UUJ, BINNENLAND. De Geheime Bezoeker. Meuw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 25 November 1893. No, 6210. FEUILLETON. telling. irg. Ira Stout Zwakken en kende Drank t, wordt door LARDEN. ullois. 32ste Jaargang. 4 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. ev. Q 1892. (Amst.) 10, 5000 zonder De haard De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gjenover •g geen left dus J. P. Mul Insigne tot de uit- i diploma’s, als scherp4- u, ver- echter (Naar het Duitsch.) londerd behoort wy in Neder- len wy n onze i. net een D 93. ich by voort- LEVERING uit de Brou- Uit Amsterdam meldt men Niet minder dan de Prins Willem I« der zonderë in in 7 betaald. i gratis t iedere g moet en be- Gister nacht is er te Zetten in het gesticht Bethel» ingebroken. Door het uitsnjjden van eene ruit heeft men zich toegang weten te iOURANT. Liter. F1JS BOIS nonyme, door om hare goode instig bekend, n vei zegelde i van 5 Liter van het attest IAMEI.ROOS krijgbaar bü- ANKÜM, Oosthaven [papier, iet qffi- tn, zyn »ten te- ddellyk ij over- insryke fficieele ide gemeente ar de Recht- de bekende zijne zorg als isjes tusschen enisstraf van ^an predikant durende dien iteele als over ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Gröote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een paar opgeschoten jongens, als koet siers in dienst van eenen stalhouderij te Prin- sonhage, zyn er met twee paarden en even zoovele rytuigen van door gegaan uaar België, doch, naar wy vernemen, reeds gevat. (N. B. Ct) Westindische mail heeft de «Amstelstroom,* een der schepen der Hollandsche Stoomvaart maatschappij,* van den storm der laatste da gen te ïyden gehad. Het schip vertrok Zondag ochtend uit Londen en had by goed weder 24 uur later te Amsterdam kunnen zyn. Des Maandags avonds te 9 uren bereikte het echter eerst zyne bestemming. Terwyl de Prins Willem I< recht tegen den storm had in te werken, kreeg de Amstelstroom den wind meer van ter zijde, wat nog ongunstiger mag heeten. De Amstelstroom, welke ge- woonlyk 11 mylen per uur loopt, had ditmaal oogenblikken dat men ternauwernood een'myl per uur vorderde. Herhaaldelyk zat het schip geheel onder water. Schip en lading kwamen er echter zonder eenige averij af, terwyl ook de enkele zich aan boord bevindende passagiers het gevaar zonder uadeel zyn te boven ge komen. De »Iris,< eene Engelsche boot die Zaterdag uit Londen naar Amsterdam moest vertrekken ving de reis eerst deu volgenden dag aan en had werk tot Maandag nachts 1 uur, aleer de tocht was volbracht. Er waren paarden aan boord, waarvan er drie bezweken. Een boerenarbeider H. P., uit Bergambacht, door de rechtbank te Rotterdam tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishande ling, achtte in hoogor beroep de straf te zwaar. Zyn verdediger voor het Hof te 's Gravenhage, mr. Boudewynse, deelde die meening, daarby zich beroepende op verklaringen van genees kundigen, dat de mishandeling niet levensge vaarlijk was. Maar het openbaar ministerie eischte op grond van eene geneeskundige ver klaring, dat er wel levensgevaar wis, bevesti- >oren voorle- f zeer kalm; izaal was hij Twee veldwachters in de Friesche gemeente Gaasterland zyn ontslagen wegens openbare dronkenschap in den nacht van de kermis te Balk, terwyl een hunner nog een vonnis van 4 maanden te zjjnon laste heeft wegens mis handeling in dien nacht van den jongeheer v. d. W. te Harich, die, zich op de kermis vermakend, hoegenaamd geene aanleiding gaf, om door den veldwachter mishandeld te worden. fiOIDSCHE COURANT mevrouw Rohrwek zich hoorei). Wat moot men tegenwoordig toch oppaesen met die jongelui I Ieder woord mag men eerst wel op een weegschaal leggen, om toch vooral geen ergernis te geven. Neen, lieve Hilda, zelfs in scherts meen ik het uog zoo niet. Ik wilde als oude vrouw aan bet kind eun les geven. En zelf kunt ge er toch heel wat aan doen; ik zou je aanraden in het huwelijksbootje te stappen. Ik vind niets verschrikkelijker, dan om oen oude jonge juffrouw te worden. Maar er is niets gemakkelyker on rustiger dan om het te blijven. To blijven! Hoor dan toch naar reden en wees niet zoo teergevoelig. Zeg gij het haar, Edwin, dat zo nog een kind is, wellicht, dat ze oen man meer geloof schenkt. Onzin, bromde de slotheer. Maar Edwin boog zich lachend tot Hilda. Al kan ik niet alles beamen, wat mama daar zoo even zeide, uit vrees van eveneens te beleedigen, oen zaak moet ik toch constateeren, dat gij zelf de grootste aanleiding tot era dergelijke miskenning hebt gegeven. Op mijn woord, go kunt u best met uwe jongere zusters meten, en het is volstrekt niet onze ker, wie dan den prijs zou erlangen. Bravo, net als Rococo. Maar dat komt weer in de mode, zei zijn zuster plagend. Toch had hij in het laatste niet geheel ougelijk, al leek het wat op vleierij. Met het lichte rood en bet vrooljjke gezicht zag Hilda er dan ook allerliefst uit. Frits had zijn sigaar weggelegd en was opgestaan. (JFordt vervolgd.) rede viel. Mama heeft zoker een beetje harder gestookt om het friseeryzor goed te kunnen warmen. Een blik op het kapsel van Mevrouw, met zoo’n paar lokjes op hol voorhoofd, maakte dat de mede- deeling van Edwin een weinig de lachlust opwekte, zelfs Hilda kon zich byua niet goed houden. Gelukkig voor mama, kwam er een gewenschte afleiding. O, riep zij uit, daar is die kat weer en zuchtend viel zij in haar stoel terug, alsof het beest haar reeds bij de keel had. Onze poes, die zoo verwelkomd werd, keek het hondje alles behalve vriendelijk aan en deze vluchtte naar het buffet. Schoonmama lag nog altijd in haar stoel met gesloten oogen en sloeg mot dearmen om het ondier van zich af te houden. Daarbij steunde on kermde zij om er heusch medelijden mede te krijgen. Edwin poogde dt»n strijd bij te leggen en de par tyen met elkander te verzoeuen, maar hot gelukte hem slecht. Het was een spektakel van belang, zoo, dat Alberline ren Mimi haastig kwamen tooloopen. Minet pootste daarop de plaat, omdat ze merkte, dat ze op haar eigen grondgebied wellicht niet veilig was. Minet is zeker met mij binnengokomen, voerde Hilda ter verontschuldiging aan, ze was dat zoo gewoon en met de andere honden leeft ze steeds in vrede. Ja, maar dat is hier niet het geval. Waarom sluit ge dat beest niet op, als gij het toch weet-- Ze hoorde het verwijt van haar broeder stilzwij gend aan, omdat te overtuigd was, dat ze op het oogenblik om der lieve vrede wil, niet anders kon handelen. Ze haastte zich echter volstrekt niet om de zenuwachtige dame met een glas water of wat deze in dergelyke gevallen nog liever had, met een beetje ram on suiker ter hulp te komen. Zij met baar sterk gestel hield niet van zulke ziekclyke eigenaardigheden. Omdat er nu oen zoo zwak was, moesten danrom alle anderen lijdenP Haar kat opsluiten, maar wat had mén dan aan het beest P Was he», al niet erg genoeg, dat Hector, die goede, trouwe hond niet meer aan de voeten zijns meesters mocht liggen? Intusschen had de jonge vrouw haar moeder een handje geholpen en gelukkig opende deze eindelijk weer de oogen, O, wat heeft me dat weer aangegrepen, klaagde zij. Alles treft my zoo Ik kan me niet begrijpen, hoe men zulke afschuwelijke dieren in zijn nabijheid kan dulden, mij ten minste boezemt het dier afkoer in en toch ben ik niet behobt met vooroordeelen. Ik kan gerust een spin opnemen on een kip zion slachten. Maar katten 1 Hu I Ik ril or van, al* ik de naam maar uitsprook. En zulk oen schepsel nog kunnen streelen! Zulke liefhebberijen zyn goed voor oude jongejuffrouwen. Hilda had hoel goed opgemerkt, dat de jonge vrouw erg verstoord naar hare moeder keek. Ze wendde zich daarom lachend tot haar en zeide: Ik ben ook een oude jongejuffrouw, dus men mag mij die liefhebberij wei gunnen. Gy zult dat toch niet op u toepasyen? Waarom niet, als men vyf-en-dertig jaar is hoeft men recht op dien titel. Is het mogelyk dat gy u zulks aantrekt, zoo liet Een klein gebrek, zeide zy, anders was alles in orde, maar ik zal er naar laten zien. Hilda zette zich neder, do kannen stonden echter niet op hare plaats, zooals gewoonlyk, maar wol voor haar schoonzuster, Edwin liet zijn courant in den steek om ze haar aan te geven. Het spijt me, dat Albertino zich druk heeft moeten maken, zeide ze. Het is eigenlijk toch haar werk en het gaat haar goed af, viel de slotheer in, bij welke woorden zyn zuster verrast opkeek. Lieve hemel, viel hier mevrouw Rohrwek in, we hebben hot u lastig genoeg gemaakt en zonder uwe hulp, lieve Hilda, was ik er geweest. Dat is het gevaar en de redding wel een beetje overdreven, merkte Hilda schijnbaar schertsend op. Geloof hrfar niet, lieve Frans, rei de dame tot haar schoonzoon. Uit bescheidenheid spreekt zij zoo. Ik had kunnen, ja zelfs moeten stikken. De baard mag wel eens goed nagezien worden en dan begrijp ik niet, hoe ge in uw slot or nog bouten trappen op nahoudt. Bij brandgevaar en dan met mijn astma wu ik ongetwijfeld een kind des doods. Wees maar niet bang, mama, zoo erg koud is het nog niet Ik begrijp niet, hoe het vuur Hy sprak niet verder, daar Edwin hem in de Behalve verslaggevers van dagbladen heeft de commissaris van politie der derde sectie ook den heer Gerhard by zich ontboden in verband met het onderzoek naar de woorden, door Van Eemmenesin de jongste volksvergadering ge bezigd. Eene gerechtelyke instructie is echter vooralsnog niet ingesteld. De krankzinnige uit Oud-Beierland voor wien te vergeefs in een der gezichten plaats gedocht werd, is heden naar dat te Delft over- gebraebt. GOUDA, 24 November 1893a In de Algemeene Vergadering van de Kamer van Na vraag, gisterenavond gehouden, werd het Verslag alsmede de Rekening en Verant woording over het afgeloopen jaar goedgekeurd Tot bestuursleden werden herkozen en gekozen do hhr. S. 8. Polak met 16. A. de Raadt met 15, K. Jonker met 14, 8. Posthumus met 13 J. D. Rijk met 16, P. Sauerbier met 15 en P. W. Kamphuizen met 15 stemmen. In het bovenlokaal van het Café Vrede-Best had gisterenavond eene algemeene vergadering plaats van de Weerbaarheids-Vereeniging Burgerplicht* alhier. Nadat de notulen der vorige vergadering zyn gelezen en onveranderd goedgekeurd, deelt do waarnemend Voorzitter mede, dat de heer A. van Reedt Dortland als Secretaris bedankt heeft en thans de heer A. C. Cosyn genoemde functie vervult; eerstgenoemde uit naam van de leden bedankende voor de moeielijke betrekking, welke by 22 jaar met zooveel toewijding had vervuld. Daarna werd overgegaan f reikfbg der medailles, insignes en Gouden medaille en diploma schutter le kl. H. van Wyngaarden. Zilveren medaille en diploma als scherp schutter 2e kl. A J. Lafeber, W. Sliedrecht, en C. M. van Wyngaarden. en Diploma als scherpschutter 3e kl. B. H. van der Werve, J. Schenk, A Dort land Jr., A. C. Cosyn, D. Hoogendijk, J. J. van Bemmel, J. van Essen en N. Polak. Ten slotte werd overgegaan tot deuitloting van 30 aandeelen in de leening van 1892. Uitgeloot werden de nummers 3, 15, 17, 18, 23, 29, 31, 44, 46, 58, 62. 64, 77, 84, 86, 87, 88, 91, 101, 109, 121, 125, 126, 129, J34, 142, 158,160,161,162. Bovengenoemde aandeelen zyn na 1 Januari betaalbaar ten kantore der heeren Hoffman Co. Smaakvolle Costuums. Jongens, le pr. Carrière, gestoken in een groen jagers- of valkenierspak uit de XVilde eeuw; 2de pr. Salomon Winkel in een aller aardigst pakje in de nationale kleuren, half clown, half Fransche boeren-bruidegom; 3e pr. Gerard Bino, een lief Scheveningsch visschertje. Meisjes, le pr. Bertha Weyers, als bloe menmeisje; Nelly Filbry, een Markensch meisje; 3de pr. Alula Driehuis in fantasie-kostuum. verschaften tot eene kamer, waaruit men on geveer 400 heeft medegenomen, henevens de offerbus. Tot nog toe is niets bekend van dader of daders. Naar het ziekenhuis te Rotterdam is op ad vies van eenen geneeskundige overgebracht een 9-jarig meisje, wonende in de Almondestraat no. 19, aldaar, welk kind in het* laatste jaar ergeljjke mishandelingen ondergaan heeft, zoo dot het met wouden en plekken overdekt is. De buren, die het kind in geen drie weken gezien hadden, werden door het verhaal van kinderen, dat het meisje thuis ziek ouder een bedstede lag, opmerkzaam gemaakt en waar schuwde de politie. Men meldt uit den Haag Het bestuur van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap had de goede gedachte om aan het iu gebruik nemen van de nieuwe feestzaal voor de kinderen der leden een orgineel ka rakter te geven. Daartoe was gekozen eene dansparty voor jongelieden beneden de 16jaren, in Nederlandsche klederdracht, naar verkiezing aan den tegenwoordige» of vroegeren tijd ont leend. Het moet gezegd worden, dat de 51 gecos- tumeerde meisjes en jongens eene bekoorlyke scbilderachtigen groep vormden te midden van de honderden paren in hedendaagsch toilet. De jury (de heeren Victor de Stuers en Stroebel) moest zich tot 12 bekroningen be palen. Ze kende ze aldus toe Historische Kostuums. Jongens, le pr. Victor Lanen, een waar Cupidotje, in een kostuum uit den tyd van Francois I. 2de pr. Gerrit Jonckers, als Bata vier gekleed 3e pr. Jan Jonckers, als burge meester Pfeilyn Doublet, heer van Groenevelt, uit het midden der 17e eeuw. Meisjes, le pr. Jeanne Couvé als Jakoba van Beieren; 2e pr. Wilhelmina van Poeteren, in het oude kostuum eener Fransche familie; 3e dr. Charlotte Keyzer, oud-Hindelopensche dame. Staten-Generaal- Tweede Kamer Zitting van Donderdag 23 Nov. 1893. Op de Indische begrooting werd een amen dement van den heer Kielstra aangenomen, strekkende om de gelden, uitgetrokken voor eene nieuwe bestuursinrichting op Ceram niet toe te staan. Het groot aantal stemmen, waarmede dit geschiedde, bewyst dat er geen vyandige strekking tegen de Üegeering in lag. Integendeel uit de discussie bleek, dat men het meer had tegen de uitbreiding van Euro- peesch personeel en dat de minister zeer wel zyn controleurs voor Ceram kon vinden uit andere streken b. v. Menado, waar perso neel over is. De rechtspraak in Indie werd door een des kundige alles behalve malscb beoordeeld. De heer Levy deelde daarvan eenige staal tjes mede, die wel geschikt zyn den wensch naar verbetering te wettigen. Het stellen van den leeftyd van 60 jaar voor het ontslag der rnadsheeren en uitbreiding van het beroep op den Hoogen Raad waren als middelen aanbe volen, maar die middelen vallen niet in den smaak van de Indische regeering en van den Minister. Deze erkende echter dat verbetering noodzakelijk is en zal er o.a. zyn ambtgenoot van Justitie over raadplegen. Men is thans aan het koffie-debat. Da heer Cremer is niet gesticht over de wyze, waaroji men de koffie-cultuur wil opbeuren, in ver- Op de vergadering, verleden week in De Eensgezindheid» te Amsterdam gehouden, met het doel eene vereeniging in het leven te roepen, die zich zal beyveren voor vrouwen kiesrecht, waren de Ayjpterdamsch« genoodig- den voor ongeveer 75 pet. opgekomen. Na dat de presidente het doel der dames, die het initiatief daartoe hadden genomen, had uit eengezet, wilden enkelen der aanwezigen reeds nu weten voor welke vrouwen men het kies recht dacht te vragen. Op die vraag ko» natuürlyk geen antwoord gegeven worden, daar het eerste wat te doen stond was eene commissie te benoemen, die zich zou belasten met de samenstelling van voorloopige statuten. Daarna konden de adhaerenten nog eens b een geroepen worden, en zich al of niet bij de vereeniging aansluiten. Tot leden dezer commissie zyn door de aan wezigen benoemdde heer C. V. Gerritsen, de dames dr. Aletta Jacobs, A. T. A. v. Cam- pen-Doesburg, De Kruyff, allen te Amsterdam, en mevr. Van Kol te Brussel. (Amst) 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1