I i Ij I 5®* BINNENLAND. izter. EN. De Geheime Bezoeker. A/ieutvs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 23 November 1893. No. 6208. 32ste Jaargang. V HU1LLETOX tmstein ïouda. j Tg. en Kaas van Inzending* van Advertentiën tot 1 uur des midd. iet een 3V. 1. s? 0, 5000 'S perron ziet men dat n fc Zoon. 8 franco i belegen 100. 'enover g geen eft dus papier, et offi- Tn de rechtbank t Ig. aatschappy ii, ver- echter (Naar kei Duitick.) 1101IMIIE COURANT t onderd •ehoort wjj in Neder- en wy i onze wilde zij echter haar hart De kapt. H.Thesing, van het le reg. vest, art. te Utrecht, is benoemd tot commandant van de instr, comp, te Schoonhoven. rondere n in 7 >etaald. gratis iedere j moet en be- Uitspraak doende in de zaak van den moord op den wachtmeester Hoekman te Oss, ver oordeelde de rechtbank te ’s-Hertogenbosch van Gelder tot levenslange gevangenisstraf en van Berkum tot 15 jaar. De gebroeders de Bie werden vrijgesproken. in, zyn ten te- idellyk j over- .nsryke fficieele zei ze juffi groote drukte en de zwakke verlich- s" hel eerste oogenblik niemand er* was de eerste, die de verwachten ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zij zei dat met zooveel overtuiging, dat Meinhard >keek. x der martelaren, wide hij zacht, en die ik niet, antwoordde zij rijpui. Het adres van het Bestuur van den Steek- terpolder, houdende verzoek om een aantal jjpeboomen aan het Gou^eche rypad van top- hont te ontdoen of te doen rooien. He| adres van de Directie der Tramweg- Maatschappjj «Gouda» betreffende de amotie van de leuning in de «Oude Gouwe.» De le luit. N. D. de Ridder, van het 5e bataljon 4e reg. inf. te Gouda, is overgeplaatst bij het 3e bataljon van dat korps te Haarlem. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren o. a. A. de Z., werkman te Schoon hoven, wegens verduistering van een buffet, tot zes wekenA. V., vrachtrijder te Nieuwer- kerk a/d Use), wegens diefstal van schoenen, tot drie weken. In de »Hoogeveensche Crt.« maakt de heer mr. H. Smeenge melding van het geracbt al daar, dat weder een nieuw slachtoffer is over leden aan de cholera, zonder dat een genees heer bij den zieke werd ^psroepen, niettegen staande de patient reeds eenige dagen verschijn selen toonde van cholera. Spreker noemt dat onverantwoordelijk. Ook meent hjj, dat de meer ontwikkelden door hun voorbeeld, door een krachtig optre den aldaar meer op den onontwikkelden kon den werken door hem op het ernstige der zaak te wijzen. Inmiddels, is Vrydag U. te Hoogeveen aan gifte gedaan van twee sterfgevallen aldaar ten gevolge van cholera. Op Dinsdag 28 Nov. a^ s. des avonds ten half acht ure zal er in de zaal Kunstmin der Sociëteit »0ns Genoegen» vanwege het depar tement Gouda der Maatschappij tot Nut v. 't A. eene openbare vergadering plaats hebben. Als spreker treedt dan op de heer Mr. Smeenge van ’s-Gravenhage, die tot onderwerp heeft: »Over eep Middel tot Verbetering van bet Ambachtsonderwya. GOUDA, 22 November 1893. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD op Vrijdag 'den 24 November 1893, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: Het voorstel betreffende de uitgiften van gerioleerden grond aan het R. K. Par. Kerk bestuur van St. Joseph en J. C. Sibbes. Het voorstel betreffende den onderhandschen verkoop van 120 wilgeboomen aan het Goudsche Men schrjjft ons uit Waddingsveen Door het spelen van kinderen met lucifers ontstond Dinsdagmorgen in de kom der ge meente een hevige brand. Binnen weinige minuten stond de hooiberg der landhoeve Katharina Christina in vollen vlam. Aan red ding viel niet te denken de brandweer be paalde zich in de eerste plaats tot redding van de hoeve wat haar na veel inspanning gelukte. Het aanwezige hooi ter waarde van f 2000 brandde intusschen voort. Den geheelen nacht bleven 2 spuiten op de plaats des onheils aan wezig, het brandende hooi gaf den spuitgasten onverpoosden arbeid. Hoeve en toebehooren, eigendom van den heer C. v. d. Torren waren splinternieuw en nog geen 14 dagen door den huurboer bewoond. dikke juffrouw in en ze zag den kleiueu kring rond, als wilde zij zich op allen wreken. De jonge galant, op wiens arm zij rustte, verklaarde lachend Mama beging de onvoorzichtigheid om de bestel lers in den weg te loopen en was daardoor haast onder den voet geraakt. Haar gelaat nam echter Deze begreep al wie het nog tiju gi-unu imü, zaju bcuc stellen. Misschien had Mimi’s een I 1 De vigenares En de behoefte om zich altijd voor een ander op te offeren. Ook daarin kan geluk steken. r; verbaasd opki Het geluk worden heilig verklaard. O, daarnaar verlang lachend. Aan dat vriendenhart uitstorten en daarom begon zij Weet gij dan Als tot straf voor haar Ulmen kon ze nu den ziu niet voleindigen. De voortzetting van het gesprek werd oumogulyk gemaakt door het gefluit van de locomotief. Onwillekeurig wendde Hilda het hoofd naar den trein en deed een pas vooruit even als de anderen, die wachtten. Dit oogenblik nam Mimi te baat om haar tante eens te polsen of die nog boos was. Zij sloeg de armen om Hilda’s hals en fluisterdezijt ge niet meer boos op mij, tante O, ik bid u, wordt weer goed. Ik heb u. toch slechts lief maar zal mijn best doen het ook tegen die nieuwe mama te ryn. Dat staat bij mij ook op dsn voorgrond, ik weet dit en het zal uw pa genoegen doen. En gy zijt niet meer boos? O, ik wist wel, dat ge niet boos kondet bly'ven. Ze lachte door haar tranen heen en zoende haar tante hartstochtelyk. Ze zagen er zoo bij elkaar uit als twee zusters, die daar afscheid van elkander namen. Niemand, behalve Meinhard, had van dit voorval iets bemerkt. Op een perron ziet men dat gepak zoo dikwyls. De trein hield stil, de portieren werden geopend, heid, daar zy zich te Gouda in den nacht van 19 op 20 October hadden verzet tegen de agen ten D. v. Genderen en H. Vink, toen dezen den vorigen bekl. wilden arresteeren. Ook deze beklaagden hadden getracht hun doel te be reiken door te rukken en te trekken en geven als excuus op, dat zij van niets weten, daar zy dronken waren, zoo dronken zelfs dat ze elkaar moesten vasthouden. Maar voor wat men dronken doet, moet men nuchter boeten. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf, voor elk der beklaagden, De beklaagden vra gen daarop of het niet een klein beetje min der kan. Wegens beleediging van een ambtenaar had zich daarna te verantwoorden J. C. 8., 23 jaar, zonder beroep te Rotterdam, die den 5 October te Gouda, toen hij zich in de kazerne aldaar bevond en hem gelast was zich te verwyderen, bij die gelegenheid den sergeant P. Frolich, die de wacht had, had uitgemaakt voor kwa jongen, aap, snotneus.» Te zyner verdediging geeft beklaagde op dat hjj opgewonden was, ■daar hy pas quaestie had gehad met zyn meisje. Het O. M. requireerde 7 dagen gevangenisstraf. Onder aanklacht, op 20 October te Gouda moedwillig, gewelddadig Jan Bulk aangegre pen en op den grond geworpen te hebben, stond voorts terecht D. M., 34 jaar, vracht rijder te Waddingsveen, die in woede was ont stoken, omdat Bulk hem om betaling van 50 cents had gemaand, die deze aan bekl. ver- diend had. Eisch f25 boete-ffirtw. 10 dagen hechtenis. Over 8 dagen uitspraak. maar met do ting, kon men in kennen. Mimi bemerkte. O, daar zijn ze, daar zijn ze, riep zjj. Heb ik het u niet gezegd, dat hij meekomt? dat is aardig. Hij zoekt ons en ziet ons niet. Ach, Aurora is er ook bij. Aurora? Wie is dat dan? Weet gij dat dan niet De o papa, papa, in een oogenblik viel ze hom om den hals en wol zoo wild, dat ze met den ruiker die ze in handen had, hem zijn houd in de oogen drukte. Nu kwam ook mama aan do beurt en wat eraan teederhuid bij het meisje ontbrak, wist de jonge vrouw door haar welwillend optreden te verhelpen. Zo trok Mimi liofderyk tot zich on drukte haar een lange kus op het voorhoofd. Zoo is het goed. Gij beiden moot vriendinnen worden, merkte Mimi’s vader op en beschouwde mot welgevallen het groepje, terwijl hy zijn hoed weer recht zette. Dat zijn we reeds. We willen echter meer wor den zusters 1 Niet waar zei de jonge vrouw, terwijl ze zich tot Mimi boog. Door dit woord had ze zich in het hart van het kind een plaats veroverd, die ze als moeder wellicht nooit had verkregen. Goed, goed, zeide mijnheer van Ruinach, het eerste bedrijf is al voorby, bewaar do overige senti- maliteiten maar tot later. Ge kent Hilda nog niet, mag ik zoo vrij zijn en zoo waar, daar is myn beste vriend Bruno ook meegekomen. Dat is alleraardigst. Wat een onacht zaamheid, wat een onachtzaamheid viel hier een zitting van den Arrondissements- van gisteren stonden o. a. terecht: Terzake van wederspannigheid D. M. G., 21 j., sjouwer te Gouda, die in den nacht van 19 op 20 October aldaar op den openbaren weg de agenten D. Van Genderen en P. Leemeyer had bemoeielykt by de arrestatie van een per soon, die in kennelyken staat verkeerde. Hij had daarby de agenten vastgegrepen, en tegen gewerkt door te rukken, te trekken en te stompen, en weet thans niet meer daarvan. Want ook hy was dronken. Het O. M. wees er op, dat bekl. het der politie vaak lastig maakt en requireerde 2 maanden gevangenis straf. De volgende zaak was gelijk en gelykvor- mig aan de vorige. Op de bank der be klaagden verschenen W. G., 19 jaar, sjouwer, en Sietse G. R., 20 jaar, zonder beroep, beiden te Gouda, eveneens ter zake van wederspannig- Droevig geëindigd kinderspel. In het Duitsche dorp Neudorf vond dezer dagen een droevig onheil plaats. Twee dochtertjes van den touwslager Heinz, kinderen van acht en tien jaar, kwamen er toe om hun ouders, die spoedig thuis moes ten komen, te foppen— zich in een kist te verschuilen, die dienst deed voor het bewaren van houtspaanders. Ongelukkig sloeg het dek sel toe, viel in het slot en de kleinen waren gevangen. Niemand hoorde hun hulpgeroep en toen de niets kwaads vermoedende ouders bij 't aan maken van vuur in de spaanderkist kwamen ontdekten zy het gebeurde. De kinderen lagen roerloos en hielden elkander vast omklemd. Het oudste meisje was reeds gestikt, hel jongste kon enkel met de grootste moeite, na verscheidene uren weder in het leven worden teruggeroepen De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Naar het .Vaderland, verneemt, blijft de opbrengst der vermogensbelasting niet minder dan f 1,800,000 beneden de raming. een geheel andere uit drukking, toen ze zich tegenover Hilda bevond. n-ze begreep al wie het was, voor haar broeder tijd gehad had, zijn schoonmoeder voor te vA. Misschien had Mimi’s uitroep haar ook beetje op dat idee gebracht. J”-—-”3 van het huis „Aurora" boog heel vriéndelijk tegen de aanwezeuden. Ach hoe lief, "a hartelijk. Aan mij hebt ge dus ook gedacht, trouw Hilda Werkelijk al te attent. Die schooue ruiker voor mij. Hoe zal ik u daarvoor danken. Kijk eens Edwin, wat prachtige bloemen en dat zoo laat in den herfst. Mijn zoon, Edwin van Tonner. Mijn eerste man was een van Tonner, dat wist ge misschien reeds. Edwin, geef de juffrouw een hand kus, dat zal ze wel permitteeren. We behooren nu toch allen tot eene familie. Te goedhartig om iemand voor het hoofd te stooten liet zy de bouquet, die eigenlijk voor haar schoonzuster bestemd was, aan de moeder over. Ze liet daarom de handkus ook maar toe. Wellicht had onder andere omstandigheden het komische van het geval haar prettig aangedaan, nu was ze nog onder den rndruk van het met Meinhard besprokene, terwijl de gedachte, dat er voor dio onverwachte gasten niet gezorgd was, haar pijnigde. (Wordt verwijfd.) Op den 20 November beeft het hoofdbestuur van de commissie Neerbosch een samenkomst gehouden te Utrecht met de besturen der sub commissies in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. De financieele sub-commissie beeft op den 18 October een vergadering gehouden, nadat hare leden op 25 en 26 Augustus en nogmaals op 8 en 9 September een bezoek hadden ge bracht aan Neerbosch. Haar rapport is gereed. De paedagogische commissie vergaderde op 13 November, nadat op 14 Augustus en 2 October bezoeken aan Neerbosch waren ge- I bracht. Deze commissie heeft mondelinge en schriftelyke inlichtingen ontvangen en onder zocht van byna honderd verschillende personen. Haar rapport is byna voltooid. De hygiënische commissie vergaderde op 16 September, 11 October en 1 November, nadat op 16 Augustus, 24 Augustus en 18 October door hare leden bezoeken aan Neerbosch waren gebracht. Ook haar rapport tó bijna gereed?* De drie rapporten zijn van vry grooten om vang. De commissie hoopt thans binnen niet al te groot tydsverloop haar eindrapport te kunnen vaststellen, dat gedrukt zal worden en algemeen verkrijgbaar gesteld. Dv Door den minister van oorlog ig aan den werkman Remmert de Vries te Leeuwarden, die den 9 Oct. jl. by eene militaire oefening onder een baggerkar is geraakt, voor zoolang hy niet in staat is, door handenarbeid in zyne behoeften te voorzien, met ingang van dien dag eene wekelyksche tegemoetkoming van 12 toegekend. Gisteren ochtend werd schipper P. v. d. Meer, van de Lemmer, met zyne praam ge laden met turf en bestemd naar Amsterdam, op den zeedijk gezet naby Diemerdam. De opvarenden werden met groote moeite door eenige kustbewoners gered. Tegelijkertijd werd schipper J. J. Troost, van Hoogeveen, met zyn turfpraam op de steenen glooiing van den dyk geworpen. De schade is zeer groot. Geen van beide schepen is verzekerd. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 21 November 1893. De Kamer begon aan de behandeling der begrootingen. De Indische is het eerst aan de beurt. Over het algemeen vond de minister veel waardeering en instemming met zyne werkzaamheid, zoodat het te verwonderen is, dat zulke omvangrijke schrifturen over dit budget zijn gewisseld en de discussie een om vang dreigt aan te nemen, die niet in ver houding staat tot het geringe aantal onopge loste of hangende vraagstukken, De heer Pijnacker Hordjjk was het over Onmannelyk en zonder gevoel van eigenwaarde is hü gebleven. Voor hem heb ik geen medelyden; ’t zou hem niet hebben kunnen schelen, of Waltershofen verlo ren was geraakt. Maar degene, die er het zwaarst onder lijdt, die kan ik mijn medelyden niet ontzeggen. En die u zulke mooie brieven schrijft, waarin ze zoo duidelijk uiteenzet, dat een Mevrouw van Rei- nach het recht heeft op ondersteuning van hare familie aan te dringen. Zij strijdt voor haar kind, zei Hilda, terwyl ze in nadenken naar den grond keek. Ja, op dezelfde wyze als de vroegere soubrette van het theater. Wat ook haar verleden geweest is, nu is ze de vtouw van Wilhelm en de moeder van zyn kind. Ik kan niet zonder medelyden aan die beiden denken, als ik my voorstel, hoe behoeftig ze zyn, wellicht het verhongeren naby. En dat alles by wat die vrouw doet om in haar onderhoud te voorzien en haar luie en vadsige man tegemoet te komen. Uw goed hart speelt je parten. Onze berichten.... Ik vertrouw myn gevoel meer als alle mogelijke berichten. Ontneem me dat geloof niet I

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1