KBANE, Woensdag 31 Januari 1894. 32ste Jaargang. No. 0365. BINNENLAND. m, hul Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Op de Boerderij. nezen? FEUILLETON. Seist. lai. UN, ond met I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. GUÉPB. kdoe- kpot, open. j ow dewer- einde aan kman k Zoom. mmimmhri Door de schutsluis nabij Stolwykerslnis zyn in 1893 661 vaartuigen geschut. 1,01 IMIIE EOEli IVE IMP. I ide 'HE I. en Genezing) 1420 Januari zyn te aan de influenza ge- 6.000.000.— 3.600.000.- 1.365.000.— 300.000.- 144.36575 563.000— 181.365.75 Het Park te Brussel zal voortaan electrisch verlicht worden. In de groote lanen en rondom de vjjvers komen booglampen, welke aan de boomen bevestigd worden, hetgeen zeker een «tooverachtig» effect zal maken. Donderdagavond is onze stadgenoot, de heer Tamse, voornemens om bij den heer Tnythof, Lange Groenendaal, eene voorstelling met zyn tooverlantaarn te geven. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen;- iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Op vele dorpen in Zeeland worden in Ja» nnari de feestelijke vergaderingen der mus- schengildeu gehouden. In één enkel nummer van een in die provincie verschijnend blad vindt men van zes zulke vergaderingen gewag 17) Op dat oogenblik hoorde men een i au won kreet en Walburga viel buiten kennis op den vloer. Allen haastten zich om baar den noodigen bijstand te verleenen. Door dit voorval was Sepp niet weinig ontroerd, op zijn voorhoofd parelden groote zweet* droppels. Menschen, zeide hy, het kan geen uur meer duren, of Johan is bier. Hy leeft wel, maar is nog niet sterk. Als jelui nn zooveel geweld maakt, vrees ik, dat het hem kwaad aal doen. Verduiveld, ik schiet liever drie groenrokken voor den kop, dan nog eens zoo’n zware karwei op me te nemen. Maar spreek dan, Sepp, spreekt Hoe is dat allee toegegaan P drong Lenz. Ja, dat kan ik zoo goed niet zeggen, luidde het antwoord. Ik haal hem liever zelf. Bjj die woorden snelde Sepp de denr uit en ver* dween in de duisternis. Goede Godl zou het waar zyn? riep Lizeuit. O, als ik het geluk mocht hebben hem nog eens in mijn armen te drukken zuchtte haar vader. Laten we bedaard zyn, vermaande Besi. De vreugde zou ons allen kwaad kunnen doenlaten wy gaan zitten en afwachten. Ja, laten we kalm xQnl De vreugde sou om staan. Hij kwam aarzelend nader. Ja Sepp, ga zitten, zei Johan, je hebt het wel verdiend. Deze woorden neigden de stemming ten gunste van Sepp. Wees welkom, zei de oude Lenz, toen hij de woorden van Johan hoorde en bood Sepp zelf een stoel aan. Toen wendde Lenz zich tot den vreemden grijs aard en vroeg hem zijn woonplaats, leefwijze |enz. Ik heet Leonard, zei deze, maar gewoonljjk word ik vader Leonard genoemd, omdat ik als klui zenaar leef. Mijn hut staat vele, vele uren van hier op eene eenzame plaats in het gebergte. Maar hoe kwaamt ge aan mijn zoon? vroeg Lenz. Op zekeren dag kwam Sepp ademloos by mij en riep mijn hulp in voor een gekwetste. Ik aar zelde niet met hem mee te gaan, hoewel het pad uiterst moeilijk is, of lieveror is in het geheel geen pad. Na een langen moriolyken tocht kwamen wij bij een rotsholte en dw zag ik uw zoon liggen. Gelukkig heb ik cenige kenu>s van de heelkunde.... Eenige kennis? riep Sepp. Er is geen dokter zoo knap, dat weet ik bij ondervinding. Met ons beiden konden we den gekwetste niet vervoeren, vervolgde vader Leonard kalm. Ik ging hulp zoeken en ontmoette gelukkig een benór, die eenige verplichting aan me heeft. Niet zonder moeite brachten wij met ons drieën uw zoon in mijn kluis. Ik nam hem in behandeling en vreesde langen tijd voor zijn behoud, maar zyn jong en krachtig gestel heeft hem gered. Meermalen spoorde ik Sepp aan om de familie van myn patiënt tyding te brengen, v“ "•*7 dat doel beschikbaar Morgenavond zal in de zaal «Nut en Ver maak» eene hnish. vergadering der kiesver- eeniging «Burgerplicht» worden gehouden. Op de Jagend* komt voor de verkiezing van vyf bestuursleden. maar hy durfde niet, omdat hij op den jager ge schoten had. Ik dacht, dat Werner aangifte had gedaan, en dan had er eenige jaren tuchthuisstraf voor me opgezeten, zeide Sepp. Eindelyk gelukte het met Gods hulp uw zoon in zooverre hersteld te krijgen, ah ge hem nu zietl Ik had gaarne zelf de reis gemaakt om u de tyding te brengen, maar ik had mijn voet verstuikt, die is nog nauwelijks hersteld. Een paar dagen geleden waagde Sepp zich wat verder van myn kluis, waar hy een schuilplaats had gevonden. Toevallig ont moette hy een ouden bekende on vernam, dat de jager Werner het land verlaten had zonder een aan klacht tegen hem in te leveren. Nu was Sepp niet te houden. Hy drong er op aan dadelijk te ver trekken en gunde mij byna geen tijd om de noodige voorbereidselen te maken. Om eenigszins gemakke lijk te kunnen reizen maakten we een grooten om weg; maar we zijn goed en wel aangekomen, en het verheugt 'me dat myn zwakke krachten in staat zijn geweest om onder Hooger Bestuur u een zoon en broeder terug te geven. Edele grijsaard I riep Lenz uit, wat kan ik doen om u mijn dankbaarheid te toonen Ik vraag geen dank antwoordde vader Leonard. Wat ik deed, was ter liefde Gods, maar als ge een goed werk wilt doen, laat dan uw boosheid tegen Sepp geheel veranderd worden in goedheid. U4rl hem in atatf; am naar Amerika te gaan, dan kan hy daar Mn laven beginnen. V -W Tot opzichter der gemeentewerken te Berg ambacht is, voor 1894 benoemd, de heer Adriaan Kok, bouwkundige te Ammeretol. Beroepen by de Ned. Hervormde Gem. te Tilburg ds. J. A. F. v. d. Meer van Kuffeler te Moordrecht. De reisbelasting van de dames Mevr. Valeton, mevr. Wesselink en mej. Blink Schuurman te Utrecht heeft in het vorige seizoen f 3169.43 opgebracht. Uitgegeven werd f 2921. Zij houden zich dit jaar weer aanbevolen. In de week van Amsterdam 39 personen storven. De sterfte, met levenloos aangegevenen, op 1000 inwoners per jaar berekend, was ook deze week als de vorige te Amsterdam zoowel als te Rotterdam hoog, en te 's-Gravenhage daarentegen als in de daaraan voorafgaande week laag. Te Amsterdam bedroeg zy 34.5 te Rotterdam 37, en te 's-Gravenhage 18.9. t kennen. rden, die in de jelaerde vestiger nd geworden is Idel tegen vrou- heeft gemaakt beperking van de eenvoudigste anderd aango- :heel te verdrin- i in lichaam en srgd worden en door vreeselyke gekweld. Dan iugenoonuizen nde ziekte. Al jn zenuwziek en Menigeen heeft zich afgevraagd of er niet een onderzoek behoorde ingesteld te worden naar het gebeurde met de leeuwen by Carré. Art. 425 al. 12. van het Wetboek van straf recht toch bepaalt straf tegen dengene »die geene voldoende zotg draagt voor het onschade- lyk houden van een onder zyne hoede staand gevaarlyk dier.» Wy hebben reden om te gelooven dat wer. kelyk in verbaud met dat artikel een onder zoek ingesteld wordt. «(N. v. d. D.)> ar 1893. 4,275,550.- 10,805,700.- 15,081,250.— 6,857,746.30 8,223,503.70 Een 17-jarige Haagsche jongen, die reeds sedert eenige dagen uit de ouderljjke woning werd vermist, is Zaterdag ochtend te Amster dam aangetroffen in een verdacht huis in de Nes. De jongen had /400 met zich meege nomen, waarvan natuurlijk niet veel is over gebleven. GOUDA, 30 Januari 1894. Naar wy vernemen heeft de heer Valette lid der Tweede Kamer voor ons district, zich bereid verklaard in het laatst der volgende maand in eene vergadering van de Afd. «Gouda» van den Bond van Ned. Onderwijzers eene lezing te houden. Het onderwerp dier lezing tal dan zyn: «de opleiding tot onderwijzer.» Zaterdagavond had er op de lyn der IJsel- stoomtram VoorburgDen 'Haag een ernstig ongeluk plaats. Twee werklieden wilden langs de baan naar Den Haag gaan, en een hunner werd door de machine van eene hen achter opkomende tram, gegrepen en een eind mede- geslenrd. Toen het ongeluk bemerkt en de man met groote moeite onder de machine vandaan gehaald was bleek het, dat hy zwaar gekwetst was. Keizer Wilhelm heeft, ter bevordering van de studie van klassieke kunst, uit eigen mid delen een prijs van 1000 Mark ingesteld, welke Z. M. jaarlijks op zyn verjaardag zal verleenen aan het beste antwoord op een door hem uit geschreven prijsvraag. Het onderwerp van de eerste prysvraag zal zyn »de restauratie van den vrouwekop uit Pergamus in het Koninklijk Museum te Berlyn.c Te Noordwolde (Fr.) neemt het maken van rieten stoelen en tafels een groote vlucht. In 1893 werden meer dan 30.000 van deze voor werpen per spoor van het station Peperga naar elders gezonden. Bovendien venten de Noord- wolders met deze artikelen met paard en kar en reizen verschillende provinciën van dorp tot dorp af. In eene gemeente nabjj Haarlem heeft zich het geval voorgedaan, dat een persoon bij het aangeven voor de militie geen geboorte-akte kon overleggen. Zyn vader had de aan^fte van de geboorte verzuimd en heeft indertyd daarvoor terechtgestaan, doch blijft evenwel weigerachtig aan de Rechtbank te verzoeken eene inschrijving in de geboorte-registers te dasten. Het bedoelde Gemeentebestuur staat nu voor i vraag, hoe te voldoen aan het administratieve voorsciirift, om zich van het j niste tydstip der geboorte te overtuigen uit eene over te leggen geboorte-akte. gemaakt, en op deze zes vergaderingen was het gezamenlijk getal van 18,997 gedoode musseben en daarmee gelykgestelden« ter tafel gebracht. Er zyn reeds onderscheidene zulke vergaderin gen op verschillende plaatsen gehouden en er zijn er nog meer aanstaande. Het getal van nagenoeg 20,000 vertegenwoordigt dus vermoe de! yk slechts een klein gedeelte der gedoode vogels. Deze hekatomben worden dan gevierd met koningproclameering van den geweldigsten musschenjager, prysuitdeeling aan al de ge weldigen, feestelijke toespraken, plengoffers, toosten enz. Op uitnoodiging der geestverwanten te Haar lemmermeer, zou Domela Nieuwenhuis te Halfweg optredenaan dat voornemen kon echter geen gevolg worden gegeven, daar er geen geschikt lokaal voor -- werd gesteld. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1-25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Op haar bekend adres aan den minister van justitie, de bezwaren inhondende tegen het dagvaarden van verslaggevers als getuigen voor de rechtbank, heeft de vereeniging »De Am- sterdamsebe Pers« als antwoord ontvangen, dat »het getuigenis van aanwezige onpartydige en ontwikkelde personen, dus ook van verslagge vers der bladen, onvermydelyk is voor eene goede handhaving vau wet en gezagdat even wel, wanneer blijkt dat de zaak tot klaarheid kan komen zonder hunne verklaringen, de verslaggevers van dagbladen niet noodeloos zullen worden bemoeielykt, en eindelyk dat, indien hun verhoor onvermydelyk blykt, de justitie bij het bepalen der uren van verhoor zooveel mogelyk rekening zal houden met hunne overige werkzaamheden en die verhooren tot het noodzakelyke zal bepalen. Zaterdagnacht lag op den ryksweg Maas tricht—Roermond, nabij Snateren, een persoon met de handen op den rug en de beenen bij elkaar gebonden. By onderzoek bleek hy te zyn een Fransch matroos, op weg naar Am sterdam. Volgens zijn beweren was hy door drie personen, Duitschers, aangevallen, gebon den en van eenig geld beroofd. Te Meppel is op slechts 56 jarigen leeflyd overleden de Heer H. Houwink, lid van de firma R. Houwink. Zijne groote talenten en edel karakter maakten hem tot vriend van zeer velen. De belangen der jeugdige Remonstrantsche Gemeente aldaar gingen hem zeer ter harte. Aan de kerk dier gemeente heeft hij gelega teerd ƒ3000. Een korte, maar hevige onge steldheid maakte een einde aan zyn nuttig leven. kunnen dood en, meende de oude Lenz. Walburga, die beurtelings had zitten lachen en schreien, wierp zich aan den bals van Lize, alsof ze steun by haar zocht. Daar hoor ik iets, zeide Frans, stond op en ging naar buiten. En werkelijk, daar klonken stemmen en een oogenblik later trad Johan, geleund op Frans en een eerwaardig grijsaard, over den drempel van de vaderlijke woning. Twee snelden hem tegemoet: zijn oude vader en Walburga. Hoe beiden hem onder vreugdetranen omhelsden, ga ik met stilzwy. gen voorby zoo iets is niet te beschryven. Eindelijk zei de vreemde grijsaard Nu, vrienden, weest kalm en dankt den goe den God voor den zegen, dien hy u geschonken heeft. Men gaf dien raad gehoor en om de tafel ge schaard, hield men een oogenblik van stille aan dacht. Daar kwamen de knechts en meiden binnen. Ze hadden het nieuws gehoord en wilden zich nu met eigen oogen overtuigen. Er kwam geen einde aan hun uitroepen van verbazing en vreugde. Ik zie het en toch kau ik het byna niet ge looven, verklaarde de oude Lenz herhaalde malen. Ja, het is een wonder van Gods goedheid, dat uw zoon hier levend is teruggekeerd, zeide de vreemde grysaard. Maar laat dien man daar niet by de deur staan. Al beeft hy schuld, hy heeft ge tracht die uit te wissohen en allen hebben veel aan hem te dankenKom hier vriend I Deze laatste woorden van uitnoodiging waren tot Sepp gericht, die verlegen aan de deur was blyven Het dresseeren van een eenkorentje behoort wker onder de zeldzaamheden. Dat het met |oed gevolg geschieden kan, is tegenwoordig te zien in den tuin van het Grand Hotel dn Soleil van den heer Wennips te Zutpben. Het diertje is opgekweekt en gedresseerd door den eigenaar van het hotelhet luistert naar den ■aam van »Hans« en is zoo tam, dat het een ieder, die in den tuin komt, tegemoet gaat en, franneer bet niet afgeweerd wordt, zyn tamheid bewijst door tegen den bezoeker op te klauteren en zyne zakken te doorsnuffelen en heel be- daard onderzoekt of daarin ook iets van zyn gading ia te vinden. Door over aangrenzende muren te klimmen bezoekt het beentje geregeld de naaste buren, maar keert altijd in den tuin terug, alwaar het in een door hem zelf gebouwd nest in het klimop overnacht. de juistheid van een of ander belangrijk ge rucht, liefst zoeken, waar het te krygen is. Aan het Vaderlands wordt verzocht mede te deelen, dat de verklaring, als zon vanwege het Departement van Koloniën gezegd zyn, dat een aanvraag om ontslag vzn den Gouverneur van Suriname niet is ingekomen, op misvatting moet berusten. Het departement van Koloniën aldus was de bedoeling was niet in staat inlichtingen te verstrekken.* Onze lezers mogen er nn van denken, wat zy willen. Wy voor ons hadden gemeend, op grond van vroegere ondervinding, op meer tegemoetkoming te mogen rekenen, als wy, wensebende het publiek in te lichten omtrent

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1