BINNENLAND. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Op de Boerderij. No. 6263. Zaterdag 27 Januari 1894. 72 .hnstein FEUILLETON. ft MMI M. ist. ag. N, d met fl.90 32s te Jaargang. 1& i De personeele belasting. r enKau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ft sS. te rt. in, 7 w r reap. national Hon de enz. j< k Zoom (JPordt vervolgd.) ricatie ter van laatschappy e IE L. p GOI IkSCII E (0 (Il V\T. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. W) Weldra wist men ook met welk doel re verscheen, en daardoor droeg men baar zooveel achting toe, dat iedereen het boerenmeisje gaarne hulp verleende. Op zekeren dag hoorde ze in de wachtkamer in het dialect van haar landstreek uitroepen Zou het mogelijk zijn P Is dat Lire Lenz P Snel keerde het meisje zich om en zag toen een onderofficier voor zich staan. Waarachtig, ze is hetl riep de.man uit, ter wijl hij haar de hand reikte. Ken je me niet meer, Lite. Lieve Hemel I het is Toni uit Miesbach I reide Lize verwonderd. Ik zou je in die uniform niet herkend hebben. Hoe gaat het met je Ben je er gelukkig afgekomen P Zeg me eerst eens, boe kom jij hier en dat nog wel in oorlogstijdP Ik zoek mijn verloofde. En hoe heet die? Frans Geiger, uit Gemünd. Hazoo I Dat treft goed I We staan bij hetzelfde regiment; ik heb hem en zijn kapitein naar Wildbad helpen transporteeren. Eigenlijk had hij in Frankrijk in een hospitaal moeten blijven, maar zijn kapitein wilde er niet van hooren en daarom moesten wy hem ook meenemen. y» don aftrek tot- 6 personen later wor den ingetrokken. Dit wat betreft den eigenlijken mid delstand. *De minister heeft echter ook de min bate burgerij nog eene ontheffing toege- daiht. Er zjjn d^ri, die recht vaij of 7a. vikrtaan De minister ran financiën heeft zijn belof te gestand gedaan tot gedeeltelijke wijziging van de wet op de personeele belasting. Zooals men weet, is de bedoeling van dezen maatregel den druk der middel klasse, bij invoering der bedrijfbelasting, te verlichten. Reeds bij de behandeling van laatstgenoemde wet was er van ver schillende kanten op aangedrongen, dat er aftrek zou worden toegestaan aan hen, die een talrijk gezin te hunnen laste heb ben. Doch dit paste niet in het stelsel der wet, die in overeenstemming moest zijn met de Vermogensbelasting, waarvan zij aanvulling was. Aftrek van een deel van bet belastbaar inkomen kon niet aan bpt doel beantwoorden. Vandaar de toezegging van den heer Pierson, dat hij zou trach ten de te sterk gedrukte huisvaders uit den middelstand te hulp te komen door aftrek bij het Personeel toe te laten. De bedoeling is dan ook, dat de nieuw inge diende voorstellen worden ingevoerd op 1 Mei, te gelijk met de Bedrijfsbelasting. Zal dit doel worden bereikt, dan moeten de Kamers dit ontwerp beschouwen als van eenvoudigen en spoedeischenden aard en het zonder veel debat afdoen. De mi nister heeft het zijne gedaan om daartoe te geraken. Hij heeft weerstand geboden aan de verleiding om andere gebreken der personeele belasting te verhelpen en zich beperkt tot datgene, wat door ieder als boofdgebrek wordt erkend en wat noodig was om te komen tot ontlasting van die burgers, die de herziene belastingen te - zwaar zouden drukken. Men mag aanne men, dat de vertegenwoordiging, die reeds herhaaldelijk aandrong op spoed bij deze quaestie het hare zal doen. Een paar dagen uitstel zal de kieswet niet schaden. Na tuurlijk zullen er zijn, die het oude be zwaar zullen opperen, dat de Kamer het moreele gezag mist om deze zaken nog te behandelen, maar de ondervinding heelt geleerd, dat Regeering noch Kamer van die meening zijn en terecht begrijpen, dat men moet doen wat de hand vindt te doen. Een beknopt overzicht van de aanhan gig gemaakte voorstellen zal onzen lezers niet onwelkom zijn. schijning van don dokter. Eindelijk zag ze een deftig man binnenkomen, voor wien de portier eer biedig de muts afnam. De beer keek haar scherp aan, maar Lize doorstond dien blik mot kalmte, deed haar verzoek en reikte tevens het papier over, dat zij te München op het bureau van den staf had ontvangen. De menschlievende dokter beloofde op haar ver zoek te tullen antwoorden, wanneer hij zijne rondte door het hospitaal had gedaan. Toen hij aan de krib van Frans kwam, die naast zijn eveneens zwaar gewonden kapitein lag, vraagde hij met nog meer belangstelling dan gewoonlyk, hoe de zieke zich ge voelde. Nadat hij op deze vraag een zeer tevreden stellend antwoord had ontvangen, zeide hij Hoor eens Geiger, ik ben van plan je te laten oppassen door een verpleegster, die wel naar ie zin zal wezen, en die beter is voor je genezing dan al mijn medicijnen. Maar je moot bedaard blijven, beloof je me dat Frans begreep de bedoeling dezer woorden niet en keek den dokter droomerig aan, maar deze ging verder en zeide alleen, dat hij ’s middags terug zou komen om te vragen of de verpleegster goed beval len was. Na afloop van de rondte begaf de genees heer zich naar een kamer, vanwaar hij de verschil lende zalen kon overzien. Thans haalde oen bediende onze Lize af uit het kamertje van den portier. Hoorbaar klopte haar hart, toen de breede vleugel deuren geopend werden on ze in een lange zaal trad, waar vele ziekon en gekwetsten lagen. Voor de krib van Frans gekomen, wees haar geleider dien met den vinger aan. Lisa herkende haar beminde ondank» zyn bleekt GOUDA, 26 Januari 1894. Ter wille van hen onder onze lezers, aan wie bij art. VII van de additioneele artikelen der Grondwet het kiesrecht is verleend, en die volgens diezelfde bepalingen zich »vóór 15 Februari a. s.« moeten aangegeven, willen zy op de nieuwe kiezerslysten worden gebracht en tot Mei 1895 in staat zjjn hun kiesrecht uit te oefenen, vestigen wy de byzondere aan dacht op de kennisgeving van den voorzitter van den gemeenteraad, opgenomen in dit n mmer. Zooals daarin uitvoerig te lezen is, zyn. tot eigen aangifte gehouden 1°. Zij die over het laatst verloopen dienst jaar (d. i. 1892/93) in ééne of meer andere gemeenten zyn aangeslagen geweest, en dien aanslag betaald hebben, in de personeele of in de grondbelasting in de eerstgenoemde belasting tot een bedrag, hetwelk, gevoegd by den overigen aanslag, vopr de huurwaarde een totalen aanslag oplevert, waarvan volgens de wet in de gemeente der inwoning geene re missie wordt toegekenden in de grondbe lasting tot een bedrag van 10. 2°. zij die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder eener woning, van min stens 88 getaxeerde huurwaarde, een afge zonderd gedeelte in huur hebben, waarvan de huurwaarde, in verband met die van het geheele woonhuis voor Gouda, op minstens 44 wordt geschat, en 3®. zij die, als mede-eigenaars van onroerend goed, in den aanslag voor de grondbelasting voor hun hoofd voor een bedrag van minstens 10 deelen. Vooral worden zy, die in de bovengenoemde categoriën vallen, indachtig gemaakt, dat tol ken jare de eigen aangifte moet worden her haald, zoodat zy, ook al komen hunne namen op de thans nog geldende kiezerslijsten voor, kleur, ingevallen wangen on diepliggende oogen' Snikkend zonk ze voor zyn bed neder. God zij dank, dat je leven gespaard werd, Frans I lispelde zy. Was dat een verschijning uit een andere wereld Knielde Lite daar voor zyn bed Neenl dat was niet mogelyk, dacht de arme ge kwetste. Hij sloot de oogon, als wilde hij dat beeld in zyn herinnering bewaren. Maar toen hij ze na een poos weer opende en het van vreugde stralende gelaat van zijne verloofde wederzag, begon hij aan de gelukkige werkelijkheid te geiooven. Toen begreep hij over welke nieuwe verpleegster de dokter gesproken had en dankte hem in stilte voor zijn menschlievende handeling. Langzaam bekwam Frans van zyn aandoening en keek Lire nieuwsgierig aan. Gaarne had hij Mar met vragen willen bestormen, maar hij was zeer zwak en mocht slechts weinig en liefst niet spreken. Lize begreep wat in hem omging en vertelde hem daarom uit eigen beweging den geheelen loop van zaken. De dokter had dit tooneel aandachtig gadegesla gen en zeide nu halfluid Voor dien patiënt behoeven we niet langer bezorgd te zijn. De liefde zal hem moer genezing brengen dan al de kruiden der woreld. Dat woord bleek waar to zyn. Van dit oogenblik ging Frans goed vooruit. Lize verdeelde hare goede zorgen tuuohen hem en den kapitein, die zoo goed voor Frans gezorgd had. kregen of beoogde vermindering. De heer Pierson heeft thans zijn plicht gedaan het woord ie aan de Kamer. Wij twijfelen niet, of deze zal hare medewer king gaarne verleenen. Herhaaldelijk drukt de minister er op, dat hij zich door deze bescheiden poging niet ontheven acht van. de verplichting om eene algemeene herziening van het Personeel voor te be reiden en, wat hem betreft, tot stand te brengen. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k g met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Lice was over dit bericbl buiten ziobzelve van blijdschap cn noodigde baar landsman aan een tafeltje, waar zij hem liet voorzetten, wat zijn hart begeerde. Zij bestormde hem nu mot vragen, zoo dat Toni moeite had op alles behoorlijk te ant woorden. Hot meisje had nu rust noch duur meer en sou nog dienselfden avend naar Wildbad gegaan zijn, als zij die plaats ndg had kunnen bereiken Nu moest zij haar ongeduld bedwingen en luisterde nog geruimen tijd naar bet verbaal van Toni. Bij het afscheid drukte zij hem een goudstuk in de hand ten blijk van haar erkentelijkheid voor de ontvangen betichten. Den volgenden dag was Lize te Wildbad en richtte dadelijk haar schreden naar het hospitaal waarin de gekwetsten waren opgenomen. Op haar vraag, of Frans Geiger zich daar bevond bladerde de portier in de ziekenlijst en antwoordde naeomg zoeken Ja, die ia hier I Wou je hem sproken Ik wil hem verplegon, antwoordde Lize. Daarvoor zijn reeda menschon genoog hier. Maar ik zou hot zoo graag doen. Dat zal je aan den dokter moeten vragen. Och, zeg me dan, waar die te vinden is. Ik wil hem dadelijk gaan opzoeken om hem mjjn ver zoek voor te dragen. Ho, bo, niet zoo haastig I De dokter is zeker al ran huis gegaanhij ui wel gauw hier zijn. Als je wilt, kom dan maar in mijn kamertje en waoht daar op bem. Zoodra hij bier is, kan je hem je verzoek voordragen. Lisa nam het aanbod ren den ouden portier dankbaar aan en wachtte met ongeduld op de ver- De grondslagen der personeele belasting blijven vqorloopig gehandhaafd en aan het aandeel, dat aan de gemeente in de op brengst der heffing ie toegewezen, wordt niet getornd. Het voorstel dee ministers brengt ook geen verandering in de provinciale en gemeen telijke opcenten. De hoofdsom wordt be rekend als thans en daarbij komen dan de gewone opcenten Maar van den aan slag voor het Rijk wordt gedeeltelijk ont heffing verleend. liet aanslagbiljet der meeste burgers zal dus ingericht blijven zooals het thans is en dezelfde sommen vermelden voor eiken grondslag. Maar er zal een aftrek worden toegestaan wegens de talrijkheid van het gezin, doch dio maatregel wórdt alleen toegepast op den grondslag: huurwaarde. In gemeenten zooals Gouda zal do aftrek geschieden van huurwaarden beneden ƒ500 en wel eene reductie van 12’/a pCt. per hoofd, tot een maximum van 75 pCt. Als leden van het gezin golden de vrouw en kinderen benevens inwonende pupillen en naaste bloedverwanten. Voor een gezin zonder kinderen ie dus de aftrek 127» pCt.voor man, vrouw cn. 1 kind 25 pCt voor een gezin met 2 kinderen 37V> pCt. enz. Voor de vermin dering komen nooit meer dan zes leden van het gezin in aanmerking. De aftrek geschiedt zoo, dat het totaal van den aan slag op het kohier, de opcenten daaronder begrepen, met een zekere som verminderd wordt. Het maximum is dan bij eene huur waarde van 100, 3.75; 200, 7.50en zoo voor elke honderd gld. meer f 3.75. Stel b. v. iemand bewoont een huis, dat voor het personeel eene belastbare huurwaarde heeft van 300 en hij heeft 3 kinderen, dan wordt er 7s van 11.25 7 50 van het totale bedrag van den aanslag afgetrokkenheeft hij 5 kinderen dan hot maximum van 11.25. De minister berekent, dat deze reductie aan de schatkist een offer kosten zal van 1.468.000. Die berekening is gegrond op de onderstelling, dat gemiddeld elk gezin behalve het hoofd uit 5 leden bestaat- Blijkt het geringer te zijn en dus het verlies voor de schatkist lager dan hij onderstelt, dan kan de beperking nu reeds lage huurwaar- geven op eene remissie Van die woningen zal geen belasting meer geheven vfejden op deuren en vensters. Weder eep offer van 265,000, waardoor 263,680 belastingschuldigen gebaat worden, uit viëlke getallen blijkt, dat het kleine lie- den zijn voor wie elke gulden belasting een last is. Jliegenen die volgen op de personen, wélke remissie genieten, ten getale van 68,000 wil de minister te hulp komen door hen geen belasting meer te laten betalen van het meubilair. Dit komt op f 33,000 te staan. Een en ander geeft voor den fiscus een schadepost van 1.657,000, welke som natuunjjk op andere wijze moet worden gevenden. In hoofdzaak zal het verlies worden gedekt door eene betere regeling vaaj.de successie- en overgangsrechten. Jloét-die is, zullen wij niet in bijzonder heden vermelden, aangezien zulks den meesten onzer weinig interesseert. Wie voortaan in de zijlinie erft, zal meer be talen evenzoo vreemdelingen en buiten landers. Maar uit deze bron verwacht men maar 1.350,000, zoodat er nog f 307,000 aan de benoodigda som ont breekt. Dit bedrag wil de minisier vinden door eene verhooging van den grondslag: meubilair, die van 1 pet. gebracht wordt op 1,15 pct. De last wordt alzoo afgewen teld op de schouders van hen, die meer kunnen missen dan de beknelde huisva ders uit den middenstandeensdeels op de gelukkigen die van verre bloedver wanten erven en anderdeels op degenen, die zich de weelde van een rijk meubilair veroorloven. Vermelding verdient nog, dat de on vermijdelijke strafbepaling niet ontbreekt. Wie het getal leden van zijn gezin op zettelijk onjuist opgeeft om zich de reduc tie te verzekeren, wordt beboet tot een bedrag van hoogstens viermaal de ver-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1