iMH IER at het grjjze rerdwjjnen, ia onacha- iet. Prns >er dubbele I.A.CAT8, IL BINNENLAND. IBRJES, ZN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ten. Op de Boerderij. No. 6248. FEUILLETON. tterdam. bat r. Cent Donderdag II Januari 1894. Apotheker, en onder de- ERVERU asscherij n Koning u van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 15 ct. per Overleden in 1893 Vertrokken in. 1893 1727 ■eken Me A No. 73. roorden,be- van de imende uwe Geboren in 1893 Ingekomen 36 56 1891 35 1856 129 Volgens de «Amsterdamsche Courant» is thans tegen De Jong eene nieuwe instructie geopend ter zake van oplichting. Totaal. 1702 39 130 m verven van itukken, ook ■dynen, Tafel- onen* geperst Tulles, Kan- ra der Zelf- me uitspat- DIG: i. Pitch Pine Pine Balken n, Plaathout, enz. enz. Tl WINKEL iiiiiiwiiE imiuvr Het y s in de Lek ia voor Schoonhoven reeds zoo sterk, dat de overtocht met paard en rij tuig kan plaats hebben. r deze mede, met De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. genoten ver- ak voortdu- itend, e LAAT, der bly ven en Iheid bewerkt, m afgeleverd 917 939 68 61 S UNG. f afb. Prys i verschrik- ieugd ljjdt,( leenng, die id van een bij het Ver- umarkt 34, het bedrag, Iken boek-1 ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor de internationale wedstrijden van be- roeparijders op de banen van de Zwolscbe Ijs club hebben zich, behalve Harold Hagen uit Totaal 933 958 16 19 GOUDA, 10 Januari 1894. VERGADERING van dbn GEMEENTE RAAD op Vrjjdag den 12 Januari 1894 des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: Het adres van de Wed. P. H. Berlijn-Ger- ritsan, betreffende eene jaarlyksche toelage. Het adres van den heer A. Dortland, be treffende den afkoop eener rente op een huis in de Vronwensteeg. De benoeming van negen leden in de Com missie van voorlichting, bedoeld in Art 12 der Verordening op de heffing eener Plaatse- directe belasting naar het Inkomen. In den dierentuin te Bazel is een oppasser, die zich op het grasveld van een groot Wa- pitiehert waagde, dat in den bronstjjd zeer woest was, door het kolossale dier aangevallen en met de horens doorboord. Men had hem her- haaldeljjk op het gevaar gewezen, maar hy sloeg alle waarschuwingen in den wind. Te Valtormond ia Zondag door een venster in de kerk geschoten. De kogel nam de rich ting tusschen den kansel en het klankbord. De godsdienstoefening zou beginnen, en de spreker, de heer Drent, kwam juist het kerk gebouw binnen. Was het schot een oogenblik later getallen, dan zou de spreker den kansel reeds hebben bestegen en ongetwijfeld ge wond zjjn. Bismarck’s Gedenkschiften (6| deel) zjjn thans geheel afgedrukt. Zy zullen by de firma Cotta verscbjjnen maar eerst na den dood van den grooten staatsman die, een half mil- lioen Mark voor dit werk ontving. Christiania, doen inscbrjjven de bekende drie gebroeders Kingma uit GrouwMarten, Merk en Benedictus; voorts Wiebe de Vries uit MolenendSiebe van der Schaaf, Akkrum De Jong uit Hilversum; Zwakenberg,Zwoller- kerspel; W. A. ter Molen, Zwolle; W. A. Grootens, Witp, en niet te vergeten Klaas Hanje uit Akkrum. In den sneltrein van Keulen naar Parys is een brutale diefstal gepleegd. Een Berlynsche bankier en zyu vrouw zaten in een coupé alleen met een paar mannen, die hun verdacht voor kwamen. De bankier stapte te Saint Quentin uit om een plaatsje te zoeken in een andere coupé. Zijn vrouw wachtte hem met de bagage by het portier, en terwyl zij daar zoo belast en bela den stond, namen hare twee reisgenooten baar een juweelkistje af, waarmee zy zich jjlings uit de voeten maakten. Te Madrid wordt een opzienbarend proces behandeld, waarin een aanzienlijke familie be trokken is. Het betreft den verkoop van een pas geboren kind aan een onbekende dame. Een der advocaten heeft in de gerechtszaal als die «onbekende» een dame van de hooge aris tocratie genoemd, en de familie dier dame ver volgt nu den advocaat wegens laster. mishandeld. Op het gerucht daarvan kwam toen aanloopen de nachtwaker J. Stigter, die bij de verzamelde menigte komende en zeg gende wat is hier te doen opeens van bekl. een klap in het aangezicht kreeg. Deze ont kende dien slag gegeven te hebben. Als getuige »b décharge» werd gehoord B. v. d. W., 22 jaar, boerenarbeider te Berkenwoude. Deze verklaarde naast bekl. steeds geweest te zijn en zeide dat deze aan Stigter geen klap had gegeven. Op het onwaarschjjnljjke zijner ver- klaring gewezen en gevraagd of het niet mo gelijk is dat de klap is gegeven, zonder dat hy het heeft gezien, zegt getuige, dit is niet *mogeljjk, het is niet gebeurd. Het O. M., getuige van meineed verdenkende, verzoekt diens gevangenneming. De zitting wordt geschorst. Na heropening spreekt de Rechtbank haar vonnis uit, waarbjj zij de gevangenneming van I get. De Wgelast en verder bepaalt, dat de behandeling der zaak zal worden voortgezet. Het O. M., de aanklacht als bewezen aan- i nemende, vordert eene maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jos. van Kaalte, verzoekt instructie der zaak op grond van de quaestie van meineed op grond van art. 93 Wetboek van Strafvordering. Na schorsing deelt de rechtbank mede dat haar geen termen zyn voorgekomen aan het verzoek Van den verdediger te voldoen. Mr. van Kaalte ziet in dezen stand der zaak van het woord af. Uitspraak over 8 dagen. Het ye vermaak schynt van korten duur te zjjn. Klaagden we eenige dagen geleden over de te strenge koude, nu moppert men weer over den ingevallen dooi. Nu we hopen, dat de schaatsenrijders en rijdsters nog een poosje moge profiteeren, ’t is een vermaak, dat niet veel voorkomt en daar om dient het ijzer gesmeed te worden, terwyl het heet is. Aan het gevaarlijke slingerhalen moest echter paal en perk Worden gesteld, vooral als enkele scholen ’s middags vaoantie geven, is dè Jeugd op de singels ruim vertegenwoord, en een on geluk zit in een klein boekje. Het aantal vreemdelingen was gisteren en heden veel grooter en de oprechte >Goudsche Sprits* en dito pypen Worden dan niet vergeten. De gemeenteraad te Oudewater besloot in zyn jongste vergadering tot oprichting eener kaasmarkt. Een gemeentelijke subsidie van duizend gulden zal daaitoe verstrekt worden. In een voorstel van J. van Veen om het zoo genaamde kerkje met het daarachter gelegen gebouw der vroegere openbare school aan te koopen meende de Raad niet te kunnen treden. Omtrent een vijftigtal jaren geleden heeft het stoken van alcohol uit allerlei grondstoffen, zooals beetwortels, aardappelen, vruchtenzaden een groote uitbreiding ondergaan, en als treurig gevolg daarvan is het misbruik van sterken drank steeds toegenomen. Hoewel alle stoffen, die suiker of zetmeel bevatten, voor de berei ding van alcohol kunnen dienen, is de industrie daarmede niet tevreden en heeft C. Cappener, in 1891, het denkbeeld verwezenlijkt, om alcohol uit turf te bereiden. Volgens een in Dinglers Polytechn. Journ. voorkomend artikel heeft die fabrikatie zich reeds tot een tak van industrie ontwikkeld. De bereiding moet winstgevend zyn100 kg. turf, ter waarde van 25 cents, leveren 6 en een kwart liter alcohol op, terwyl de van 50 kilogr. aardappelen verkregen hoeveelheid niet grooter is. (Mdbl. t. d. Verv.) Bevolking te Haastrecht op 31 December 1892^ M. V. Totaal. Bevolking op 31 Dec. 1893 842 878 Gedurende 1893 zyn aangegeven als leven loos geboren 6 kinderen, 3 van het mannelyke en 3 van het vrouwelyk geslacht. Er zyn 8 huwelyken voltrokken, 6 tusschen jongmens en jongedochten, 1 tusschen weduw naar en jongedochter en 1 tusschen weduw naar en weduwe. Dinsdagmiddag had op de Putte te Wad- dingsveen eene hardrijderij plaats om levens behoeften. 53 deelnemers, allen, kinderen beneden de zestien jaar en uit de arbeidende klasse, meldden zich aan. Behalve een witte brood van 1 K. G. dat aan elk der mede dingers werd uitgereikt, ontvingen de prys- winners een ham, steenkolen en twee extra groote brooden. De scherpe Oostenwind hield vele menschen thuisvan de gereserveerde banen der Ijsclub werd byna geen gebruik gemaakt. Heden Woensdag hardrydery voor kinderen om brandstoffen en kleedingstukken, op hef Kanaal, gehouden door de daar bestaande ijs club «De Vriendschap». De derde, hier be staande ijsclub, bejjvert zich de rivier de Gouwe berijdbaar te maken. Nog wordt door trek- kenden weinig gebruik gemaakt van de Gouwe, wy willen echter hopen, dat by aanhouding van de vorst deze vereeniging ook eenige sa tisfactie van haren arbeid moge hebben. M. V. 836 866 23 74 Voor de Rott. rechtb. stond gisteren o. a. terecht: T. R., 44 jaar, arbeider te Kralingen, die bekende op den 17en November jl. te Kra lingen uit een hok van zynon buurmau twee konynen, dezen toebehoorende, te hebben weg genomen. Hy had beiden daarop voor 1.88 aan den poelier De Haas op den Haringvliet verkocht. Eisch eene maand gevangenisstraf. Gelyke straf werd gevorderd tegen J. S., 33 jaar, werkman te Krimpen a/d IJsel welke bekl. op den 25 November jl. uit eene onbe heerd staande karreenen doek en eenige knot ten sajet had weggenomen. Bekl. bekende en zeide dat nypende armoede de dryfveer was geweest. In tegenstelling hiervan bleek, dat bekl. te lui was om te werken. Beklaagd van mishandeling van eenen amb tenaar stond terecht C. P., 22 jaar, bouwman te Gouderak. In den avond van 26 November jl. was er te Gouderak op het veerpad ruzie, waarbjj de gemeen te-veld wachter W. J. den Hengst werd boeren in die landstreek is dit editor geen scliunde. Zij mogen integendeel gaarne zien, dat een onver schrokken knaap den jachtopzieners een streek speelt zonder gesnapt te worden. Te huis was het voor Johan veel te eng. Wel werkte hij over dag op het vdd of in den stal mede; maar men zag het hem aan, dat hij den arbeid mat onverschilligheid verrichtte en met zijn gedachten elders was. Was de nacht aangebroken, dan sloop hij onhoorbaar naar buiten en vorder naar het boseb. Daar haalde hij dan het geweer uit een geheime bergplaats te voorschijn en dreef zijn gevaarlyk spel. Soms deed zijn Vader hem hierover verwijten, maar gewoonfijk was dan zijn antwoord: „Och, ze krijgen me toch niet!" Bleef bij ook al eens een paar nachten rustig in zjjn bed, de eerste stormachtige nacht daarna lokte hem weer buiten. Dat hinderde den ouden boer als een doom in het vleosch. Wel bad hij in zijn jeugd ook menig hert en menigtn gemsbok geveld, maar toen hij zijn Bertha uit Lenggrüs als boerin op den Lindenhof bracht, had hij zijn geweer boven de bedstede ge hangen en het voortaan alleen als een wapen be schouwd, geschikt om slecht volk van zijn erf te houden. Kon hy nu hopen, dat zijn zoon eveneens zou handelen, dan zou bet nog wel schikken. Johan was zyn eenige zoon, en zou naar voorvaderlijk ge bruik, de hoeve eenmaal overnemec, maar stroo- per en boer, dat gaat niet samen. Voor Lize had de boer reeds lang gezorgd, want behalve haar moederlijk erfdeel lag, wanneer ze een. maal als bruid het vaderlijk huis zou verlaten, menige aak met thalers en eene rol goudstukken voor haar uitzot klaar in de blauwe kist, die in He pronkkamer stond. Volgons inzien van v. d. Linden zou het een schande geweest zyn, wanneer de boerderij, die hon derden jaren in zyn familie was geweest, eenmaal in vreemde handen geraakte. En dat kon zoo licht nog gebeuren, als Johan op een strooptocht door de jachtopzieners doodgeschoten werd. Zijn zoon moest tot een bestendiger leven gebracht worden. Ja, juist! Johan moest trouwen, en wel hoe eerder hoe beter. Wanneer hy een brave vrouw en lieve kinderen om zich heen had, en de zorg voor veld, stal en akker op zijn schouders rustte, zou hij zyn verkeerde neiging wellicht opgeven en een bedaard man, oen flinke boer worden. Op een prachtigen lento-avond van het jaar 1870 zat v. d. Linden op een bank onder den hoogeu eik, die voor zijn woning stond en hield de oogen peinzend op de groene velden gericht. Alleen de rook, dien hij uit zijn kort houten pijpje blies, getuigde, dat er nog loven in den man was. Hij zag de ondergaande zon niet, die zich in bet meer spiegelde en hoorde evenmin de leeuwerikken, die hun avondlied zongen. Eindelijk scheen hij met zijn gedachten klaar ge komen, want hij stond langzaam op, klopte de aseb uit zijn pijpje en trad langzaam naar zijn woning toe onder het mompelen van de woordenJa, zoo moet het gaan, anders komt er niets van te recht. Johan was namelyk reeds drie dagen van huis. Wel had Sepp, een houthakker en een berucht strooper, de boodschap gebracht dat Johan wel was en *s nachts zou thuiskomen, maar de oude boer was Ongeveer «jnidden tusschen Gemünd en Tegernsee ligt op een vooruitspringenden berg de Lindenhof, een der grootste en prachtigste boerderyen uit de gthwle landstreek. De eigenaar van den Lindenbof was trots op zijn litgebreido bezitting, die sedert onheugelijke tijden «4a vader op zoon was overgegaan als ware het een erfgoed van een adellyke familie. Ook was. de eigenaar nog al trots op zijn mooie dochter Lize. En die dochter verdiende, dat de vader trots op haar wai. Ze telde twintig jaar en werd algemeen voor let schoonste meisje uit den omtrek gehouden. Lize v. d. Linden was niet alleen mooi, zij bezat ook een goed hart en bestuurde met groote bekwaam heid het huishouden van haar vader. Haar moeder was eenige jaren geleden gestorven en rustte op het kerkhof te Gemünd. T Johan, de eenige en ook oudere broeder van Lize was van een geheel anderen aard dan zyn zuster. HH was een knappe jongen, gezond en sterk, een flink schutter on bekwaam gitaarspeler, dien men gaarne hoorde. Zyn oploopende drift bedierf echter veel en had den ouden boer al heel wat geld gekost. Johan veroorzaakte zyn vader echter het meeste verdriet door wildstreopen, waarvan hy een harte- tochtelük liefhebber was. In de oogen van do toch niet op zyu gemak. Lens bleef nog even voor het huis staan en keek rond of de knechts en meiden wel alles op de behoorlijke plaats hadden gebracht, want hij hield van orde on regel en hij kon ter doge uitvaren, als hij iets zag zwerven. Toen hij alles in orde bad bevonden en de knechts in den stal waren gegaan, om het vee van voeder te voor zien, richtte hy zijn schreden naar de keuken, die bij deze bergbewoners tevens tot huisvertrek dient. Lize stond voor den haard en was bezig op het knetterende vuur het avondeten gereed te maken. Haar aangezicht werd door de vlammen rood ge kleurd en ze was zoo ijverig in de weer, dat ze haar vader eerst bemerkte, toen deze een brandenden spaander groep om er zyn opnieuw gestopte pijp mee aan te steken. Wel vader, smaakt de pijp? was haar vrien delijke vraag. Dat is maar zoo zoo, kind I Ben je spoe dig klaarP Het eten is dadelijk gereed, vader I Ik wil alleen den koek nog wat bruiner laten worden, omdat je hem dan lekkerder vindt. Als het eten afgeloopen is, Lize, kom dan wat hij me op de bank zittenik heb iets ernstigs met je te praten. Buiten ons gaat het niemand aan, dus niemand behoeft ons gesprek te hooren. Wat te praten P mompelde Lize verwonderd terwijl ze vuurrood werd. -— Het is goed, vader, antwoordde zy toen met luide stem. Als de tafel afgenomen is, kom ik by je. Wat vader toch in het hoofd heeft P mompelde ze weer.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1