AZEN, geschilderde Janskerk te lenis der St. :eningen enz. srlijk lerens- e Gebroeders ibelh, mts. INKMAN. ING. I BINNENLAND. De Geheime Bezoeker. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. f.l Vrijdag 24 November 1893. No. 6209. 32ste Jaargang. I f 37. ihnstein I J FEUILLETON. Honda ixter. iat i ag. EN. ING. ÏRVEBIJ tsscherij a Koning Uerdam. kz. soexx i CE, 101. - I 1 1 Belangrijke Cijfers '■fl I van r enKaaa Inzending van Adveitentiën tot 1 uur des inidd. W De kolfclub Gouda* is uitgenoodigd door de mam k Zoom kolfclub te Montfoort tot deelneming aan haar concours op Dinsdag 28 Nor. 8 der Zelf- ie uitspat- (Naar het Dvütch.} laatschappy is franco s belegen noo GonmiE nu ii i \r 1 afb. Prps verschrik- eugd lydt, jenng, die d van 'een y hetVer- imarkt 84, et bedrag, ken boek- n verven van tukken, ook djjnen, Tafel- inen geperst Tülfes, Kan- ier blijven en heid bewerkt, n afgeleverd eken A No. 73. GOUDA, 23 November 1893. Mejuftrouw M. J. Posthumus alhier is be noemd tot onderwijzeres te Woubrugge en heeft bedankt voor Benthuizen. van de ac- Per hoofd op f 0,73 en i het wel mo- ADVERTENTIÉN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ougerust behoefde te maken. Op hetzelfde oogenblik hoorde ze Mimi roepen hoera, hoora I Zie je papa, tante wil van mortieren niets weten en daarom moest ik mij maar met mijn kamerbuks behelpen. Een bruiloft moet toch ingescholen wor den. Hoera I Duivelsch meisje, zoide de vader schertsend, tersjtyl hij zijn best deed, de honden van zich af te houden. De jonge vrouw was een beetje bang voor het geweer doch schoonmama riepIk sterf byna van schrik'. Wat een verschrikkelijke kleine Kobold. De Kobold lachte echter, dat haar voornemen zoo goed was gelukt. Met den terugkeer van het jonge echtpaar en der gasten was op Waltershofon een geheel ander leven begonnen. Reeds verscheidene dagen waren voorbijgegaan en nog kon Hilda niet tot rust komen. Behalve de gewone huiselijke bezigheden kwam nog het onver wachte bezoek van schoonmama en Edwin en Hilda stelde er prijs op dat het hun aan niets mocht ont breken. Nog minder de jonge vrouw dan wel haar moeder merkte dit alles opzij informeerde naar alles en opdat het niet te veel op bemoeizucht mocht gelij ken, vergoelijkte zij het steeds met de woorden och een moeder mag wel een weinig belangstellen in de huishouding harer dooktor. Hilda verdroeg alles maar geduldig. De oude dame hoewel pas even vijftig maakte geheel den indruk alsof ze by haar schoon zoon nu oens het beste beentje wilde voorzetten. Het was Hilda bekend, dat haar vroegere echt- Maandagmiddag ongeveer twee' uren brak er te Oudewater een binnenbrand uit in een huis bewoond door twee gezinnen, en wel op het bovenhuis (bewoner W. de Vroom), welke met behulp der buren werd gebluscht. In de jongste Nutsvergadering te Oudewa ter, werd door den Voorzitter, den heer J. Kiewiet de Jonge, eene zilveren medaille met toepasselijke inscriptie uitgereikt aan J. de Vast, een der werklieden van de firma Palkus en van Aelst aldaar, wegens 40-jarige" trouwe dienstvervulling. s dit heeft geen aanleiding gegeven tot meer dere lasten, daar de oude bronnen van inkomst voortdurend milder vloeiden. Wat de gemeente-uitgaven betreft, de jaarcijfers ■bewijzen, dat de algemeene klacht van Opdrijving der budgetten vasten grond mist. Het totaal der uitgaven in alle ge meenten is in de laatste 10 jaar vrij wel stationair gebleven. Dit neemt niet weg, dat enkele groote steden veel meer noodig Donderdagmorgen omstreeks 4 uur geraakte bet paard van den veerschipper Schouten te Oudshoorn, even voorbjj de Boskoopaohe bmg te water; het dier struikelde over een touw over den weg, aan welke een schuit gemeerd lag. Verward in de teugels en in de lijn waar aan bet dier trekkende was, kon het zich niet boven water houden en verdronk. Het paard werd bestuurd door een jongen van ongeveer 13 jaar. We ontvingen eene nieuwe reclame van de hhr. André Hagedoorn Jr. en Co. te Amster dam, Importeurs der Bruinkool-Briketten merk B. in een driehoek, welke door genoemde hhr. met milde hand als uitspanning voor de jeugd en tevens als reclame voor hun artikel wordt verspreid. Het is een zoogenaamde bouwplaat, door de hhr. Jan L. C. Kotting en Co., mede aldaar, vervaardigd en stelt voor de verschillende ay- den van een briket. Heel gemakkeljjk kan daarvan een briket gemaakt worden, die dan dienst behoort te doen ali spaarpot. We vinden het idee niet onaardig, de jengd doet zoo iets gaarne en de aandacht wordt daardoor nog eens gevestigd op deze briketten, die bij het publiek wel gewild zjjh. mede een gedeelte der passagiers le vervoeren. Mimi vond dat erg aardig, zij wilde met oom Edwin, met wien zij al dadelyk weer op goeden voet stond, daarin wel plaats nemen. Ik had een gevoel, dat ge ook wel zoudt moe- komen, reide ze in der haast tot hem. Werkelijk Ge verwacbteb mij P Mag ik hopen met ongeduld P Daarvan heb ik niets bemerkt, zei ze, wel,met honger, want hot wordt van aVond laat, eer we wat krijgen. Mevrouw Rohrwek kwam hel onderhoud storen door kort en bondig te verklaren, dat de dochter by hen moest blijven. Kr schoot voor Hilda dus niets anders over dan om den arm van Edwin, die deze haar aanbood, te nemen. Beiden bleven alleen, daar Meinhard de nu zoo talryk geworden familie niet verder wenschte te storen. Nog even kon Hilda hem een goeden nacht toewensohen en hem de hand toesteken. Hoe haar geleider ook alle moge lijke moeite deed, tot een vlot gesprek wilde het maar niet komen. Eindelijk waren de rijtuigen aan het kasteel ge komen. Hilda was al in huis toen de andere nog onder do eerepoort stonden, waar de slotheer do gelukwensohen zyner lieden aanhoorde. Daar knalde plotseling een schot en daarop nog oen tweede. Mevrouw Rohrwek, dio met welgeval len naar de mooie aanspraken had geluisterd, gat een gil en klampte zich aan den oudsten knecht vast, die het dichtst bij haar stond. Een aanslag, schreeuwde zy. De knecht bracht haar aan het verstand, dat het de jonge juffrouw maar was en dat ze zich niet zoo 7) Zy kende het ongeduld van haar broer in zulke zaken. Deze gnf aan Frits eenige bevelen, die reeds de bagage uit de coupé had genomen. Slechts een wagen, zegt Frits me daar. Hoe kunt ge toch zoo doen, om ons allen in een wagen te willen stoppen. Wat nut hebben we nu van den mandewagenP Het tweede paard had voor de sjees kunnen gespannen worden en de bagage door con boerenwagen worden gehaald. Als we dat maar eerder geweten hadden. Eerder geweten, wanneer dan. We ontmoetten elkander onderweg en spraken af nog een poosje bij elkaar te blyvep. Ik had mijn bekomst van de groote stad en was blijde, dat mijn schoonmoeder besloot mode te gaan. Dat alles werd gistermorgen beklonken en ik schreef het je dadelijk. De brief hebt ge toch ontvangen en het tele gram ookP Het telegram wel maar don brief niet. Dat was echter olie in het vuur en von Rein ach voer heftig tegen de post-administratie uit. Zyn jonge vrouw zocht vergeefs hem een weinig te kal- meeren, eerst aan Meinhard gelukte het. Hij had, terwijl zyn vriend aan het opspelen was, raad geschaft. Een hotel-omnibus wist by op te snorren om daar- die zij natuurlijk eerst moeten betalen voordat zij zelfs uit dat goed eenig voor deel trekken. En men kan gerust zeg gen, dat ongeveer de helft betaald moet worden door kleine aantal hypotheken bedraagt 254.102; het aantal van 5000 en hooger bedraagt 60.0(50. Door geheel Nederland werd in 1892 opgebracht 119,474,000 aan het Rijk, f 5,065,800 aan de provinciën en bijna 76 millioen aan de gemeenten. De rijks- uitgaven stijgen van jaar tot jaar, maar grondeigenaars Het beneden de f 5000 genoot, alhoewel van adel, toch maar een gewoon ambtenaartje was, die het schoone burgennunskiüd na zijnen dood in behoeftige omstandigheden ach terliet. Met haar tweede huwelyk had ze, wat bet finantieele aangaat, het beter getroffen en vandaar nu misschien hare pif ten tien. Hilda deed ai het mogeiijke om de wenaoheu der oude dame te bevredigen en mocht Lize of wu dar anderen eens een verzuilt) plegen, dan deed zij baar best het telkens weer goed te maken Zoo gebeurdo het op zekeren morgen, dat zij vuur op haar kamer verlangde. Terwyl ze zich aankleedde, kreeg ze het te benauwd en gaf aan Lize den last water op het vuur te werpen, en het zoo doende uit te dooven. Toen Hilda toevallig in de kamer kwam merkte zij, dat de kamer vol rook was en de lieve dame bijna gestikt. Met groote moeite kon zij haar uit hei vertrek sleepeu, waarop schoonmama, om hulp roepende, het geheele huis op stelten zette. Spoedig was alles weer in orde en toen Hilda aan het ontbijt kwam, haddon de hoeren reeds een sigaar opgestoken. Mama zat met haar hondje op schoot on stopte het dier de lekkerste beetjes toe. Wat was dat met bet vuur, vroeg haar broeder haar by bot binnentreden, in plaats van haar //goe den morgen” te wenschen. Hoewel ze zoo iets van haar broeder wel gowond was, hinderde het haar nu toch om het bijzijn van vreemden. (Wordt vervolgd.} Men schrijft uit Woubrugge: Vrydag-avond trad voor de sociëteit On derling Genoegens alhier en hunne dames de heer A. L. Akkerhuys, van Delft, op, als lezer en declamator. Zoowel in ’t een als in 't ander De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. plaatsen schijnen toch met dalende be- grootingscijfers voor den dag te komen. Merkwaardig zijn de cijfers voor Oorlog en Marine. In 1881 kostte Marine 12 millioen, in 1892 14 millioen; Oorlog steeg in dat tijdsverloop van 20 tot 22 i millioen. Maar nu is dan ook de verde digbaarheid van ons land verkregen voegt de schrijver in het Vaderland er sarcas tisch bij. Ten slotte geeft deze statistiek een meer bemoedigend cijfer. De inlagen bij de postspaarbank zijn van 2 millioen in 1882 geklommen tot 27 millioen in 1892. Elke maand brengt thans een nieuw mil lioen in de bank, zoodat op dit oogenblik één twaalfde deel van de burgerij als «paarbankinlegger schuldeischer is van don Staat Zeker is het, dat deze wijze om aan dorre cijfers leven te geven groote waarde heeft. Men krijgt een aardig kijkje op den toestand van ons volk zooals het zien vertoont uit verschillende gezichtspunten. Iu de algemeene vergadering der ijsclub Stolwyk,« gehouden 17 Nov. j.l., werden de vier aan de beurt der aftreding zijnde bestuurs leden met byna algemeene stemmen herkoaeu. Die heeren waren J. Schilt, W. Verburg, A. Boer en Jac. de Vreugt. In de plaat» van J. Dogterom, die bedankt had, werd gekozen J. de Vries Wz. Door het bestuur werd medegedeeld, dat er dezen winter kaartjes van de Krimpener waard verkrijgbaar zuilen zyn, waarop de verkeers wegen op het ijs enz. zullen worden aange geven en dat de prys daarvan zal bedragen 10 ets. De telken jare verschijnende statistieke tabellen, thans op last der Regeering door eene commissie opgemaakt en van een overzicht voorzien, geven den opmerkza- men lezer belangrijke cijfers te zien. Zij geven een vrij uitvoerig overzicht van den toestand der burgerij in ons vaderland, van de industrie in haar onderscheiden vertakkingen, van het credietwezen, van spoorwegen, post- en telegraphic, van de opbrengst der belastingen en de daarmede betaalde staats- en gemeenteuitgaven enz Deze interessante cijfers, belangwekkend vooral voor hem, die er mode weet om te gaan en er een studie van maakt, winnen nog'in waarde, doordien er een overzicht is bijgevoegd van de laatste 25 jaar. Het Vaderland heeft dezer dagen naar aan leiding dier droge statistieke gegevens enkele opmerkingen ten beste gegeven, ■welke het bewijs leveren, dat de algemeene klacht over achteruitgang in welvaart ge durende de laatste 10 ii 15 jaar inderdaad niet zonder grond is. Wel zijn de prijzen der eerste levensbehoeften belangrijk ge daald wittebrood is de helft goedkooper dan voor 25 jaar, terwijl vleesch en spek goedkooper zijn dan 10 jaar geleden maar de prijzen der levensmiddelen zijn geen maatstaf voor de algemeene welvaart. De andere cijfers der tabellen doen ten minste het tegendeel vermoeden. In één jaar, in 1889 namelijk, id het aantal be deelden met 15.000 vermeerderd In 1891 werden 2) millioen panden beleend in de stedelijke banken van leening, waarop een kleine 8 millioen gulden in voorschot werd gegeven. Wat een ellende, wat een tranen kle ven er aan die panden En dan nog 105 15 rtCt. rente, soms nog wel meer te moeten betalen! In 1891 werden dan ook 62,000 panden verkocht, omdat ze niet tijdig waren afgehaald, met andere woorden, omdat men geen geld had ze in te lossen. Een andere maatstaf van welvaart is b. v. de opbrengst van sommige belastingen Zoo blijkt uit de cijfers betreffende de jiersoneele belasting, hoevele gezinnen 1, 2 of meer dienstboden houden. Het aantal gezinnen met éen dienstbode blijft vrij stationair (44,000), ook dat van 2 en 3 dienstboden (8000 en 2000), wat achter uitgang beteekent als men de vermeerde ring der bevolking in aanmerking neemt. Huisgezinnen met 4 en 5 dienstboden zijn er maar weinig: 557 en 270 in 1891, en dat aantal neemt nog af. In ’70 bedroegen die cijfers nog 637 en 311. Orooter is de achteruitgang bij de luxe-paarden. In 1883 waren er 3352 personen, die er éen luxe paard op na hielden, in 1892 2602, in - o.—.„ 1883 965 personen met 2 luxepaarden, ‘hebben dan vroeger; maar tal van kleine in 1892 was dat aantal 810. Voor een 1 deel spelen zeker de betere verkeersmid delen, tramwegen enz. bij die verminde ring een rol, maar zijn ook niet vele luxe paarden afgeschaft om de slechte tijden? Men vrage het eens in Amsterdam. Zoo wijst ook de opbrengst cijnzen niet op vooruitgang bracht het geslacht in ’82 o1 in ’93 slechts f 0,66. Nu is gelijk, dat de mindere prijzen van het vee daarop hun invloed laten gelden, maar daartegenover moet ook de vermeerdering der bevolking in rekening gebracht wor den. Zout en zeep hebben alleen meer opgebracht in de laatste jaren. Ook de steeds voortdurende vermeerde ring der hypothecaire schulden is een veeg teeken In de laatste 10 jaar is het be drag met 200 millioen vermeerderd, ter wijl de waarde der landerijen aanzienlijk verminderde. Vele panden zijn tegen 41, 5 perc. en hooger nog belast met schuld, zoodat men mag aaunemen, dat veel grond reeds boven de waarde is bezwaard. Rekent men de gemiddelde hypotheek rente op 4 pCt., dan moet toch nog ruim f 45.000.000 aan interest worden opge bracht door eigenaars van onroerend goed

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1