mi. J In j p EKJBS, BINNENLAND. De Geheime Bezoeker. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. &ZN„ nOeweg. No. 0214. FEUILLETON. Cent jcsteden de ten dien- durende het 1 MATEHI- 10. n-gehalte. Donderdag 30 November 1803. lichte Ijzer ri. Zink en en Gias. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 15.588.83, en terug- door den Ge- Zeshonderd a 700 werkloozen, onder wie la hut iklodt, WINKEL, oorden, be- van de mende uwe straatsteenen stuks duidelyk igezonden. ’leggen der ij opgegeven le drie jaren iren 1894- ien voor ieder ichreven, door ;en geteekend, les namiddags Raadhuis be- >et ge- mijner IOUDEBSmd ion 9 DECEM- één ure, in delicieuM druks. 45 eest ip Cuu. etbakken (Naar het Duittch.) I.lll IMIIE COURANT liggen dage* ïs voormiddags ire ter inzage a aan de Stads* GOUDA, 29 November 1893. In de Nutsspaarbank alhier is in de maand November ingelegd c betaald f 6078.85. Gisterenmorgen bracht Gouda aan I... pereouen aan, die allen een ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels iï 50 Centen; iedere regel ine«^ 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De te Rotterdam gisterenmiddag gehouden vergadering der werkloozen werd bygewooud door 150 man en muntte door kalmte uit. Een motie werd aangenomen om bij het Gemeen tebestuur aan te dringen op spoedige tydelyke werkverschaffing. Deze motie werd in goede orde gezamenlijk aan het stadhuis bezorgd. Voorts werd een commissie van zeven leden uit de werkloozen bij het werklieden-comité geassumeerd. jne Puin in coolen. tsohe Straat* Veohtvorm. tsohe Straat - Waalvorm- uwe IJsel- kers. metselplavij Ahin keien rétaillés. 9, 10, 11,12, Timmerwerf te Begunstigd door het maanlicht, hebben de »Sunte Katryne melkers» iu de Alblasserwaard. den nacht van 25 op 26 dezer een goeden slag geslagen. In de Alblasserwaard bestaat namelyk een aloud gebruik, dat arbeiders en andere mingegoeden de koeien, welke op 25 November nog in de weiden loopen, dien nacht gaan uitmelken. Daar het vee nog voor een groot deel niet opgestald was, werd menige emmer melk huiswaarts gedragen. Niemand heeft hiertegen gewetensbezwaar, en de boeren, dankbaar dat hun vee zoolang buiten voedsel vond, laten het oogluikend toe. Staten-Generaat Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 Nov. 1893. De zitting in comité-gonerzal is voortgezet en te half een weder in eene gewone verga* De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisterenD. M., vrachtrijder te Waddingsveen, wegens mishandeling, tot f 15 boete. D. 4M. G.. oud 21 jaar, sjouwer te Gouda bekl. van wederspannigheid tot een maand gev. W. G. oud 19 sjouwer en S. G. R., oud 20 j., z. b., wonende te Gouda, bekl. van waderspannigheid tot een maand gev. ieder. De Keizerin van China is ernstig ziek ge weest. Zy werd door 423 geneeaheeren be handeld Toch herstelde zij en nu bevat het Staatsblad» van Peking een reeks belooningrn aan die heerenverder een besluit, tot de priesters van Buddha en de oud-Chineesche party, die den langen duur der ziekte der Keizerin hadden toegeschreven aan de drukte en den rook der spoorwegen. Het besluit antwoord daarop, dat de vooruitgang van de wetenschap nimmer schadelijk kan zyn. De oud-Chineesche party is hierover zeer ont stemd. men zich niet op dat gebied. Zoo hebt gy, ongelukkige, haar daartoe gadravau P O, bet moet gruwelijk zyn, om tegen beter willen io zoo’n publiek te amueeeron.. Ja, het moet gruwelyk zijn, herbaalde hij. Gy stemt dus toe, Wilhelm en voelt ge dan niote Ja, zeker meer als zij. Schaam je, kunt ge dan allee loochenen. Hebt ge dan niet meer zooveel eergevoel om je vrouw niet door andere te laten verguizen P Voet ge een vrouw, die alles voor je heeft opgeofferd, zoo aan haar lot overlaten? Is het integendeel geen beschuldiging tegen je, dat ge van haar handenarbeid leefdetP Van baar handenarbeid P Heeft ze geen hoeden en kleeren gemaakt P Moest ze niet zelf bij anderen bedelen om eun naaimachine» machtig te worden. Ge hebt hare spaarpenningen verteerd om aan uwe lusten bot te vieren. Ge ziet, ik weet alles. Wat hebt ge nu tot je verdediging te zoggen? Mij verdedigen Waartoe P Ge gelooft my toch niet, antwoordde Wilhelm. De vergiftige humor, speelde nu weer om die saamgeknepen lippen. Hy zonk in het kussen terug en zag or weer uit als een lijk. Hilda streed een zwaren strijd. Ik moet mijn vraag herhalen, zeide zij met ge dwongen kalato. Hoe moet het nu gaan zij stokte. Spreek maar uit Hilda, zei hy somber, spreek uit, wat je op de lippen ligt. (Fsrdt wrwU) geschapen, ’t Is een groote fout gij hadt eigenlijk de broeder en ik do zuster moeten zyn, dat was on eindig boter. Zij autwoordde niet op deze spotternij, alleen vroeg ze kortweg: En wat wil je nu hier* Weet ik het? Misschien sterven, zei hij somber. Dat zal God wel uitmaken. Zoo ver is het uog niet zeide de oude vrouw, terwyl ze de banden vouwde. Hilda schudde onwillig het hoofd. Laat dat na! zeide zij. Op zoo’n manier lost men geen ernstige vragen op. Gelukkig sterven zij bet mints, die er het meest over praten. En toch was het nu een geschikt oogenblik, her nam de zieke. Waarom zou ik niet naar den dood verlangen? Ik ben bet leven zoo moede, o zoo moede. Ik bad verder willen trekken, om dan ver geten en verlaten te sterven. Waarom hebt gij mij hierheen gebracht? Waarlijk niet om om te komen en te sterven, antwoordde zy. Vry zult ge u bewegen kunnen, Wilhelm, om een nieuw leven te beginnen en door arbeid den kost te verdienen. Daartoe willen wij u helpen en dat weet ge zeer goed. Gy wilt door van verloochening te sproken u zelf schoon wasschen. Eu omdat het leven je te zwaar toescbynt wilt ge sterven. Waart ge oen man, dan zou uw doel zijn te leven voor degenen, aan wien ge verbonden fijt. Noem byv. uw eigen vrouw. Werkelijk, myn vrouw, antwoordde hij op de zelfden toon. Men heeft ginds verschillende soorten van gentlemen en ladies, haar kan bet wellicht ten goede komen Ginds? Is zy niet meegekomen? Men schryft uit Amsterdam Gisterenocbtend is alhier het onderzoek ann- gevangen naar de oorzaak van het spoorweg - ongeval op Zondag j.l. door eerstaanwezende ambtenaren van de staatsspoorwegen, de heeren Beunke, Just de la Paisères en Achenbach. Gelijktijdig had een onderzoek plaats van wege den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten, en is ook door de justitie de instructie geopend geworden. Voor zooveel met eenige zekerheid ia bekend geworden, had de brugwachter, die dienst moest doen voor dengeen die op dien Zondag vry was, zich verslapen. Deze beambte was van den vorigen middag vijf uur vry geweest en moest te vyf uur’s morgens op zyn post wezen. De goederentein, die gestopt had voor het onveilig brugsein, is opgereden op het geroep, dat het sein veilig was geworden. Het tegen deel is te laat bemerkt en df de uit dertig wagens bestaande trein, die tegen de helling opstoomde, kon niet meer gehouden worden, öf door de duisternis is het gevaar niet be merkt. De materieele schade is niet zoo belangrijk als in den aan vang werd verondersteld. De personentrein uit Amsterdam stond voor het onveilig sein aan de andere zyde van do brug, toen de goederentrein er in reed. Wegens den toestand van den machinist, stoker en eenen conducteur, die allen meer of minder werden gekwetst en niet waren ver schenen, zal de uitslag van het onderzoek nog eenige dagen vertraagd Worden. De eerste algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van het ambachts- onderwys in Drente had Maandag in het Con- certhuis te Assen plaats. De voorzitter, mr. H. Smeenge, constateerde in zijne openingsrede, in de eerste plaats het heuchelyk feit, dat de vereeniging, nauwelijks een jaar bestaande, reeds krachtig werkzaam was om het voorgestelde doel te berejken. Hy herinnerde, dat meer dan 50 jongens zich aan - gegeven hadden om als leerlingen geplaatst te worden. Van dit aantal zijn 20aangenomen, en wel 6 te Assen (1 uit Rolde), 5 te Hooge- veen 5 te Meppel2 te Dwingeloo—-Diever 1 te De Wyk en 1 te Nienw-Amsterdam. Deze leerlingen hebben op de verschillende plaatsen plaatsing gevonden bij geschikte en bekwame bazen in het timmer-, schilder- en smedenvak; terwyl zy sedert 1 October tevens de herhalings- en teekenscholen bezoeken, of van enkele belangstellenden geheel belangeloos onderwys in teekenen ontvangen. De begroe ting voor het vereenigingsjaar 1893/94 sluit met een nadeelig saldo van f 146.30. Onder de inkomsten komen de volgende posten voor subsidie van bet rjjk f 1000, de provincie f 1129.80, de gemeente Assen f 92.40, Koe- vorden f 30, Hoogeveen f 25 en Nyeveen f 15. Voorts contributiën der leden f 589.50, dona teurs f 100 en Volksonderwijs eveneens f 100. De uitgaven betreffenvoor leerlingen afd. Assen f 474; Meppel f 474 Hoogeveen f363; Dwingeloo—Diever f 158 en Koevorden f 79. Verder voor 24 nieuwe leerlingen f 1680. Als plaats van samenkomst voor de alge meene vergadering in Mei a. s. werd, op voor stel van het hoofdbestuur, Hoogeveen gekozen. Met een woord van dank aan de corporatiën en particulieren die de zoo welgeslaagde poging om het ambacbtsonderwya in de provincie Drente te verbeteren, zoo krachtig hebben ondersteund, en een beroep op aller medewer king in de toekomst, sloot de voorzitter deze vergadering. In allen eenvoud, maar in tegenwoordigheid van byna allen, die Groningen onder zyue officieele personen telt, werd gisteren ochtend te 11 uren het stoffelijk overschot van den heer mr. B. van Royen, in leven lid van de Eerste Kamer, rechter in de arrondissements-reclit- bank, enz., op de Noorderbegraafplaats leraarde besteld. Geen bloemen dekten de kist en geen rede werd by het graf uitgesproken, maar de te genwoordigheid aan de groeve van zoovelcn, met wie de heer van Royen by zyn leven in colleges zitting had, bewees meer dan bloemen of oraties dat hadden kunnen doen, hoe alge, meen geacht de overledene wns. De heer vttQ Ik ben alleen. Op Walturaliofen is dat misHchiun eun rede, dio voor mij pluit, en mij kam geeft op een gunstig onthaal. En waarom ben je alleen? vroeg zij. Hare ver bazing had voor afkeor plaats gemaakt. Waarom heb je vrouw en kind verlaten Om meer zeker van je zaak te zyn Verlaten? Bah, ze hebben mij verlaten. Lieve, kleine Annie, arme Annie I ze had zulk prachtig blond baar. Die woorden k warnet lang zaam uit een beklemde borst. Arme, beate Annie 1 Maar misschien is het zoo beter voor haar. Ze was zoo verstandig en zulk een uitdrukking in die groote blauwe kykers. Wat had er van haar niet kunnen groeien. Het is verschrikkelijk daaraan te denken, Arme kleine I Een vader te hebben, die je niet kan beschermen en waken voer nadeelige invloeden, Maar ze heeft een opperbest voorbeeld. Hy was weder in die ouden, ironischun toon ver vallen, hoewel toch nog de tranen in zijn oogen stonden by de herinnering aan die kleine Annie. Is je kind dood, Wilhelm vroeg Hilda, terwijl ze een weinig nader trad. Een dankbare blik van den zieke en een lichte knik was het antwoord. Maar hoe kunt ge dan je vrouw in zoo’n toe stand achterlaten Wilhelm, dat is niet edel van je. Is de smart eener moeder reeds niet erg genoeg? Ze zingt en danst. Ónmogelijk. Of en hier stokte zy is ze soms krankzinnig? Neen, als het bij toeval niet in haar rol staat, antwoordde hy bitter. Maar zoo iets treft mon wel aan by tragediennes. In een café chantant beweegt t een veldwachter uit het station Maas te Rotterdam 6 f meer of minder aantal dagen hechtenis moesten ondergaan in het Huis van bewaring op de Korte Hoogstraat aldaar. Aan dat station gekomen bleken twee dézer lieden in een zoodanig beschonken toe stand te verkeeren, dat het noodig geoordeeld werd hen naar politie-bureau in de Lange Torenstraat over te brengen waar hun gele genheid werd gegeven hunnen roes uit te slapen. Intusschen liet de veldwachter zyne 4 andere arrestanten, die aan het station achterbleven, aan hun lot over. Nog meldt men ons hieromtrent: Een der twee was reeds te Gouda zoo be schonken, dat er door de veldwachter was uit gezien om hem door de politie te laten in re kenen, waarvan proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. De andere werd waarschynlyk door het hotsen in den trein, omdat hy niet heel nuchter was, dronken en werd te Rotterdam door een veldwachter en een agent van politie in bewaring gesteld. De overige 4 begaven zich vrywillig naar de gevangenis. Royen laat dan ook eene plaats ledig, die moeielyk weder op even verdienstelijke en hu mane wyze te vervullen zal zyn. In het raadhuis en het paleis van justitie waren de gordynen gesloten ten teeken van rouw. Voor de Studenten-societeit was de ge wone rouw-draperie aangebracht met een »In memoriam.» De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IS) Zoo is hij veranderd, maar toch nog te kennen, als men hom maar goed aanzieL Hilda moest zich aan de deurpost vasthouden, een duizeling overviel haar, maar ze vermaado zich toch spoedig. De slapende was ontwaakt en zag met matte oogen naar Hilda. Zoo, zoo, zeide hy eindelyk, of het hem niet kon schelen, zyt gy daar? Hy maakte geen aanstalten om op te staan, alleen zyn hand hief hij een weinig op om dio och ter terstond weer machteloos neer te laten vallen. En hy heelt niot gegeten en gedronken en toch heeft hy juist daaraan zoo’n behoefte, klaagde de vrouw. Nu had Hilda zich geheel hersteld. Ze deed een paar schreden voorwaarts, het medelyden was ge weken om plaats te maken voor toorn. We hadden je niet terug verwacht. Een bittere glimlach speelde om zyne lippen. Ja, ja ik wist wel dat op Waltenhofen bet ge motte kalf niet geslacht werd, ter eere i terugkomst. En toch zfjt ge terug gekomen. Wat wilt ge? Eenvoudig overgevoeligheid. Ik weet wel, gij hebt daarvan geen last maar de Schepper heeft niet alle naturen op dezelfde wyzo Tp Wageningen aldus wordt van daar geschreven is de rust in de straten des avonds wedergekeerd. Het detachement van elf man rydende artillerie, dat sedert 31 Oc tober aldaar was ingekwartierd, is weder naar Arnhem vertrokken. De Gemeenteraad heeft by politie-verordi- ning verboden, te venten of met reclamebor den, doeken of andere tot reclame dienende voorwerpen door de straten of langs ’de wegen te gaan, anders dan wat door den burgemees ter veroorloofd wordt. Optochten moeten twee dagen te voren worden aangevraagd. Toe stemming of verbod, ook voorwaardelyke ver gunning, wordt ten gemeentehuize aangeplakt. Het deelnemen aan samenscholingen is ook verboden. niet weiuig nieuwsgieringen waren, kwamen gisteren tusschen 12 en 1 uur om en in Con stantia* te Amsterdam bycen om de uange- vangen wandelingen voort te zetten. -s Eerst werden een vyftal redevoeringen ge houden en daarna gewandeld door enkele wy- ken der Jordoan en langs een gedeelte van do grachten. Te l’/4 werd de menigte op de Pij penmarkt ontbonden. Er is niets byzonders voorgevallen. Gisterenochtend werd te Zevenaar aange houden en naar Arnhem overgebracht de zes tienjarige G. S., die, met medeneming van 500 mark ten nadeele van zynen vader, de ondtr- lyke woning te Berljjn had verlaten, om met dat geld naar Brazilië te gaan. Waarschynlyk zal hy wel naar Berlyu teruggezonden worden f] s

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1