■r •stelling uari 1894. ster, UMËB, KOOF, ICHT en Ge- f 40— per bij den Boek- IHUIS, BINNENLAND. Thomas. BBS. Op de Boerderij. 33ste Jaargang. Mewws- ©ft Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6261. AAGD ERVERU FEUILLETON. hat MOEN, ij Gouda. Maandag, i8K. HM. lil EB, erdam Az. van Inzending* van Advertentiën tot 1 uur des midd. punten dikwyls rij rieken zyn de an. (Fordf wrtMd/rf.) irg. rs der Zelf- me uitspat- SLOTEN.) lalf 8 uur- i pryzen. No. 11. 'lening. G, een wa it ran eigen r® a. a., by and, een nw aflererbaer in eene week '8 7 afb. Prys 3 verschrik- deugd lydt, leenng, die nd van een by het Ver smarkt 34, het bedrag, Iken boek- stoomen van orden naar de rerfd. nd of geverfd, gezondheid en In het nutsdepartement te Oude water trad 11. Woensdag als spreker op de heer A. Kai- termole van Amsterdam, die door een achttal voordrachten, voor het meerendeel van ko- mischen aard, het auditorium een genoegelyken avond verschafte. Met die van de Ijsclub zyn te Haastrecht, acht vergunningen, die 247.50 opbrengen. De Ijsclub heeft echter maar vergunning ge had van af 1 December en betaalde daarvoor 10. In het laatst der. vorige week stierf ie Aat- merstol in 69-jarigen ouderdom eene vrouw, die, geruimen tyd in het krankzinnigengesticht te Dordrecht en de laatste anderhalf jaar al daar by particnlieren verpleegd wordende, ann de gemeente meer dan 5500 heeft gekost. Sepp, die op de jacht was gegaan om den prachti- gen gemsbok te schieten, daar hij meende, dat Johan het dier niet wilde buitmaken. Sopp nam den ge kwetsten jonkman op iyn breede schouders, liep met zyn zwaren last meer dan een uur lang over hob belige paden en bereikte eindelijk een hol, waar hij een goede schuilplaats vond. Twee dagen waren sedert de laatste gebeurtenis sen voorbijgegaan. Het begon onrustig te worden op den Lenzerhof. Het is wat moois, dat Johan den vroegeren weg weer is opgegaan, mopperde de oude man. En hij staat nog al op het punt te trouwen. Het is nu reeds de derde dag, zoolang is hy vroeger nog nooit weggebleven. Als bij maar geen ongeluk heeft gekregen. Dan zouden wy er wel reeds iets van verno men hebben, zei de weduwe Geiger. Het eene is nog niet voorbij, of het andere staat reeds voor de deur, kfaagde Lenz. Van mijne doch ter hoor ik niets en nu is mijn zoon verdwenen I Het is of het ongeluk op den Lenzerhof zyn inirek heeft genomen. Je moet niet dadelijk hot ergste vreezen, vader Lenz, sprak »rouw Geiger. Johan is misschien verder landwaarts ingegaan, dan hij van plan was en hoeft vroolijk gezelschap aangetroffen. Ik bon altijd te goed voor myn kinderen ge weest en heb hun te veel toegegeven. Dat zyn nu de {gevolgen er van. Je moet toch eens iemand naar den Meerhof sturen om te vragen, of men daar ook lets van Johan weet. Misschien zit hij daar goed en wel, zonder te denken, dat wy hier onge- 13) Met een vloek op de lippen ging de jager terug, om op een andere plek gemakkelyker aan de over zijde te komen. Doch de fijne motregen, die reeds een poos viel, noodzaakte hem te schuilen. Hy ging achter een dikken beukenboom zitten eu ergerde zich over de wilddieven, over den houtvester, die hem hierheen gezonden had en over den regen. Tot tijdverdrijf wilde hy een pijpje opsteken, toen hij plotseling eenig gedruisch vernam. Snel kroop hij tussehen de struiken, zoodat hij geheel verscholen ut en toch alles in den omtrek kon waarnemen. Weer hoorde hij gedruisch -. duidelijk hoorde hij zware schreden, die steeds naderby kwamen. Werner verdubbelde zyne behoedzaamheid, als een wilde Roodhuid lag hy op den loer. Het minste gerucht kon hem verraden en dan ging het: leven om leven! dat wist hy. Johan naderde in tevreden stemming, onbewust dat hem eenig gevaar dreigde. Zoodra hij buiten het geboomte trad, zag Werner hem en herkende den gitaarspeler van dien Zondagmiddag. Dat schot ia den vroegen morgen kon niemand anders gelost hebben dan hy. Wat had een boerenzoon zoo vroeg op dea berg te doen, waar hy boseb noch weiden bezat P Toen by un het wambuis en den uk, dien Johtn op den rug droeg, versohe bloedsporen be- Gistereuavond hield de Schoen makers-Ver- eeniging op de bovenzaal van het Café «Vre- debest» hare 19de jaarlyksche algemeene ver gadering. Uit het verslag dat werd uitgebraclit bleek, dat de totale ontvangst was 258,60, terwijl de uitgaven bedroegen 285,60, zoodat een nadeelig saldo dit jaar verkregen was van 27.— j het op 31 December aanwezig be drag der Vereeniging bedroeg 475,30. Op de lijn Gouda—Oudewater werd in 1893 ontvangen f 12.229.56, met een vervoer van 56.813 reizigers. De officieren te Middelburg die hun lid maatschap van de sociëteit «De Vergenoeging» hebben opgezegd, deden dit wel vry willig, doch eerst nadat hun van hoogerhand daartoe een wenk was gegeven. Elf mannen van het Engelsche schip Spirit of the Dawn«, dat op den Stillen Oceaan ten zuid-oosten van Nïeuw-Zeeland verongelukte, hebben tachtig dagen op het onbewoonde Antipoden-eiland doorgebracht, waar zy meen zelfgebouwde hut leefden van vogels en eieren, die zy konden machtig worden. De schipbteukelingen leden gebrek, en zij waren zeer verzwakt en uitgeteerd, toen het stoomschip »Hinemoa« het vyfde schip dat zy zagen hen aan boord nam. Er was, op drie mijlen afstands van de plek, waar zy landden, een rijks-depot van levensmiddelen en kleederen, maar zij wisten dat niet. Ook moeten er een aantal schapen geiten en runderen op het eiland zyn, maar de arme mannen, rechte ongeluksvogels, zagen geen enkel stuk vee. GUI INIIE COURANT. en Koning ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. merkte werd de jager razend. Weer klonk een achot en in de borst getroffen stoitte de wildstrooper zonder een enkelen kreet ter aarde. De jager sprong op eu snelde heen om den gevallene te onderzoeken. Toen bij in diens wam buis de afgeschroefde buks verborgen vond, lachte hy honend en zei: Dat heb je er slecht afgebracht, ventje! Dit maal heb ik je gesnapt! Ik ben je te slim afgeweest I Nu zal je wel niet meer zingen en niet meer schieten ook! Maar kom, hy kan hier niet blijven liggen Wat moet ik met hem doen Begraven kost te veel tijden ik kon daarbij overvallen worden. Ha I daar valt me wat in I Ze zullen lang zoeken, eer ze hem vinden. Achter de rots, die op dat punt zeer steil was, bruisebte de bergstroom. Hier sleepte hij zyn slacht offer heen en wierp het in het water. Daar knalde opnieuw een schot aan do overzyde. Werner wm even aan den linkerarm geraakt. Bui ten zichzelf van schrik en woede keerde hij zich om en zag een man op verren afstand aan de over zijde van den stroom. Dadelyk hief hij zyn buks omhoog en schoot op zijn aanrander, zonder hem echter te treffen. Moordenaarmoordenaarschreeuwde deze terwijl hij met vlugge sprongen voorwaarts snelde. Dat woord trof den jager in hot hart. Snel vluchtte hij van da plek, waar hy de misdaad bedreven had; maar meermalen klonk dat woord moordenaar hem nog verwytend in de ooren. De man sprong in het water, deed eenige krach tige slagen, dook onder en ^kwam met het bewe gingloos lichaam van Johan weer boven. Het was GOUDA, 25 Januari 1894. Hedenmorgen werd op de Algemeene be graafplaats alhier ter aarde besteld het lyk van onzen geachten stadgenoot, den heer van Staveren, adj.-onderoffi.-vaandeldrager der dd. schuttery. Een groot aantal belangstellenden was op het Kerkhof aanwezig. Voorafgegaan door de kapel der schutterij, die »Chopins- marsch funèbre* deed hooren en gevolgd door de leden van de Schuttery Kaderbond, werd bet lyk door de kameraden van den overlc- den© grafwaarts gedragen waarbij de leden eu donateurs der afd. Gouda van den Bond van oud-Onderofficieren zich en haie hadden opgesteld, terwyl beide vereenigingen hunne banieren mededroegen. Aan het graf werd het woord gevoerd door den h.eer A. J. van Vliet Serg.-majoor der schuttery. In gevoel volle woorden her dacht deze spreker den overledene als mensch en kameraad en hoe trotsch hy was op h<t vaandel door hem, zoo lange jaren met eere hoog gehouden. Hadden de omstandigheden het gevorderd, spreker was overtuigd dat in tyden van gevaar de drager van dat vaandel evenzeer zyn plicht zou hebben gedaan als nu in vredestyd. «Namens alle kameraden riep hy den overledenen een hartelyk vaarwel toe. De Heer van Frankenhuyzen sprak daarop namens den Bond van Oud-Onderofficierei> waarvan de overledene donateur was en be treurde het verlies van een too bezadigd en geacht man in de afdeeling. Door den zoon van den overledene werd onder den indruk van het oogenblik met een enkel woord dank gezegd voor de laatste eer aan zyn dierbaren vader bewezen. In de Maandagavond gehouden vergadering van de leden der afd. Lekkerkerk, van den Nederlandsche Protestantenbond trad als spreker op ds. H. A. van der Meulen van Haastrecht. Spreker gaf een sebets van eenige Hervormc rs in de 16e eéuw, doch voornamelijk werd daar van het Jéven van Ulrich Zwingli beschouwd in verband met de tegenwoordige toestanden. Gewezen werd op het feit, dat Zwingli als een voorbeeld kan gesteld worden iemand van ken nis, van ontwikkeling en beschaving. Zyne ver draagzaamheid werd door tal van voorbeelden gestaafd, en aangedrongen om in zyen geest werkzaam te zyn in dezen tyd, waarin de vraag punten dikwyls zeer oppervlakkig worden be schouwd en behandeld. Wanneer op maatschap- pelyk gebied proefnemingen mislukken ia dit dikwyls een gevolg van de oppervlakkigheid, waarmede het werd beproefd. Alleen door ernstige voorbereiding behooren hervormingen ter hand te worden genomen en een volharding van een Zwingli is daarby noodig, wil het beoogde doel worden bereikt. Ook dat Zwingli’s zachtmoedigheid in dezen tijd niet overbodig kan geacht worden, werd door eenige boeiende verhalen in het licht gesteld. Door den voorzitter werd den spreker harte lyk dank betuigd voor zyn leerryke en nut tige beschouwingen en wenken, en de Afd. in zynen voortdurenden steun aanbevolen. Tussehen den schoolopziener in het arron dissement Beetsterzwaag en den schoolopziener in het district Sneek bestaat verschil in zake het aanstellen van den onderwyzer 8. als ty delyk onderwyzer te Kortezwaag. De disticts- schoolopzieuer oordeelt dat 8. niet langer als tydelyk onderwyzer mag werkzaam zyn, omdat hy geen bewys van goed gedrag kan overleggen de arrondissementsschoolopziener handhaaft 8. als tydelyk onderwyzer, daar dat bewys wel voor eene benoeming, doch niet voor eene tydehjke aanstelling wordt vereischt, welke geheel aan Burgemeester en Wethouders der gemeente en den betrokken, arrondissementsschoolopziener wordt overgelaten. De arrondissementsschoolop- ziener heeft de zaak ter beslissing aan den Minister voorgedragen. De beslissing is nog niet gekomen en tot zoolang handhaaft do arrondissementsschoolopziener 8. als tydelyk onderwyzer. de Heer en verven van n, alsook alle Aan de Hoffman’s-Stichting, Volkgaarkeuken, alhier, wordt tegen 1 April a. s. gevraagd een keukenmeester en kenkenmeesteres. rust zijn. Een der knechts ging naar den Meerhof en keerde na eenige uren terug, vergezeld van Walburga, die men reeds in de verte kon zien schreien. O, Johan! Hij komt niet terug! Hy is voor ons verloren! jammerde zy. Al drie dagen lang heb ik een voorgevoel gehad, dat me een on geluk zou overkomen. En nu is hij zeker dood. Walburga weende zoo hartstochtelijk, dat de oude boer daardoor geheel van streek geraakte. Eerst tegen den avond koerde het meisje naar haar ouders terug, die bij het hooren der droevige tijding geheel ontsteld waren. Een paar dagen later wist men in den goheelen omtrek te praten over het ongeluk, dat Johan ge troffen bad. Bij troepen zocht men op de bergen, keek in iedere rotsspleet, daalde naar beneden in de afgrondenalles te vergeefs I Johan werd niet gevobden en men rekende bem dus onder de doodon. Intusschen wist Lize niets van hetgeen er in het ouderlijke huis gebeurd was. Ze dacht aan vader noch broeder, terwijl ze aan het ziekbed zat van iemand, die ternauwernood aan den dood was ont snapt aan het ziekbed van Frans, dien ze ein delijk door een gelukkig toeval had ontdekt. Hoewel Lize eenige dagen te Stuttgart moest blijven om uit te rusten, was zij trouw present bij de aankomst van eiken trein uit Frankrijk om in lichtingen in te winnen en de gekwetsten te helpen verzorgen. Deze handelwyze en haar vreemde klee- derdrauht hadden de aandacht der spoorwegbeamb ten getrokken. De landbouwer J. N. te Vlistbad Zaterdag het geluk eene groote rot te vangen. Hy hield het dier aan Jen staart vast. Al spoedig wrong het beest zich zoo om, dat zij N. in de hand beet en wel zoodanig, dat hy spoedig genees kundige hulp moest inroepen. Victreo Bombellino, een »man met een De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Kokomo, in Indiana, is een vijftienjarige meisje tot zes jaren dwangarbeid veroordeeld wegens paardendiefstal. Zy is de dochter van een welgestelden landbouwer en was bekend om hare schoonheid maar ook om bare groote eigenzinnigheid. e. Tot onderwyzeres te Hardinksveld (school No. 1) is benoemd mej. C. Dekker, aldaar, met 5 stemmen6 leden van den Raad stem den blanco. Zy was de eenige sollicitant naar betrekking van onderwyzer. Naar aanleiding van de aanschrijving van den Raad van administratie der H. IJ. 8. M. aan haar personeel, in zake het maken van propaganda voor den Nederlandschen bond voor spoor- en tramweg-personeel «Steeds Voorwaarts,» zal Zondag 18 Februari in «Plan- cius» te Amsterdam eene groote protestmeeting worden gehouden, waarin, volgens het strooi biljet «verschillende sprekers het woord zullen voeren om het recht van den vryen burger te verdedigen.» In Friesland neemt de influenza nog toe. Er zyn dorpen, waar de epidemie huis aan huis heerscht. De doctoren en apothekers hebben het ongekend drukeerstgenoemden kunnen met den besten wil het groot aantal patiënten niet op tyd bezoeken. Een genees heer begon 21 dezer 's morgens zes nur de reis naar zyne patiënten, besteedde tien minuten voor het middagmaal en keerde 's avonds elf nur huiswaarts, na dien dag 82 patiënten deels te voet, deels per rytuig, bezocht te hebben. By zyne thuiskomst stonden weer 19 namen van nieuwe patiënten op de lei, doch de dokter was zoo moede, dat hy zich genoodzaakt zag het bezoek dezer laatsten tot den volgenden ochtend uit te stellen. Ook de burgemeester van Vlissingen heeft do opvoering van het schandaalstuk «De ge heimen van de Weesiurichting Meerbosch» verboden. Uit een schuurtje naby Oudewater (eigenaar H. van der M.) zyn in den nacht van 19 op 20 dezer zes kippen ontvreemd. De politie is er mede in kennis gesteld en het is te hopen, dat de dader of daders, die in den waan schijnen te verkeeren dat by pluimgedierte h» t myn en dijn niet in aanmerking komen, spoedig ontdekt worden, daar in den laatsten tyd op dat gebied veelvuldig diefstallen plaats hebben. struisvogelmaag*, die glas, steenkolen, porselein, hout, leder, lucifers en andere onverteerbare dingen at, is in het ziekenhuis in de Frie drichshain te Berlyn overleden volgens het Berliner Tageblatt* aan de gevolgen van het eten van phosphoruslucifers. A

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1