TBS, fels. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dl OWH. PRINSES VERA. loping No. 6270. BINNENLAND. heb, Dinsdag 6 Februari 1894. 32ste Jaargang. I Gouwe. IRVERU FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. wie, hij onherroepelijk geworden ..IX1- k-4. in r>v>4- 1 rijkswerk- j toornen van ken zijn de ;1UM k Zoo». met TUIN, rgunnlng, lo. 124. Te IF aan het 126. (Huur- rdam Koning GOUDA, 5 Februari 1894. De le luit. G. L. J. Gerritsen, van het 5e bat. 4e reg. infanterie alhier, heeft non-acti- viteit aangevraagd. tl 1894, des iehuis Han den 14, 15, tot 3 uren. ekomen ten FORTUIJN otarii .BEVER, ouda gelegen, aten van Wa le Heer iZ. i verven van alsook all ERVEN in .o. 47, 48 en l) ERVEN in rssteeg, wijk 71 verhuurd igen gebruik VOND iet BOVEN EN aan den 214a, 2146, (Huurprjjs den naar de fd. 1 of geverfd. sondheid en ENHU1S en wjjk H. No. en 1,05). in de Nieuwe aanvaarden, en ERVEN No. 402 en afleverbaar i eene week. rUIN in de rprjjs 1.65). WOON- en IVEN in de 23, 223a en ,50 het ove nvaarden 1 mi HUIS en O. No. 571 een aristocratische wijk den romantischen oever der goed onderhouden tuin om- or geheel door de hand van den de Tweede Kamer der en die hunne over het dienstjaar verschuldigde de directe belastingen der waarvan de ouders zijner tweede echtgenoote. Zij stonden in dezelfde maatschappelijke positie, hadden ongeveer een even groot vermogen en waren van dezelfde beginselen, als het ware óen hart en éene ziel. Even ala Rosa hot eenige kind barer ouders was, zoo had het echtpaar Rodenburg slechts éen zoon, die bij Rosa’s geboorte ongeveer een jaar telde en haar speelmakker werd. De kleine Felix beschermde met ijverzuchtig des potisme de eerste schreden van de reeds in haar prilste jeugd hoogst eigenzinnige Rosa, en stond niet toe dat oen ander kind met haar speelde, waarom de ouders onder elkander wol eons schertsend van het jeugdige bruidspaartje spraken. Zij groeiden op beiden in bloeiende schoon heid naar do uiterlijko gestalte en toch zqo ver schillend van karakter, geest en beginselen. Felix, die het gymnasium zijner vaderstad bezocht, droomde van idealen, wat zyn vador, die hem voor den koop mansstand bestemd had, met zorg en ontevredenheid vervulde. De ydelo Rosa Reinhardt, wier opper vlakkigheid en koele zelfzucht met de jaren erger werd, nam de idealistische hulde vaii haren vriend met de houding eener koningin aan. «Zy is geene vrouw voor onzen zoon,” zeide mevrouw Rodenburg tot haren man, die Rosa altijd in bescherming nam. (/Haar zelfzuchtig karakter, haar koud hart zal hem ongelukkig, diep rampzalig maken. „Neen, vrouw, juist het tegendeel,” meende Ro denburg de verschillende karakters zullen elkaar in evenwicht houden. Het overdreven gevoel van onzen Felix zal worden getemperd door de koele bereke ning van Roosje. My dunkt wy moesten maar haast tot de verloving overgaan.” ,/Meent ge dat werkeljjk Ik geloof veeleer, dat het sluwe meisje u nog een leelijke streep door de rekening zal halen. Zij zal zich wel in acht nemen, om nu reeds die keienen te dragen I” De scherpzinnige vrouw had juist geoordeeld. Rosa, die thans zeventien jaar telde, lachte spotlig om den voorslag en vertelde te willen wachten tot Felix meerderjarig en zijn eigen heer en meester was. «Tegen dien tijd kon er nog veel water door de Elbe loopen I” En daarby bleef het, Rosa behoorde tot die ver standige juffers, die de eerste lietde van een jeugdig jongelingshart voor hersenspokorijen houden. En dan I Zij leerde geheel andere zaken op het deftige pensionaatFransch babbelen en zich de allures der hoogere kringen eigen maken wat gaf zij om dien koopmanszoon Felix vermoedde van dat alles niets. Hij ging op bevel zijns vaders naar Londen, om in een der rijke handelshuizen van de City de geheimen van den groothandel te bostudeeren. Hij droomde van een zonnig geluk en hield zich van oen toekomstig Eden hier beneden verzekerdtot de dood zijner dierbare moeder hem de eerste groote smart bereidde. Bosa bevond zich in Zwitserland, toen Felix de lijkbaar zijner onvergetelijke moeder volgde. Zij bad geen enkele regel schiifts van deelneming voor den zoo smartelijk beproefden vriend harer jeugd over gehad, en ongetroost moest hij naar de Engelsohe hoofdstad terugkeeren, om zijn leertijd te voltooien. De rouw over de lieve afgestorvene moest natuur lijk zijne gedachten van de speelgenoote zijner kin- derjaren en latere vriendin aftrekken. Hij veront- GOUDSUHE COURANT tingbetaling bewijst misschien welstand, nooit geschiktheid. De waarde der wo ning is als maatstaf bij de tegenwoordige regeling gebrekkig gebleken. Qapaciteits- kiezers te scheppen geeft aan het uitvoe rend gezag te veel de vrije hand. Huis- manskiesrecht is afhankelijk van de vraag of iemand bij een hoofdbewoner inwoont óf meer afzonderlijk, eene quaestie die met welstand of geschiktheid niet te maken heeft. Of het bezit van geld of een spaar bankboekje hier iets bewijst, mag betwij feld worden. Daarom handhaaft de regeering haar formule, die trouwens weinig bestrijding meer ontmoet. Kiesbevoegdheid voor hen die in eigen onderhoud en dat van het gezin voorzien. Om aan wettelijke be zwaren te gemoet te komen zal die eisch thans gelden als kenteeken van welstand en tevens als kenteeken van geschiktheid. „Daartegen is te minder bezwaar, om dat de kennis van lezen en schrijven, die als kenteeken van geschiktheid werd voor gedragen en waartegenover gedurende den geheelen loop der behandeling van deze voordracht geen ander afzonderlijk ken feeken van geschiktheid is gesteld, even- '■’zeer, het werd reeds vroeger herinnerd, in onze samenleving in steeds toenemende mate een noodzakelijk vereischte is voor eiken ingezetene om geregeld te kunnen voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Waar dit laatste het ken teeken moet worden gerekend van ge schiktheid en van maatschappelijke wel stand, mag de kennis van lezen en schrij ven ook als het bewijs der aanwezigheid van het kenteeken bij den kiezer worden geëischt.u Verder doet de minister uitkomen, dat het hebben van een vaste woonplaats in den kiezer door hem steeds is bedoeld Hij meende en meent nog dat de bevol kingsregisters daarvoor als bewijs kunnen gelden. Bij den daaromtrent door sommigen ge- opperden twijfel is het echter verkieselijk om in de wet zelve datgene uit te druk ken wat met de verwijzing naar de bevol kingsregisters te dezer plaatse werd beoogd, de uitsluiting namelijk der zwervende be volking die geen vaste woonplaats of wo- schuldigdo baar volkomen stilzwijgen door de jonk- vrouwelijko bedeesdheid in rekening te brengen en de onervarenheid der jeugd, en hoopte op een tijd, dat hare liefde voor hem met kracht zou ontwaken en haar hart rein en warm voor hem kloppen. Zoo verging er wederom een jaar, toen op een maal de verpletterende tijding hem trof, dat Rosa’s vader plotseling uit het leven was gescheiden, en zooals zyn vader hem in vertrouwen mededeelde, zeer waarschijnlijk zich zelven te kort had gedaan, dewijl hij door waanzinnige speculation zijn ganache vermogen had verloren en de zijnen op verantwoor delijke wijze tot den bedelstaf gebracht. Als veeljarige vriend der familie Reinhardt had Rodenburg, dus achreef hy zijnen zoon, bea<oten weduwe en dochter in zijn huis op te nemen, om dat zij alles verloren hadden en eenzaam, verlaten en ongelukkig op de wereld stonden. De jonge man zegende het grootmoedig besluit zijns vaders en bleef rustig en kalm te Londen, zich verder nret lubt on ijver toeleggend op de zaken ”an den koophandel. Als in ’t vervolg de brieven zijns vaders ook lawger wegbleven dan hij gewoon was, zoo bezat toch Felix een te open en eerlijk karakter om eenigen argwaan te koesteren tot op zekeren dag al» een bliksemstraal de korte mededeeling van een vriend uit Hamburg hem deed opschrikken uit den kalmen gang der zaken, het zoo geheel onverwachte be richt, dat zijn vader in alle stilte met juffrouw Rosa Reinhardt was verloofd en getrouwd. Als wezenloos, als van den bliksem getroffen staarde de arme Felix op die onheilbrengende regelen schrifts, schudde dan verachtelijk het hoofd en lachte om den oMin. (JFordt vervol) De Regeering heeft de reeds lang aan- gekondigde wijzigingen van de aanhan gige kieswet bij de Tweede Kamer inge- diend. Daaruit blijkt, dat de minister Tak niet geheel ongevoelig gebleven is voor de bezwaren, die tegen zijn ontwerp waren ingebracht. Deze eerste stap in de goede richting, die evenzeer had kun nen gedaan zijn bij de beantwoording van het Voorloopig Verslag, geeft moed, dat inderdaad de wet door gemeen overleg tusschen den minister en de Kamer zal tot stand komen. Natuurlijk valt na eene oppervlakkige kennismaking nog niet te beoordeelen of de wet thans voor alle fraction der liberale partij aannemelijk is geworden het feit alleen, dat de heer Tak niet halstarrig staat op zijn stuk verhoogt do kansen van welslagen. Voor zoo ver wij hebben kunnen na gaan, betreft de voornaamste wijziging de bepalingen, die de uitsluiting der vlot tende bevolking meer waarborgen dan vroeger. Volgens de nota van wijziging worden do artikelen 3, 4, 5 en 7 gelezen Art. 3. Deze wet houdt voor kentee ken van geschiktheid en voor kenteeken van maatschappelijken welstand, het voor zien in eigen onderhoud en dat van het huisgezin' Art. 4. Zij acht het bezit daarvan aanwezig bij hem, die gedurende de drie laatstverloopene maanden, in eene zelfde woning is gehuisvest geweest, of, gedu rende het laatstverloopen burgerlijk jaar, hoogstens eenmaal van woning is ver anderd gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of min derjarige kinderen, onderstand heeft ge noten van eene instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur niet gedurende de drie laatstverloopen burgerlijke jaren onherroepelijk is veroor deeld wegens bedelarij, wegens laudloo- perij of tot plaatsing in eene rijkswerk- inriehtihg niet wegens misdrijf onherroepelijk is veroordeeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaren of langer niet door den militairen rechter is ont slagen uit den militairen dienst, met on- waardigverklaring om bij de gewapende macht te dienen zich niet opzettelijk aan don bij^dewet opgelegden knjgsdie st of aan eene bij de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 's rijks verdediging heeft onttrokken zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de rijks directe belastingen in het laatstverloopen burger lijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan en, door eene overeenkomstig de bepa lingen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het bewijs heeft geleverd dat hij kan lezen en schrijven. Art. 5. Het kiesrecht wordt niet uit geoefend door hen a. die, bij onherroepelijk gewordep rech terlijke uitspraak, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben ver loren, of aan wie, hij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ont zegd. gedurende den tijd dat het verlies of de ontzegging duurt b. die in gevangenschap of hechtenis zÜni c. die niet voorkomen op de van kracht zijnde kiezerslijsten. Art. 7. De leden der Provinciale Staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, laatstverloopen aanslagen in provincie,waarvan zij ingezetenen zijn, in het laatstverloopen burgerlijk jaar heb ben voldaan. Deze wet houdt voor ingezeten der pro vincie hem, die daarin gedurende de laatst voorafgaande twaalf achtereenvolgende maanden zijn woonplaats heeft gehad. Tot dus ver de nieuwe lezing. In de toelichting dezer wijzigingen wijst de minister er allereerst op, dat bij het afdeelingsonderzoek weder is gebleken, dat geen stellige maatstaf is te vinden voor welstand en geschiktheid. Belas- ning heeft. De huisvesting gedurende een tijdsverloop van drie maanden in eene zelfde woning is daarom thans als uit drukkelijke eisch in de wet gesteld. Ten einde de onbillijkheid weg te nemen, welke daaruit voor hen die in de laatste drie maanden des jaars moeten verhuizen, zouden kunnen ontstaan, is tevens bepaald dat zij de kiesbevoegdheid kunnen erlan gen, bijaldien zij gedurende het afgeloo- pen burgerlijke jaar hoogstens éénmaal van woning zijn veranderd Ten slotte betoogt de memorie, dat de veranderingen in de belastingheffing, reeds ingevoerd of in behandeling, hem aanleiding geven om weder het betalen van de verschuldigde belasting als voor waarde tot toelating bij het kiesrecht te stellen. Zooals men weet was oorspron kelijk voorgesteld: belastingbetaling ver plicht, behoudens gebleken onvermogen. Later heeft de min. die bepaling geschrapt. Thans ziet hij geen bezwaar in het her stel der oorspronkelijk voorgestelde be paling, met dien verstande dat, waar de schifting der redenen van wanbetaling on mogelijk bleek, maar de noodzakelijkheid daartoe ook grootendeels zal vervallen, het nakomen van den bedoelden burgerplicht, zonder meer, als voorwaarde voor het be zit van het kenteeken van geschiktheid en van maatschappelijken welstand wordt geëischt De Minister handhaaft zijne meening omtrent den leeftijd van den kiezer, daarbij opmerkende, dat het getal der tegenweer- dige kiezers beneden den leeftijd van 25 jaren niet zeer groot kan wezen. Hiermede hebben wij een overzicht ge geven van den hoofdinhoud der laatste nota, waarschijnlijk ook het laatste woord van den heer Tak, al is bij de behande ling nog een allerlaatste woord niet on denkbaar. 4) z/En nis bet ook too mocht komen zulke vaders laten zich met een glas brandewijn afkoopen. U ontrukt hij my niet, kleine, lieve Fora I” Zy streelde zacht de lokken van het rustig slui merende kind en verliet toen stjil de kamer, de arme verlaten wees had een trouw moederhart weer gevonden. Op den //Uilenhorst,” van Hamburg, aan d™. Aalster, stond, door een geven, een dier prachtige villa’s, welke uitzien, alsof zy zoo pas d«v. d« Les kunstenaar zijn afgeleverd. Deze villa werd door de jonge weduwe van een milliouair bewoond, die zijne vrouw zoozeer bemind had, dat hy haar tot eenige erfgename benoemd had, alhoewel hem het geluk van haar bezit slechts kor ten tijd gegund was geweest. Mevrouw Rota Rodenburg was eene zeer jeugdige weduwe, nauwelijks twee-en-twintig zomers oud. Haar echtgenoot, door een ongeluk op de jacht om het leven gekomen, was dertig jaren ouder dan zijne tweede vrouw geweest. De schatryke Rodenburg was tydens het leven zyner eerste gade zeer nauw bevriend geweest met De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afeonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote Tetters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1