:olen len H MAH, .TER, No. 6241. BINNENLAND. Lexx. Lumet. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sschijn. BEST.” in Cie, rkt H 1OI. ïect. Nederlandsche Schaatsenrijders in Noorwegen. ÏOVE - I.L., ais. ug »otjes, r I I FEUILLETÖN. iËR^ J J w van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1THABT, ■I1 aan alle myne loofd- Ten opzichte n. 14 16 29 i, vry in huis (Jaap Eden, Y. Rodenhui» en Maarten Kingma.) Overgonomen uit het «Handelsblad.” fiOUDSCHE COURANT •stel ing iari 1894, ooneelisten. ASPEL8. ZUYLEN. icht aan myn en Bekenden. T Pzn., ;n Steenkolen. an alle myne lyf my steeds BREGT, Broodbakker. aan myne ge- 'maaren, Dag n. b JEU. Tiendeweg. a MACHINE- he f voor Vul- 135 11.8 Het weekblad «Wielersport* ontving op zyn prysvraag: «een vierregelig versje, dat een definitie bevat van een dameswielrydster> ruim 40 antwoorden. Het best werd gekeurd dit: O wielsters, vlug en koen, wat zyt gy toch heldinnen, eens zult g’uw doch teren wiel en wielers doen beminnen, u past een zegenaam, die steeds uw moed zal roemen, dies zal iku voortaan, wiel-amazones noemen. De prys bestond uit een «windscherm.» ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. aan myn Weduwe- Regentesden hofkapelaan en den jflfarte van H. M.de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, en de foofden der hooge” staatcolleges. E;' 1I boekje draagt het nummer 3650. De 2e-luit. der artillerie T. IJ. Marx wordt 1 Februari eervol ontheven van zyn betrek king als officier voor het materieel te Woer den en weder ingedeeld by het le reg. veld artillerie te Utrecht. H q n n Teneinde het den Frieschen veehouders ge- makkelyk te maken, heeft dr. J. Mesdag, zuivel-consulent ie Friesland, zich bereid ver klaard om het vetgehalte van de melk van H. M. de Koningin-Regentes heeft aan een tiental heeren der hofhouding op het jachtdo- mein Soestdyk eene jachtparty aangeboden. Te Buitendijk schoten de jagers 17 hazen, 1 konyn en 2 snippen. Te Binnendyk werd de jacht voortgezet. Niettegenstaande het ys nauwelyks eenige centimeters dikte had, begaven zich gisteren op den Kralingschen plas enkele waaghalzen om schaatsen te ryden. Het gevolg was dat twee jongens er dbor zakten en slechts met moeite door het toewerpen van planken en eene lyn werden gered. Op het kanaal in den Prins Alexanderpol- der werd een jeugdig paartje, dat door het ijs was gezakt, door een paar voorbijgangers, die zich hand aan hand op het ys begaven en er insgelyks door zakten, op het droge gebracht. f. alf 8 uur. pryzen. nkman Zoon" Ten opzichte van de spoorwegbeambten, die betrokken zijn geweest in het ongeval op 26 Nov. 11. aan de brng over den Om val te Am sterdam, ia dcor dan -directeur-generaal der Exploitatie-my. beslist, dat de hoofdconducteur zal worden ontslagen, de conducteur zal wor den teruggesteld, en de dienstdoende brug wachter in eene andere betrekking zal worden geplaatst, terwijl omtrent het lot van den ma chinist eerst na diens herstel eene beslissing zal worden genomen. Gisterenochiend zyn m het vooronder van het aakschip «De Goede Verwachting,» lig gende aan de Wilhelminakade, te Rotterdam, door kolendamp gestikt gevonden de 11 en 14-jarige zoons van den schipper Van der Wouden. De oudste zoon had om zich te verwarmen, bij het schryven van eenen nieuw jaarsbrief aan zyne ouders, eene stoof met eene brandende briket naar het vooronder medege nomen en daarna het luik gesloten. Na het sehryven van den brief is hij met zyneu broe der gaan slapen. ers, Vrienden toegewenscht ren jaarkring. GERLING. rTHART, Spieringstraat. de beste zegen én Vrienden. jEIJN. lemelksloot. lie en verdere venschen toe- zooals verslagen over kerkelyke plechtigheden, prysuitdeeling en soortgelijke zaken. Ook wordt toegestaan het doen opnemen van opstellen over onderwijs, »mits in geen twistgeschrijf ontaardendeen van rectificaten van valsche voorstellingen,waarby echter steeds alle personaliteiten moeten bly ven uitgesloten.» De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal by hare wederbyeenkomst op 9 dezer dadelyk behandelen het wetsontwerp betreffende de lyst der hoogstaangeslagenen en dat houdende nadere bepalingen op den suikeraccyns (aanslag beet- wortel-suikerfabrikanten). 1SCHOP, arenmagqzyn. irengt de on- lan alle zijne I ‘1 F De Koninginnen ontvingen gisteren te 1 uur ten paleize ter aanbieding van gelukwenschen met het nieuwe jaor: de leden van het Civiele en Militaire Huis der Koninginde dames en heeren van het Huis der Koningin. Gisterennacht hoorde de werkman Gerrit de Bruin, wonende aan den Boschweg te Kra- lingen, geroep om hulp. Hy begaf zich, voor zien van eene lantaarn, naar buiten, en zag toen eenen persoön in het water van den Kra- lingschen plas spartelen, op het punt zynde van te verdrinken. Onmiddellyk begaf hy zich te water en bracht den drenkeling met gevaar voor eigen leven behouden op het droge. Door de duisternis misleid, was de man te water geraakt. De drenkeling, die in bewusteloozen toe stand verkeerde, werd door den redder voor- loopig in zyne woning opgenomen. het vee van eiken veehouder in Friesland kosteloos te onderzoeken, mits deze zich ver plicht om gedurende een geheel melkseizoen 3 maal ’s maands, dus om de 10 dagen, mon sters vau de melk jan elk zyner koeien in te zenden Door de antirevolutionairen in het district Goes is de heer jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. 1) Gaarne voldoe ik aar. uw verzoek, eens iets over ons verblijf te Hamar mede te deelen. Ten minste ik zal trachten het te doen. In het begin van November begon het hier te vriezen, zoodat er den 4den flink, mooi ys was. De reden waarom wij niet dadelijk na ontvangst van de tydiug daarvan afreisden is, dat het bestuur van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond Kingma eene ondersteuning had toegezegd, zoodat wy nog op besluizen van den bond wachtten. Toen deze evenwel wegbleven, na meer dan 14 dagen wachtens, kozen wy maar partij en bepaalden ons vertrek op 21 Novembei. Het was reeds meer dan tijd, want Harold Hagen, die Kingma’s grootsten tegenstander zou zyn op den grooten intern, wedstrijd voor beroepryders te Zwolle op IQ en 11 Jan. ’94 om het meesterschap der wereld, oefende zich toen al reeds 4 weken te Kop- peng, dus was een aardig stukje voor Des morgens den 20sten November vertrokken wy. Wy hadden aardig gezelschap in een ry’ken Duitachen eekoopman met zyn vrouw. Zoo boemelden wy J Aan bet postkantoor Gouda en daaronder maand December 1893 in de Rykspostspaaf- ingelegd f 5945.29jjterugbetaald In verband met de kookscholen schijft een dame aan «Het Vaderland Sedert de physiologen in het licht hebben gesteld, dat het weerstandsvermogen en dus de gezondheid van de menschen voor een groot deel van de voedingswaarde der algemeen, voor komende voedingsmiddelen meer algemeen be kend wordt, is het dikwyls toch nog verwon derlijk hoe weinig op die raadgevingen gelet wordt. Welk een groot aantal inrichtingen zyn er niet waar volwassenen en kinderen tegen ge ringe betaling of kosteloos veel kunnen eten. Wat toch moet het groote doel zyn van de oprichting dezer restauraties? Dient het antwoord niet te zyn: Hoe men zich goed en goedkoop voeden kan?« Veel en goed eten, voldoende om energie te behouden, is evenwel niet gelijkluidend. Ons Holl. eten is dikwyls al heel weinig voedend. Wie, die maar eenigszins op de hoogte is van voedingswaarde, weet niet hoe weinig voedsel bv. vervat is in kool met aardappelen en hoeveel soorten van kool zyn er niet! Gerechten van haring en stokvisch worden veel zeldzamer opgedischt. Heel toevallig ken ik een kind, datiederen dag in een der volksgaarkeukens gaat eten en wanneer ik haar vraag: wat hebt ge gisteren gekozen, toen ge in de gaarkeuken waart? dan antwoordt zy getrouw «aardappelen met gestoofde kool» en, herhaal ikwat den voor- gaanden dag «Aardappelen met wat spruit- minuten loopens van ons hotel. Van huis gaat men recht op het station aan, den eersten weg links, steeds rechtuit den heuvel over en het houtzaag- molentje, dat thans niet meer werkt, voorbij, tot aan de groote brug. Een vrij steil weggetje af en men is er. Eenvoudig genoeg. Wy reden beerlyk. Het deed onze vorstyfde spie ren goed, toen ze weer flink in beweging kwamen. De frissche lucht deed onze longen lekker aan, en toen wy na plm. uur rydens terug kwamen, waren wij dezelfde niet meer. Wij waren heel andere menschen, veel frisscher en vroolyker. Wat doet sport goed I Hoe naar moet het iemand te moede zyn, die nooit eens zich flink beweegt, die altijd kamer- en kantoorlucht moet ademen I Ons hotel is een privaat hotel en lang heb ik er over gedacht, wat dat privaat toch eigenlijk wel beduiden moest. Eindelijk begreep ik het: Privaat hotel is niets anders dan een hotel waaraan geen restauratie verbonden is. Alleen voor de gasten, opdat deze het rustiger zullen hebben. Ons hotel is altijd 8tamp*ol en heeft zoo het schijnt een goeden naam hier in Noorwegen, hetgeen my volstrekt niets verwondert. Miss Norseng weet wat iemand toe komt die zich oefenteen paar extra eieren en een biefstuk in plaats van allerlei liflafjes. En zoo zyn er duizenden van zulke kleinigheden waardoor ze ons het leven aangenaam en gezellig maakt. Weelde is hier niet: er is geen kleed of karpet op den vloer of een behangsel. Er ligt hier jaar- lyks zoowat vijf maanden sneeuw, en zoo zouden de kleeden zeer gauw naar de maan zyn. De vloer is eenvoudig brnin geverfd en voor elk bod ligt een wolve- of berenvel. {Wordt vervolgd.) JRRITSBN. GOUDA, 2 Januari 1894. Hei onderzoek van het water der Waterlei ding had gedurende December het volgende re sultaat q 2 Dec. 10 Mg. permang. kalicus per 1000 cc v H reseorteerende hulpkantoren werd gedurende de bank ingelegd f 5945.29£terugbetaald f 5147.95. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven Te Boskoop is dezer dagen eene algemeene handelsvereeniging opgericht, ten doel heb bende relatiën in het buitenland, vooral in Noord-Amerika, aan te knoopenvoor ruim 6000 gulden is door 28 personen ingeschreven. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. L De geneeskundige Raad van Overysel en Drente heeft besloten tot den minister van justitie het verzoek te richten om eene wets- Voordracbt aanhangig te maken, ten einde in het strafwetboek een artikel op te nemen luidende >Hij aan wiens schuld het te wyten is, dat vervalsche eet- of drinkwaren worden verkocht, te koop aangeboden of afgeleverd, wordt gestraft teet hechtenis.Daarby is verder nog het ver doek gevoegd, dat van Rykswege bureaux tan onderzoek mogen worden opgerichi, waar de kleinhandelaar zyne waren kan laten Onderzoeken voordat hy ze thuis krygt. Men meldt uit Zwammerdam: Had vóór eenige dagen alhier eene uitdee- ling plaats van kleediugstukken en wollen de kens door de bestaande Vrouwenvereeniging, heden werd door de Nieuwjaarscommissie een voorraad levensmiddelen en brandstoffen uit gereikt aan alle behoeftigen uit deze gemeente en het aangrenzende gedeelte van Aarlander- veen. Door 80 gezinnen werd daarvan ge bruik gemaakt. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de bia schop van Roermond een circulaire heeft ge richt tot de geestelyken in Limburg, waarin aan dezen wordt verboden zich met het schry- ven van politieke en soortgelyke opstellen in de openbare nieuwsbladen onledig te houden». In de bedoelde circulaire leest men o.a.: »En, opdat geen twijfel besta over hetgeen wij hiermede verder bedoelen, verbieden wy by dezen aan al ouze onderhoorige geestelijken, hetzy zich aan de redactie van een of ander nieuwsblad bestendig of tydelyk te verbinden, hetzy politieke artikelen of soortgelyke corres pondenties direct of indirect daarin te plaatsen, zonder vooraf van ons daartoe een doorloopend of tydelyk verlof uitdrukkelyk gevraagd en verkregen te hebben. >Wy eischen op al deze punten stipte ge hoorzaamheid en houden ons voor tegen onver hoopte overtreding van dit verbod zoodanige maatregelen te nemen, als wy naar gelang der omstandigheden en naar het oordeel van ons geweten zullen oirbaar achten.» Aan het slot der circulaire worden de cor- respondentiën, opstellen en berichten genoemd, welke niet onder de verbodsbepaling vallen, rechten. Hier moet men van eigen hulp zyn, want niemand bekommert zich om zijn lotgenooten. Het is een gewoel en gecet van belang. En per slot van rekening moet ieder evenveel betalen en wel 1(/1 kroon of 1. Heeft men bier gehad dan be taalt men 2 kronen. Den volgenden morgen 6 uur waren wy te Chris tiania, waar wij alweer zoowat juist tyd genoeg hadden voor onze bagage te zorgen en ons wat te verfrisschen. Thans ging het regelrecht op Hamar aan waar wy dan ook Woensdag 23 Nov, aankwamen. Ons hotel ligt nog geen 200 meter van het station verwyderd, doch het was maar een wip om er te komen. Do vriendelijke eigenares miss Line Norseng, zag ons door het venster aankomen en waohtte ons by de trap op. Het is een lekker gevoel als men na ruim 2 dagen reizen, weer voor goed op de boenen staat. Wy werden voorgesteld aan de eigenares van het hotel miss Frederiksen, «onze miss.” Miss Frede- riksen spreekt zeer goed Eugelsoh, daar zo 5 jaar in Amenka is gewoest, en is buitengewoon welwil lend. Niets is haar te veel, wat voor ons onwaar deerbaar is, daar Maarten noch ik Noorsch verstaan. Zoo wat een uur na het diner hadden wij da schaatsen opgezocht, om eens wat te glijden. Het ys was prachtig spiegelglad, weinig wind, dus alles was op zyn best. Wy reden op een klein meertje, een zytak yan het groote Mösen meer. Het groote meer gelykt veel op het Viorwoudsteden meer in Zwitserland. Langwerpig van vorm met grillig gevormde zy meren. Waar wy op reden heet Aker?iken en ligt plm. 10 door Noord-Duitschland, en het speet mij, dat wy te Bremen waren, waar wij afscheid van elkkar moesten nemen. Na een kort oponthoud werd de reis voortgezet in de lange Noorsche wagens. Maarten zei«jongen wy vlakken *m zoo,” wat zooveel beteekende als dat het enorm hard ging. Wij moesten dan ook per persoon boven ons rondreisbiljet 2 Rm. betalen. Misschien wel omdat het zoo hard ging en wij dus meer pleizier voor ons geld hadden. Ik weet niet in hoe korten tyd wy dan ook te Hamburg waren. Hier hadden wy al woer 1 uur den tijd, en gelegenheid wat te etenin training heeft men altijd honger! Bovendien genoten wij hier van een hoop zeevolk en speciaal van het kolossale bierdrinken dat Jan maat kon doen. Er was een kleine dikke, op wien ik het oog hield en die niet minder dan 18 groote glazen vol naar binnen liet glijdeneen per vyf minuten. Te Kiel werden wy, of eigenlyk het zee volk, met muziek afgehaald. Zoo spoedden wij ons naar de boot, die ons naar Korsör zou brengen. Den volgenden morgen zaten wy te Korsör op den trein naar Kopenhagen. Wij bereikten Hel>ji singför, staken de Sont over en reisden toen verder naar Christiania. De eenige eigenaardigheid welke onzen 18-urigen spoortyd onderbrak was het diner en souper. Dat is de moeite waard om te zien. De trein stopt slechts 20 minuten, anders zou men maar te veel eten I Alles stormt naar de eetzaal en grijpt maar wat hy krygen kan. Een groote flink verlichte zaal met een kolossale tafel in hei midden, bezet mei alle mogelyke ge-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1