It f I ■I 8 No. 6243. BINNENLAND. Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ?n. ihnstein FEUILLETON. ?t” der rdrecht. ag. J Nederlandsche Schaatsenrijders in Noorwegen. TIJ van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. der reap. ation de lz. enz. Heyningen is r enKaas Gisteren werd te Arnhem uit ’s-Heerenberg J" burn, Deze wyze om het kfn- (Slot volgt.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. inf. te Leiden, zal den dienst met pensioen verlaten. ibrlcatie liker van ad, Veen dan De heer F. Fopma, onderwyzer aan de Chr. school te Amersfoort, is als zoodanig benoemd te Zwammerdam. daatschappy 600™ COI III X T )or het erkend national iep, «toel- laaruit ifdpijn, *ek aan om hare scherp ’illen in venzoo ch over- ie hand- ebnuks- tsersche .r zijn, M Uit Baarn wordt gemeld, dat het bestuur van het Sanatorium aldaar het voornemen heeft, daarvan een gewoon hotel te maken. De koud- water-geneesinrichting zal dus worden opge heven. rhfte, r in ■zien n de (Jaap Eden, K Rodenhuis en Maarten Kingma.) Overgenomen uit het #Handel»blad.” Voor de uit leeling op Oudejaarsdag was te Lekkerkerk aan giften ingezameld het bedrag van f 182.27Daarvoor is aan 86 aanvra genden brood, ryst, boonen, spek en steenko len verstrekt geworden. F ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Naar de »Amst.< verneemt heeft Wollring, de voorzitter van het comité der werkloozen te Amsterdam, gister by den officier vanjusti- eene aanklacht wegens mishandeling ingediend tegen den inspecteur van politie, die op den tweeden Kerstdag in de Kalverstraat tegen de werkloozen optrad. Het dorp Waddingsveen telt reeds 7 kerken. Thans zal men er een achtste kerkgebouw opriebten voor de volgelingen van wylen ds. Ledeboer. GOUDA, 4 Januari 1894. Gisteren overleed alhier een persoon, die by allen, welke de edele zwemkunst beoefenen, hoog stond aangeschreven n. 1. de zwemmees ter aan de stedelyke zwemschool, Gr oenen daal. Steeds was hij op zijn post en voor ieder bezoeker altijd even bereidwillig. Maar waar door hy zich byzonder onderscheiden beeft, was zeker de zorg voor de aan zyn zorg toe- terirouwde kinderen. Hoe verbazend druk kon het om 12 en 4 uur niet zyn, en toch, van ongelukken geen sprake, daar hy ten allen tijde een oog in het zeil hield. Verscheidene zyner leerlingen hebben zich tot flinke zwemmers ontwikkeld» waarop Gouda trotsch mag zyn. Dit korte woord tot hulde aan de nage dachtenis van den eenvoudigen, doch getrou wen ambtenaar. i 26.180 Edamm.kaas 132.551 Leid sc he 383 8327 wagens, aanbrengende 490.695 ._x-jjeen gewjcht van Beroepen by de Ned. Hervormde Gem. te Waddingsveen ds. B. J. van F w Huizen (N.-H.), Een vreeselijke gebeurtenis wordt uit Audun le Tiche in Lotharingen gemeld. De werkman Kockelschneider uit Ober-Merzig had zich dronken op een vuilnishoop te slapen gelegd. Des morgens werden enkele wagens gloeiende sintels op dien hoop uitgestorttoen men be merkte, dat er een man onder lag, was het reeds te laat, om hem te redden van een wis sen dood. Men vond slechts een verkoold lyk. een racebaan voorkomen. Het is in het begin een racebeweging, om tot pl. m. 2 a 3 M. zoo hard men kan op iets toe te rijden en dan te zwenken. On* willekeurig stopt oen nieuweling, die er niet aan gewoon is, hetge.en dikwijls de oorzaak kan zijn dat men verliest. In den regel ligt bier te voel sneeuw om van de eene plaats naar de andere te ryden. De Noren kennen dat genoegen niet, en daar dat baantje rijden al spoedig begint te vervelen, wordt hier veel minder aan schaatsenrijden gedaan dan men oppervlakkig zou denken. Sneeuwschoen-loopen is een betere sport in hun oog en bewonderenswaardig vlug kan ieder met die lango dingen overweg. Ik vind het erg vermoeiend en houd meer van schaatsenrijden. Na deze oefening gaan wy zoo spoedig mogelyk naar huis, waar wij onze kamer lekker warm vinden. Wy wryven dan onze beenen en rug en wasscben ons, waarna wy ons verkleeden. Is dit achter den rug dan gebruiken wy of een paar geklopte eieren met wat port, of wat chocolade en houden ons zoo goed mogelijk bezig, tot het souper klaar is. Wat daarna gebeurt weet men reeds. Het souper is nage noeg gelijk aan het ontbyt, doch meestal in den regel wat ryker aan vleesch. Hamar is het gat der gaten, het ligt in het dia— tricht dat denzelfden naam draagt, aan het Mjosen- meer. Het bestaat hoofdzakelyk uit twee rijen huizen welke door eenige dwarsstraten aan elkaar verbonden zyn. De voornaamste straat loopt langs het meer en heeft de meeste winkels. Die zyn mooi, behalve de bontwinkela. Deze zyn ryk versierd met wolve-, beren-, rendiervellen en allerlei voorwerpen daarvan gemaakt. Aan het postkantoor Schoonhoven en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1893 ingelegd f 1793.77, terugbetaald f 1874.16. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2324. Te Londen overleed, in den ouderdom van 72 jaar, sir Samuel Baker, wiens naam zal blyven voortleven als een der voornaamste ontdekkingsreizigers dezer eeuw. Hy deed ver- Den Haag overleden de heer H, D. Potter, die van 1827 tot 1860 in verschillende lands betrekkingen in Indië werkzaam was, laatste lijk als resident van Tegal, vroeger als resident van Japara en Samarang. Sinds 1860 was de heer Botter gepensioneerd. dag ryden, doch de ondervinding dat het meer dan genoeg is. Ons in elk opzicht met dat in Holland. ’”1, d. w, z. wy hebben steeds ons best doen, sterk voorover ■j u:j QQg heen „.„.J elliptisch Het meet ruim m, welken bet is het Bij den uitgever Den Oudsten te Lekker kerk, is verschenen een jaarboekje voor de gemeente Lekkerkerk, 1894, dat zich door keurige uitvoering en volledigheid bij dat van vorige jaren onderscheidt. Een plattegronds- teekening van wijk B is er thans in opgeno men, wat zeer de aandacht trekt. Verder bevat het jaarboekje een tal van advertentiën en kan in zijn geheel als een vraagbaak voor belanghebbenden dienst doen. Maandagmorgen werden op het lichterschip van de stoomboot «de Harmonie,» liggende te Tiel gevonden een jas en een pet, welke by onderzoek bleken te behooren aan den sjouwerman H. P., die den vorigen avond na een kleienen twist de echtelyke woning heeft verlaten en sedert niet is teruggekeerd Men vermoedt, dat de oppassende man door verdrinking een einde aan zyn leven heeft gemaakt. Weinige uren te voren hadden man en vrouw elkander nog zulk een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht Naar aanleiding van eene weddenschap is het eene jonge dame te Haarlem gelukt in het - De majnor C. T. Verkerk, van het 4e reg. jaar 1393 meer dan een mil|ioen postzegels te inf. te Leiden, zal den dienst met pensioen verzamelen. de wagens verdwijnen als door een toovenlag worden vervangen door groote sleden, welke juist zoolang dienst doen als er sneeuw ligt. Zelfs heb ik een begrafenisstoet per slede gezien. De paarden welke men hier voor de slede gebruikt zijn erg klein. Ze zyn niet meer mans dan een flinke hit. Evenwel zyn ze byzonder vlug en taai, en houden hardloopen lang uit. Van morgen maakten Kingma, Eden, de beiden Engekchen, Burton en Zijers, en ik een tochtje per slede door de bergen in den omtrek. Het weer had ons in den steek gelaten, er was te veel sneeuw gevallen, zoo'dat wy niet konden ryden. Wy hadden 2 paarden er voor en zaten dus met ons zessen iu een grooten bak. Nu waren de bergen wel niet zoo kolossaal hoog, doch er waren er flinke by. Toch draafden onze paardje» lustig door, zonder eeriig spoor van vermoeidheid to vertoonen. Wan neer het de heuvels afging, ging het vliegeud hard alleen op de hoeken werd wat gestopt. Hamer en het meer liggen in een soort van kom tusschen de bergen. Voor liefhebbers van jacht- en winterlandschappen is bet een goed oord, daar het hier vol wild is. De overkant van hot meer is woest en met bosschen bedekt. Dikwyls hoort men de uitdrukking bezigen het barre Noorden. Dit is wel wat overdreven. Het is hier soms wel bar koud, doch daar went men al spoedig aan, en thans heb ik het beter loeren kennen. Toch kan het hier dikwyls erg spoken. De wind buldert door de bergen over het meer, dat het huis schudt. De tweede straat ligt meer in do hoogte, terwijl de huizen niet zoo geregeld aan elkaar staan. Bijna alle huizen zyn van hout. Alleen tot een paar voet boven den grond van steen, terwijl bijna alle huizen met roods pannen of lei bedekt zyn. Groote gebouwen zyn bier niet, alleen de openbare school en de boterfabriek zien er iets modern uit. Voor de rest zijn het wat het vischlievende Nedrr- landsche volk »’n zcodje” noemt: krotten. Verder hebben wy hier nog eenige wagenfabrieken en slc- demakerijen, waai van die van P. Norseng wel de grootste is. Er is hier een weinig handel met de naburige plaatsen, eveneens gelegen aan het meer, en die, welke meer landwaarts liggen. En verder zyn er bovengenoemde fabrieken, zoodat Hamars ingezetenen zoowel hun kost verdienen met handel als met ny- verheid. De verlichting is hier verbazend slecht. Bij gebrek aan een gasfabriek moet alles hier mot pe troleum opgehelderd worden, en dit gebeurt nog zeer gebrekkig. Hier en daar, bij de gratie Gods, staat een lantaarnpaal met een ouderwetsche lamp er boven op. Nu kan men wel begrijpen hoe treurig het er hier ’s avonds uitzietmen is genoodzaakt, een eigen lantaarn mee te nemen, en wil dan het ongeluk, dat zoo’n ding door den harden wind uitgaat, dan is men er naar aan toe vanwege de gladheid. Want glad kunnen de straten hier zijn als een versche glijbaan. Hoofdzakelyk meen ik het hier aan toe te schry- ven, dat er hier zoo’n groote massa sleden zyn. Nauwslyks is er voldoende sneeuw gevallen, of al Nieuwjaarweuschen aan de huizen te voorko men, voldoet volkomen aan het oogmerk, daar thans een nuttig gebruik gemaakt wordt van hetgeen anders dikwyls ten onnutte werd be steed. Het kan aanbevolen worden voor ge meenten, waar zulks nog niet plaats heeft. De verkiezingen voor den Duitschen Ryks- dag hebben nog een staartje gehad in een proces te Essen, waar de centrums-can- didaat graaf von der Schulenberg in een cou rant zyn tegenparty had beleedigd. Ook zyuer- zyds klaagde de graaf zijn tegenstander wegens beleediging aan. De rechtbank heeft nu de vo rige week den graaf tot 300 mark en zyn tegenstander en den redacteur der courant elk tot 200 mark boete veroordeeld. Lampier, de vermoedelyke dader van den drievoudigen moord te Oostburg, is door de rechtbank te Middelburg naar de openbare terechtstelling verwezen. De drie personen, die door de genoemde rechtbank wegens mein eed ieder tot 3 jaar gevangenisstraf zyn ver oordeeld, hebben cassatie aangeteekend. Op ongeveer negentigjarigen leeftyd is in In het afgeloopen jaar zijn te Bodegraven op de wekelyksche markt aangevoerd 6650 wag. Goudsche kaas m. 331.581 st. 560 Derbykaas 26.180 1106 Edamm.kaas 132.551 7 te tarnen f kazen, vertegenwoordigende pl. m. 2.131.257 kilogr. Meer dan in 1892 werden ter markt ge bracht 613 wagens met 25.456 stuks. Verder werden aangevoerd 23 paarden, 5 veulens, 4 hitten, 6 koeien, 16 vaarzen, 2 kalveren, 3 nuchtere kalveren, 51 schapen, 1282 lammeren en 532 biggen. Een laffe aanranding, die ernstig had kun nen afloopen, is op de Brouwersgracht te Amsterdam bedreven. Een knaap, die eenige flesscheu bier droeg, werd aangehouden door twee jonge mannen, die hem het bier wilden afnemen. De jongen verweerde zich en slóeg manhaftig een flesch op het hoofd van een zy ner aanranders stuk. Deze laatste gaf daarop den knaap een stomp, waardoor hij in de Brou wersgracht viel. De jongen werd echter ge lukkig nog gered. Anti-semietische paedagogie. De onderwyzer Albers te Oldenburg, een aanvoerder der anti semieten, had op de deurpost van een winkel, aan een Israëliet toebehoorende aangeplakt een biljet, waarop stondKoopt niets by Joden. De winkelier diende deswege een aanklacht in en het schepengerecht van Olden burg veroordeelde den paedagoog tot 30 Mark boete. 8) Het zal u misschien verwonderen, dat wy zoo Weinig op een heeft ons geleerd, rijden verzehilt ii Wy ryden steeds in styl, de houding alsof wij om gebogen. Verder ryden wy niet zooals bij en weer. Wy hebben slechts een klein baantje, dat wij steeds rondryden. 400 M. in omtrek. Dit is juist de vorm, ook een goede wedstrydbaan heeft, en l. beste zich op zulk een baan te oefenen, daar men dan er aan wendt, de hoeken te nemen, wat op zich zelf erg moeilijk is, vooral wanneer het zoo hard gaat. Verder went men er aan, dat de lui naar je zien, wat in het begin erg zenuwachtig maakt, 's Middags is de baan zoowat voor ons traineurs alleen. Zoodra wy komen en beginnen met on» gangetje te ryden, gaan de anderen wyselyk weg, want het deugt er niet meer en is erg gevaarlyk. Verder went men aan posten, touw en palen, welke ook op De heer A. van Willigen, hoofd der open bare school te Kamerik, herdacht onder vele blyken van belangstelling, zoowel van autori teiten als van collega’s en ingezetenen, den dag waarop hy voor 40 jaren zyne tegenwoor dige betrekking aanvaardde. De Roomsch-katholieke kiesvereeniging te Goes heeft in hare vergadering vau gisteren avond tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld den heer D. Stigter, leeraar by het M. O. te Amsterdam, Hoorn, Bergen-op-Zoom en Goes, die ook de candi daat van de liberale kiesvereeniging is. gevankelyk binnengebracht J. B. W., fabrieks arbeider aldaar, die met een mes zynen broeder eenen steek in den buik heeft toegebracht, waardoor gevaar voor zijn leven bestaat. De gewonde is reeds naar het ziekenklooster te Emmerik vervoerd. scheid ene tochten in Afrika en was de eerste, die pogingen deed, om Soedan onder Egypte’s bestuur te krygen. Baker legde ook tusschen 1855 en 1860 den eersten spoorweg in Turkye aan. Stellig is nu uitgemaakt, dat het Amster- damsche politierapport volstrekt niet juist was ten aanzien van de ongelukken, door den mist van Donderdag veroorzaakt. Er is nl. nu ge constateerd, dat 96 personen te water geraakt en 23 verdronken zyn. Uit den Singel te Amsterdam is het lyk opgehaald van eene waschvrouw, wonende op die gracht. De vrouw, onlangs gehuwd, was tydens den mist met eene mand waschgoed uitgegaan om die te bezorgen en is toen te water geraakt. Gedurende het jaar 1893 zyn van Haas trecht verzonden en ontvangen 524 tele grammen. S C'

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1