t h BINNENLAND. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 6 Januari 1894. 33ste Jaargang. No. 6344. IAR. FEUILLETON. Nederlandsche Schaatsenrijders in Noorwegen. Abon- van en Kaas Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ar reep. national tion da enz. wordt de kerk nauwkeurig onder- —3 1 K k Zoom. GOUDA, 5 Januari 1894. De Nieuwjsars-collecte te Zoetermeer heeft ruim f HO opgebracht. irlcatie eer van De bewering der sociaal-democraten, als zouden er 40 mariniers in het paleis te Am- ■atschappy W. «r» ■•bur» (Jaap Eden, Y. Rodenhui» en Maarten Kingma.) Overgenomen uit het vH«ndelsblad." len in snaoo over- hand- »ruiki- enche rijn, hlII«SCIIE COI IUM >r het rkend nen, ïtoel- aruit dpijn, kaan a hare sherp De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. grooten koeloof Eene sterke pol orde te handhaven. De toestand van den Russischen Generaal Gourko wordt steeds erger. Hij is gedeelte lik verlamd en uiterst zwak. Men verwacht ieder oogenblik de tijding van zyn dood. sterdam zijn gelegerd geweest, wordt in het Handelsblad tegengesproken. Gisterenavond werd by eene alleenwonende juffrouw aan de Buiten watersloot te Delft, tydens hare afwezigheid, ingebrokan en. een bedrag van f 80 ontvreemd, bestemd voor haai levensonderhoud in de eerstvolgende maanden. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. genoeg vriezen wil, dan komt het staal weer gauw op *t ijs. De lucht ziet er goed uit. Bovendien kan ik het rangeereu der spoorwegen zoo goed hooren: een teeken, dat de grond hard is. Als het nu maar niet weer te hard gaat, want het ia van 't jaar hollen of stilstaan in alle opzichten. Hier boven meldde ik ergens, dat de Noren wei nig gebruik van hunne schaatsen maakten, doch ik vergeet' te vertellen op welke tijden ze het druk doen. In de eerste plaats eiken Zondag, wanneer de natuur het maar eenigstins toelaat. Dan krioelt het meer van menschen. Van hardrijden kan dan geen sprake zyn, want er zouden ongelukken komen. Wonderlijk! men ziet dan geen enkele vrouw op schaatsen. Maar als het lichte maan is, niet al te koud on het ijs mooi, dan trekken de Hamarsche jongelui van beider geslacht naar de baan bij den houtzaagmolen, zooals wij hem noemen, om eik&ar daar te ontmoeten. Velen van hen dryven dan niet alleen op hunne ijzers, maar wor len terdege onder steund door Amor’a vleugels. Menig jong paartje ziet men daar gezellig zweven, z/zacht gedodeind, ris gewiegd op de lucht/' zooals Bogaers gezongen heeft. Ja de groote schoorsteen van den houtzaagmolen zou van veel genotvolle oogenblikken, door de jeugd van Hamar op het ys doorgebracht, kunnen gewagen. Y. RODENHUIS Ja. Naar men verneemt bestaat er In den zoo- genaamden Duivelshoek< te Amsterdam een verhuurkantoor van kinderen. Voor deze kin deren wordt 25 cent persdag betaald door zekere exploitanten, die ze langs de huizen met zich voeren, om daardoor het medelijden op te wekken. Een haas in de stad gevangen, is zeker iets zeldzaams: toch is het te Harlingen gebeurd. De haas kwam langs den singel by bet Franeker-End de stad in, vluchtte by een melktapper, doch begreep, dat hy daar verkeerd was, rende weer de straat op, door de jongens nagezeten, stortte zich in het vaarwater en werd door de bemanning van eene daar lig gende binnenboot bij de ooren binnen boord getrokken. een brochure uitgekomen over Neerbosch, inhoudende persoonlijke ervaringen Houten, die eerst inlichting beschuldiging tegen hem hy, toen hij onderwyzer een jongen twee nachten Dit Sneeuwstormen kunnen, als de wilde jacht eenmaal ontketend is, zeer erg zyn en lang aanhouden. Toen wij hier kwamen, was hot mooi zacht weer en wy kouden op Akerviks rijden. Een paar dagen later viel er zoo veel sneeuw, dat er voor ons een baan achter het station gevoegd moest worden, waarna het duchtig koud werd. Wij oefenden ons dagelijks in een temperatuur van meer dan 20° C. beneden 0. Eerst leden wij erg van de koude, doch het went. En nadat de ooren van Maarten en mijn duim be vroren waren, kregen wij weer sneeuw, dooiweer, mist, regen en harden wind. Wy konden toch nog aoo'n beetje voortscharrelen, ofschoon het gebrekkig ging. Spoedig hierop volgde weer koude van 20# C. en meer beneden 0. In het laatst van het tijd perk kwamen de Engelschen, en al heel spoedig bleek het, dat te Engelsch weer hadden mee ge bracht. Het begon allerellendigst te worden. Storm, legen, sneeuw en hagel. Het tfs is totaal bedorven. De Noren zyn er knap in, om de baan weêr goed te- krygen, Zy is nu weer in orde; als het nu maar Tot gemeente-geneeskundige te Oudshoorn, Z.H., is benoemd de Heer A. Meursinge, arts aldaar. het dier neerschoot. Hoewel verscheiden per sonen verwond geraakten, is de zaak toch zon der groote ongelukken afgeloopen. Te Sunderland vermaakte zich op Nieuw jaarsdag een stom-dronken man met steenen te gooien uit zyn kamer naar do voorbijgan gers. Vele menschen werden gewond, twee vrouwen en een kind ernstig. Toen de polilie het huis binnendrong, vluchtte de woesteling op het dak, waar hij na een geduchten stryd eindelyk werd overmeesterd. Een Fransch geleerde heeft dezer dagen een aardig bewys gegeven van de waarheid der spreuk: »Qui prouve trop, ne prouve rien.» Tydens een excursie in Algiers vond deze ge leerde een steen, waarop in een soort spijker schrift de volgende woorden voorkwamen Heg Jm Ant II D E 8 Ze Phyr 8. Na langdurige studie kwam hij tot de mee- ning, dat deze inscriptie beteekende»Regnante Imperators Antonio II Deus exoelsit Zephirium Sanctnm,» hetwelk overgezet zijnde zoude moe ten beteekenenTydens de regeering van keizer Antonius II riep God den Heiligen Zephirius tot zich.» Toen de gelukkige geleerde deze vondst aan zijne vrienden toonde, was er een onder hen, die wat minder geloof sloeg aan de tekbtuit- legging van den grooten man, dan deze zelf wel scheen te doen. Hij bekeek de inscriptie een beetje nauwkeuriger en las toen Regiment II des Zephyrs!» Waarschynlyk heeft deze steen eens gediend, om in een kamp van het Fransche leger de plaats aan te geven, waar het 2e regiment in fanterie gelegerd wasin Algiers noemt men deze lichte regimen ten ^[wegens de snelheid waarmede zy zich bewegen >Les Zephyrs.» De graveur had alleen de letters een beetje schots op den steen geplaatst. In het ryks-opvoedingsgesticht »De Kruis berg naby Deutichem, waren op 1 Januari 241 jongelingen gehuisvest. In den nacht van 28 op 29 December jl. zijn te Dresden door middel van braak ont- Drie Engelsch sprekende personen, het uiler- lyk hebbende van zeelieden, hebben zich in den avond van 19 Deo. 1893 op valsche be- w ij zen, dat zy nog geld te goed hadden van het Engelsche stoomschip Brooklands liggen de te Amsterdam, te Zaandam weten meester te maken ten nadeele van den manufacturier J. L. Groen, van 3 kostuums en eenige onder klederen, en ten nadeele van den schoenmaker 8. Haick, ingelyks te Zaandam, van 3 paren schoenen. Zy hebben den nacht van 19 op 20 December 1893 te Zaandam doprgebracht en zyn van daar naar Schiedam vertrokken zonder hun logies te betalen. De commissaris van politie te Zaandam verzoekt opsporing en op zending. Vreemd een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen van aanzienlijke waarde, alsmede twee oude violen, eene ter waarde van 3000 ©n de andere ter waarde van 1500 mark. De pelmolen «het Guyswyf» van Jacob Vis Wz. en de papiermolen «de Fortuyn», van J. Honig Cz., staande op het Guispad, gem. Zaandyk, zyn gisteravond ongeveer 7 uur eene prooi der vlammen geworden. De spuiten konden, hoewel er 8 tegenwoordig waren, niets doen dan een volgenden molen De Veenboer geheeten, voor in brand raken te bewaren. De burgemeester van Zaandyk was ondanks het koude weer op de plaats des onheils aanwezig en gaf daar zyne bevelen. Beide molens wa ren geassureerd. Het treurigst van dezen brand is, dat ongeveer 35 man werkloos worden. Wanneer de politie hier of daar by zonder sterk vertegenwoordigd is, dan is er gewoonlyk wat aan 't handje. Zoo had het ook de aan dacht getrokken, dat gedurende de laatste godsdienstoefeningen in de groote kerk te Rot terdam een vry groóte politiemacht aanwezig was. Aan gissingen ontbrak ’t niet, doch ein delijk is het gebleken, dat dit feit moest wor den toegeschreven aan het ontvangen door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van een brief, waarin werd medegedeeld, dat men plan had de kerk door dynamiet in de lucht te la ten vliegen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men met een misplaatste grap te doen, doch de noodige voorzorgsmaatregelen werden niet temin genomen, en na afloop der godsdienst oefeningen wordt de kerk nauwkeurig onder zocht. 't Is te hopen, dat men den schryver van den brief spoedig in handen krygt. Een persoon op wien men vermoeden had, bleek echter de schryver niet te zyn. De begrafenis van Chr. Lubben, die door een revolverschot doodelijk in de zijde werd verwond, heeft te Nieuwe Pekela onder een >p van volk plaats gevonden, ilitiemacht was aanwezig om de Woensdag gelukkig niet op een uur, dat de scholen aan- of uitgingen holde een dolle koe door de straten van 's Hertogenbosch telkens weer een persoon neerstootende, totdat eindelyk de wachtmeester der maréchaussees IJs en weder dienende, zal denbeer IJ. Ro denhuis Jr. deelnemen aan de nationale hard- rydery voor amateurs, welke te Kralingen zal gehouden worden om het meesterschap van Nederland, en Maandag te Bolsward om bei meesterschap van Friesland. Daarna begeeft hij zich naar Davos in Zwit serland om mede te dingen in den internati onalen wedstryd, die gehouden zal worden op eene baai van 50015000 meters, zyn ver schillende gouden en zilveren medailles als prijs verbonden, benevens een zilveren beker ter waarde van 700. De commissie, afgevaardigd door de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren, werd hy haar bezoek te Brussel aan het abattoir allerhoffelijkst ontvangen door eenige leden van het bestuur der Vereeniging aldaar en door den directeur, den heer Van Hertsen, die de meest mogelyke inlichtingen verschafte. Op gevangen honden zoo ook de verdachte by «gevallen van hondsdolheid worden naar het abattoir gebracht en in zeer doelmatige ijzeren kooien, die van voren en van boven van eene deur voorzien zyn, bewaard. Aldaar bevindt zich ook het asphyxiatietoestel in de open lucht op eene binnenplaats. Het bestaat uit eene koperen klok, metende aan alle zjjden pl. m. 1 meter, van boven gesloten en voor zien van sluitbare lucbtkleppen. Op zyde be vinden zich vier raampjes tot waarneming en doorlating van licht; van onderen is de klok open. Zy wordt met tegenwicht door middel van katrollen bewogen. Omhoog getild, ont waart men daaronder eene hardsteenen zerk met eene monding der gasleiding ia het mid den. Daaromheen eene ongeveer 15 cM. breede en diepe groeve, met water gevuld. Op deze zerk wordt eene jjzeren kooi gerold, die de honden bevat. Zoodra deze kooi op hare plaats staat, wordt de klok daaroverheen neergelaten in de genoemde groeve, zóó, dat het water den toevoer van de buitenlucht en de ontsnapping van het gas belet. Nu worden de kleppen van boven luchtdicht gesloten, nadat de gaskraan, die zich buiten dé klok bevindt, eenigen tyd opengedraaid is om de overtollige lucht wat te verdryven. Wanneer de dieren gestorven zyn het geen men van buiten door de raampjes kan waarnemen worden de kleppen van boven weder open gemaakt, om het gas ie laten ontsnappen. Doordat de kooi zich bevindt in eene ver lichte ruimte, vermoeden de dieren niet, dat iets ongewoons met hen zal gebeuren. Nadat een groote hond onder de klok ge bracht en de kraan opengedraaid was, begon de waarneming. Drie minuten lang stond het dier nagenoeg onbeweeglijk, tot opeens korte trillingen zich begonnen te vertoonen, die heviger en heviger werden en het na de vierde minuut tegen de grond deden vallen. Na vyf ininuuten was het beest een lyk. Naar de meening der commissie heeft het dier geen enkel oogenblik geleden, nog eenigen angst gehad, zoodat het resultaat geheel bevredigend mag heeten. Gisteren hoopte de commissie eene proef met het asphyxiatie-toestel te Londen by te wonen. Er is weder Nocruusuu, van A. J. van geeft omtrent een ingebracht, als zou was te Neerbosch, op den vlieringzolder hebben opgesloten, ontkent hy. Verder deelt hy een en ander ipede omtrent ruwe behandeling van arbeiders en verpleeg den, welke hij mevrouw Van ’t Lindenhout ten laste legt. Wy herhalen, dat ons gepast schynt het verslag af te wachten van de commissie van onderzoek. Hoe noodig het is getuigen te hooren en hun getuigenissen onderling en met die van anderen te vergelijken, blijkt overtuigend uit deze brochure zelve. Want terwyl de schryver op pag. 17 mede deelt, dat de kinderen beschouwd worden als minder dan vee, minder dan slaven,en op pag. 18, dat een^kind zoo uitgehongerd was, dat het naar de keuken rende om »de brood korsten naar binnen te spelen die het vond op het hondenbordje,en dat het kind gaten in de beenen had van schurft, haalt hy’op pag. 20 de volgende getuigenis aan, door hem uit gebracht by den rechter-commissaris»ik heb geen mishandelingen aanschouwd, voor zoover ik mij kan herinneren.* Is dit dan niet kinderen mishandelen, als men werkelyk ze onverzorgd liet en ver hongeren? (Hand.) Men meldt uit Amsterdam Een zware uitslaande brand vernieldegiste- renavond een perceel in de Stormsteeg, eene zijstraat van den Zeedyk. In het benedenhuis werd een handel in parapluies gedreven de geheele voorraad werd eene prooi der vlammen. De vuurgloed was zoo hevig, dat eene groote winkelruit aan de overzyde der straat sprong. De brandweer wist intusschen het vuur tot het aangetaste perceel te beperken en de aangren zende woningen te vrywaren. Op Nieuwjaarsdag vond men in een der kelders aan den Singel te Amsterdam een mynheer zitten, die zoo aan den zwier was geweest, dat hy niet wist in welke eeuw hy leefde. Hy was beroofd van zyn horloge por ie. in en tie

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1