I.\G o. BS BINNENLAND. lomas. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. irukts Op de Boerderij. G. 33ste Jaargang. Dinsdag 23 Januari 1894. No. 6258. V7. knstein 1RVEHU FEUILLETON. i” der rdrecht. ri 1894. r- en Zn. MER, rdam i Koning oer. van 8 ^meester. •is. houder Freke wil ik toonen, dat deze Hoeren VS den heer J. W. toornen ▼an ken zyn de naar (JToriH afleverbaar i eene week. id, Veen lan tiling. men aan 'i. Als een rai- Wat De Tweede Kamer is |tegen Dinsdag 13 Februari te 2 uur bijeengeroepen tot hervat ting harer werkzaamheden. Achtenveertig nieuwe gevallen van pokken hebben zich in de afgeloopen week te Rotter dam voorgedaan. •TEN.) 8 uur. gzen. txM k Zoom I.KI INIIE COURANT dooi De kapitein G. P. Cheriex is overgeplaatst haaf Haarlem en wordt vervangen door den onlang* tot kapitein benoemden heer P. A. Spaan, thans in Leiden in garnizoen. Ie Heer iZ. verven van alsook alle den naar de fd. I of geverfd, so nd heid en Te Egmond-aan-Zee is eene vrouw overle den tengevolge van bloedvergiftiging, veroorzaakt door eene schjjnbaar onbeduidende spjjkerwond aan de hand. en laten wy ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. beschreven stukje papier las hij Lieve Vader! Vergeef mij dat ik u opnieuw zorg en kommer veroorzaak. Ik kon niet anders handelen. Ik moet weten of Frans nog leeft, al zou ik daar de grootste moeite voor doen. Zijn moeder kan gedurende tnyn afwezigheid bet huishouden wel besturen. Maak u niet ongerust over me; ik ben voor geen mensch bang en overal ben ik in Gods hand. God bescherme u, vader, en ook Johan. Hartelijk gegroet van Uw bedroefde dochter Li».” Langen tijd staarde de oude man op het stukje papier on ging toon onder den eik zitten, waar nie* mand het waagde hem te storen. De slotsom zijner overpeinzingen was: Ze is precies als haar moeder, die zou ook zoo gehandeld hebben. Dat ligt eenmaal in het bloed. Nu, de lieve God, die zoo dikwijls uitkomst heeft gegeven, zal ook dit ten goede leiden, hoop ik. Wanneer het loof der booraen verkleurt en de kraaien zich op de stoppelvelden verzamelen om naar milder luchtstreken te verhuizen, maakt de herderin zich gereed van de bergen af te dalen, daar de win ter vaak plotseling op de hoogten invalt. Walburga was druk in de weer. Alle kannen en vaten werden blank geschuurd, da hut van binnen schoongemaakt en het dak hersteld om het bestand te maken tegen de gure buien van den winter. De koeien schenen te begrypon, wat er gebeuren moest; ze verwijderden zioh niet meer zoo ver van de hut en keken met zekere belangstelling naar hetgeen de Een jongeling in den Groenendaal, die bin nenkort zal worden opgeroepen om deel uit te maken van ona kranige Nederlandsche leger, was gisteravond eensklaps zijn leven moe. Hy snelt de deur uit, laat zijn lieve moeder in den steek en springt pardoes in het niet al te heldere water aan de Naaierstraat. Maar zie, dat water was nat en heel spoedig voelde hij dat! Wat was hy daarom bigde, dat men hem met vereende krachten uit zjjne netelige positie verloste. Mocht het een goede les voor hem geweest zyn, om voortaan dergelyke kunst stukken maar niet meer te vertoonen. By een te Erlau (Koninkryk Saksen) ge houden doopfeest waren 5 geslachten verte genwoordigd de over-over-grootmoeder, de beide overgrootvaders, eene overgrootmoeder, grootvader en grootmoeder, de beide ouders van den doopeling en natuurlyk de doopeling zelf. Een rijk Amerikaan heeft aan de Burggravin de Janzé, te Parys, 2| millioen francs gebo den voor haar huis te Parjjs, met' de meube len en kunstvoorwerpen. Het huis zou dan worden afgebroken en in Amerika weder opgebouwd worden, juist zoials het geweest is en met alles, tot het kleinste voorwerp toe, op zyn oude plaats. De Burggravin heeft veertien dagen bedenk tijd genomen. 10) Na verloop Sn begon ze hi ten. Vader iRl a. s. Plaats- iterdam,. S, ter. Een bazaar te Amsterdam gehouden tot aan koop van land bij de Martha-Stichting te Alfen aan den Ryn, heeft met eenige ingeko men giften de som van f 840.62 opgebracht. van een week was het meisje hersteld laar gewone werkzaamheden te hervat en broeder betuigden de oude vrouw hun dank voor Liza’s goede verpleging, maar deze zei Geen dank, geen dankIk heb niets meer gedaan dan mijn plicht. Lize is immers de beminde van mijn zoon? Was Lize voorheen niet spraakzaam, nu hoorde men bijna geen woord van haar. Weer verliep een week, zonder dat er bericht kwam van Frans. Toen gebeurde het dat Lize op zekeren morgen niet be neden kwam. De oude man ging eindelyk naar haar kamer om te zien of er iets aan scheelde. Verstomd bleef hy op den drempel staanvan zijn dochter was niets te bespeuren en het bed lag on aangeroerd. Hij riep het geheele gezin bijeen, maar niemand kon eenig naricht geven, daar men het meisje sedert den vorigea avond niet had gezien. De dienstmeid werd naar de weduwe Geiger gezon den om te hooren, of men daar iets van Lize wist, maar zy keerde terug met de boodschap, dat ze daar volstrekt niet’geweest was. Andermaal betrad de oude Lenz de kamer zijner dochter, en na bemerkte hij, dat de deur van haar kast openstond, dat een der beste kleeren ontbrak •n de spaarpot geledigd was. Op een met potlood Wij ontvingen het eerste nummer van Ons Streven,* een weekblad uitgegeven door den hr. J. Heemskerk, landbouwer te Hazerswoudc. Als hoofdartikel doet een stukje dieust, dat, ware het niet zoo scherp gesteld en wemelde het niet zoo van taalfouten, verpletterend zou zyn voor hhr. Veeartsen. Karakteristiek is de bekendmaking op pag. 2 van dat blad, wélke wy in haar geheel en conform met het origineel overnemen BEKENDMAKING. Vreemd zal men opzien, als men hoort, dat een landbouwer, nu op eens uitgever van een Courant is geworden, ‘tls vreemd, maar het heeft zijn reden. Daar ik veel in de Rynbode schreef, en de Redactie dier Courant my ten laatste weigerde, de stukken welke ik hem toezond, te plaatsen, In het kerkgebouw der Ev. Luth. gemeente te Woerden, hiertoe bereidwillig door het kerk bestuur ter beschikking gesteld, had 11. Donder dagavond de aangekondigde uitvoering plaats van de Zangvereeniging Looft den Heer.* Onder leiding van den heer M. Walrabenstein en met medewerking van den heer J. J. van Loo (orgel) werd een programma ten gehoore over tobbeu. Je zuster heeft braaf gehandeld. Een rechtgeaard meisje is in staat tot elke opoffering voor den jonkman, dien ze liefheeft. Anders be- teekont de liefde niet veel. Ik zou je ook opge zocht hebben, als je ergens ziek of gewond neder- lag; dat zou niomond me uit het het hoofd gepraat hebben. Voor Lize heb ik geen vreesdie zal haar doel wel bereiken. Ik hoop, dat zo haar Frans spoedig vindt en hem veel dienst kan be wijzen. Maar kom nu moeten wij naar beneden, ik wil het vee uiet gaarne aan de middaghitte bloot stellen. Met een ruiker in de hand trad Walburga buiten en sloot de deur der hut achter zich. Na op baar hoed en die van Johan bloemen gestoken te hebben, nam zy den terugtocht aan naar den Meerhof. Achter haar liepen de koeien met kran sen om de horens en blinkende klokjes om den hals. Joban liep achter de kudde om die by elkaar te houden. Langzaam daalden ze den berg af en hadden op het ruwe pad soms veel moeite met de nukkige, vaak weerspannige dieren. Eindelyk kwamen ze beneden. De landlieden kwamen uit hunne woningen en bewonderden de welgevoede dieren, waarbij menig woord van lof aan Walburga werd toegevoegd. Daar waren ze op den Meerhof en werden met vreugde ontvangen. Krachtig schudde de boer Johan de hand en noodigde hem uit dien dag als gast op de hofstede te blyven. De gelukkige terugkeer van den alm werd met blijdschap gevierd en een feestmaal aangerioht, waarbij het beste uit keuken en kelder werd opgedischt. De Mannenzangvereeniging te Woerden heeft besloten hare 2e uitvoering van dit seizoen te geven op Woensdag 31 Januari a. s., des avonds ten 7j ure, in het lokaal van den heer R. van der Pyl en wel ten voordeele der aldaar bestaande Dames-vereeniging tot onder steuning van hulpbehoevende zieken. In de kazerne van het instructie-bataljon te Kampen verdwenen onderscheiden voorwerpen. Handschoenen, portemonnaies met geld en an dere voorwerpen werden telkens vermist. Men vermeent nu den vermoedelyken dader ontdekt te hebben in eenen der volontairs. By onder zoek vond men een paar bos allerhande sleutels en een klein dievenlantaarntje in zyn bezit. De zaak is in onderzoek en reeds zyn eenige getuigen verhoord géworden. Anton Rubinstein is geen bewonderaar van de nieuwe Italiaansche muziek, welke hy elec- trische muziek* noemt. De beroemde componist gaat nu naar Duitsch- land, om daar de opvoeringen van verscheidene zijner opera's te dirigeeren. Op de vraag, of hy niet weer eens-meteen nieuwe opera zal optreden, gaf hy ten afitwoord >Die wil ik wel geven, maar men is er niet van gediend gebracht, dat met de beide liederen bij den aanvang en bij het einde door de aanwezigen gezongen, uit 21 nummers bestond. Droegen enkelen dezer de blyken van nog jeugdige krachten, het geheel getuigde van vooruitgang. Sommige nummers zelfs, waaronder met name de oud-Hollandsche volksliederen, het kerklied uit de 15e eeuw, het Wilhelmus (oude melodie), het Bondslied, enkele solo-nummersen die voor orgel, werden op zeer verdienstelijke wyze uit gevoerd. De Tooneelvereeniging »Door Oefening Ver betering» te Woerden is voornemens haar achtste uitvoering te geven op Donderdag 1 Feb. a. s., in het lokaal van den heer J. W. Waltz. Opgevoerd zal worden Aan eigen adres» blijspel in één bedryf (twee afdeelingen) naar het Duitsch van Barr von Holtei, door A. L. J. Landré. Daarna: .Naar het gemaskerd bal,» kluchtspel met zang in één bedryf door M. J. Gillissen. GOUDA, 22 Januari 1894. Door H.H. Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland zyn tot leden der commissie tot vaststelling der aanslagen voor de heffing der belasting op bedryfs- en ander einkomsten, be doeld by art. 196 der wet, benoemd de heeren P. van der Hoog en M. Boogaerdt Bernz. te Krimpen a/d Lek en tot plaatsvervangende leden de heeren G. Prince te Gouda en N. Zyderlaan te Stolwyk. De commissie heeft tol standplaats Gouda, waaronder ook de gemeenten in de Krimpe- nerwaard gelegen, behooren. Donderdagavond 11. werd in eene vry talrijk bezochte vergadering van de liberale kiesver- eeniging: Gemeentebelang* te Oudewater voor de a. s. verkiezing van een lid van den ge- meenteraa l tot candidaat gesteld de heer H. Schepp. dacht en tot dat doel wilde zou dit voor ons land een’ groote vooruilgang zyn, dat menschen kloppen. Komaan dan H.H. Uitgevers toonen dat de zinspreuk Eendracht maakt Macht* ook door ons bewaarheid kan worden, en dat wy door zulk optreden, gezamelyk het land zuiveren van bedelaars en ledigloopers, tenminste gedurende den winter. Da Uitgever. zoo besloot ik te toonen, dat ik het best zonder Rynbode af kon. Of by het met Jan van Dam en diens boek- eene is weet ik niet, misschien zyn dat drie handen op eene buik, want ik aan één tafelje zitten en uit één herderin deed. Walburga ging eindelyk met ijver aan het kransen vlechtenhot is in het Beiersche hoogland de gewoonte de schoonste koeien met bloe men te tooien, als het vee van den Alm terugkeert. Goddank, mompelde het meisje halfluid, de zomer is voorbijgegaan zonder dat er iets kwaads aan het vee is overkomen. Vader en moeder kun nen tevreden zijn. Wie had dit voorjaar kunnen vóórspellen, dal ik als bruid van den Alm zou terugkeeren I Johan heeft flink woord gehouden, hij is een braaf en arbeidzaam mensch geworden. Thans behoeft hij den jagers niet langer uit den weg te gaan en. ik word een gelukkige vrouw I Eensklaps gal ze haar lievelingskoe een tik, omdat deze zich aan de bloemen wilde vergasten. Zoo, nu ben ik gereed, vervolgde ze. Johan me morgen komt afhalen, krijgt hij een ker zoo fraai als hij nog nooit gezien heeft, zullen de koeien er trotsch bij loopen, als ik ze de nieuwe klokjes heb omgehangen. Daarna legde zy de kransen in water om ze friseb te houden en voleindigde verder de laatste voorbereidselen tol haar vertrek. Johan scheen den volgenden dag toch niet zoo opgeruimd als gewoonlijk en ook zijn jodelen klonk minder helder en vroolyk. Opmerkzaam beschouwde Walburga hem en zeide toenJe hebt wat op het hart, Johan, je bent niet zoo als vroeger. Zeg me maar, wat het is; ala het mogelyk is, zal ik je helpen. Na vertelde do jonkman, wat er in het vaderlijk huis was voorgevallen. Walburga toonde de grootste deelneming in het lot van haar aanstaande schoon- luster. Maar, Mi m. daar moet je nu niet too De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF C E N T E M. Naar wij vernemen hoopt de vereenigirig >Appollo* in de maand September van dit jaar haar vijfentwintigjarig bestaan te berdenken. Gaarne zon dat feest op luisterrijke wyze wor den herdacht als de kas het tenminste ioelaat. Eene vereeniging, welke een kwart eeuw haar best deed om aan stadgenooten kunstgenot te verschaffen, behoeft o. i. niet bevreesd te zyn, dat het haar bij die gelegen heid aan den noodigen steun zal ontbreken. De heeren H. N. Van Schalk en Cie. to 's Gravenhage ontvingen de aangename tijding op de wereldtentoonstelling te Chicago (World's Hygiene Exposition Chicago 1893) bekroond te zyn met het eerediploma en de gouden medaille voor *hun fabrikaat de Mélianthe superior borsthoning extract, onfeilbaar middel tegen hoest-, keel- en borstaandoeningen Reeds vroeger verwierf de firma Van Schalk, wier machinale fabriek in de Sumatraatraat is gelegen, de hoogste onderscheidingen voor haar producten. De Mélianthe, haar nieuw product, schynt dus ook over de zee zyn roem staande te houden als voortreffelijk borstmiddel geloof, dat ze potje spelen. Maar nu 1 gansch misgerekend hebben en zich voor verdere openbaarmakingen in myno Courant hebben te wachten. Daar het getal arme bedelaars hoe langer hoe grooter wordt en ik nu een weekblad uit geeft, zoo heb ik gedacht, wanner het door H.H. Burgemeesters niet wordt geweigerd, dat di; het beste door ons gansche land kon ver spreid worden door zulk soort van menschen Zy waren dan immers vry van bedelen en konden zeggen, nu verdien ik op eerlyke wyze mijn brood. Daar zy dit weekblad moeten verkoopen voor 5 cents per nommer, zoo hebben ze voor dit blad slechts de helft af te dragen aan den Uitgever, Boekhandelaar of Correspondent waar ze verkrijgbaar zyn. Zy, welke genegen zyn dit waar te nemen, gelieve by de Armvaders hunner Gemeente een bewys te vragen, opdat ze dit aan boven genoemde kunnen overleggen. Werkelyk, wanneer ieder Uitgever zoo medewerken, da i dagelijks niet zoo’n honderd verschillende huizen ziet aan-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1