ff Hing i 1894, «linten. ?JSLS. Iffl en. BINNENLAND. UÏS, chijn. ZN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EEN GIDSARTIKEL. No. 6242. Donderdag 4 Januari 1894. 32ste Jaargang. mVlLLETO\ ggf Cie, t H 1O1 Cent eet. >tjesj NCO Nederlandsche Schaatsenrijders in Noorwegen. MACBINE- [JB 1 f het verschil I 7 in k Zoox. b Z>D ;atoenen iveneons ve daar- jveer de ïhtingeu jeringen Tot organist bij de Remonstrantsche Gemeente ia benoemd de heer Joh. G. Arentz alhier. Naar wij vernemen zal de Dilettanten-club «Door Oefening Kunst» alhier in de volgende maand andermaal eene uitvoering geven. rden.be- van de inde W WINKEL De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. vrg hui« voor Vul- VYLEN. I met. OVE tetceg. 8 nur. zen. ||OI INIIL (flIBIXT EN wh» Cou- lendoor he IKMAN m ter vjot- '0 franco in allo trgd. alitejten rvUllen, r/ Noord der zwakken en misdeelden in de tegen woordige maatschappij. Het artikel verdient door ieder, dia in onze binnenlandsche staatkunde belangstelt, gelezen te worden. BUI met vattende gekomen ►en van i, dames raag aan ac Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. een desnoods beëedigde verklaring, dat zij een zeker minimum van inkomen hebben, of als zij bewijsstukken overleggen, onder doch lom» genieten wij er ook van, dus dat schikt wel. Maar boven kamer no. 7 waar wij wonen, huizen een man en vrouw en één klein kind. Ja, bleef het daar maar by, maar er zyn er moer, benevens een hond. Soms willen 's nachts die kleine wurmen niet slapen en dan heb je de poppen aan het dausen. Eén moet gewiegd worden. Nu schijnt de olie hier erg duur, want verleden jaar piepte de wieg en nu piept ze nog. Ze moet gesmeerd worden en schreeuwt nu om wraak. Dit is allemaal nog niet». No. 2 ligt in een wagen en moet gereden worden. Wel bekome hei je. Slaap nu maar, als ze daar boven je hoofd heen en weêr rollen met een wagen en een schreeuwend kind er in. Papa, o vader vreugde, begint ongeduldig te worden en loopt tot maat van ramp, met groote stappen en zware schoe nen de kamer op en neer. Gelukkig schy'nt de kleine iets wijzer geworden sinds verleden jaar. ADVERTENUIN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (Jaap Eden, Y. Rodenhuis en Maarten Kingma.) Overgenomen uit het „Handelsblad.” Prof. Cort van der Linden, die met ingang van 1 Januari is opgetreden als redacteur van „De Gids”, en daarin als politiek leider de plaats schijnt te moeten innemen, die door het overlijden van Prof. Buys is opengevallen, vangt in het pas verschenen nummer van dat tijdschrift zijne werkzaamheid aan met een artikel over het Kiesrecht, dat verdient gelezen te worden en waarvan het alleen jammer is, dat het zoo Iaat komt. Te Iaat nog wel niet, want de eigenlijke discussie moet nog aanvangen, maar toch vreezen wij, dat de opiniën onzer Kamerleden grootendeels gevestigd zijn en dat is een bezwaar voor een voorstel, dat het mid den wenscht te houden tusschen de twee stroomingen in de liberale meerderheid. Terecht betoogt de hooggeleerde schrij ver, dat het kiesrecht-vraagstuk zoodanig behoort te worden opgelost, dat het in de liberale gelederen geen verdeeldheid, ver warring en verbittering achterlaat. Het kiesrecht is geene quaestie, die kan lei den tot blijvende partij groepeeringde tijdelijke bondgenooten gaan naden slag na tuurlijk uiteen. Maar wat blijft, dat zijn de groote sociale vraagstukken, dat is de groote quaestie hoever de staat gaan moet met zijn ingrijpen in de maatschappelijke verhoudingen. Op dat terrein moeten de liberalen elkander naderhand ontmoeten en aan het werk gaan en voor dien ar beid hebben zij elkander noodig, omdat alle conservatieve elementen zich dan te gen de hervormers zullen keeren. Het is volkomen begrijpelijk, dat mannen die de democratie van harte voorstaan of er zich althans bij nedergelegd hebben, niet allen eenstemmig denken over de kies- formUle. De stelling, die men ten aanzien van de groote quaestiën van sociaal beleid inneemt, bepaalt niet noodzakehjk de ge dragslijn voor het kiesrecht. Daarom is het gewenscht in het kiesrechtvraagstuk tot verzoening te komen, wijl men straks elkander zal noodig hebben voor het an dere werk. Niet onaardig gevonden is het beeld, dat de hoogleeraar gebruikt om het verschil de kiezers opnemen. Daarnaast kan dan voor hen die be lasting betalen, de jaarlijksche overlegging eener quitantie van den ontvanger, zonder redelijk bezwaar als hulpmiddel dienen, om voor de groote massa der kiezers andere bewijzen overbodig te maken. Men zou nog hen, die bijv. 10 jaren kiezers zijn geweest, alleen op dien grond kunnen toelaten en aldus de oudere werk lieden helpen, ook als tegenwicht van de heethoofdige jongeren. „Op deze wijze of op een dergelijke wijze, die rekening houdt met de oorzaken van den welstand, zooals de maatschappij zelve ze aan wijst.” zegt prof, van der Linden, „is het mogelijk een kiesrecht regeling te verkrijgen, welke gelijkelijk allen toelaat, die naar de Grondwet niet zyn uitgéffoten en allen weert van de stembus wier medewerking men niet be geert. Inderdaad, de lijn, die getrokken wordt moge in menig opzicht nog gebrek kig zijn, het is ten slotte eene lijn, die bet denkbeeld des grondwetgevers volgt In de realiteit der maatschappijniet eene doorsnede, die of te weinig geeft of te veel”. De schrijver wenscht dus, evenals de Regeering en sommige voorstellers van amendementen, een blijk van belangstelling van den aspirant-kiezer en vleit zich overi gens met de mogelijkheid, dat zijn voorstel een einde zal kunnen maken aan de grens geschillen, die sedert de indiening van het ontwerp-Takin den boezem der liberale partij aan de orde zijn. De wapenstilstand, die nu sedert Augustus heerscht, zou met zijn stelsel kunnen leiden tot een vruchtbaren vrede, een waarborg voor de toekomst van ons land. Voorzeker is het een belangwekkende poging, die de geleerde schrijver hier doet om te komen tot een voor alle partijen eervol vergelijk. Het zal zeker de aan dacht trekken van hen, die binnenkort zullen worden geroepen tot de oplossing van een vraagstuk, dat reeds te lang han gende is en dat van de baan moet om plaats te maken voor vruchtdragende wet- gevenden arbeid, hoofdzakelijk ten bate te karakteriseeren tusschen de beide stroo mingen in de liberale partij. Allen willen gaan tot do grens der grondwet. De tot de democratie bekeerden willen de lijn zóó trekken, dat allen die het kiesrecht waardig zijn, worden binnengeslotendege nen die zich bij de democratie nederleggen, zóó dat allen, die onwaardig zijn, buiten blijven. De vraag is dus de lijn zoo te trekken, dat beiden bevredigd worden. De gedachte, waarvan de grondwetge ver uitgaat is voor te stellen door eene golvende lijn. De minister en de voor standers van zijn ontwerp trachten haar weer te geven door eene rechte lijn, die de benedenpunt der golven vereenigt; de tegenstanders door eene, die de toppen samenvoegt. Zou het onmogelijk zijn de kromme lijnen te reconstrueeren Zou niet eene meer afdoende regeling te vin den zijn indien men niet op de gevolgen maar op de oorzaken van den welstand het oog richtte Prof. v. d. Linden meent, in alle bescheidenheid, bevestigend te kunnen antwoorden. Hij gaat daartoe, rechtstreeks af op hetgeen men wil bereiken. Men wil aller eerst den werkman opnemen, die geregeld arbeid heeft, wiens kenteeken van welstand* dus ligt in zijn arbeid. Men late daarom den werkman toe, die door een livret of verklaring van patroons aantoont, ten minste 9 maanden in het vorigjaar, zonder bedoeling, loon te hebben ontvangen; of ten minste de helft van de 2 laatste jaren (voor vakken waar men de eene helft des jaars voor het geheele jaar moet verdienen). Bij hen, die van nering of bedrijfleven, verdere men, dat zij gedurende 2 jaren regelmatig het bedrijf hebben uitgeoefend, een huis of deel er van in gebruik hebben gehad en niet meer dan 3 malen van woning hebben verwisseld. Bij twijfel kan men de verklaring van twee of drie buren eischen. Hun, die geen vast vak uitoefenen, den lossen werklieden, late men toe zich in een van beide genoemde soorten te rang schikken, waardoor de ongewenschte soorten van zelf uitvallen. De groep die van eenig eigen vermogen, pensioen, lijfrente enz. leeft, kan men na Door den Hoogen Raad werd gisteren be handeld de bekende zaak van een vijftal per sonen, uitmakende het bestuur van de sociëteit «De Kroon» aan de Groote Markt te Haarlem door den kantonrechter aldaar ieder tot vier gulden boete veroordeeld wegens het in een der lokalen van genoemde sociëteit geveft of doen geven van een feest of vermakelijkheid, waartoe het publiek tegen betaling toegang deling en doen dan meteen onze boodschappen. Meestal komen wij dan bij den heer Flegstedt terecht, don schnntsenfabrikant, om te sly'pen, ieta to ver helpen of iets dergelijks. Vroeger konden wij ons moeilijk met dezen man onderhouden, doch thans is er een bijgekomen, die beter Engelsch verstaat, zoo- dat het nu vrij goed gaat. Om kwart voor 11 zyn wij meestal terug. Dan nemen wij onze schaatsen en zorgen, dat wy om 11 uur op onze gevleugelde winterwieken staan om pl. m. 8/4 uur op ons dcode gemak wat te ryden. Dan gaan wy weer naar huis, drinken één zegge 1 klein glaasje port en wachten tot een uur op ons diner. Als de deur, die de eetzaal van salon scheidt, dan opengaat, en het vrieüdelyke en tevens zoo uitnoodigende „var sara god spise" van onze „miss" klinkt, stormen wy naar biiinen, om de tafel duchtig eer aan te doen. v Het middageten is erg eenvoudig doch goed en bestaat hoofdzakelyk uil soep, rundvleesoh, iets van het varken of rendierenvleesch, visch en wild. De aardappelen zyn verbazend slecht ieder Hollander vindt buitenlandscho aardappels slecht en de groenten zyn erg zeldzaam. In al den tijd dat wij hier geweest zijn, hebben wy eens doperwten, wor telen en snyboonen en 2 keer bloemkool gehad. Het dessert is doodeenvoudig. Na hot diner rusten wij weer een uur, maken dan een wandelingtje en zor gen dat wij om 8 uur weer op de schaatsen staan, om weer pl. m. uur te ryden. Nu raken wij hem evenwel beter als ’s morgeris, Na >/4 uur ge reden te hebben, komen de jassen uit, en dan gaat het hard, dat durf ik gerust zeggen. (ITordi vervolgd.) GOUDA, 3 Januari 1894. De Goudsche Machinale Garenepinnery was minste inschryver by een aanbesteding ten behoeve van het ryksopvoedingsgesticht »de Kruisberg* van 600 K.G. gehekeld Zuidhol- landach vlas, 400 slags voor 1.50. *s Morgens staan wij niet al te vroeg op, zoowal tusschen 8 en 9 uur. Wat zouden wij er ook eerder uit doen. Hot is toch vóór dien tijd maar donker en door den regel te koud om buiten te verkeeren. Om 9 uur ontbijten wy. Zoo’n ontbijt is nogal tierig en bestaat uit eieren, karbonaden, kaviaar en varkensvleesch (hetzij in den vorm van vette karbonaden of dito worst, want men moet hier veel vet gebruiken), zeven, zegge 7 soorten kaas en drie soorten brood, melk, chocolade of koffie. Ga je gang maar. Na het ontbyt rusten wij uit wat niet overbodig is, en slijten dan een uurtje in den gezelligen salon. Om 10 uur maken wy ona klaar voor een wan- In 1844 dus 50 jaar geleden ver trokken dagelyks 2 personentreinen van Am sterdam naar Utrecht en omgekeerd, echter geen enkele vee- of goederentrein. Thans ry den tusschen die beide plaatsen v. v. dage lijks 22 treinen. Naar aanleiding van het bekende adres van ds. Hugenholtz aan den gemeenteraad van Amsterdam, betreffende de wyze van afmaken der opgevangen honden in die gemeente, heeft zich heden eene commissie, bestaande uit de heeren jhr. mr. Klerck en jhr. Quarles van Ufford, leden van het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren benevens den heer Van Esveld, leeraar aan de ryksveeartnseijschool te Utrecht, op reis bege ven naar Brussel en naar Londen, ten einde daar ter stede te onderzoeken welke methode de beste is om zieke en gebrekkige honden door middel van asphyxiatie een zachten dood te bezorgen, Er is een baas van een kachel, welke met hout gestookt wordt en enorm veel warmte geeft als men haar maar even aan heeft. En toch brandt zij erg auinig, door een samengestelde constructie, zoodat een paar stukken hout voldoende zijn een flinke kamer als de onze warm te maken. De salon ziet er heel anders uit en heeft meer het tantien van een gewone Noorsche huiskamer. Wel is de vloer geverfd en zyn de muren van hout, doch er ligt een karpet op den vloer. Een groote hanglamp hangt in het midden, waaronder een kleine ronde tafel staat. Verder zyn er eenige gemakke- lyke stoelen, een pianino on oen massa tropische planton, welke een en ander een vreemd aanzien geven. Boven de sofa hangt een driehoek van ruwe takken, om welken zich weelderig klimop slingert, terwijl in het midden van dezen driehoek een ge kleurde lantaarn hangt. Ook om den spiegel en het schildery boven de piano groeien klimopplanten. Een en ander doen bijna vergeten, dat men in het barre Noorden is. •s Avonds wordt de gekleurde lantaarn aangestoken en komt er een groote roode kap op de lamp. Dan staan er nog 2 kleine gekleurde lampjes op de piano, welke ook opgestoken worden, terwijl aan weerszijden van den spiegel waskaarsen branden, zoodat er een getemperd licht door de kamer ver spreid wordt, hetgeen veel tot de gezelligheid by- draagt. De kachel brandt lekker en allen komen na het avondeten, dat om zoow&t 7 uur genuttigd wordt, hier te zamen. Dan praten wij eerst wal over koetjes en kalfjes en iedereen kan wol begrijpen, waarover onze gesprekken meestal I o open. Natuurlijk over ijs, training, wedstrijden, overwinningen, ge maakte of nog te maken tijden, enz., doch ook dik wijls komen wij in onze gesprekken op het Zuiden, op onze eigen gezellige huiselijke kringen, onze vrienden en bekenden, en dikwyls houd ik het er voor wordt er in stilte gewenscht eens even te kunnen overwippen, ook al was het ook maar zoo kort. Verder op den avond, wordt piano gespeeld. De tafel wordt op zQde geschoven en in een wip is de salon in een balzaal herschapen. De Nooren zyn gezellige lui en weten het zich binnenshuis zoo prettig mogelijk te maken, want buiten is het vaak te koud en guur om te verkeeren en do avonden zyn erg langom 4 uur is het hier reeds donker. Om goed 9 uur of liever laat ik zeggen tusschen 9 en 10 gaan wij slapen, ten minste trachten het te doen als do bovenburen niet te veel leven maken. Onze bovenburen zijn de keerzijde van de medaille. Boven den salon geeft een juffrouw les in piano spel enzang. Enfin, dat gaat nu nog. Wel is dat niet altijd even mooi en dikwijls erg eentoning,

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1