1 1 y I I 0 Ml r. i id II 11 No. 6211. BINNENLAND. De Geheime Bezoeker. irg. Maandag 27 November 1893. 32ste Jaargang. Nieuws* én Advertentieblad poor Gouda en Omstreken. S FEV1LLETO A VI ihnsteia hrl HM. eist. ir ft IJN, >nd met i f190 I u -H Hi van LSj A ev. ’H I en be ll verslag uit «ver de bet gekochte ijsclub op- 00, 5000 1 enKaaa VM IAN ZoON. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. sgenover irg geen eeft dus kpapier, net offi- m, ver- 1 echter ende 1CHE aatschappy (Naar het Dvitecli.) M. met een honderd behoort i wij in r Neder- den wij m onze 8 v jzondere en in 7 betaald, t gratis n iedere ig moet an, zyn oten te- iddellyk 'jj over- ansrjjke jfficieele i. o 11 wi i uii i n i\r. Te Krimpen a/d. IJsel is eene gericht. Het doel is het laten vegen der voornaamste ijswegen in die gemeente door werkloozen of behoeftige personen. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Te Zuidbroek is afgebrand de boerdery be woond door A. Bos. Het vee en den inboedel werden gered. Eene groote hoeveelheid hooi en koren werd eene prooi der vlammen. Alles is verzekerd. Daar de Minister van Oorlog nader bepaald heeft, dat de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel niet zullen gehouden worden, waar zich niet meer dan 10 deelnemers aan melden, zullen die oefeningen te Ouderkerk a.d. IJsel achterwege blyven. Bah, het begint hier vervelend te worden met al die complimenten, merkte hij op. Wie weet, wordt het mijne beurt ook nog eens niet, maar om dit te voorkomen,‘ga ik er liever tusschen uit. Ik meende, klein ding, zeide hy tot Mimi, dat ge met mij mede naar het bosch wilde gaan. Maar gij zijt ook al afvallig geworden even als Edwin. Met zulke schoentjes gaat men toch niet naar het bosch om te jagen. Werkelyk, zei Hilda, ’t heeft er moer van of ge naar een hofbal moet. Ge hebt groot toilet gemaakt, zelfs het fraai gewerkte kleed is niet vergeten. Mimi haalde de schouders op. Wanneer moet ik het dan dragen Mama zal bet toch niet meegebracht hebben om hel in de kast te stoppen. Zoo kunt go toch met uw pa niet mede, evenmin niet op mijn wandeling vergezellen. Maar om niet te scherp te zijn, voegde zij er bij, dat ze toch ook geen tijd tot wandelen had, daar zo last had gegeven, de vrachtboomen te schudden rn mede wilde helpen by het verzamelen van hot ooft. En wilt ge u daar zelf mede bemoeien Bemoeien P gaf Hilda aan Edwin ten antwoord, er moet toch iemand zyn om oen bootje opzicht to houden. De inzending van de firma J. en C. Blooker op de tentoonstelling te Batavia, is bekroond met de gouden medaille. slooten binnen de grens van het water schap Snelrewaard, Zuid-Linschoten, Behagen en den Engh, en wel voor zooveel betreft de Middenwetering genaamd de Lausing, van af de brug in den Tiendweg tot aan den Achter- inolenvliet, by besluit van dat waterschap, dd. 21 Maart 1893. Onlangs is melding gemaakt van eene vor dering, ingesteld door eene niet erkende dochter van wylen den heer D., te Oinoa, tegen den heer S., koopman op Curacao, strekkende tot betaling van ruim 4000 als restant van eene som, door 8. verschuldigd aan wylen D., in wiens plaats de eiseberes zou zyn getreden. De uitbetaling werd geweigerd, Uit vrees dat ook de erfgenamen van den heer D. (waartoe bedoelde dochter niet behoorde) hunne rechten op de bedoelde som zouden doen gelden, en voorts op grond dat er geen wettige schuld vernieuwing '/ou hebben plaats gehad. Het hof van justitie in de kolonie Curacao legde op dien grond aan gedaagde den eed op en ontzegde de vordering ingeval die eed werd afgelegd. Heden heeft de Hooge Raad dat vonnis ver- njetigd e&, op grond dat wettige schuldver- nieuwingneeft plaats gehatf^ 'aan appelante hare vordering toegewezen. Het departement Haastrecht heeft van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van t Algemeen 25 ontvangen, om daarvoor boek werken voor de bibliotheek aan te schaffen. (gisternacht half drie ongeveer, terwijl eene Amerikaansche boot snel voorby stoomde, is lichter Vrouw Wilhelmina,* schipper J. Sche pen, met 60 last rogge in de Voorhaven te Schiedam liggende, gezonken. Ook ander vaar tuigen werden door de sterke deining van de meertouwen losgerukt en bekwamen eenige schade. De examens vanwege de vereeniging van handelsbedienden Mercurios* zullen plaats hebben: voor handels-correspondentie op Woens dag 29 November 1893, Voor boekhouden op •Woensdag 29 en Donderdag 30 November 1893, aanvangende des voormiddags te 9 uren, in het Salon op de plaats der sociëteit Har monie,! ingang Haagsche Veer, Rotterdam. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In den laatsten tyd werd herbaaldelyk by de regeering aangedrongen op verandering der stempeling van de gouden en zilveren werken, en wel ter voorkoming van misleiding, waar aan het publiek was blootgesteld, door het gebruik der stempels voor ongewaarborgde en vreemde merken. De regeering, dit bezwaar inziende, heeft getracht, hierin tegemoet te komen, door na 1 November j. 1. destempels, welke geen gehalte aanduiden, in eenen drie hoek te plaatsen, zoodat het publiek nieb meer de dupe kan worden, door waarde te hechten aan stempelteekens, welke niets anders aan duiden dan betaalde belasting. Ook het borderel van verkoop, hetwelk, volgens de wet op den waarborg, aan da koo- pers, die zulks verlangden, moest worden uit gereikt, is weder in gebruik gesteld, en thans zoodanig ingericht, dat aan de achterzijde de vergroote afbeeldsels der stempelmerken zijn afgedrukt. Het is voor het publiek zeker van veel belang te weten, dat het, by inkoop van eenig goud, zilver, juweeleu, galon enz., het rficht beeft, een borderel van verkoop te eisehen, hetwelk de opgave bevat van de soort de keurteekenen en het gewicht van voorwerp. Hoe vlijtig 1 Altijd in do weer I Merk je dat wel Edwin. Welke bedoeling die oude dame mot dezon uitroep ook mocht hebben, Edwin stoorde er zich niet aan maar verzocht Hilda haar to mogen vergezellen. Zyn zuster kon zich nu niet weerhouden uit te roepen En ge waart er altyd zoo op tegen uit te gaan I Alleen het op jacht gaan, verbeterde hij, dat vind ik trouwens een barbaarsch genoegen. Dank jo wel, zei Frits, maar zoo hebt ge er niet al lijd over gedacht. Ja, ziet ge ?wager, met u wil ik niet redetwisten. Men leeft en doet dan wat anderen ook doen tot men zich rekenschap van een en ander afvraagt. Was dat bij jdu het geval maar( klaagde zijn zuster. Maar of hij het niet hoorde, hij ging maar door met zyn bespiegeling. Wat is bij het jagen nu toch eigenlyk het genot Het schieten? neen, daarvoor moet men soldaat of lid van een weerbaarheidsvereeniging zijn. Het treffen dat komt meer bij het schijf schieten te pas. De doodstryd van het wild - Wie kan dat zonder hartzeer aanzien? Waarin, waarde Nimrod, ligt dan toch het ge noegen De jacht, antwoordde Frans met nadruk. Neen het braden van het wild. Maar dat wild kan men toch ook bij een poelier bekomen. Maar daar komt het toch ook niet levend, viel Frans in. Dat is mij alles zoo eensklaps helder geworden, voer de ander voort, ik verloochen de jacht voor Staten-Generaal- Twebdb Kamir Zitting van Vrydag 24 Nov. 1893. Het koffiedebat, waaraan behalve de minister deelnamen de beeren Kielstra, Cremer, Van Houten en Pynacker Hordyk, leidde tot geen nader resultaat, hetgeen ook niet te verwachten was na de beslissingen, die vroeger gevallen zyn. De heer Cremer kan het nog maarniet vinden met het stelsel van byslag, waarmede de Minister en de heer Hordyk zoo zyn inge nomen hy wenschte veeleer verhooging van inkoopsprijs, waartegenover de Minister be weerde, dat zulks ongelyk werken zou. De minister verklaarde dat, terwyl eenerzyds langs wetenschappelyken weg gestreefd wordt naar instandhouding, waar mogelyk, van die cultuur, het streven is gericht naar geleidelijke inkrimping der gouvernementscultuur om baar in eene volkscultuur te doen overgaan. De minister deelde in antwoord aan den heer Donner mee dat omtrent eene organisatie der Protestantscbe kerk en eene regeling der Te Oudewater zal waarschijnlijk in het vol gend voorjaar een stoomzuivelfabriek worden opgericht. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Berkenwoude heeft zich op eene jaarwedde van 500 geen enkele sollici tante aangemeld, hoewel op eene jaarwedde van 450 voor een paar jaren aog 3 sollici tanten kwamen opdagen. Men schryft uit Vlist: Dat zelfs beesten zich moeilyk kunnen losmaken van een band, die door langdurigen omgang ontstaat, werd hier verleden week schitterend bewezen door een in lieftalligheid anders ;niet uitblinkenden bok. Op een vroegen morgen werden van zyn zyde uit het weiland een paar koeien, die over Schoonhoven naar Rotterdam moesten, wegge haald en de gesikte viervoeter vond zich nu zóó eenzaam en verlaten, dat hij een poosje later uitbrak en spoorloos verdween. Of het beest op den reuk afging, of zyn schrandere blikken op de voetstappen zijner gevankelyk weggevoerde vriendinnen sloeg, ’t is onbekend, maar dit is zeker, dat hij, elk grasje aan den weg versmadend en alleen lettend op de be hoeften van zyn naar vriendschap hakend hart, den weg vond naar Schoonhoven. Op de gladde keien echter raakte hij aan ’t dwalen; als zwerveling werd hy door de politie opge pakt en drie lange dagen duurde het, vóór hg zyn baas ontmoette, en onder vroolyke bokke- sprongen naar Vliet wandelde, blij misschien, dat hy er met drie dagen zitten en zyn baas er met een kleine geldboete afgekomen was. Ged. Staten van Utrecht en Zuid-Holland hebben ongegrond verklaard de beroepen van Johanna Kasbergen, weduwe van Albertus de Veen, te Snelrewaard, en van Johannes van der Sprong, aldaar tegen de onveranderde vast stelling van den legger, vermeldende de onder houdsplichtigen met aanduiding der slagen in de instandhouding van vlieten, weteringen en het oogenblik ten minste. Hij is een slaaf zijner natuur. Mimi, welke hy bij deze gelegenheid annkeek, bedwong haaf misnoegen, hoewel ze van plan was, hem eens do volle laag te geven. We rekenden zoo vast op u, om hot duet tè begeleiden. Wanneer ge liever meegaat, Mimi, want van het duet komt nu toch niets, zeide Hilda vriendelijk. Ik ben bang, dat mijnbeer van Tonner aan roy wei nig zal hebben, on voor u is de frissebe lucht juist zoo goed. Het goode woord vond echter geon goede plaats. De kleino schudde knorrig met het hoofd. Bedankt. We kunnen ons best mot een quatre- mains behelpen. Dat is te zeggen, als gij hot goedvindt, lievo schoonzuster, zei Albertino. Tot mijn instrument aankomt, zal ik van het uwe wel eens gebruik hopen te maken. Zoor verblijd met die eer. Misschien, dat ik nog oen gedeelte van hot concert kan bijwo nen als ik om negen uur thuis kom om voor hot tweede ontbyt to zorgen. Waarom wilt gij u met het ontbijt zoo moeilijk maken? Zou bet niet beter zijn dat aan mij over te laten Maar dan heb ik den sleutel noodig. De sleutel? Hilda hiof onwillekeurig het hoofd op Ja, aan dat luie leventje dient eindelijk eon einde te komen, zei de jonge vrouw. Drie dagen reeds loop ik niets te doen en laat me bedienen, alsof ik hier als gast was. Ik begin me werkelijk een beetje te schamen. Wat moet ge eigenlijk wel van me denken. Uw tijd en uw moeite geheel in be slag te nemen, alsof ik or recht op had. fk weet wel dat ge mij niet zult beschuldigen maar, ik wou bij u en bij Frans een mogelijk verkeerden in druk wegnemen. Het was zeer prettig voor mij van de reis eens te kunnen uitrusten, maar nu wordt hot tyd eens aan mijn plicht te «leuken. Ik hoop wel, dat ge mij met raad zult ter hulpe komen) maar u voor alles to laten zorgen, dat mag nie* moer. Daarom zal ik de sleutels maar ovorneroen* Met den last komt ook de waarde. t De sleutels, herhaalde Hilda en trad daarbij een schrede terug. Op het eerste oogenblik wilde ze als een tygorin opspringen maar spoedig bedaarde zij eu zeide zacht, zo liggen op myne kamer. De twoestryd was voorbij. Wellicht was do jonge vrouw daarvoor een beetje beangst geweest, ze ademde tenminste een beetje vrijer en zag baar man lachend aan. Gesproken als Salomo, zeide hij en gehandeld als een flinke vrouw. Ik heb sedert onze aankomst al op die overgave der sleutels gewacht. Maar nu ga ik ook terstond uit eu neem Hector mee. Gezelschap vind ik denkelyk wel aan het jachthuis. Ik hoop een paar snippen voor van avond mee te brengen. Dag Albertine 1 En ik papa vroeg Mimi Mevrouw Rohrwek knikte vergenoegd, wreef haar handen en zag Hilda na, die langzaam het vertrek verliet. Hoe jammer van myn broer, zei Albertine dat hij eigenlyk nergens goede ambitie in heeft. (IPordt vervolfd.) De influenza breidt zich te Schoonhoven meer an meer uit. De gevallen van flauwten, keelpyn, lusteloosheid, gebrek aan eetlust enz. zijn weder de gewone kenteekenen Alleen van de Instructie Compagnie zyn ia de laatste dagen een 50-tal volontairs aan dié ziekte ly- dende, die, hoewel niet gevaarlyk, toch eene algemeene zwakte teweeg brengt, en tot voor zichtigheid aanmaant. GOUDA, 25 November 1893. Te Gouderak zal Da W. F. v. d. Plassche morgen zyn intree-p^ediking honden. In de eerste vergadering voor dit seizoen van de afdeeling Moordrecht en omstreken* van den Ned. Prot. Bond trad als spreker op Ds. K. Loyenga, van Leiden, met eene boeiende, kernachtige en leerryke rede over het recht van bestaan en de waarde van den godsdienst in onzen tyd. In de pauze bracht de voor zitter, Ds. J. A. F. v. d. Meer van Kuffeler, •k- afgevaardigde der aid., i 9 algemeene vergadering van den Ned. Prot. Bond, onlangs te ’s-Hage gehouden. De op komst was, wegens ’t mingunstige weer niet talrijk. In de Nntsvergadering te Schoonhoven van Dinsdag 28 November a. s. zal als spreker ontreden 4e beer M. Keiler vau Hoorn te Dinsdagmiddag zou de landbouwei* P. W. te Vlist, een vracht hout nanr elders brengen Het jonge paard wilde niet best stilstaan, zoo dat hy den knecht beval langzaam op te ryden want hij zou dan onder het ryden wel opstap pen. By het beproeven om het voetyzer te krygen stapte hij mis, viel daardoor en werd door dat yzer zoowel als door het eerste rad zeer aan het hoofd gekwetst. Onmiddellyk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Idenburg van Haastrecht verleende de eerste hulp en uioast verschillende hechtingen doen. De toestand van den landbouwer is tot op heden vry gunstig. In de Zaterdag te Krimpen a. d. IJssel ge houden vergadering van den Raad, is het bestek goedgekeurd, tot verbouw van het pand, in te richten tot gemeentehuis, post- en telephoonkantoor. Voor dit werk zal een openbare aanbesteding worden gehouden op 2 Dec. a. s.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1