MS, ZOLEN lOEGEN. stelHtiff. f No. 6240. Lezx. vond BINNENLAND. ^schijn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Blitz, nn 241, tf. AU en VRIJ- umet. Kabel, aven B. 36. HET NIEUWE JAAR. r Dinsdag 2 Januari 1894. 32ste Jaargang. FEUILLETON. Cie, rkt H 1O1. led. ouda. Een alledaagsere Geschiedenis, WVE - ZONEN, ari 1894, toneelisten. lotjes, heffing Thérése. nkman k Zoon ilf 8 uur. prjjzen. i, vry in huis ;e Inrichting.) JON BLITZ. SN, jes enz. Schotels Hu- Vleeschpaatei- Overgenomen uit het //Rotterd. Nieuwsblad." GOTDSCHE COURANT RK te letten) iN 18PEL8. ZUTLEN LD 3) Een u MACHINE- he f voor Vul- afwezig en het kind had reeds eenige brand wonden aan de beentjes bekomen, toen de buren toeschoten om het meisje uit haar vree- seljjken toestand te redden. Drie jongens reden schaatsen op den Berg- schen plas onder Hillegersberg, waar gisteren nog de eenden zwommen. Zy ontvingen waar schuwingen tegen het gevadr, doch wezen die met verachting af. Helaas, het ijs brak, en een hunner, een jongen van 15 jaar, verdronk. vorden afgele- pakjes van in)*/, een Ned. ont n Nommer en nevenstaand Wet gedepo- ering van go oiende kttT LZ. Beschuit van By de nieuwe Groentenmarkt te Amsterdam zyn gisteren middag nog drie lyken uit het water opgehaald. pp verschillende plaatsen in de stad bleef men ^len geheelen dag tot het vallen van den avond dreggen. GOUDA,, 1 Januari 1894. Zaterdag is door de Rechtbank te Rotterdam het faillissement uitgesproken van Elias Levie Cats, winkelier in manufacturen, Korte Groe- nendaal, I. 194 te Gouda rechter-commissaris nar. E. Feith, curator mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat en procureur te Gouda. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. By Kon. besluit is P. F. Van Slijpe, met ingang van 5 Januari a. s., benoemd tot bur gemeester der gemeente IJsselmonde, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Ammerstol. Donderdag jl. had te Woerden het doch tertje van Rootselaar, werkzaam by den bak ker Hinrichs, het ongeluk in den F-yn te vallen. Gelukkig werd dit door den timmerman G. van Spanje opgemerkt, die zich gekleed te water begaf en het voorrecht had het meisje ongedeerd op het droge te brengen. In een huisje in het Waaigat te Schevenin- gen viel een zesjarig meisje tegen de bran dende kachel, waardoor baar kleertjes vlam vatten. De ouders waren eenige oogenblikken Tegen een broeder van den verwonden soci alist Geel en tegen zekeren Schaaf, die ver dacht worden den tweeden Kerstdag te Am sterdam de pelitie met steenen geworpen te hebben, is bevel tot gevangenneming gegeven. Een opschuddingwekkend proces wegens vergiftiging moest dezen dagen te New-York geschorst worden, wyl een der gezworenen, bij wien reeds vroeger verschijnselen van geest- verstoring waren waargenomen, krankzinnig werd door overspanning en afgryzen. Een geneesheer van Duitsche afkomst, dr. Meyer, stond terecht wegens vergiftiging van ten minste 5 personen. Hij haalde dezen, den een na den ander over iu een levensverzekering te gaan, liet, zyn vronw met den verzekerde trouwen en liet dezen een langzamen dood sterven door hen. vergif toe te dienen, waarvan hij de sporen uit het lyk trachtte te verwij deren. De vrouw van den dokter inde dan als weduwe van het slachtoffer, de som, waar voor hare gewaande echtgenoot verzekerd was. Dr. Meijer heeft dergelyke practyken eenige malen met succes toegepast, totdat een der verzekeringsmaatschappyen achterdocht opvatte en de zaak in handen der politie gaf. De le luit. H. J. L. Kroon, van het 3e reg. infanterie te Utrecht, wordt gedurende de de maand Januari gedetacheerd te Woerden. ADVERTENTIËN werden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. teekenen des tijds, waarop dient te worden gelet. Ontevredenen zullen er altijd zijn, maar het moet steeds het streven zijn rechtmatige grieven weg te nemen, In dit opzicht laat het nieuwe jaar nog veel te doen. De maatschappelijke orde dient te worden gehandhaafd, maar laten regeer ders en geregeerden zich beijveren daarnaast sociale rechtvaardigheid te plaatsen. Moge het jaar 1894 ons een schrede nader brengen tot dit groote doel 1 Onwillekeurig zijn wij met onze ge dachten het eerst aangeland bij de sociale vraagstukken van den dag, die voor land en volk van meer gewicht zijn dan de eigenlijke staatkunde. Toch was het afge- loopen jaar ook op dat gebied niet onvrucht baar. Het tweede belastingontwerp, dat op de inkomsten uit bedrijf en beroep, kwam tot stand als aanvulling van de vermogensbelasting. Te zamen vormen deze wetten een nieuwen gro dslag voor latere verbeteringen Zeker is de opbrengst der vermogensbelasting niet meegevallen, maar op den duur zal de dit jaar voltooide inkomstenbelasting toch blijken op gezon den grondslag te berusten en gelijken tred kunnen houden met de welvaart en de draagkracht der burgerij. Onze verwach ting, dak in den loop vau ’93 zou zijn be slist over de nieuwe kieswet, is niet ver wezenlijkt. Wel hebben de algemeene beraadslagingen plaats gehad, maar de eigenlijke behandeling volgt eerst in Febru ari a. s. Evenmin als een jaar geleden wagen wij ons aan eene voorspelling van de dingen, die komen zullen. Wij herhalen onze woorden van toenHet is een vraag stuk, waarbij de belangen van het geheele volk betrokken zijn en dat dus de meeste zorg vereischt. Het laat zich aanzien, dat in den boezem der regeeringsmeerder- heid verschil van inzicht moeilijkheden zal baren, doch de hoop is niet uitgeslo ten, dat ten alotte gemeen overleg en we- derzijdsche toenadering zullen leiden tot eene bevredigende oplossing. Het beste dus, wat wij ons vaderland in de naaste toekomst kunnen toewenschen, lijkt ons te zijn: gematigdheid, zelfbedwang, zelf verloochening bij de staatkundige leiders, werkelijk vaderlandslievende gevoelens bij allen, die geroepen worden het hunne te Te Haarlem is een jongen, die zich op het ys van den Schotersingel gewaagd had, daar door gezakt en verdronken. Men meldt uit St. Jacobi parochie. Is door den officier van justitie eene premie van 100 gld. uitgeloofd voor dengene, die eenige aanwyzing kan doen ter opsporing van den dader (of daders) van de hier in de gemeente plaats gehad hebbende branden, thans circuleert hier een adres om het bestuur der brandwaar- borg-maatschappy «Kanton Hallam» waarbij de meeste boeren en burgers alhier verzekerd zyn, te machtigen een premie van duizend gulden uit te loven ter bereiking van boven genoemd doel. Dezer dagen werden te Parys twee mannen gearresteerd, die baldadig groote spiegelruiten van winkels hadden stuk geslagen, niet beden kt nde, dat ze daarmee noch de bestaande maatschappij», noch de bourgeoisie», noch den eigenaars eenig nadeel berokkenden, daar alle groote ruiten verzekerd zyn, maar enkel zichzelven een paar dagen gevangenis straf op den hals haalden. De eendvogels uit Nederland, die verleden jaar in dezen tijd op de markt te Londen niet meer dan f0,60 a f0,70 per stuk konden op brengen, worden thans betaald met f 1,60 a f 1,70 ten gevolge van den minder grooten aanvoer door de langdurige droogte en den zachten winter, en van de vele vraag. Goede raadgevingenHebt gy een vlaag van drift, ga naar het vrye veld. Gij kunt tegen den wind uw hart lucht geven, zonder iemand te hinderen of u, waar anderen by zyn, als gek aan te stellen. Tot ouderling by de Herv. gein, te Ojide- water is herbenoemd de heer C. Baars, terwyl de heer A. de Vries werd vervangen door den heer H. ;A. Stumpf. De heer J. A. Meester werd herbenoemd als diaken en in plaats van den heer H. v. Dool verkoos men den heer M. A. Wervelman. waaraan zij ton prooi geweest was hadden haar toch niet sterk gescel aangetast, zij werd ziek en zes maanden later bezweek zij in de armen harer zuster, die haar met de meeste toewijding al dien tijd had behandeld. Geen verwijt was over de lippen gekomen van Marie’s zwager. En toch had hij een of tweemaal 's weeks, als bij naaj zijn kantoor ging een pakje bij zich, dat hij angstvallig onder zijn jas verborgen hieldde dokter had dim dit of dat voorgeschreven en de zieke moest het toch hebben. En zoo was alles van deze brave lieden den weg opgegaan naar de bank van leening, terwijl Marie daarvan nieta wist. Den morgen, dat zij den geest gaf, was er niets meer over dan de pendule op haar kamer j daarmede werd de begra fenis betaald. Dat hij nu kome, de ellendeling, zeide de man van Thérése, terwijl hij de tanden kraropachtig op elkaar geklemd hield. Maar Gerard kwam niet. Zonder twijfel had hij iets gewichtigs te doen op het oogenblik, dat zy, die hy gedood had ten grave werd gedragen. Of wellicht ontving hij de mededeeling van haar dood niet, aan hem, op verzoek van Marie toege zonden. Ér raakt wel eens meer iets weg op het postkantoor. Ouder gewoonte brengen wij op dezen eersten morgen des jaars onzen heilgroet aan vrienden en lezers, op wier steun wij ook voortaan met bescheidenhfeid rekenen. Enkele gedachten naar aanleiding dezer jaarsverwisseling vinden wellicht gunstige overweging. In de eerste plaats voegt ons een dank bare stemming. Onze volksvrijheid bleef gehandhaafd; de orde werd niet gestoord. Vrede heerschte in Europa en grootendeels ook in Indië. Een ongekende zomer bracht rijke vruchten en overvloed van volksvoed- sel. Een dreigende epidemie werd binnen zeer enge grenzen beperkt. In vergelijking met andere landen genoten wij veel zegen. En toch niemand zal het jaar, dat achter ons ligt, rekenen onder de voorspoedige ja- ren. Wel was het een vredejaar, waarin elk schijnbaar ongestoord kon voortwerken aan zijne taak, maar toeh niemand is eigenlijk tevreden met de verkregen resul taten. De handel kwijnt, de nijverheid bloeit niet, de landbouw heeft moeite het hoofd boven te houdenzoo luidt de alge meens klacht. Daarin is zeker veel waars. Immers dezelfde malaise heerscht in de geheele beschaafde wereld en wijst op toestanden en gebreken, die voorziening oischen, maar die zoo gemakkelük niet to vinden en te verhelpen zijn. Het samen stel onzer maatschappij is zoo ingewik keld, dat ruw ingrijpen toestanden zou kunnen scheppen, welke veel gevaarlijker zijn dan de bestaande. Velen, die meer onmiddellijk lijden door den nood der 'tijden, zien in hun ongeduld die bezwaren voorbij. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich dan ook door allerlei bedenkelijke teekenen van gisting. Het begon ten onzent met de woelingen in ’t Noorden, waar evenals nu weer te Amsterdam de so cialisten in troebel water zoeken te vissehen; Engeland werd' later geteisterd door een werkstaking in de kolenmijnen, zoo ernstig als er nog geen geweest wasFrankrijk en België insgelijks op kleiner schaal anarchistische woelingen hadden op ver schillende plaatsen onrust ten gevolge en leidden zelfs te Barcelona, te Parijs en elders tot moorddadige aanslagen. Dit zijn De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Vrydag avond werd door de Muziekvereeni- ging «Crescendo,» te Woerden onder leiding van den heer G. Verheij, een concert gegereu in «Café Neuf» van den heer J. W. Waltz. Jammer dat er een zeer klein publiek aan wezig was, want het programma werd zeer flink uitgewerkt, en de vereeniging bevindt zich, gelyk reeds bekend is, op eene hoogte, die haar in staat stelt, aan liefhebbers van goede muziek, een genotvollen avond te ver schaffen. doen tot oplossing der brandende quaestie van den dag. In den kleinen kring van onze gemeente viel niets bijzonders voor. In de vooruit zichten voor de toekomst kwam geen ver andering Wel dreigde een oogenblik het I gevaar, dat wij niet alleen de scheepvaart rechten zouden verliezen, maar dat de verbetering onzer vaart geheel op losse schroeven zou worden gesteld. De meer derheid der Prov. Staten heeft gelukkig getoond een juist inzicht te hebben in ’t geen het belang van het gewest medebrengt, h La ten wij nu hopen, dat onze stad in de toekomst haar voordeel zal weten te doen ..jnet de verbeterde middelen van verkeer. Ook op het gebied der gemeentefinanciën wacht ons een nieuwe wijze van heffing; althans de bestaande verordening is her zien met het doel elk burger naar vermo gen te treffen. Het zal menigeen benauwd om ’t hart worden, als hij ziet hoe Rijk en Gemeente wedijveren om de juiste mate van zijn „draagkracht" te vinden. Moge ieder in nering en bedrijf zoo goede zaken maken, dat hij aan het einde des jaars getuigen moethet is nogal medegevallen Wij eindigen met elk onzere lezrs een gezegend Nieuwjaar toe te roepen. Moge in 1894 handel- en nijverheid tot nieuwen bloei komen; mogen betere tijden aanbre ken voor den landbouw en de veeteelt. In één woord, het jaar 1894 zij een voor spoedig jaar voor ons allen, de gemeente en het geheele land 1 uur later was rij weder thuis. Ik begon my al ongerust te maken, zeide Maar beste Thérése, luidde het antwoord. Hoe komt ge daar toe Maar dat is waar ook, ik heb nog iets vergeten. En zonder verder een woord meer te aeggen, was zij reeds weder de deur uit, weinige oogenblikken later gevolgd door haar zuster, die in den haast maar een doek had omgeslagen. Gelukkig was bet niet donker buiten en kon zy weldra Marie met rassche schreden haar weg. zien ver^lgen. Een onbestemd voorgevoel zeide haar wat baar zuster van plan was. Zij sloeg een zystraat in, die den weg naar de rivier bekortte, versnelde den pas en ontmoette de ongelukkige juist toen deze de kade had bereikt. Thérése I gij hier 1 bracht de arme Marie met moeite uit. Dat was alles. Toen viel zij bewus teloos in de armen harer zuster. Een politiedienaar hielp met Thérése de onge lukkige in een rijtuig, dat haar thuis bracht, zonder dat z(j bij kennis gekomen was, De hevige emoties

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1