PS Am, gwchilderd. Janskerk ia eni» der Si. eningen eni. rljjk levena- b Gebraden EKJES, TEGENSTAND. BINNENLAND. ZN. anco Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6245. Maandag 8 Januari 1894. 32ste Jaargang. FEUILLETON. Cent 1 ibeth, snts. LNKMAN. itschappU BB. vau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 15 et. per UB 59 S DU J. W. van a I oorden, be- van de mende uwe 72 248 65 223 Feestdagen. f 1.25, franco per w WINKEL ilichtingen en ent te Gonda NINK, ingel R. 2 01 AAGD. odeweg. IUII met st, bevat- tgekomen zoen van >n, dames vraag aan ac* l.lll INIIE Illi II l\T katoenen eveneens ieve daar- geveer de licbtingen voeringen oger wor- 0/0 franco en in tillt 'zorgd. maliteiten rervullen. na/ Noord et het gryze verdwijnen, is onscha- iet. Prjjs »er dubbele I.A.CAT8, iverlyden, ge- e n dag en «gen Ljjf By 18° F. vorst werd gisteren te Dordrecht door den heer H. Schaardenburg bij de alge- meene begraafplaats, een levende meikever ge vangen, die op de bevroren aardkluiten rond kroop. 98 101 83 146 8 Bij de te Gouda opgenchte Plaatselyke Vereeniging van Katholieke Onderwijzers uit het (bisdom Haarlem hebben zich aangesloten de hoofden en de onderwijzers van de Katho lieke scholen te dingzveen. __1 '_“L_o__i van Gemeenteleden inwoners te Oudewater in staat gesteld, H. M. de Koningin is gisterenmiddag met de Koning-Regentes per rytuig naar Zorgvliet gegaan.--,J“- L ryden. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere i’egel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De .rouw, die Donderdag in Den Haag bij eenen binnenbrand omkwam, was beschonken en verbrandde doordat hare kleederen met het vuur van eene warme stoof in aanraking kwa men en vlam vatten. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s jnet uitzondering van Zon- en De prijs per dne maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Commies 2e klasse L. van der Sluis is heden van de beetwortelsuiker te Zevenbergen ter detaoheering zynde, teruggekeerd teneinde te Gouda weder zyne diensten te verrichten. Tot leden van het bestuur der Pomologische vereeniging te Boskoop werden herkozen de hh. G, Boer, J. Walrand Jr. en J. W. van Groos. Tot leden van het bestuur der Handelsver- eeniging te Boskoop zyn gekozen de volgende heerenA. Hoogendyk, voorzitter, P. M. van Heiningen, 2e voorz., O. L. Rutten, secretaris, P. Loeff Kzn., J. W. van Groos, C. Vermeu- led Cz., D. M. van Gelderenallen hebben deze benoeming aangenomen. Later zullen worden gekozen een directeur en 2 commis sarissen deze functien zullen echter geheel buiten het bestuur staan. Te Bronneger (Dr.) is thans wederom een overblijfsel van eene oude Germaansche be graafplaats gevonden. Er is daarbij een merk waardige keisteen uit den grond gedolven, die den vorm van een prisma heeft en waarschyn- lijk als gedenksteen bij zoodanige begraafplaats heeft gediend. Deze steen is naar het rjjks- museum te Leiden verzonden. Eene vrouw in de Warmoezierslaan te Kra- lingen is Donderdagavond bij het aanmaken van de kachel met petroleum in brand geraakt, tengevolge waarvan zy ernstige wonden bekwam. Het reglement voor de kon. mil. academie is bij kon. besluit in dier voege gewijzigd, dat aan den gouverneur of aan den eersten officier of aan beiden kan worden opgedragen, in de gebouwen dier inrichting te wonen. De jaarljjksche toelagen voor de officieren zyn nader vastgesteld als volgtvoor den eersten officier op f 600; voor de comman danten der cadetten-compagnieën ieder 400 voor de officieren der cadetten-compagnieën, die in het gebouw der academie zyn gehuis vest, ieder 300voor de hoofden van on- dmrwys, officier zynde, ieder f 500. Door ruime bydragen en i- - o hebben diakenen der Ned. Herv. Gem, aan 83 personen of huisgezinnen spek en erwten uit gedeeld. Dezejaarlijksche uitdeeling in ’t begin van Jan. werd door eenige belangstellenden bygewoond en heeft hoofdzakelyk ten doel bet tegengaan van nieuw jaarswenschen. Na afloop daarvan had de gewone wekelyksche uitdeeling plaats van brood en steenkolen. Hoe schoon ’took is te melden van barmhartige gevers, schooner was het te kunnen berichten, dat de sterken of gezonden van die 83 bevoorrechten in staat waren hun eigen brood te verdienen. Te Enschede heeft de fabrieksarbeider B. K. zyne dochter met een scheermee eene ge vaarlijke wonde aan den hals toegebracht. De dader had het op zyne vrouw gemunt, doch deze vluchtte. Toen er hulp kwam opdagen, werd de persoon die het eerst aankwam, over den rechterpols gesneden. De vrouw van den landbouwer H. te Vlist overkwam jl. Woensdag te Langeweide een ongeluk. Toen ze namelijk uit het rytuig wilde stappen, gleed ze van het voetyzer en kwam ze zoo onzacht neer, dat onmiddellijk den terugtocht werd ondernomen over Haastrecht, waar dr. Idenburg haar zwaar gekneusden arm verbond. Wat zijn or niet velen, die daar zitten te zuchten en te klagen on te joremieeren over den tegenspoed, dien zij van anderen ondervinden, waardoor hun onderneming, hun beginsel, hun richting, hun partij wordt ten onder gebracht, zooals zij beweren willen. Zie, een onderneming, oen beginsel, een instelling, een partij of wat ook zal eer ten ondergaan als ge volg van de lauwheid en krachteloosheid van dege nen, die geroepen zijn haar te handhaven, dan als gevolg van den tegenstand, die van anderen wordt ondervonden. Wanneer men inderdaad een man is in de baan, geschikt voor de levenstaak, met liefde bezield voor zyn onderneming, zijn beginsel of wat ook, dan laat men zich niet kleinmoedig tor neer slaan do tegen spoeden des levens of door den tegenstand van anderen, maar dan wordt men er krachtiger en meer gehard door en liever dan zich te laten ter neer buigen door de slagen van het noodlot of te wyken voor de struikelblokken die ons in den weg worden gelegd; houden wij moedig het hoofd omhoog en met alle vertrouwen onderschryven wy als echte vaderlanders het devies van het Nederlandsohe Wa pen; „Je mainfiendr^i” (ik zal handhaven). Dit de gevangenis te Roermond ontvluchtte Donderdag n.m. de 15-jarige W. B. uit 's-Gra- venhage, tydens hy onder toezicht eenig bui tenwerk verrichtte. Alhoewel de marechaussee, die terstond daarvan kennis bekwam, in alle richtingen uittrok, is het niet gelukt den vluchteling te vinden. Had voor eenige dagen te Zwammerdam eene uitdeeling plaats van kledingstukken en wollen dekens door de bestaande Vrouwenver- eeniging, gisteren werd door de Nieuwjaars- commissie een voorraad levensmiddelen en Te Deventer vroeg W oensdag ten huize van een ingezetene een vreemde bedelaar om geld. Toen het hem geweigerd werd schoot hy van de straat met hagel door de ruiten, gelukkig echter zonder iemand te treffen. Tot nog toe zijn alle pogingen der politie om hem op te sporen, vruchteloos gebleven. Sedert den 28sten November wordt eene juffrouw vermist, genaamd Tjetske Postma, laatst wonende Geldersche kade te Amsterdam. Zy heeft haar kind achtergelaten en daar nog hoegenaamd geen spoor van haar ontdekt is, vreest men, dat haar een ongeluk is overkomen. Haar signalement is als volgt rossig haar, oogen blauw, neus ingevallen, mond gewoon, gekleed in donkergrijzen regenmantel, blauwe japon en chevreauleeren laarzen. Haar goed gemerkt N. A. Ingeval haar een ongeluk mócht overkomen zyn, wordt 200 gulden uit geloofd voor den vinder van het l|jk. De politie vraagt opsporing en bericht. De Duitsche romanschrijfster Eliza Wille geb. Sterman een vriendin van Heine, Liszt en Richard Wagner is dezer dagen aan influenza overleden op haar landgoed Mariafeld, aan het Züricber-meer, in den ou derdom van 84 jaren. Tot hare meest bekende werken bebooren o. a. Stilleben in bewegter Zeit, Felicitas en Johannes Olaf. Van eenen brievenbesteller te Utrecht zyn Donderdagavond beide handen bevroren, zoodat de man geen dienst meer kon doen. Een boerenknecht te Polsbroek vermaakte zich jl. Zondag met op het ys te glibberen en spoorde de dienstbode aan, hetzelfde te doen. Deze bezweek voor de verleiding en op ’t zelf de oogenblik bezweek het nog broze ijs voor haar 'gewicht. De omstanders lachten, dat ze niet ziem konden en eerst nadat de drenkelinge volop had genoten van de verfrissching, staken ze een hand tot redding uit en brachten ze haar op het droge. gaan nederzitten. Eu toch, hoe begrijpelijk een zoodanige redeneering in dergelijke omstandigheden ook zyn moge, goed is zy niet. ’t Leven is een oneindig onoplosbaar raadsel en waarom dit zus is en niet zoo, of zoo en niet anders, wie zal er het antwoord op geven Maar ontegenzeglijk is het waar, dat veel wat wij meenen dat ons ten kwade zal zijn, ons niettemin ten goede komt, wanneer wij er naar streven het leven te leeren kennen als een school, waarin zoowel voor, als tegenspoed, zoowel medewerking als tegen stand ons kan vormen tot goede krachtige persoon lijkheden, waarin zoowel goede wyze lessen als ernstige bestraffingen kunnen leiden tot meerdere volkomendheid. Stel u voor een leven zonder zor gen, zonder arbeid, zonder moeiten, altyd en in alles voor den wind, een leventje van overvloed, zooals men dat door enkele menseben, die het schijn baar aan niets ontbreekt, ziet leiden. Wellicht lijkt het u een heerlijkheid toe, waar naar gij watertandt, en toch wat zou het u tegenvallen I Zoekt gij een kweekplaats voor nietige, onbetee- kenende, kraohtelooze wezens, de balermat van ver veling en onvoldaanheid, van alles wat voortvloeit uit ledigheid, gij vindt ze daar in stede van het geluk en de tevredenheid, die gy dacht dat u uit den hoorn des overvloede zou tegen vloeien. Tegenspoed en tegenstand, waarlijk het zijn geen bestraffingen, maar veeleer zyn het middelen om beter en krachtiger te worden, om te winnen in dat eenige wat blyvende waarde heeft, in deugd, in kracht en zielenadel. De heer T. J. van Vreumingen te Oude water beeft bedankt al» lid van den gemeen teraad. (Overgenomen uit hot „Rotterdamsch Nieuwsblad.) Niet weinigen zyn van meening, dat, zal de mensch recht gelukkig wezen, zijn karretje zoo ongeveer over een zandweg behoort te rollen, zoodat hij zon der horten en stooten, zonder schokken van aanbelang xün levensreis kan volbrengen. Die meening geeft er aanleiding toe, dat menig een wanneer hij loert kennis maken met de tegen spoeden des levens, zich verschrikkelyk verongelijkt gevoelt, in arren moede vaak zich afvraagt: waaraan heb ik dat nu toch verdiend, en een deel van den levensmoed en de levenskracht, die onontbeerlijk zyn om de levenstaak, die elk mensch op de schouders is gelegd naar behooren te volbrengen, er by in- alsof dö tegenheden en teleurstellingen, die deze menschee op hun levenspad ontmoeten en on dervinden hen als ’t ware meer en meer verslappen en ontzenuwen, tot ze eindelijk lusteloos en moede loos daar voortsukkelen, hakende naar het einde. Wie kent ze niet uit zijn omgeving, die ongeluk kige beklagenswaardige menschen, zoozeer vernietigd, dat ze eigenlijk in stede van te leven, den last van hun bestaan voortslepen. J*» zeggen ZÜ> a'8 CT trac^k hen op te beuren en moed in te spreken, wanneer alles u zoo tegen wm geweest als my, gy zoudt ook bjj de pakken De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei i e. k. bij de ryk «kweekscholen voor onderwijzers te Nymegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekeJingen kunnen worden geplaatst. Men zie verder de Staats courant van 6 dezer. GOUDA, 6 Januari 1894. We maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie, waarin eene lezing van den heer Mensink wordt aangekondig d. Genoemde heer werkt in Marokko en tracht nu, vergezeld van zyn vrouw, belangstelling voor zyn werk op te wekken. Hy treedt op in ’t kostuum der Kabyleu en heeft tal van platen te zyne dienste met land schappen als anderszins. In Arnhem trad hy een en andermaal op met bet grootste succes, getuige wat de »Arnh. Crt.« schreef in haar nummer van 27 Nov. j.l. De te Wieringen thnis behoorende blazer- schuit W. R. 57, schipper Rotgans, is aan den Oostkant van den Zuidwal vastgeraakten zit daar thans door het ijs ingesloten. De zich aan boord van het vaartuig bevindende visschers zyn gistermiddag door vletterlieden afgehaald en albier aan wal gebracht. Het Diploma A. Akte voor de zuivere toe passing van het Correspondentieschrift en ver trouwdheid met het systeem Stolze-Wéry kon verstrekt worden aan de DamesE. M. Koops, z. b. Winschoten A. G. Roldanus, Onderwij zeres, Steenwijk; en aan de Heeren: G. P. Moerman, Onderw. Rozenburg; J. E. Van Ormondt, Kantoorbed. Amsterdam W. Wyker Onderw. Wieringerwaard ey F. Vollewens, Procureursklerk, 's-HertogenboschB. Akte tot het geven van onderwys, Correspondentie schrift, Stolze-Wéry aanMej. Bartha G. Schroven z. b. Heolsum-Doorwerth. Heeren J. de Quant, Azn. Kantoorbed. Rotterdam en G. S. van der Wonde, Hoofd, d. School. Gas- selte. Voor Dipl. A. 2 Cand. afgewezen. Te Utrecht wordt een driedaagsch ysfeest gegeven door de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het zal gehou den worden op de grachten van het fort De Bilt, Maandag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 Januari. Te zamen 608 brandstoffen uitgereikt aan alle behoeftigen in die gemeente en het aangrenzende gedeelte van Aarlanderveen. Door 80 gezinnen werd daarvan gebruik gemaakt. Zaken behandeld door het Kantongerecht te Gouda in 1893 Civiele procedures Voorzieningen in de voogdij Beëedigingen voor deskundigen Beëedigingen voor de Successie Scheepverklaringen Personen gehoord namens den Rech- ter-Commissaris Strafvonnissen wegens IJkwetovertredingen Openbare dronkenschap Jacht- en vi'sscheryovertredingen Andere overtredingen M. de Koningin is gisterenmiddag m, om op de vyvers aldaar schaatsen te Bij de te Gouda opgerichte Plaatselyke het (bisdom Haarlem hebben zich aangesloten Gouda, Woerden en Wad- dingsveen. Tot voorzitter is gekozen de heer J. G. Kropman, hoofd der R.-K. jongenschool te Gouda, tot seor.-penningmeester de heer J. De Jong, onderwyzer aan dezelfde inrichting, ter wijl de heer P. C. Th. Malingré deken en pastoor alhier, door mgr. Bottmanne benoemd is tot bisschoppelijk adviseur der afdeeling.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1