;Z0B JEREM BINNENLAND. De Geheime Bezoeker. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6229. 32ste Jaargang. Maandag' IS December 1S93. ■looping smbar 1X93, irkooping MR1X93, f fEVILLETOSI o. -= S KUITER, va» in a/d Brag. Lklodt, rijn toekomstige woon* !N 18 VAM DUB De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. lij zich af: landeld F 1894. jen ten kan nd D, 254 h 3 Zuidkadete Aren lOCen- A JCHU1T' ge- oot 23 Ton- utzaag molen, Zuidkade te DIG: i. Pitch Pine Pine Balken o, Plaatbout, enz. enz. HMi -gehalte. la hart delicieus freaks. 45 eeat f Cmn. Hbakkara (Naar hel Daiitcl.) in. R te Wad* ambtgenoot 'roeland, als enamen van loote, beiden verkoopen «naar en No en. lioriN iii: courant JNHU1ZRN sa GR0NO, 'iSWERK- KHUI8 eni. tule binnen VÜON1IUIS Ann den .oor het O.-L. leger boetenden ‘2e lelt, der infanterie N. W. van öelder is twee maanden verlof verleend naar Hannover. ADVERT ENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. mu—rr burgerscholen met subsidie door de gtmaente zullen voorkomen. Ik dank den Minister voor ziju antwoord, wat betreft zijn overleg met deu Minister van Financiën, en hoop dat dit aanleiding zal ge ven tot het wegnemen von het envd waarop ik zijne aandacht vestigde. itikt. Was hevig. De politie te Amsterdam heeft weder d» hand gelegd op een paar fteeachentrekken, di» miabruikmakend van den paam eener gnaatig bekende firma, eene woning in de Wetter- dokstrant hadden betrokken* en aldaar onder- scheiue hoeveelheden papier ten name van Gladder .Jansen Co hadden doan bezorgen, zonder echter te betalen. Reeds op den dag der vestiging dezer nieuwe firma van niet» betalers werden de beideu firmanten in hqn bedrijf belemmerd, waartoe de omstandigheid, dat een inspecteur van politie hun naaste buur man was, niet weinig bydroeg. Aan de diaconie der Herv. Gem. Gouderak. ie dour wylen mej. A. Smits by testamentaire beschikking vermaakt f 2000, vry van succes sierechten, welke gift, na Koninklijke goed keuring, in dankbaarheid zal worden aanvaard. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de* midd. Zooals onze lezera weten, is jl. Donderdag door onzen afgevaardigde in Je Tweede Kamer bet subsidie der hoogere burgerschool ter sprake gebracht. 'Wegens het locaal belang der zaak nemen wy uit de handelingen bet gesprokene over. De heer Valette zeideNaar aanleiding van onderart. 113 wensch ik even de aandacht der Kamer hierop te vestigen, dat, zooals in het Voorloopig Verslag wordt medegedeeld, in ver schillende afdeelingen de billijkheid werd inge zien van het wegnemen van het subsidie, dat thans door de gemeente verstrekt wordt aan de Ryk» hoogere burgerschool te Gouda. Niet tegenstaande in alle afdeelingen stemmen op gingen om dat subsidie weg te nemen, en niettegenstaande door mij werd aangetoond in een artikeltje, dat ik de eer had in afdruk aan de leden der Kamer toe te zenden, dat er alleszins reden daarvoor bestond, heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken gemeend, dat op dit oogenblik de tyd daartoe nog niet ge komen was. De Minister wjjst er in een zeer kort antwoord in zyne Memorie op, dat voor alsnog de tyd daartoe nog niet is aangebroken, omdat hy wetswyziging vooraf wenscht te doen gaan. Maar juist deze reden heeft rnyne be vreemding ten zeerste gewekt. Met den besten wil toch heb ik niet kunnen nagaan wat eigen- lyk het wegnemen van een dergelyk subsidie, eene abnormaliteit op het gebied van het schoolwezen, te maken zou hebben met wets wyziging. Wanneer ik beweerde dat het toe kennen van een gemeentelijk subsidie aan eene Ryks hoogere burgerschool tegen de wet was, zou ik te ver gaan, maar in ieder geval durf ik beweren dat in de wei op het middelbaar onderwys geen zweem te vinden is dat eene dergelyke toekenning van subsidiën zou aan duiden. Er zyn geene Ryks hoogere burger scholen aangewezen met subsidiën van de ge meente. En nn evenals in het Fransche blij spel, waar gezegd wordt dat eene deur öf open öf dicht moet zyn, zie ik niet hoe bet eene Ryks hoogere burgerschool kan zyn wanneer ^burgerschool in eene vijfjarige te veranderen, zoo naar zeker door mij niet het voorstel gedaan worden om de kosten van de uitbreiding dier school voor rekening der gemeente te nemen. Dat is echter eenmaal geschied en dezelfde ge dragslijn werd sedert in andere gevallen ge volgd. Totdat opnieuw het getal en de plaat sing der Ryks hoogere burgerscholen kan wor den overwogen in de Memorie van Ant woord wordt reeds gemeld dat zulks by de herziening der wet op het middelbaar onder wys moet geschieden zal op dezelfde wyze ook al is de Minister daarmede persoonlek niet ingenomen, moeten worden voortgegaan. De gemeente Gouda heeft zich l>y overeen komst tegenover deu Staat verbonden om de kosten te dragen der uitbreiding van de Ryks boogere burgerschool aldaar tot eene school met vjjfjarigen cursus en zy kan door my niet tan de nakoming van deze verplichting worden ontslagen, De geachte afgevaardigde vroeg of omtrent deze zaak allen die door de Regeering gehoord moesten worden, ook gehoord zyn. Niet allen zyn gehoord. Want wie hier voor namelijk recht heeft om mede te spreken, i« de Minister van Financiën. De geachte spreker weet immers dat de uitkeering der gemeente Gouda aan het Ryk onder de middelen tot dekking dezer Staatabegrooting is opgenomen. Wat de meeuing van Gedeputeerde Staten aangaat, om haar te beoordeelen zouden alle gronden* welke Gedeputeerde Staten daarvoor aan voeren, dienen te worden nagegaan. Ik meen dat hiertoe thans geene aanleiding be staat. Maar wel moet ik opmerken, dat onder de gronden door dit college omtrent het ver zoek om kwytschslding der betaling bygebracht, verschillende worden aangevoerd, die my voor komen, tegen grondig onderzoek en nauwge zette overweging niet bestand te zyn. Ik geloof, dat de geachte afgevaardigde met my zal moeten berusten in de handhaving van den voorloopigen toestand, totdat de herziening der wet op het middelbaar onderwys wellicht aan de gemeente Gouda eene Ryks-hooger-1 burgerschool met vjjfjarigen cursus kan geven. De heer Valette hernam Het spy* mij, dat de Minister wederom verwyst naar wetswyzi ging- Indien de minister meent, dat by de nieuwe wet op het middelbaar onderwys ook ryk» hoogere burgerscholen in het leven geroepen moeten worden met gemeenteljjk subsidie, dan zou ik die verwyzing naar de herziening der wet aanvaard hebben. Nu de Minister zelf tyeweert, dat by dergelyken toestund niet goed keurt, althans dien persoonlijk niet in het leven zou geroepen hebben, kunnen wij niet verwachten dat bij de nieuwe wet rijks hoogere ingaf. Een goede geniusvroeg zij. Ze begreep, dat sy het was, die hem voortdreef on het was of er een steen op bet hart viel. Maar ge spraakt toch van een wonder. Hier hield sü op, w kon niet verder. Ja, een wonder herhaalde hij met een woenioedigen lach om hare lippen. Slechts onder zekere omstandigheden was hot betor goweest te blijven, maar een meosch verandert zoo gauw. Neem bijv, aan, dat ik plotseling eergierig geworden bon, op rijperen leeftijd komt xoo iets bij mannen meer voor. Ge kunt ons dus verlaten F vroeg zo verwijtend. Gaat gy dan ook niet? was zyn wedervraag. Innig bedroefd zag ze hem aan en hot sneed haar door de ziel. Sidderende vouwde zij hare handen en drukte die tegen de borst. O, wat heb ik je aangedaan, stamelde zy. En gy zijt zoo goed, zoo edel om het my niet te laten voelen. Gij hebt het recht me te verafschuwen en te haten, omdat ik my als een waanzinnige heb aangesteld. Nooit suit go mij zoo iets kunnen ver geven. Hilda maak me het afscheid niet te zwaar, viel hij baar in de rede. Was ik boos op je, dan was ik niet hier naar toe gekomen. Nog eeus ik wensch je het beste. Het werd hem nu echter ook te sterk, toch ver mande by zich en vervolgde Zeg me een kort, hartelijk woordje tot afscheid. Hij greep hare handen on zich zelf niet langer meester, drukte hij een vurige zoen op haar voor hoofd. De Rederijkerskamer Hildebrand te Berg- Ambacht gaf op Dond. 14 Dec. eene uitvoering. Opgevoerd werden-: «Bart de Loods, vaude ville; >de A dsistent- Dokter, kluchtspelen «Kiespyn en Liefde,blyspel. Allee liep zeer goed van stapel en het talryk publiek grf luide zyne ingenomenheid te kennen. Naafloop volgde, als gewooolyk, een geanimeerd bal. GOUDA, 16 December 1893. By kon. besluit is met ingang van 1 Jan. verplaatst de controleur der dir. belastingen, invoerrechten en accynzen van Hellevoetsluis naar Gouda de heer M. Blonker Herney. Voort» zyn benoemd tot controleur te Alfen, de heer B. Formyne en te Dokkum de heer J. J. W. Veldhorst, adj.-controleurs. Dat is die oude vriendschap nog wel waa-tf, zei hij Leef gelukkig, Hilda. Hy maakte Mnstaltep om te gaan, maar hij kon tuur niet wegkomen, een on weerstaan Imm macht hield hem terug. Hilda 1 Weer boog hy bet hoofd tot baar voorover, maar ditmaal was het niet het voorhoofd, maar wel da hem toegestokou mond, waarop hij een kus drukte. Daarna rukte hy zich los, het was of zyn hart Stil stond, en mol de oogen vol tranen snelde hfi weg. Hilda kreeg het bijna op haar zenuwen. Zewilfl» zijn naam uit roepen maar kon het niet. Wat wa en haar eensklaps de schellen van de oogen gevallen. Zij gevoelde nu eerst goed, hoe innig veel ze van bem hield en nu had ze zich daarenboven te verwyten, dat door hare schuld, die scheiding was veroorzaakt. Ze was nn alleen, geheel alleen. Op eens werd er aan hrt venster getik) dat werkelijkheid of droom, ze verschrok Andermaal werd er getikt en nu zag tij dat het de oude vrouw uit hot jachthuis was. Een enkel woordje, juffrouw, bad zfi. Hilda greep het pakket en ging naar baar toe. Hy iaat zeggen, zei het oudje, dat hy niet langer wil wachten en hot gauw moet hebben. Ook mijnheer uw broeder doet zoo erg vreemd het zou dus wel goed zijn, dat ge even kwaamt. Ik ga dadelyk mee. In een wip had ze mantel en hoed gekregen en ging nu mee. (For// oeroolfd.) »7) Wel mogolyk. Maar niet yoor die welke my aouden kunnen troffen. Wat zei hij dat wonderlijk. Wat wou hy daar mede zeggen? Langzaam en om haar onrust te verbergen liet ze zich op de sofa neder. Nog altijd drukte ze het pakket hartstoebtelyk aan haai borst als vreesde zy, dat men het haar weer zou ontnemon. Ik dank u, dat gij gekomen zyt, zei ze. Gij doodt wd myn gevolmachtigde te voorkomen. Uw gevolmachtigde voorkomen? Dat was waar lijk myn doel niet, tenminste als ge daaronder ver staat mynheer von Tonner. Het bericht van uwe verloving ontving ik eerst bier. Had ik het vroe ger geweten en tevens dat de heer von Tonner in de stad was, dan bad het my veel moeite bespaard en zoo'n bejegening zeker niet ondervonden. Ik had er geen belang by en toch speet het my, dat ge gisteren zoo van mij scheidet Ik had mjjn bezoek zeker uitgesteld, daar ik ver onderstelde dat zulks u niet aangenaam waa, maar myn plan waa aan Frans de geiden over te dragen, die ik wegens myu vertrek nu niet langer kan be boeren. Nu werd het een oogenblik doodstil. had gMprokon van afin toekomstige woon- Men melt uit Amsterdam Eenige groothandelaren in diamant hier en te Antwerpen worden met aanzienlijke ver liezen bedreigd. In Mosoou overleed name- lyk dezer dagen zekere Alexanderoff, die kort vóór sijnen Jood groote partyan diamant oil Amsterdam en Antwerpen betrok, waarvan betaling vanwege de naastbeataanden thans moeilijkheden ondervindt. De betrokken han delaren alhier hebben mr. G. van Tienhoven Jr., advocaat en procureur, verzocht al» hun gemachtigde de zaak in loco te onderzoeken en zoo noodig te berichten, voor welk doei mr. Van Tienhoven reed» naar Moecou is vertrokken. ze gesubsidieerd wordt door de gemeente. Ik zal de Kamer niet lang met deze zaak bezighouden. Ik heb, hoewel zeer beknopt, reeds in het opstel dat ik straks aanhaalde, uiteengezet de redenen waarom ik meende, dat de tyd wel degelijk was aangebroken. Men zegt wel, dat subsidie berust op een contract van de ge meente met het Ryk. Dat zal niemand ont kennen, en dat is ook door my niet ontkend, dat is eene algemeenheid, die best uit het Verslag had kunnen blyven. Wanneer er geen contract bestond, spreekt het vanzelf, dat alle moeite overbodig ware om van dat contract bevryd te worden. Maar dat is juist het verzoek, dat door de gemeente tot den Minister gericht werd. Ten slotte nog dit: lu de Memurie van Antwoord werd tot mjjn spyi door den Minis ter volstrekt niet medegedeeld hoe de autori teiten, die by dergelyke gelegenheden gowoon- lyk geraadpleegd worden, denken over het wegnemen van het door mij bedoeld subsidie Van den inspecteur van het middelbaar onder wys, hierby betrokken, weet ik tot myn spyt officieel niets, maar wel is het my uit vrij goede bron gebleken, dat Gedeputeerde Staten in dit opzicht een advies hebben uitgebracht dat luidt, om dat subsidie weg te nemen. En nu hecht ik zeer veel gewicht aan het oordeel van Gedeputeerde Staten, en sinds ik de eer heb lid dezer Kamer te zyn, hecht ik er nog grooter gewicht aan, omdat ik gezien heb dat deze Minister een buitengewoon groot gewicht hecht aan het oordeel van Gedeputeerde Staten. Onlangs, nog 4 October 1893, Handelingen bladz. 128, zeide de minister: »Maar tot het wikken en wegen dezer byzonderj belangen, zyn juist de Gedeputeerde Staten door de wet ais deskundige voorlichters der Regeeringaan gewezen. Tk, hoop dat zij erkend zullen worden als de deskundige voorlichters der Regeering, en ver zoek derhalve beleefd aan den Minister, aan de Kamer te willen mededeelen hoe die des kundige voorlichters der Regeering gerappor teerd hebben over het wegnemen van het ge meentelijk subsidie van de hoogere burgerschool te Gouda. Mocht blyken, dat het oordeel van Gedeputeerde Staten zoo gunstig is als ik ver moed, zou het dan niet mogelyk zyn om der gelyk subsidie, dat als abnormaliteit op het gebied van het onderwys erkend wordt, weg te nemen? De heer Tak van Poortvliet, minister van bin nenlandsche zaken antwoordde hierop: Wanneer op dit oogenblik, voor het eerst door een gemeen tebestuur gelyk indertyd door dat van Gouda, werd gevraagd om de driejarige ryks hoogere plaats, hy ging haar dus verlaten. O dat deed haar leed en onwillekeurig vroeg zy zich afHeb ik hem soms ook minder eerlijk behi Zwijgend stond hy tegenover haar, zij voelde hoe het bloed van bare wangen week. Hij wilde zijn hoed nemen en weggaan, maar zijn hart was machtiger dan zyn trots. Hy deed daarom •enige schreden en bood haar vriéndelijk de hand. GQ hadt gisteren gelyk, Hilda, ik durfde u de vrjje beschikking over uw eigendom niet geven, maar er zyn ©ogenblikken waarin men alleon op de inge vingen van ziju hart let. Ik had u moeten ver trouwen maar men dwaalt dikwijls met do beate oogmerken. Ik hoop dat deze verklariug voldoende is om als goede vrienden te scheiden Hilda, ik hoop dat het je goed mag gaan en breng myn hartelijke groeten over aan uw broeder. Ik had hom gaarne nog oven gesproken maar myn reis naar Weenen is reeds vast gesteld. Wellicht komt hy me gauw eens opzoeken. Ge gaat dus weg, vroeg zij en maakte daarbij zoo’n onstuimige beweging dat het pakket van haar schoot viel. Het werd haar o zoo week om het hart. Hij, de oude trouwe vriend ging haar zoo eensklaps verla ten. O het stormde zoo in haar binnenste. Ja, vandaag nog gaf hy haar ten antwoord, ter- wyl hij het pakket opraapte, en op tafel leiIk heb pet telegraaf bericht ontvangen, dat spoedig» overkomst gewenscht is. Aan den eenen kant is zoo'n haast goed, het verlicht het afseboid nemen een weinig. Wanneer hebt ge het besluit genomen? 9 Gisteren. Het wm Mn goed» genius die het my

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1