ips 'SS ranco Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. drukte Op de Boerderij. V itschappU 29. 32 ste Jaargang. Donderdag 18 Januari 1894. No. 6254. tua BINNENLAND. FEUILLETON. kz. Iterdam. I en Zn. rac* sBvEBIJ tsscherij a Koning IMG. GOUN HE HIIRAVr vau 1.25, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. CENTEN. M. 1 tusschen we- vs jotr De heer W. F. van Essen alhier slaagde gisteren voor het practischapothekers-examen. Geboren gedurende 1893 Ingekomen ze. Je houdt toch niet ongelukkig wilt 7 11 458 11 29 492 39 498 6 eken A No. 73. 453 1 ais leven- 1 vronwelyke i verven van takkenook dynen, Tafel- >nen geperst Talles, Kan- door -ALIUI met est, bevat- litgekomen izoen van en, dames i vraag aan i katoenen eveneem lieve daar- igeveer de dichtingen ivoeringen en wel Dat lilt s der Zelf- le uitspat- WH rader tóöWal- h« dichtingen en jent te Gouda NINK, tingel R. 201 AAGD. wger wor- 0/0 franco ton in alle uorgd. maliteiten vervullen. laai Nwrê ter blyven en heid bewerkt, n afgeleverd Een nieuw tooneelstuk van Edmond de Gon court,La Faastin bewerkt naar zyn roman van dien naam zal nog in dit seizoen te Parys worden opgevoerd. afb. Prys verschrik- eugd lydt, «ring, die 1 van een y het Ver markt 34, et bedrag, ten boek- Uit Delfzijl wordt ons van 15 dezer gemeld Heden morgen gingen ongeveer 20 man naar den burgemeester om werk te vragen. Hun werd geantwoord, dat zij maar naar het flin- tenhuis moesten gaan om keien te kloppen. Het materiaal lag voor hen gereed en zy kre gen dan 50 ets. loon per dag. Naar de meening van de werkloozen was dit loon niet voldoende; zy eischten minstens een loon van 75 ets., wat hun niet werd toegestaan. Zij besloten daarop langs de huizen der ingezetenen te gaan om eenig geld te vragen, wat hun ook bij velen gelakte. De heer Jozef Israels heett een zwaar verlies geleden door het overlijden zijner echtgenoote. Op zijn aanstaand herinneringsfeest werpt deze droevige gebeurtenis een wel héél donkere schaduw. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 7) Niet, vader vroeg Lize, aangemoedigd door de vriendelijkheid van den ouden man, nu, dan zal ik u maar niet lang in de onzekerheid laten. Het ia Frans, de zoon van de weduwe Kesi aan het meer. Hm hm, bromde Lens. Dat is opmerke lijk. Juist het tegenovergestelde van wat ik wensohte. Is hy dan niet braaf, vader? Zorgt hij niet voor zijn moeder? Is er iets op hem aan te merken? Dat is de zaak niet. En is hij niet de vlijtigste jonkman uit den omtrek Ik zeg niet, dat hij lui is. En hij is knap en verstandig. Wat ontbreekt hem dan? Je spreekt als een advocaatMaar kom aan, ik zal je eens zeggen, wat er aan ontbreekthij bezit geen duit! Maar vader, ik bezit toch nog wat! Wanneer we als brave en vlijtige mensohen ous huishouden beginnen, dan moet het ons wel goed gaan. Me nigeen is met minder begonnen en toch wel vooruit gekomen in de wereld. Lenz schudde het hoofd, als iemand, die geslagen p en toch de party niet wil opgeven. De bres waa 234 219 Gedurende 1893 zyn aangegeven loos geboren 2 mannelyke en 1 kinderen. Voltrokken 6 huwelijken als5 tusschen jougmans en jongedochters en 1 - duwnaar en jongedochter. Hy is voornemens op verschillende plaatsen als spreker op te treden. Zaterdag te Aals meer, Maandag te Rotterdam en, daar velen heden onverrichter zake moesten terugkeeren, zal hy Woensdag 28 Januari te Haarlemmer meer weder verschijnen. dier zake stond zy heden terecht en bekende hare ‘schuld. Het. O. M. in aanmerking nemende haren jeugdigen leeftyd en dat het de le maal is, dat zij terechtstaat, yorderde twee maanden gevangenisstraf. De verdediger mr/C. M. s’Jacob, de vor dering zeer clement! vindende, verzocht de rechtbank de maan» prev. hechtenis nog in mindering te willen brengen bij de haar op te leggen straf. Aan den hoogleeraar dr. F. J. L. Kraemer te Utrecht wordt gedurende een jaar opgedra gen het geven van onderwys in de oude ge schiedenis aan H. M. Koningin Wilhelmina. Met dit onderriebt zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Maandagavond hield de beer G. van Deth eene lezing te Hoofddorp over de weesinrich- ting te Neerbosch. Een overgroot publiek, zeker 6 a 700 personen, mannen en vrouwen, was aanwezig. De heer Van Deth sprak gedurende ongeveei twee uren en deelde mede, wat hij door per soonlijke ervaring of door brieven en bezoeken van anderen van Neerbosch wist. Zijne slot som was dat die Weesinrichting ten spoedigste moest verdwijnen,. Hy zou niet rusten voor hij in dezen strijd overwonnen had. Zyne rede werd aanhoudend door toejui- t chingen afgebroken. Na afloop betrad een oud-wees William van Leiden den katheder om eenige mededeelin^en te doen omtrent de wyze van verpleging. ÖV staaltjes van mishandelingen en straffen, dfooft hem ondervonden, deden een kreet van afgrijs i opgaan. 7 Een ander oud-wees L. Voorthuyj&n, van Haarlemmermeer bevestigde grootendeels wat door den vorige spreker was medegedeeld. Een lid van het burgerlijk armbestuur te Haarlemmermeer, de heer Lammens, verklaarde dat dit college nog 8 weezen te Neerbosch laat verplegen, maar niet voornemens is er ooit weder gebruik van te maken. Het heeft treurige ervaringen aangaande Neerbosch opgedaan. Een spreker bestreed den heer Van Deth. Deze laatste deelde nog mede, dat de officier van justitie te Arnhem hem toezegging bad gedaan eene vervolging tegen Van ’t Lindenhout te zullen instellen wegens mishandeling. Te Gorredyk heeft dezer dagen eene brutale poging tot oplichting plaats gehad. In het begin van het vorige jaar nam een zekere S. dienst by het Indische leger. Bij zyn vertrek liet hy 80 op de spaarbank staan. In de vorige week nu ontving de directeur van het postkantoor een schryven van 8., waarin d«ee hem verzocht het geld los te maken en Bern toe te zenden. Thans echter bleek het, dat de genoemde som niet op de rykspostspaar- bank, maar op de spaarbank van het depar- Bevolking te Vlist op 31 December 1892 M. V. Totaal. 233 225 4 18 overly den, ge- e n dag en ogen Lyf kig, dat ik met niemand zou willen ruilen. Lenz bleef intusschen op de bank zitten peinzen. Het is waar, een braver jonkman zou ze niet kunnen krygen. Nu wat zal ik er aan doen? Het best is, dat ik een oogje toeknip nu ik de beurs wat wijder opendoe. Meenemen kan ik toch niets en een bravo schoonzoon is ook wat waard. Was het er met Johan ook maar zoover heen, dan ging het in een möeite door. Ik word oud en ik zou zoo graag alles nog geregeld zien, vóór ik heenga. Hoewel Lize den koek inderdaad een beetje had laten aanbranden, smaakte het eten den ouden man toch recht goed. Toen Johan thuis kwam, verhaalde Lize hem, wat er was voorgevallen en vraagde goed hartig of FraoJ» hem als zwager welkom zou zijn. Wel, waarom niet? zeide hij. Dan zal ik het zoo aanleggen, dat we op denzelfden dag bruiloft vieren. Thans keek Lize vreemd op en begon te vragen. Maar Jphau liet niets üit en vermaande zyn zuster bij het naar bed gaan, dat zij maar niet te veel over zijn aanstaande moest denken, omdat zij toch niet kon raden wie het was. Het zou overbodig wezen de vreugde in de vis- scherswoning te schetsen, toen Lize den volgenden dag kwam vertellen, hoe de zaken stonden. Kortom, er leefde in de eerste dagen in den gansohJn omtrek geen gelukkiger paar dan Frans en Lice. o - “Johan verzweeg nu niet langer, waapm hij zyn levenswijze veranderd had. Zyn keuzp -1»- Lenz bijzonder naar den zin, want deze 1 burga als een verstandig meisje, juist i Johan noodig had. Daar by was zy ervi geschoten, dat bemerkte Lize wel, en nu moest er stormgeloonen worden. Zeg' maarja, vader, vleide wel zooveel1 van me, dat jj me rs maken. ’Frans heeft een eerlijk, trouw hart en hij meent het oprecht met me. Mooi zoo, pruttelde Lenz, die merkbaar zach ter gestemd was. Alles zou wel goed gaan, en ik zou geen neen zeggen, als hij maar.,.. Veel geld had, vulde Lize snel aan. Maar omdat de goede jongen arm is, daarom is het zoo moeilijk. O, als moeder nog leefde I Die zou wel meer mededoogen met me hebben. Deze laatste woorden deden de schaal overslaan. In Godsnaam dan I Ik wil niet dat je mis schien later zou kuppen zeggen Mijn vader is de oorzaak van myn ongeluk. Maar jelui gaat niet trouwen, voordat ik een goede hofstede heb ge kocht, die niet te ver uit de buurt ligt. O, dank, duizendmaal dank, vader I Je zal zien dat je vreugde aan ons beleeft. Onder lachen en schreien viel Lize haar vader om den hals en omhelsde hem zoo hartelyk, dat de goede oude haar zacht moest afweren om weer tot verademing te komen. Ik geloof je, mijn kind. Je zal me dankbaar zijn en een bravo vrouw worden, anders zou je de dochter van mijn goede Bertha niet zijn. Ga nu naar de keuken en houdt je vijf zinnen bij elkaar verliefde meisjes doen wel eens te veel zout in het eten of laten het aanbranfan. Wat zullen Frans en moeder blij zijn, als ik morgen zelf het goede nieuws kom vertellen, mom pelde Lize onder het heengaan. Ik ben zoo geluk- Volgens een officeele opgave zyn in 1892 niet minder dan 31 personen van honger en gebrek te Londen omgekomen. Van 5 hunner zyn niet eens de namen bekend. De opgave omvat alleen de personen, op wier lijken eene schouwing plaats had, waarby de jury na on derzoek tot het resultaat kwam, dat de dood aan ontbering te wyten was. Maar hoevelen meer er naast deze 31 in stilte van honger en gebrek zyn omgekomen en hoevelen een langzamen dood van ontbering sterven, .zou onmogelyk te zeggen zyn. Een aantal menschen zijn te SintTruyen (Belg. Limburg), vergiftigd door het eten van worst, waarschijnlijk gemaakt van bedorven paardenvleesch. Zes der vergiftigden zyn over leden en veracheidene anderen verkeeren in levengevaar. boerenwerk en wel geschikt om een hofstede in orde te houden. Dat de boer vau den Meerhof zijn dochter een prachtige uitzet zou meegeven, was ook een niet te verwerpen zaak. Eenige dagen daarna kwam vader Lenz met zyn zoon in Zoutfagskleeding op den Meerhof, tot geen geringe verbazing van buren, meiden en knechts. Men raadde echter weldra het doel van dat bezoek. Toen de groote vraag gedaan was en Walburga’s ouders hunne toestemming hadden gegeven, werd de aanstaande schoonzoon hartelyk welkom geheeten en zette men den gasten het beste voor, wat keuken en kelder opleverden. De boer hield van een goe den dronk en bad in zyn kelder een aantal fles- schen Tiroler wyn, die men het niet kon aanzien, dat ze op een hooiwagen over de grenzen waren gesmokkeld Het was een rechte feestdag op de Meerhof, waarvan alle heerlijkheQen aan de gasten werden getoond. De boeren houden er by zulke gelegenheden van met have en goed te pronken en de boerin opent dan met trots haar kisten en kasten om te laten zien welk keurig eigengesponnen lijn waad sinds jaren als uitzet voor de dochter des huizes gereed ligt. Op den terugweg beloofde vader Lenz zijn zoon, dat hij zoo spoedig mogelijk naar Tegernsee zou gaan om de overgave der hofstede bij de overheid te laten inschryven. Als een loopend vuurtje verspreidde zich hel nieuws van hetgeen op den Linzerhof was voorge vallen in den ganschen omtrek en dit gaf de eerste dagen ruime stof tot gesprek. Zoodoende was men in het midden van den zomer gekomen. UFordt veroolri.) Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Kiesvereeniging >Veluwe,< afdeeling Apel doorn, erkend by Koninklijk Besluit van 12 Mei 1878, No. 22 (gewyzigd bij Koninklijk Besluit van 2 Januari 1890), in deze verte genwoordigd door haren Voorzitter Gerhard Frederik Middelbeek en door haren Secretaris Henri Marius Eduard van Dobben, dat zy zich tot Uw Collegie wendt met het dringend ver zoek, een wet in het leven te helpen roepen, opdat voor den vervolge alle gestichten van liefdadigheid, speciaal die waarin minderjarigen worden verpleegd, aan een streng Staatstoe zicht wofden onderworpen; Dat zij hiermede beoogt de tot heden in dergelyke’ gestichten bestaande verkeerde toe standen zooveel mogelyk te voorkomen. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gisterenJ. 8., werkman te Krimpen a/d. IJsel, wegens diefstal, tot eene maandW. J. den D., schipper te Bleiswijk, wegensmishan deling, tot 14 dagen C. P., bouwman te Gouderak, wegens mishandeling van een amb tenaar, tot drie weken; D. P., landbouwer, te Gouderak, wegens wederspannigheid, werd vry gesproken. A. B., 19 jaar, dienstbode te Willeskop, sedert November jl. in dienst van den bouw man 0. O. aldaar, nam den 16den December d. a. v. uit eene gesloten secretaire, die zij met den daarvoor bestemden sleutel had ge opend, een bankbiljet van f 40 weg. Zij maakte van dit geld een uitstapje met haren beminde, kocht een kastje en werd bij hare arrestatie nog in het bezit gevonden van f 1.90. Te De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Gisteren ten 3 ure werd voor het front van het 5de Bat. 4e reg. van het garnizoen alhier uitgereikt de bronzen medaille, met daarby behoorend diploma aan den milicien-korporaal Willem Boevé, omdat hij in de maand October met gevaar van eigen leven, een drenkeling redde. Door de ysbreker der firma Van der Gafclen en Co., werd gisteren het ys in den IJsel en vervolgens in den Singel en Gouwe gebroken. Honderden nieuwsgierigen waren daarvan getuige. Nu het ys minder betrouwbaar wordt, zakt nog al eens een enkele door. Gisteren byv. twee jongens op de Karne- melksloot en een op de Fluweelen Singel. Gelukkig kwamen alle met een nat pak vry. Maandag 5 Februari heeft in >0ns Genoe gen het jaarlyksche >Bal Masqué plaats. Ditmaal zullen aan gecostumeerden cadeaux worden aangeboden en wel: 1. Aan de Dame, die door haar sierlijk ooatuum uitmunt; 2. Aan den Heer, die het sierlykat costuum draagt 3. AsM^pt Paar» Dame en Heer, dat het best by elkander passend costuum draagt 4. Aaft de Dame of Heer, die het meest karakteristieke costuum draagt; 5. Aan het potsierlykste masker; 6. Aan de Groep, die door sierlijkheid of karakter van costuum het meest uitmunt. 251 241 Vertrokken gedurende 1893 17 22 GOUDA, 17 Januari 1894. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD, op Vrijdag 19 Januari 1894, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: Het opmaken eener voordracht van twee personen voor de vervulling eener vacature in het Collegie van Zetters der Ryks directe belas tingen. De benoeming van vier leden in de Commissie van voorlichting, bedoeld in Art. 12 der Ver ordening op de heffing eener Plaatselyke be lasting naar het Inkomen. De benoeming van eene Onderwijzeres aan de 1ste Kostelooze School. Totaal 255 243 Overleden gedurende 1893 4 2

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1