Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Op de Boerderij. No. 6263. Maandag 29 Januari 1894. 32ste Jaargang. BINNENLAND. m. ihnstein FEUILLETON. K sist. IN, ld met fl.90 i. Lag. r en Kaas van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. >e- H1‘ is het werk van ^en nj opgezocht er reep. mtiomd ttion do l enz. alt k Zoom. Lena wrwW.) brlcatle ker van e IE Onze W. F. p- Maatschappij (tOUNHE COURANT In de stad grauw Zondag bonden en 1 twaalfjarig meisje, door daden toonen. staande vrouw is my een konnen. In de Schoon horenecho Nuts vergadering T'’ i a. s. zal de spreek- i vroegere stadgenoot do heer J. I4. van Leent werd gisteren te Utrecht tut Arts bevorderd. en hoogst Sedert eenige dagen is men vanwege de Goudsche Waterleiding-Maatschappjj bezig met het beproeven en in orde brengen der sedert oenigen tyd buiten werking zynde zinker naby de Mallegatsluis. Deze zinker welke indertyd door het Ryk van de Waterleiding is afgekocht, omdat toen de Mallegatsluis verbeterd is, en er zooals men zich herinnert een dam opge worpen had en gevaar liep te breken, schynt nu weder in bet bezit der waterleiding gekomen te zyn. Wy gelooven dat het voor de water- open b. school te Stolwyk 232, waarvan 120 mannel. en 112 vr. Kosteloos onderwys ont vingen 44 mannel. en 48 vrouwelyke leerlingen. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels :1 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Maandag werd de 4de spreekbeurt in het Nutsdepartement te Haastrecht, vervuld door den heer Henri M. Dekking uit Rotterdam. Door de uitnemende voordracht van verschei dene zoo ernstige als komische stukjes wiat hij den geheelen avond de aandacht van zyn publiek te boeien en zeker was het meer dan een beleefheidsbctaiging, toen hem door den tydelyken voorziflbr in ons departement een hartelyk »tot weerzien* toegeroepen werd. Hij gaf achtereenvolgensVoor de recht bank. De Boterham en de Goudzoeker. In het cachot. Een fragment uit Aleid. De vlieg. Een lastig geval. De bankbreuk. Hoe sommige Amsterdamsche dames praten. Onder andere omstandigheden zou de brief van Lize op den Lindenhof de grootste vreugde veroor zaakt hebben nu bleef de oude man er vry koel bij. Alleen de moeder van Frans gaf lucht aan hare vreugde en kon niet genoeg den moed en de zelfopoffering van het meisje roemen. De oude boer geleek een door den bliksem getroffen eik, die nog wel een enkelen groenen tak heeft, maar overi gens op verdorren staat. De overlevering aan de hofstede verbonden, zou verloren gaande naam Lenz zou in het vergeetboek geraken en na eenige jaren zou men nauwslyks meer weten, dat hier opgekomen publiek een nuttigen gezelligen avond verschafte. Volgens de statistiek over 1893 bedroeg op 1 Jan. 1894 het aantal leerlingen der 1ste Woensdagavond gaf het muziek-gezelschap Prima Volta* te Haastrecht zyn eerste uit voering. De verschillende stukken werden door de leden zeer goed uitgevoerd, terwyl hun bekwame directeur het concert met eenige schoone solo's aanvulde. nederlag, zag dit met nijdige oogen aan. Hy had nog juist kracht genoeg om zich even op te richten en joeg me een kogel in het lijf. Bewusteloos zonk ik naast mijn kapitein neer. Eerst toen de kogel was uitgesneden, kwam ik tot bewustzyn en zag, dat ik naast den kapitein in het hospitaal lag, evenals hier. Toen hij later naar Wildbad getrans porteerd werd, moest ik mede want hij zeide: waar de heer is, moet ook de dienaar zyn. En die Frans maakte daar zooveel drukte over, als had ik hem het leven gered, omdat ik hem daar niet in bet hospitaal achterliet, sprak do kapitein. Had hij mij niet opgezocht eu weggedragen, dan zou ik door bloedverlies on de kou van den nacht zeker gestorven zyn. Ik vergeet mijn leven lang niet, wat hij voor me gedaan heeft. Als we maar eerst weer op de been zyn, dan zal ik myn dank Maar genoeg hiervan. Je aan weet uu, hoe alles gebeurd is. Het groot genoegen, dat ik haar heb leeren Kansas heeft ]het woedende een neger aan een staak ge lovend verbrand, omdat hy een - een dochtertje van blanke ouders, had aangerand. In de buurtschap »het Beiersche heerschen de mazelen in niet geringe mate, zoodat de 2de openb. school, daar gevestigd, voor een groot deel ontvolkt is. Ook het hoofd der school mag, volgens de wet, zyne dagelyksche werk plaats niet betreden. Tevens zyn in een drietal gezinnen personen door het roodvonk aangetast. aan voer een groote verbetering is, aangezien nu waarschynlyk de aanvoer naar de stad door 2 zinkers zal geschieden. Te Silvolde zyn heden aangehouden en ter beschikking te Arnhem gesteld de 22 en 18- jarige zoon en dochter van zekeren D., onder Zelhem wonende, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een 20-tal kippen te Hengeloo (G.) gepleegd. van Dinsdag 30 Januari a. i a beurt vervuld worden door den heer B. Ter Haar Bz. van Nymegeu. In de Nutsvergadering, Dinsdagavond te Berken wonde gehouden, trad als spreker op de heer D. C. de Koning, hoofd eener school te Stolwyk. Als lezing droeg hy op eene onverbeterlyko wyze voor eene novelle van J. van Maurik, getiteld: »Myne lezing te Boswykc. Zelden werden de lachspieren der nutsleden zoo in werking gebracht als heden avond. Men smaakte dan ook het grootste genoegen, hetgeen ook het geval was by de bydragen, die de spreker nog ten beste gaf. Nog werden bydragen geleverd door de heeren W. Groenendijk, Jacs, van Buren; J. en L. van Reeuwyk en de Visser. sinds honderden jaren een geslacht geleefd had, dat even trotsch was op zijn boeronadel, als een edelman op zijn voorouders. En hij, die weinige weken ge leden de toekomst zoo vol hoop bad tegemoet ge zien, zou dat moeten beleven. Nergens had de oude man rust of duur en in de laatste weken was hij wel tien jaar verouderd. Hij kwam er onbewimpeld voor uit, dat hij cr naar verlangde naast zijn vrouw in het graf te rusten. Er werd intusscben overal onderzoek gedaan om van Joban, levend of dood, eenig spoor te vinden, doch alles bleef vruchteloos. In den omtruk gaf men uiting aan het vermoeden, dat de roodharige jager Werner er wel moer van weten zou. Men geloofde vast en zeker dat die man een sluipmoord op denvjongen Lenz gepleegd had. Eindelijk kwam er een brief van Lize, waarin ze den dag van baar terugkomst met Frans meldde. De doktor had verklaard dat kapitein Scheffer en zijn oppasser zoover hersteld waren, dat ze zonder gevaar konden ontslagen worden uit bet hospitaal, om t’huis verder te genezen. Te München nam de kapitein afscheid met de belofte, dat hij, Frans, zoo spoedig mogelijk in Tegernsee zou komen opzoeken. Bij de aankomst te Holzkirchen zag het jonge paar reeds vah verre den ouden knecht Claus met het wagentje aan het station staan. Maar was die oude man daar Lize’s vader? Wat was er toch met hem gebeurd, dat hy zoo verouderd was, dat hij er zoo verballen uitzag? Lize sprong uit den waggon, vloog op haar vader toe, sloeg haar armen om zyn bals en bedekte zyn gelaat met kussen. Toen ook Frans hem harteiyk In de jl. Woensdagavond in het hölel Doelen* te Oudewater gehouden nutsverga dering trad als spreker op de heer A. Kat- termole, ex-tooneelspeler te Amsterdam. Het programma bevatte eene ryke keuze voor drachten, als: De Mln van Fr. Coppée, De Vlieg van J. C. de Vos, Ik ben papa van Pierrot, Het Vrybiljet, Met den Guldens- trein, Lang geleden van Ch. Cros, Eene onbillyke gewoonte en Specialiteit van onze zaak, van Ch. Cros. Voordrachten en decla matie voldeden, over het geheel genomen, aan het publiek zeer goed. GOUDA, 27 Januari 1894. Gisterenavond hield de afdeeling Gouda van den Ned. Bond van Oud-Onderof. hare gewone maandvergadering. Aan de orde was de rekening en verantwoording van den penning meester over het eerste boekjaar. Uit die ver antwoording bleek, dat hoewel de verschillende kosten in het eerste jaar der oprichting uit den aard der zaak altyd vry hoog zyn, de rekening echter nog met een batig saldo sloot, terwijl de afdeeling aan alle verplichtingen tegenover de Bondskas had voldaan, geen schulden ten hare laste had en alles wat tot den inventaris behoort, waaronder eene vrij nitgebreide bibliotheek in vollen eigendom heeft. Een woord van dank aan den yverigen ■actieven penningmeester is hier dan ook niet misplaatst. Vervolgens moest worden overgegaan tot definitive keuze van een lid voor het Hoofd bestuur, bestemd om de plaats van den algm. Voorzitter in te nemen, welke vacature den 18e Februari moet zyn bezet. In een ingekomen schryven van de afdee ling Nijmegen werd de wenschelykheid be toogd, om door onderlinge gedachten wisseling tot eene goede keuze te geraken, daar de al- gemeene leiding eener zoo uitgebreide en vertakte vereeniging eischen stelt, die niet door iedereen kunnen worden vervuld. Daurpm werd door die afdeeling vastgesteld den 4e Feb. te Nymegen een buitengewone vergadering te 'beleggen met by woning van een of meer af gevaardigden uit iedereafdeeling. Met betoog op het groote belang der zaak vond dit voor stel algemeen by val en besloot de afdeeling zich door 2 leden aldaar te doen vertegenwoordigen waartoe bij meerderheid van stemmen de heeren van Frankenhuijzen en Dam werden gekozen en de verkiezing uitgesteld tot 9 Februari, als wanneer de uitslag der vergadering zou worden bekend gemaakt. Dinsdag werd de gemeente Ammerstol in rouw gedompeld door het overlyden van den heer A. van Noortwyk Sr., oud-hoofd dor school alhier. Van af 1 Nov. 1840 tot 1 Oct. 1892, dus gedurende by na 52 jaar, heeft hij die zware betrekking met moed en yver vervuld en byna gansch Ammerstol heeft aan hem zyne opleiding te danken gehad. En dat werk is niet vergeefsch geweest! Wanneer men zich de hutjes met rieten daken herinnert, die in - 1840 daar algemeen waren en tegenwoordig de gemeente rond wandelt, dan aanschouwt meu allerwege en in verscheiden vormen de zegeningen, die ontwikkeling en beschaving kunnen aanbrengen Welnu, veel er van ontslapene geweest. Hy heeft heldere hoof den en warme harten gevormd: hy wars van alle kerkelyke geestdryvery heeft een liberalen geest in de gemeente weten te bte i- gen, die nog overal merkbaar is. Ook in andere betrekkingen mocht hij tot nut der gemeentenaren werkzaam zyn. Kortom, er is geene corporatie, die het gemis van den altijd yverigen en werkzamen grysaard niet zal voelen. In Oct. '92 scheidde hij fan de meeste be trekkingen, hoewel hij nog altijd een levendig belang in alles stelde, wat de gemeente aan ging. Zyn rust mocht niet langdurig zyn. Reeds een maand na zyne pensioneering werd bij op het ziekbed geworpen, waarvan hy niet meer zou opstaan. Maar zalig zyn zy, die op zulk eene wyze en zoo langdurig hebben gewerktVan Noort wyk was een dier zeldzame grijsaards, die nog tot in hooge jaren met de menschheid mee leefden en op de hoogte van hun tijd bleven. Een gesprek met hem over de gebeurtenissen van den dag bleef voor dengene, die het met hem mocht voeren, altijd een aangename her innering. Hy ruste in vrede! De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De afdeeling Schoonhoven en omstreken der Vereeniging tot Christelyke verzorging van krankzinnigen en zenuwlyders in Neder land hield Dinsdagavond in het lokaal van Zessen eene buitengewone vergadering, die ook voor niet-leden toegankelyk was gesteld. De heer M. J. Chev&llier, bestuurslid der ver eeniging, hield eene rede, waarby hy op dui delijke wyze doel en strekking der vereeniging uiteenzette en er vooral op wees hoe de zaak van krankzinnigen-verpleging door de veree- niging» in 1886 begonnen, eene buitengewone uitbreiding had gekregen, daar behalve Veld wijk te Ermelo, ook eene tweede inrichting te Blöemendaal by Loosduinen was geopend, terwyl in het noorden van ons land te Zuid- laren eerlang een derde inrichting zal ver rijzen. Met een opwekkend woord om door toetreding als lid der vereeniging de goede zaak te steunen, welke steun vooral ten goede kan komen van arme krankzinnigen, die door de vereeniging worden verpleegd, werd de ver gadering, welke door den heer J. W. Valk met gebed werd geopend, op verzoek van den spreker door Ds. De Jong alhier met dank- Z0ggiQg gesloten. Des avonds keerde ze terug in het stille kamertje, dat de portier voor haar by fatsoenlijke lieden ge huurd had, en van waar ze het uitzicht had op de mooie bergen en de lachende dalen, die Wildbad zoo’u voeden naam onder de lijdende menschheid bezorgd hebben. Nu zotte Lize zich neer om aan haar vader en aan de moeder van Frans het verblijdende nieuws mede te doelen, dat ze Frans had gevonden en de hoop koesterde over eenige weken mot hem naar hun geboortegrond te kunnen terugkeeren. Toen hij wat aangesterkt was, verhaalde Frans haar in bijzonderheden hoeveel goedheid en vriende lijkheid zijn kapitein hem betoond had. - By de bestorming van Bazeilles vernam ik, dat myn kapitein door een kogel getroffen was neergestort, verhaalde hij. Over hoopen van dooden en gekwetsten snelde ik naar den ingang van het dorp, waar ons regiment den eerstem storm gewaagd had. Het was moeilyk hier iemand te zoeken, want nu en dan vlogen de kogels nog over myn hoofd. Eensklaps zag ik myn kapitein by een tuinmuur liggen. Hij had een kogel in de borst en een in den arm gekregen. Ik goot hem wat wijn in den mond en trachtte hem naar de naaste verbandpla&ta te dragen. Een Fransohman, die daar ook gekwetst Woensdag 11. trad te Ammerstol in de ver eeniging »Nut en Genjegen* als spreker op de heer J. de Jong, van Lekkerkerk, die zoo wel door zyne lezing als bydrage het talryk had begroet en geen woorden genoeg kon vinden om Lize’s gedrag te roemen, gevoelde de oude man ondanks zijn verdriet zyn hait warmer kloppen bij ds gedachte, dat hem oog een dochter was overge bleven, die hem hartelyke genegenheid toedroeg en hem in zyn laatste levensdagen troost kon bieden. Onderweg vertelde Lenz zoo omzichtig mogelijk wat er voorgevallen was, dat men vah Jólian geen enkel spoor gevonden had en deze dub ongetwijfeld dood moest ztfn. Je moest het toch weten, zei de oude man, en dan is het maar beter, dht ik het je vertel dan een vreemde. Lixo xat onbe^oeglijk uil jn iMr onteteltenia. Zoo wa. do lijdenskelk dan nog niet geledigd. Zo had verwacht in oen buis vol vreugde te komen en zo kwam in oen hui. rol droefenis. Ze had haar verloofde behouden, maar haar broeder verloren Zoo kwamen ze op don Lindpnhbf. Moeder en zoon stolen elkander in do armen en Meenden vreug detranen, het waren de eenige die daar gestort worden. Er werd nu geraadpleegd wat te doen on men kwam overeen, dat Frans op den Lindenhof zou blijven, totdat hg geheel hersteld was. Keel wilde weer naar haar woning terug, maar radar on dochter wisten haar te bewegen om ten minste root, loopig ook op de hof.le.le te blijron en do hum- houding te helpen bestieren. Het leren op den Lindenbof kroeg zoodoende een geheel andere wen ding dan vroeger, en dit werkte weldadig op Lite die treurde over het verlies van haar broeder! Allengs begon Frans ook wat aan te sterken, xoodat hg reeds eemg licht werk kon doen.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1