ps THEE. RIJ anco BINNENLAND. Lrukte ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6238. 32ste Jaargang. ua DNEN, FEUILLETON. i mEH. 'a Stout wakken en ende Drank wordt door Een alledaagsche Geschiedenis. 'a schappij Zaterdag 30 December 1803. DD van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. •wacht, UBANT. Het Nummer der G0UD8CHE COU RANT van Dinsdag 2 Januari, wordt niet des avonds, maar in den morgen van 1 Januari uitgegeven. door en Zn. Overgenomen uit het «Botterd. Nieuwsblad.* I te letten) 93. i hg roort- .EVERING it de Bron- ihtingen en i te Gouda ISK, gel R. 201. AGD. Wij maken het ge achte Publiek attent op de uitstekende gelegenheid, die de GOUDSCHE COU RANT aan biedt tot het brengen van zijne NWlWEfflffl aan zijne begunstigers, familie, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad. katoenen eveneons ive daar- jeveer de ichtingen oeringen De Rotterd. rechtbank veroordeelde o. a. L. J. S., vrachtrijder te Schoonhoven, wegens wederspannigheid, tot eene maand. f«r wor- /0 franco n in alle ’.argd. laliteiten arvullon, al Noord ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. srlgden, ge- a dag en m *- Lgf- LIUI met jvattende .gekomen oen van Q, dames 'raag aan ach De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Zooals men weet, heeft de Regeering aan bijzondere scholen, die in het bezit zyn van Rijkssubsidie toegestaan, nog gedurende 1894 zonder verbeurte van die bydrage, minder on derwijzers te hebben dan zy op 1 Jan. 1894 volgens het besluit van April 1890 behooren te bezitten. Met deze byvoeging echter, dat het getal der onderwijzers, die deze week, by de invoering van het uitstel, aanwezig waren, niet mag worden verminderd. De heer Schaepman wijst in «Het Centrum» op, dat die bepalingen alleen gelden voor 1893 bestonden, niet voor rden afgele- rjes van m Néd. on» Nommer en nevenstaand et gedepo- ng van ge ïnde IT LZ. leschuit van In December bedroeg de inleg in de Nuts- spaarbank 6714.84 en de teruggaaf/13994.34. By kon. beak van 28 dezer is bepaald dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in bet hoofdkiesdistrict Goes op Dinsdag 9 Januari en, in geval van herstemming, op Dinsdag 23 Januari e. k. in te leveren, zullen geopend worden respectievelijk op Donderdag 11 en 25 Januari. «(8t. Ct.)« De Arnhemsche liedertafel Euterpeis in den ouderdom van 50 jaren aan eene kwij nende ziekte overleden. Arnhem is aan haar veel verplicht immers zy is feitelyk de stichtster van «Musis Sacrum.» Om de Ne- derrjjnsche zangersfeesten, die duizenden en Te Oudewater trad als spreker in hetNuts- departement op de heer Henri Dekking, jour nalist te Rotterdam. Uit een tiental grootere en kleinere voordrachten bleek, dat de goede roep, die er van dezen nog jongen spreker reeds uitging, alleszins verdiend is. Met een woord van waardeering en dank van den Voor zitter, den heer J. Kiewiet de Jonge, eindigde de genotvolle avond. GOUDA, 29 December 1893. Gisteravond hield de afd.Gouda yi Nederlandschen Bond moepathie, hare tweede algemeene vergadering. De notulen der vorige vergadering werden on gewijzigd goedgekeurd. Een reglement, dat door het voorloopig bestuur was ontworpen, werd na eenige besprekingen en met eenige wyzigingen goedgekeurd, waarna werd overgegaan tot het benoemen van een bestuur. Gekozen werden de hhr. P. de Raadt, eere-voorzitter, H. M. Derksen, president, P. Sauerbier, vice-voorzit- ter, 8. D. Boon, secretaris, A. Braam, penning meester. De afdeeling telt thans 57 leden of begun stigers. Er werd besloten om door het versprei den van het Maandblad en door het doen op treden van bekwame sprekers de leer van Hahnemann aan het volk duidelijk te maken en ingang te doen vinden. De eere-voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat de voor uitzichten tot het vestigen van eenen Homoe- patisch arts hier ter stede, dank zy het krachtig optreden der vereeniging, zeer gunstig zyn en dat et veel kans bestaat reeds in het volgend jaar aan den algemeenen wensch der vereeniging zal worden voldaan. Deze kennisgeving werd met algemeen applaus begroet. (<0l IkMUL (01 KI VI St&ten-Generaal. Twzem Kamu. Zitting van Donderdag 28 Dec. 1893. Wat zelden gebeurt, onze Eerste Kamer heeft een wetsontwerp verworpen. In den regel heeft dit hooge staatslichaam daarvoor zyne goede redenen, maar thans moet men naar oen geldig motief zoeken. Het is waar, de behan deling in de Tweede Kamer was eenigszins bundig succès. En beiden vervulden bun rol telkens met meer toewijding. Op een avond, nadat het gewone tooneel met Marie de toeschouwers weder in verrukking had ge bracht en Marie hem als iederen avond haar weder liefde zou belijden, steeg het bloed hem naar de hersenen en terwyl hij met welgevallen het schoons hoofd besohoüwde, dat zich tegen zijn schouder had gevleid, omhelsde hij haar, harlstochteiyk een kus op hare lippen drukkend, zonder te bedenken, dat de geheels zaal er getuige van was. Maar toen gebeurde er iets versohrikkelyks iets onverwachtsonder den gloeionden kus van Gerard wankelde Marie en als de eerste haar niet intijds in zyn armen had opgevangen, zou zy op den grond zijn gevallen gelukkig bezat hij tegenwoordigheid van geest genoeg om haar op een canape te leggen, wat zij zich, meer dood dan levend liet welgevallen. Intusschen was het scherm onder een waren storm van bijvalsbetuigingen neder gelaten en de geheele zaal, geëlectriseerd als 't ware door het «natuurlek” spel der acteurs, riep Gerard on Marie, die besloten schenen niet weder te voorschijn te komen, terug. Natuurlijk waren er weinigen, die vermoedden, dat het misschien geen spel meer was, wat zij zooeven aanschouwden en dat zij de treurige werkelijkheid hadden gezien. De arme Marie had zich zoo geheel in haar rol ingedacht, die zy eiken avond speelde, zij had er zoo geheel baar ziel in gelegd, dat voor haar fiotie en werkelijkheid hadden opgehouden, in dit opzicht te verschillen. (Pordi urvtyA) duizenden bezoekers naar Arnhem deden stroo- men, een waardig onder dak te bezorgen, werd in 1847 door eenige stadgenooten, met den heer Fromberg tyin rhet hoofd, een gebouw gesticht, dat nog jaren lang in den volksmond »de Liedertafelheette: het is de nog aan wezige groote zaal, die 2000 personen kan be vatten. Van 1843 tot 1870 bloeide Euterpe* zij had werkende leden in de voornaamste krin gen nu, nu is .Euterpe* dood! Hare banier, die het laatst by den optocht der congresleden op 27 Augustus j.l. den naam der Vereeniging hoog hield, zal nu wel eene plaats bekomen in het Arnhemsche museum van oudheden. In 1893 bedroeg de inleg in de Nutsspaar- bank f 120570.30 en de teruggaaf 110131.27. De Hulpban verleende 51 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van f 7620. Meermalen ontvangt een predikant op Zon of feestdag voor of tjjdens de preek een ver zoek om een kranke of doode in gebed of preek te gedenken. Op de gewone! wyze overhandigde in een der Protestantsche kerken te ’s-Gravenbage de kerkbediende den leeraar op den kansel Dinsdag een gesloten enveloppe. Deze openende, vond de predikant daarin een exemplaar van het socialistenorgaan «Recht voor Allen,«Jmet een artikel, getiteldVrede op Aarde,wat voor hem een welkome aan leiding was om in zyn leerrede een woord over de gevaarlyke leerstellingen dier party in te vlechten, onder bijvoeging van een Christelijke vermaning aan den onbekenden brenger van het blad, zoo die zich onder het gehoor mocht bevinden. Marie's zuster, Tbéróse tot haar man; beken nu maar gerust dat ge volstrekt geen reden hadt, onge rust te zyn. Haar echtgenoot antwoordde echter niet, ondanks alles, was hij volstrekt nog niet gerust gesteld. Intusschen had de bijval, dien Marie inoogstte, haar doen stijgen in de waardeering van den direc teur en word haar eau hoofdiol (onvertrouwd, in oen nieuw stuk, in de derde acte waarvan een zeer hartstochtelijke scène voorkwam, geknipt als 't ware voor Marie en Gerard W., den jongen premier van hot theater. Het was de avond van de première en Marie ge heel medegesleept door de situatie gaf zich geheel over aan haar spel en speelde de scène in het derde bedryf met koortsachtige passie, zoodat de zaal daverde van de toejuichingen. Geheel uit het veld geslagen en ook eenigszins ongerust over den onver- wachton bijval die een ander gold dan hem, wijdde Gerard oen weinig meer aandacht aan de kleine, die hij nauwelyks met eon blik verwaardigd had. De wegsleepende schoonheid van Marie, nog verhoogd door haar emotie, trof hem minder, dan wel do diepte, de intentiteit van den hartstocht, waarmede zij speelde en die geheel loa scheen van haar per soon. Haar sober, ongekunsteld spel scheen maar al te zeer den wog te vinden tot do harten der menigte. Nooit had Gerard eon partner gehad, die beter van haro taak doordrongen was; by de aan raking met dit jonge meisje, dat zich zoo geheel liet behcorschen, door hot gevoel waarvan zij uit drukking moest geven, gevoelde hij zich gedwongen zich in zijn volle kracht te toonen en het stak, ge dragen door de beido hoofdpersonen had een uit- Zy was volstrekt niet banaal, de ongelukkige heldin dezer geschiedenis, de arme Marie L... wier dood de bladen dezer dagen mededeelden onder hun rubriek «Kunstmin” of «Van het tooneel.” Tenger, slank, met grooto oogeu, vol uitdrukking, met mooi zwart haar en prachtig witte tanden, zag zy er buitengewoon lief uitdaarenboven had zij in do wijze waarop zij het hoofd steeds fier oprichtte en waarop zij gewoon was de mensohen vlak in *t gelaat te zien, iets ingénue-achtigs, dat onmiddellijk voor haar innam, iets dat u zeggen deed Alt zy den verkeerden weg opgaat, dan is er zeker geen enkel middel, om rein te bly’ven voor die aan een schouwburg verbonden zijn I Op 15-jarigen leeftyd had zij vry onverwacht, alag op slag, vader en moeder aan een zelfde ziekte verloren. Gelukkig had haat oudere zuster, gehuwd met een braaf beambte, zich haar lot aangetrok kén en er voor gezorgd, dat het haar aan niets ontbrak. Maar het kind droeg het hart hoog. Zy wist wat een moeite hot haar zuster kostte om rond te komen en ieder het zyne te geven; zy zag heel goed, dat het «la misère en rob» de soie* dreigde te worden. En daarom had Marie het haar plicht geacht niet langer haar zuster tot last te zyn. Met beide handen greep zy het aanbod aan, van bezitten, tydelyk geld moeten opnemen by de kantoren, waar zij onder anderen in de laatste dagen zeker 6 of 7 pCt. rente hebben moeten Betalen. Zulk een toestand is voor velen onhoudbaar 4>n de oorzaak, dat zy verplicht zyn zoo weinig jnogelyk knechts aan het werk te zetten. Het eenvoudigste middel daartegen zon zyn, dat ,^ie winkeliers en ambachtslieden bij de ver- rfchillende werkgevers aanklopten om betaling. Maar zulke verzoeken vallen volstrekt niet overal in goede aarde, en de ondervinding leert, Jat niet weinigen daaruit aanleiding zouden ■netiiea om van die lastige leveranciers of bazen Jiich af te maken en zich van een anderen ivinkelier of anderen baas te voorzien. Het is daarom, dat wij de werkgevers in onze stad opwekken, om toch jaar dit niet te ein digen vóór zij hun achterstallige rekeningen nebben betaald. Dan zonden zy met een ge inster geweten het jaar kunnen eindigen, en jnenige winkelier of baas zou gebaat zyn. Wy weten wel dat de goede raad, om bin nen de dagen, die ons nog resten, hun reke ningen te betalen, bp velen op onmacht zou stuiten. Maar met wat goeden wil ware toch, wel het een en ander af te doen, waarop hals reikend gewacht wordt. Velen echter zyn daartoe in staat, en tot hen vooral richten wij \jden wensch om op deze wyze te voorzien in •de moeilyke omstandigheden, die, wy zeiden !het reeds, indirect de werkloosheid bevorderen. (»Arnh. Ct.») De Roiterdamsche politie arresteerde en le verde aan de justitie over, een bedelaar, in het ongewone bezit van 1450 aan gouden tientjes. Het jaar nadert zyn einde, over een paar weken zullen door onze bazen en neringdoende de rekeningen 1893 worden afgesloten en de rekeningen 1894 worden geopend. Dit geeft ons aanleiding om de aandacht onzer stadge nooten te vestigen op een zaak, die in nauw verband staat met de kwaal van onzen tyd de werkloosheid, omdat deze erdoor in de hand wordt gewerkt. Wy bedoelen het slecht be talen van rekeningen aan verschillende winke liers en ambachtspatroous. Een feit toch is het, dat er personen zyn, en niet weinig ook, die maar eenvoudig hun rekeningen ter zyde leggen, in plaats van hun schulden te betalen. En het gevolg daarvan, dat de winkeliers en ambachtslieden, die geen groot bedryfskapitaaj een oud vriend baars vaders, die voor haar een goed woordje zou doen bij een theater-directcur, dien hij kende, zonder dat zij zelfs haar zuster of zwager daarover raadpleegde. De laatste vooral toonde zich weinig ingenomen met haar plan, toen zy het hem mededeelde en ’s avonds toen hy zich alleen bevond met zyn vrouw, zeide hy tot deze Ge weet, wat dat is, een schouwburg. Marie ziet er werkelijk te aardig uit. Begrijpt go? Zij moet zich daar niet wagen, dat loopt nooit goed af. Maar zijn' vrouw was ran andere gedachten, zy stond voor Marie in als voor zich zelvewaren er aan den schouwburg al meisjes «erbonden, die zich minder goed gedroegen, dan was dit haar eigen schuld. Er waren er immers ook die zich uitste kend gedroegen, zy kende er bij name, die getrouwd waren en hot zou waarlijk wel hetzelfde zyn, of Marie naar een winkel ging, of dat zij zich aan het tooneel vei bond. Zes maanden nam Murie les, bij een acteur in ruste, daarna debuteerde zij in een kleine rol, waarin haar jeugd, haar schoonheid en haar beval ligheid cp ’t voordeeligst uitkwamen. Na de vierde maal, dat zij optrad rogondo het letterlyk bloemen. Verrukt over haar succès, als een waar kind, deelde Marie de bonbons en de bloemen met de andere actriceswat de billets-doux aangaat, deze gingen ongeopend alle in 'tvuur. Dat ging zoo twee on drie maanden en geen harer aanbidders die niet wist, dat ten opzichte van Marie, alle moeite te vergeefsch was... Wat ik gezegd heb, is tooh uitgekomen, zeide er de scholen die in de «nieuwe» welke in 1894 mochten worden opgericht, en die geheel behooren te voldoen aan de efflehen door het besluit van 1890 ge steld. Hy noemt voorts 9 Kath. scholen op (4 te Tilburg en telkens 1 te Venloo, Didam, Kuilenburg, Beverwijk en Ter Aar), die thans reeds meer onderwijzers hebben dan tot 1894 vereischt werd, en moeten zorgen die te be houden, als zy subsidie over dat jaar willen blyven genieten. De heer W. G. Streefkerk, hoofd der pa- de «fd. Goods den Wbi»1» K- ^hool voor jongens te Zoeter- tot bevdfdêring i» Ho- -mtde, hoopt Dondenhg 4 Janunnn.^.ntpen 25-jarigen jubilé te vieren. In tegenspraak met de weerprofeien uit zee, schynen de kievitten nog volstekt geen win ter in het hoofd te hebben. Geheele zweróien van die vogels treft men nog in de weiden en lage velde van het eiland Tessel aan. Hoogst zelden ziet men die vogels daar iu dezen tijd des jaars. 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1