I i ii Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Op de Boerderij. 33ste Jaargang. Zaterdag 13 Januari 1894. No. 6350. BINNENLAND. sen 1 FEUILLETON. tl tterdam. kz. SBVEBD iat ING. {T 1.35, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rechtspleging in hun tuid en Kau 1, tr de wer- Genezing) I r reep. om ational Ion de enz. i .rfcislepen han zKfen, rlcatie er van n «rr.n van takkenook djjnen, T»fel- onen_ geperst TuIIm, Ku ier bijren en heid bewerkt, n «[geleverd eken A No. 73. atachappy tsscherij n Koning b der Zelf- ie uitspat- afb. Prys verschrik- eugd Ijjdt, «nng, die 1 van een y het Ver markt 34, et bedrag, een boek- De landbouwer Wesseling, te Vuursche, wiens vrouw dezer dagen door verstikking dood in het bed gevonden werd, is gisteren ook over leden. Men bad gehoopt hem nog te kunnen redden, doch te vergeefs. GOIIMIIE COURANT. die Atafih h°e langer ■a/weg wy?en, hoe we plicht tegenover Leo Tolstoi, de beroemde Russische scha ver. moet onlangs in een gesprek met een journalist verklaard hebben, dat hjj sinds hij vegetariër is geworden, voor zichzelven niet meer dan 5 kopeken (9| ct.) per dag voor voedsel uitgeeft. bering en inspanning der laatste dagen, gevoegd bij de vermoeienissen van den afgeloopen nacht hadden hem hongerig on dorstig gemaakt. Hij was dien dag de eerste klant, die het Brouwerkamertje binnen stapte. Cenzia, de kelnerin, was ijverig bezig krui ken en flessohen om te spoelen en bemerkte hem eerst, toen hij op een bank by de kachel plaats nam. Het meisje keek hem verwonderd aan en vroeg: Hoe kom jij hier zoo vroeg verzeild, Johan? Waar ben jij zoo vroeg op uit geweest? Wel, ik kom van huis, sprak hij kortaf. Cenzia keek hem twijfelend aan en zeide toen: Je hebt zeker hard geloopen, het zweet druipt van je voorhoofd. Dat kan welhet is warm genoeg roor den cyd van het jaar, luidde het stroeve antwoord. De kellnerin zag haar nieuwsgierigheid dus nog niet bevredigd. Toen zy haar bezoeker de schui mende bierkan had toegeroikt, ging ze voor hem staan en zei Je bent alles behalve vriendelyk Johan Is je wat onaangenaams bejegend, of... De komst van ee» reusacbtigen man onderbrak het meisje in haar woorcfai. De bijl op zijn schou der, de gebronsde huid, door het o] op de borst zichtbaar, en de momige I den houthakker gemakkelijk kennen. Dag, Sepp! riepen beiden te geli*' De man legde eerst voorzichtig de schei X-*-. bijl ter zijde en ging toen tegenover Johan ziJ die hem de bierkan toeschoof. Hoe kom jy zoo vroeg hier, Sepp? vroeg Johan, terwyl hy den man door een knipoogje tot vooniohtigheid in het spreken aanspoorde. ADVERTENTIËN worden geplaatst vau 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. >pen hemd tot banden deden De aangekondigde hardrydery te Ondewater is wegens dooi en regen gisteren niet door gegaan. Wel eene teleurstelling voor het tiental ryders, waaronder met bekenden naam, die waren opgekomen. Jaren geleden had in de nabijheid van bet meer een klooster gestaan met een brouwerij, die wyd en zyd vermaard was om het heerlijke bier. Het klooster was verdwenen, maar de brouwerij gebleven, benevens een klein lokaal, waar bier getapt werd, en dat bekend stond onder den naam van «het Brouwkamertje.” Daarheen richtte Johan ajjn schreden. De ont- Op Woensdag 10 Jan. trad te Oudewater op de heer Willem van Zuylen. De zaal van het hotel »Konings< was stampvol, de wyze van voordragen eenig, de toejuiching algemeen, het succes van den gevierden spreker vol komen. rennen. die in de rde vestiger geworden ia ;egen vrou- ift gemaakt erking van mvoudigste rd aange- te verdrin- liohaam en worden en vreeaelijke reld. Dan i.oorsuizen ziekte. Al nuwziek en De eerste maal was het dier door eene windvlaag verschrikt en gevlucht, juist toen hij bet onder schot sou krygen en de tweede maal had zijn geweer geweigerd. De derde nacht beloofde voor hem gunstiger te zullen zijn. Hij had zijn stelling beter gekozen, het hert vertoonde zich weer op dezelfde plaats en weldra stortte het neer, doodelyk getroffen door een kogel uit Johan’» geweer. Hij had wel willen juichen van vreugde, maar hij bedwong zich. Hy trachtte een poos om te zien of er onraad kwam en sloop toen voorzichtig naar het hert. Een oogen- blik verlustigde hij zich in den aanblik van het prachtige gewei en sleepte het daarna in een grot, waar hy het verborg om het later te komen weg halen. Nadat hij zijn kleederen wat had gezuiverd, begaf hy zich naar Tegernsee om zich daar aan een kruik bier te verkwikken. Van den houtvester. Ik moet naar Gemund om te helpen bij het vlottenmaken en waar kom jij vandaan Ik ben daar boven geweest. Ofschoon er, behalve de kellnerin, niemand aan wezig was, werd het gesprek toch op fluisterenden toon gevoerd. Hebt je hom gesnapt? vroeg Sepp. Geen groenrok zal hem meer zien. Als je wilt, kan je hem halen. Ik heb hem niet noodig, maar het gewei wil ik behouden, laat dat dus voor my liggen. Goed, ik zal hem halen, zei Sepp. De jagers zyn mij niet te slim. Verscheidene bezoekers traden nu binnen, zoodot het gesprek weldra algemeen werd. Cenzia hield echter de beide vrienden onder haar werk in hot oog, want zij vermoedde, dat zij daar niet zonder bedoeling elkaar ontmoetten. Het is in jaren niet gebeurd, dat men dezen tijd al den Snhneid-Alm betrokken heeft, merkte een der bezoekers op. Bij deze woorden keek Joban snel op en zegden spreker twijfelend aan. Wat zeg je daar? Wie is er nu reeds op den Schneid-Alm? vroeg hij verwonderd. Wat geef je, als ik je dat vertelp vraagde de man. Ik denk dat het bericht wel naar je zin zal wezen. Nu, op een paar kruiken bier zie ik niet, als de moeite 4£.lrd is, sprak Johan. WjlVata ia» den Meerhof is er. Ik heb haarMGt vee boven zien drijven. Is dat nieuws naadje «in. V I voorsprong.Het publiek wist niet, hoe zich te houden en stootte zenuwachtig luide aan- moedigingskreteu uit. Chique dames, hangende over de touwen, riepen met fijne stemmetjes toe, toe, KingmaTot in de tweede bocht, was de vlugge Fries nog enkele meters voor; daarna liep Hagen in. Byna naast elkaar naderden do twee kampioenen met vogelsnel- heid de eindstreep. Kingma is ovenwinnaarconstateerde de jury. Zyn tyd is 51*/,, die van Hagen 51’/,. Hagen echter was van oordeel, dat hy over winnaar was en vroeg aan Kingma hoe hg er over dacht. I know you are an honest man, mr. Kingma. Kingma: >1 cannot tell you, mr. Hagen. Kingma was op geweest en op de eindstreep reed by niet meer voorover. Hagen nog wel, en zoo kwam het, dat Hagens hoofd, maar Kingma’s schaats het eerst over de finish was. In den laatsten wedstrijd op 10,000 meter is de eerste rit beslissend. Sonneville rgdt in 22 min. 28’/, sec. tegen. De Jong die den geheelen afstand niet aflegt. Van der Schaaf 22.7*/, tegen Termolen 22.81/,, Hagen 18.221/, tegen Kingma 20.15. De vier pryzen op dezen afstand zyn dus respectievelijk behaald door Hagen, Kingma, Van der Schaaf en Termolen. Hagen is als overwinnaar op drie afstanden wereldkampioen. Hy werd luide toegejuicht. Op 10,000 meter sloeg Hagen het wereld record. Een 14-jarige knaap uit Westerlee, provincie Groningen, had zich, als wjjlen Robinson Cru soe, reisplannen in bet hoofd gehaald, echter op bescheidener schaal dan zyn grooten voor- Dat moet wel zoo zyn. De jonkman ledigde met groote teugen zyn bierkan en het kostte Sepp moeite hem die opnieuw te laten vullen. Na de kellnerin betaald te hebben, verliet Johan het Brouwkamer- tje, terwijl Sepp hem oawillig volgde. Toen ze buiten van elkander afscheid genomen hadden keerde Johan zich nog eenmaal om en riep: Sepp, als je mijn huis voorbij gaat zeg dan, dat ik van avond thuis kom. Na bun vertrek zeide een der gaaien in het Brouwkamertje tot de overige aanwezigen: Het is niet moeilyk te raden, waar Johan heen gaat. Hij kiest den korsten weg naar den Alm om Walburga op te zoekea. Ik zou er op durven zwe ren, dat die twee een paar wordeif. Ja, als er niets tusschen komt, viel Cenzia in. Jij, misschien was de spottende vraag. Speelt de mooie boerderij je in het hoofd? In de opgeruimdste stemming snelde Johan de villa’s voorby, die hier en daar verspreid lagen, en had onder alle schoone bergen alleen oog voordien waarop hy de almbutien zag. De zon schoot haar brandende stralen neer, alsof het midden in den zomer was, en geen zuchtje koelde het bezweete voorhoofd af. Een geharde zoon der bergen vraagt intussohen naar geen hitte of zonneschijn. Met steeds vlugger schreden stapte Johan voort en al wenkte hem een herberg op zijn pad, deze liet hem ditmaal geheel onverschillig. Vlug als een gems steeg hy al hooger en hooger en sloeg er geen acht op, dat de huizon der omliggende dorpen steeds kleiner werden. (FFordi vereolgd.) De heer George Riggens, een reizend agent onlangs uit Cherokse County (Kansas) terug gekeerd, vertelt het volgende omtrent den dood van twee personen, die tengevolge van slan genbeten omkwamen. Twee jonggehuwden hadden in de nabyheid van Shoal Creek, niet ver van de grens van het ludianengebied, op den dag van het huwelyk een houten huisje betrokken. Eenigen tyd nadat het jonge paar zich naar hun huisje had begeven, weerklonken angstige kreten om hulp. De vader van den jongen echtgenoot, die het jonge paar nog even bezoeken wilde, had hen beiden in dood stuipen gevonden. De jonge man leefde nog lang genoeg om te verhalen, hoe hij en zyne bruid beiden door een ratelslang waren gebe ten. Het dier scheen uit eene rotsspleet in de nabijheid gekomen te zgn; met behulp van dynamiet werd den volgenden dag het broei nest van slangen door jagers uitgeroeid. Uit Zwolle wordt gemeld van gisteren Het heeft heden nacht een beetje gevroren en een beetje gedooid, ten slotte hebben wy bij gisteren aan het ijs niets verloren. Het ijs der hardrydersbaan, die een weinig is ver legd, kan bepaald nog goed heeten. Ook over het weder valt niet te klagen. Intusschen, het publiek is niet talrgk, en -uj--- _r.i opgeitomen, 500 meter geven de zy planken voor zich uitduwen. Als zy een eind in zee zgn gezwommen, kiezeu zij zich om terug te keeren, eene groote golf uit en dan vliegen zy zittende, knielende of staande op hunne planken met de snelheid van een renpaard naar de kust terug, op de koppen der golvendat alleen zeer geoefende zwemmers zich aan deze gevaarlyke liefhebbery overge ven, spreekt vanzelf. Door den heer C. A. A. Steinigerweg is een brochure uitgegeven getiteld Naar Ame rika I om de kolonisatie naar den Staat Vir ginia aan te moedigen. Voor lieden, die er nog over denken naar Amerika te verhuizen, bevelen we de lezing van dit boekje aan. Het zal wellicht aan een scherpe kritiek worden onderworpen door personen, die er beter dan wy over kunnen oordeelen, daarom schorten we onze opinie daarover nog een wyle op. Op den gisteren gehouden wedstryd op schaatsen te Lekkerkerk op eene baan van 600 meter met éen keerpunt, is de eerste prys be haald door P. Smits, te Strjjen, in 1 min. 11 sec.de tweede prijs door C. Snoek, te Nieu- werkerk a/d IJsel, in 1 min. 13 sec. en de premie door L. Verkaik, te Waddingsveen, in 1 min. 17 sec. De baan was prachtig ingericht, en ofschoon de dooi was ingevallen, was er een talryk publiek. De bewoners der Sandwich-eilanden gaan door voor de beste zwemmers der wereld. De stoutmoedige eilandbewoners zwemmen de baai in en duiken, onder de golven door, terwijl GOUDA, 12 Januari 1894. In de Afdeehng Gouda van den Ned. Protestantenbond trad gisteren als spreker op de. Van Kleef uit Leiden met het onderwerp het geweten. t Spr. droeg zyn keurige rede uit het hoofd voor, wat natuurlyk ten bate zijner toehoor- deressen en toehoorders kwam. Hoewel in den Bybel het woord geweten niet voorkomt, toonde hy uit het Oude- en Nieuwe Testament met voorbeelden aan, dat het wezen der zaak er, al is het met andere woorden, toch dikwyls ter sprake komt. Hy begon met de geschiedenis van Paulus voor Felix. Trots alle verwyten, die de eerste den mach tigen Felix deed, was er by deze toch een stem in zyn binnenste, die hem niet vryeljjk deed handelen. Een Herodes werd ons tot driemaal voor gesteld als handelende tegen zijn geweten. Het duidelijkste kwam het zeker uit, toen hij na den dood van Johannes den Dooper van Jezus hoórende, getuigde: dat is Johannes, dien ik heb laten dooden. De Onde Israëlieten spraken in plaats vsn het geweten by voorkeur over hart en nieren en verschel léne aanhalingen uit het Oude Testament voerde Spr. aan om dit te bewyzen. Paulus drong er in zyn brieven erg op aan, al was het met andere woorden, steeds naar zyn geweten te luisteren. De Israëlieten hadden eigenljjk met een ge weten niet veel te maken. Als ze de plichten, die de Mozaïsche wet hen oplegde getrouw vervulden, dan was het mogelyk, dat een Farizeër kon uitenHeer, ik dank U, dat ik niet zoo slecht ben als een dL* hunner. Het Christendom heeft den mensch V’y tot plicht gesteld naar die inspraak van zyn hart te handelen. Het geweten wordt dan ook door velen voorgesteld als de stem van God in ons hart. Spr. wil dat absoluut niet aanne men, want dan zou dwalen onmogelyk zyn en toch de ervaring leert, dat het wel eens dwaalt. Aan de hand van Schakespare, Göthe, Luther, Bilderdy k, Parker en anderen beschouwt hij bet geweten als de grootste gave ons menschen boven het vee geschonken. Het ge weten vereischt en veronderstelt plichtbesef en juist dat, moet de richtsnoer onzer handelin gen zyn. Men kan het geweten eenigen tyd het zwy- gen opleggen, zich doof houden voor waar schuwingen, de geschiedenis der lyfstraffelyke recutspleging zou het kunnen bewyzen, dat er in de grootste boosdoeners toch uog steeds een sprankje daarvan overbleef. Luisteren we naar die hoe meer, dat zal ons dery^ moeten handelen om onzen God te houden. Niet door het naleven van geboden, hier of daar neergeschreven, moeten onze daden wor den bepaald, maar door deStjoogste wet, het plichtbesef. Dat moet ons aanwyzen wat goed of kwaad is. We hebben enkele grepen genomen uit den zoo rijken inhoud zjjner voordracht, alleen om aan te toonen welken kant Spr. uit wil. Zyn rede werd door het aauwezige, niet talryke publiek, met onverdeelde aandacht aangehoord en het was duideljjk te merken, dat byna allen het met den Spr. geheel eens waren, en hem zeker gaarne spoedig weder eens in hun mid den wenschen te zien. sommige ryders zyn niet De eerste ritten op volgende tyden De Jong 524/s sec. tegen Grootens 63r/f Hagen alleen 52’/,Van der Schaaf alleen 56*/s 5 Marten Kingma 52 tegen Termolen 55’/5; Zwakenbè/g alleen 62</s. in den beslissingswedstrijd klopte Termolen Van der Schaaf, tyden 55 en 56 sec. Er volgde een hoogst spannende rit tusschen Hagen en Kingma. Marten vloog van meet als een pyi van den boog en kreeg een kleinen Aan den hoofd-directeur van post en tele graphic is door den Ned. Bond voor post- en teiegraafbeambten »De Post« verzonden een adres, waarin verzocht wordt, zoo spoedig doenlijk over te gaan tot de vervanging van den mantel door een doelmatiger kleedingstuk, zoowel voor post- als telegraaf bestel Iers.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1