deze gemeente, behalve de genoemde som nog jaarlijks zou bydragen eene som gelijk staande met het salaris van een’ onderwijzer (na aftrek der restitutie van het Ryk). Met algemeene stemmen werd dit voorstel door Berg-Ambacht’s gemeenteraad geweigerd. Nu heelt die van Lekkerkerk besloten bovenge noemde leerli.igen voortaan te weren en zullen deze een’ afstand van een uur gaans moeten afleggen om de school te Berg-Ambacht te kunnen bezoeken.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1