■r telling. iZOÖffl Donderdag Januari 1894. No. 6260. BINNENLAND. 1L Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Blitz. ?HMA? tegen Asthma i de ernstigste e middelen fa- ia A. WOLFF 150 en fl 2.75. roor Ipders, die ari 1894. homas. itie I N alschapplj «O. 88. Op de Boerderij. 1 4 FEUILLETON. In kt w. ouda. ;hat RING. vau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. a. 550. litten cmam k Zoom. DIG: i. Pitch Pine Pine Balken n, Plaathout, enz. enz. Ds. C. Woutman te Boskoop is als zoodanig beroepen te Aardswoud, (N. H.) BESTE iDELIJK ID. J. de Jong Wz. P. A. Burghout voor 9567.—, Gill INIIL HIIKIVI im 241, I. AG en VBU- nlichtingen en jent te Gouda N1NK, singel R. 201 IAAGD. •g- lykste en je st voor Heeren srechoenwerk, Müller k Co. Men lette good erk.— eert, |alastsr(M, 'dsaass, Arahen. overlijden, ge l e n dag en ngen Lijf De >Arnh. Ct.« rekent uit, dat Van Emme- nes niet 8, maar wel 16 jaren buitenslands zou moeten vertoeven, voordat zijne straf ver jaard is. De 2e-luit. T. J. Marx wordt 1 Februari s. eervol ontheven uit zyne betrekking als officier voor het materieel te Woerden, en weder ingedeeld by het le reg. vesting-artilierie te Utrecht. Te Baarn heeft een jongen zyn 8-jarigen speelmakker in zyne woede zulk een horigen schop tegen don buik gegeven, dat de onge lukkige het hoogstwaarschijnlijk met den dood zal bekoopen zyn toestand is hoogst zorgelyk De advocaat Laguerre, die onder het Bou- langisme zulk een groote rol speelde, zou gisterenavond te Amsterdam, in Odéon, een voordracht houden over »Les vaincus de Ther- midor. De weinige bezoekers kwamen echter vruch teloos. Toen de spreker des middags had ver nomen, dat er slechts negen plaatsen waren besproken, had hy verklaard voor zulk een e Inrichting.) ION BLITZ. lo. dat aan hen vrye overtocht per pont aan den Turfsingel zou worden toegestaan; 2e dat de tijd van overzetten ’s avonds met een paar uur moge verlengd worden. fors der Zelf- nme uitspat- 1*8 17 afb. Prgg ie verschrik- adeugd lydt, leenng, die end van een by hetVer- eumarkt 34. het bedrgfl eiken boeafl Alphonse Daudet is geen lid van de Aca demie Fran^aisemaar dikwyls worden hem boeken of brieven toegezonden door vreemde lingen, die niet weten waar hy woont en als zyn adres vermelden: Academie Franyaise, waarvan hy natuurlijk lid is, naar zij meenen. Dat gebeurt wel drie of vier malen per week. En altyd wordt dan, naar Figaro verzekert, het voor den beroemden schrijver bestemde aan de post teruggezonden met het opschriftOn bekend aan het Instituut.* Zaterdagavond geeft de Onderofficiers-too- neelvereeniging in de Cantine der Kazerne weder eene uitvoering, welke met een bal zal worden besloten. Door de politie te Halfweg is tegen ver scheiden personen uit de gemeente Haarlem mermeer proces-verbaal opgemaakt, wegens het bedreigen en aanvallen van den gemeenteveld wachter, nadat deze op het gewone sluitings uur eene tappery had doeu ontruimen. De bezoekers, een 20 man sterk, sarden den veld wachter op allerlei wyze en grepen hem ten slotte aan. Hy hield zich flink, doch de overmacht was te sterk het gelukte hem nog zyne revolver uit den zak te halen, voor welk vuurwapen de woestelingen ontzag hadden. Met gehavende uniform wist de taan hun te ontkomen. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De toestand van de menschen te St. Truyen, die vergiftigd zyn door het eten van bedorven paarden worst, is nog altyd bedenkelyk. Tot dusverre zyn er tien gestorven, maar velen verkeeren nog in levensgevaar. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren A. Bdienstbode te Willeskop, we gens diefstal van een bankbiljet van 40 tot eene maand. In den loop van dit jaar zal aan het konink lijk paleis Het Loo eene belangryke verbouwing plaats hebben. Het telegraafkantoor zal ver vallen en tot portierswoning worden ingericht met eene gang achter de keukens naar bet paleis. Het telegraafkantoor zal gevestigd worden bij het bureau intendance. Een tentoonstelling van oude kanten is de zer dagen te Brussel geopend in het Paleis Ravenstein. Zij gaat uit van het Oudheidkun dig Genootschap der Belgische hoofdstad. Men vindt daar 1200 kanten uit alle landen van Europa, waarin alle richtingen vertegenwoor digd zyn van deze nijverheid, welke in het laatst der 17e en het begin der 18e eeuw te Brussel tot zoo grooten bloei kwam.De Brus- selsche kanten uit dien tyd zyn het glanspunt dezer tentoonstelling, welke ten doel heeft, den smaak van het publiek te verbeteren en den bloei der Belgische kantnyverheid, die in den laatsten tijd herleefd is, te helpen bevorderen. klein auditorium niet te willen verschijnen en was vertrokken. iOTEN.) If 8 uur. ryzen. De onderwyzer A. Robertas te Kielwindeweer, die onlangs van Hoogezand’s burgemeester eene waarschuwing outving en tegen wien later proces-verbaal opgemaakt werd, heeft thans op aandrang zijner moeder besloten, in het jaar 1894 geen socialistische redevoeringen meer te houden. Men meldt uit Moerkapelle: In eene vergadering van landbouwers, bij eengeroepen door den burgemeester, om te be raadslagen over werkverschaffing, werd geen enkel voorstel desbetreffende aangenomen. Om echter toch in den nood der werkloozen tege moet te komen werd een buitengewone col lecte gehouden, welke ca. 140 opbracht. By het gisteren vermelde jubilé van Prof. Dr. J. H. Gunning te Leiden, werd deze toe gesproken door Mr. O. W. Star Numan, griffier der Eerste Kamer en curator der jLeidsche Universiteit,die hulde bracht aan zyne veelzijdige verdiensten en hem een album overhandigde met de namen van vele honderden Nederlan ders, waaronder men de namen vindt van de Koningin-Regentes, Dr. Nico laas Beets, Dr. Bejjnen, Hasebroek. enz. enz. Gistèrenbchtend hield de rijksveldwachter der »Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren» te 's Gravenhage, eenen vrachtwagen aan van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, op vermoeden dat liet paard, dat dien zwaren wagen moest trekken, gewond was. Bij onderzoek hleek, dat het dier niet enkel op de schoft, maar ook aan de borst hoogst ernstig gewond was. Op last van den veldwachter uitgespannen, bleven de lappen vleesch aan het gareel vastkleven. De stal- baas, aldus verontschuldigde de koetsier zich, had den koetsier gelast het arme dier toch in te spannen. Het behoeft haast niet gezegd te worden, dat deze gruwelijke mishandeling de verontwaardiging opwekte van tal van om standers, op dit incident toegestroomd. Er werd proces-verbaal opgemaakt. 19) - Dote hulp vervulde Lize met goeden moed. Na sich met spijs en drank versterkt te hebben, stapte tij naar hot spoorwegstation en vertrok met den trein naar Ulm. Daar aangekomen, richtte rij dadelijk baar schre den naar het hospitaal. Zy zag het lyden der arme gekwetsten en stelde zich nu levendig het lot van haar Frans voor. Een rilling ging haar door de leden bij het zien van die ellende. Den volgenden dag bezocht ze al de hospitalen in den omtrek en deed in elk daarvan onderzoek. Meermalen werden haar vragen tamelijk norsch be antwoord, doch zy liet zich niet afschrikken. Zij reisde de geheele spoorbaan af, hield in elk stadje stil en deed overal onderzoek, helaas, telkens te vergeeft. Zoodoende waren zes dagen voorbijgegaan, toen se eindelijk geheel ontmoedigd Stuttgart bereikte. Zy bemerkte, dat zij haar krachten had overschat. De doorgestane ziekte, de opwinding en de ongewone levenswijze hadden haar uitgeput, zoodat ze genood zaakt was eenige dagen rust te nemen, wilde ze niet opnieuw op het ziekbed geworpen worden en voor haar alle verdere nasporing onmogelijk maken. Dat deze gedwongen rust haar onaangenaam was, behoeft zeker geen betoog. Door T. R. en nog 133 andere personen, allen bewoners van Korte Akkeren, Heerekade en Nieuwe buurt is aan den Raad het verzoek gericht De heeren W. M. Houwing, lid der Tweede Kamer, Mr. L. G. Verwer, advocaat te Zorg- vlied, en 8. Hamelink, directeur der Ned. Tramwegmaatschappy, hebben aan den Raad der gemeente Steenwyk vergunning gevraagd voor het leggen van rails op de bermen vau den Vledderweg, ten einde een tram met me chanische trekkracht te exploiteeren. De lijn zal loopen van Steenwyk over Frederiksoord, Wilhelmina-oord, Noordwolde, Beuil, Elsloo naar Oosterwolde en daar aansluiten aan de lyn Assen—Gorredyk. Een 10-jarige schooljongen te Baarn had zooveel van Amsterdam hnoren vertellen, datd hy besloot zijn oom aldaar te gaan bezoeken. In het geheim en zonder eenig reisgeld verliet by Vrydag 9 uur Baarn en ging te voet over ’s-Gravenland naar de hoofdstad, waar hij ’savonds omstreeks 7 uur aankwam. Onder weg had hy ergens eenmaal eten opgeloopen, en te Diemerbrug een briefkaart gekregen om zyn ouders, die inmiddels doodelyk ongerust waren, zijn reisplan bekend te maken. Den volgenden dag werd hy door zyn oom weer huiswaarts gebracht. GOUDA, 24 Januari 1894. Hedenmiddag werd ten Raadhuize dezer Gemeente aanbesteed 1. Het vergrooten en gedeeltelijk verbouwen der Tweede Burgerschool voor Meisjes. Ingeschreven werd door C. P. W. Dessing voor 10100. Bokhoven voor 9880.J. voor 9615.—T D. Amesz voor f 9485.—, J. J. Duim voor 9272.— en J. H. de Wilde voor 9043.— 2. Het maken van 220 Meter dennenhouten Perkoenbeschoeiing langs de Houtmansgracht. Ingeschreven werd door: C. P. W. Dessing voor 1690.-, P. A. Burghout voor 1630.—, J. de Jong Wz. voor 1598.—, J. H. de Wilde voor/1332.—, J. J. Duim voor 1193.—, W. Bokhoven ▼oor f 1090.— en H. J. Nederhorst voor 1083.— De Vernieuwing van het bovendek en de trottoirs van de Jankattenbrug met her stellingen aan het onderdek en de hardstean- werken. Ingeschreven werd door C. P. W. Dessing voor 1440.W. Bok hoven voor f 1191.D. Amesz voor 1153. P. A. Burghout voor 1127.J. de Jong Wz. voor 1095.— en H. J. Nederhorst voor 987.— De vernieuwing van den bovenbouw der Trappenbrug over het water van de Turf markt met de noodige herstellingen van de leuningen. Ingeschreven werd door: C. P. W. Dessing voor 550.P. A. Burghout voor 519.J. de Jong Wz. voor 495.—, H. J. Nederhorst voor f 463.—, W. Bokhoven voor 438.en D. Amesz voor f 422.—. Voor perceel 3a. en 6. werd fc zamen nog ingeschreven door J. H, de Wilde voor/1795. en J. J. Duim voor 1786. rug in de kamer om verdere bevelen af te vrachten. Ik hoop, del het ons nu gelukt een van die schelmen te betrappen, gaf Werner op ontevreden toon te keunen. De geschiedenis van dien Zondag middag steekt me nog altijd in den kop, maar het is, of de duivel er mee speelt en ze den groe nen rok kunnen ruiken. Ja die kerels zijn zoo slim als vossen, zei Friedrich. Een slimme vos loopt ook wel eens in den val, hernam Werner met een glimlach. De houtvester brak nu hun gesprek af en zei Friedrich, jij gaat naar den Salzberg om den knaap aan dien kant op te sporenmisschien zal hij bedaard in een almhut bij deze of geene herderin zitten en denkende jagers liggen nog gerust te slapen, maar dat zal hem tegenvallen. En jij, Werner, klimt naar boven langs den grooten berg stroom. Geen genade hoor! Die kerels zyn zeker van hun schot en maken er ook geen gewetenszaak van ons een blauwe boon in het lijf te jagen. Ziin er twee of drie, weea dan voorzichtig, maar tracht te te herkennen. En nu afgemarcheerd I Toen Werner den berg halverwege bestegen had, bemerkte bij den verachen indruk van een voet in het natte zand. Ook aan de hier en daar geknakte takken was duidelijk te zien welken weg de bergbeklim mer genomen had. Als een speurhond volgde hij deze kenteekenen, maar bij den bergstroom gekomen verloor hij ieder spoor. Had de wildstrooper dien doorwaad of was hij er met een Hinken sprong overheen gekomen? (fFordt wroo^J,) Een knal on het dier tuimelde neer, terwijl het den grond met zyn bloed kleurde. Johan sprong op en snelde naar het schoone dier. Er was echter geen tyd om het te bewonderen; hy haastte zich om zyn buit in veiligheid te brengen. Het kostte hem vrij wat moeite, dien zwaren laat langs het oneffen bergpad te verroeren en daarmee het lager gelegen kreupelhout te bereiken. Eerst toen de dichte takken hem voor ieders blik beveiligden, ge voelde de jonkman zich gerust. Zonder dralen be gon hij nu. don bok te ontweiden. De wind had den knal van het schot ver door de dalen gevoerd. Niet alleen de houtvester had het gehoord, maar ook menig ander, die met de zaken bekend, wel begreep, dat in zulk een vroeg morgenuur geen jager, maar wel een wildstrooper aan het werk was. Heeft u het gehoord, heer houtvester? vroeg Werner, de kamer van zyn chef binnontredende. Daarboven is weer een schelm aan den gang. Het geluid van don knal scheenvan den Walberg te komen Zeker heeft de kerel ons den prachtigen gemsbok voor den neus weggeschoton. Je hebt gelijk Werner, antwoordde de hout vester, nadat hy bedachtzaam zijn pijp uit don mond had genomen, hot geluid kwam van den Walberg. Is Friedrich thuis? Die slaapt nog, mijnheer. Hij kwam laat in don nacht ran den Hiraohberg terug. Maak hom wakker. Die atroopers moeten eens flink vervolgd worden. Ze zullen hier het wild uitrooien, als het zoo voortgaat. Werner ging zijn makker wekken en weldra ston den de twee jagen met het tweeloopsgaweer op den De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Ondanks zijn gegeven woord en ondanks do ver manende stem van zyn geweten had de oude harts tocht bij Johan weer de overhand gekregen. Hij maakte zichzelf wijs, dat hij nog slechts een enkele maal zyn moed en zijn behendigheid wilde toonen. Sopp zou moeten erkenden, dat hij nog mans genoeg was om niet ouder den pantoffel to staan. Daarom nog één enkelen keer en dan was het uit uit voor allyd. Hij zou zijn baks in den diepsten af grond werpen om haar nooit woer te zion. De gemsbok was voor Sepp, maar als die hom nog weer een spottend woord toevoegde, dan zou hy er van lusten. Die gedachten kruisten Johan door het hoofd, toen hy op zekeren nacht de hofstede verliet om tijdig op den Walberg te kunnen zijn. Hij sloop niet door de bosschen zooals vroeger, maar hield flink den grooten weg; geen mcnsch toch in den omtrek geloofde langer, dat hij op verboden paden ging. Na vele zwarigheden overkomen te zijn, na steile rotshellingen beklommen te hebben en na het door waden van eenige bergstroomen, bereikte hij eindelijk de bergvlakte, waar hij de laatste maal den bok had aangetroffen. Op handen en voeten kroop hy nu voort tot aan oen rotsblok, waarachter hij zich kon verschuilen, terwyl hy door zich even op te richten den omtrek kon overzien. Met den vinger aan den trekker bespiedde hy nu den omtrek en luisterde nauwlettend naar elk geluid. Wat was dat P Roldeodaar niet op eenigen afstand een steen naar de diépte en daarna weer een Johan luisterde nog scherper. Daar vloog de gemsbok hem met de snelheid van den wind voorbij. e

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1