P.G., m te gaan den., Loon ieven onder ourant. PRINSES VESA. (benden. Woensdag 7 Februari 1894. 33ste Jaargang. No. 6271. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ELS, lit Saksen, rerkrygbaar van W. A. t RVEBIJ FEUILLEIO^. at proef hte WIJK de grootste in,) •n Stein ij Tokay e b» VLIET, SKT 156. HER, s Uiige, s, tekwnme ING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. houden. genoegelijk by in bouwvalligen toornen van ken zijn de I afleverbaar i eene week. der Zelf- uitspat- wlh zich luari 1894., noemd, er. iT, Griffier. 1.01 INIIL COURANT M der pro- eze op de ce het door Woerden, g van het gerechtigde vekop en 3ER 1893, :as mede te «stand van ty dit noo- wysstukken n vóór den De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden Is.-1.25, franco per post 1J70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Een vleeschhouwer te Winschoten zond aan zijn zoon te Maastricht een mand met vleesch. Toen de zoon den mand open maakte, sprong •dam Koning e Heer verven van alsook all B 222. jen een iederen tot des na- het gebouw j Voorhout, By kon. besluit is aan den hr. F. 8. Spar» naay eervol ontslag verleend als 2e luit der d.d. schuttery alhier. ADVERTENTIËN worden geplaatst vau 15 regels a 50 Qenten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Spoedig echter kwam hij tot nadenken en nu eerst werd het hem duidelijk, waarom hij in zoo langen tijd geen taal of teeken van zijn vader ge hoord had en waarom Rosa zijne hartelyke brieven onbeantwoord had gelaten. Zonder verder aarzelen verzocht hij op staanden voet eenige dagen verlof en ging met het eerste schip naar Hamburg. Hier hoorde hij van mevrouw Reinhardt in zijns vaders villa, dat men hem niet had bedrogen in den brief. Het was de ontzettende waarheid I De oude vader was gehuwd met het jeugdige meisje, dat de zoon zoo innig beminde! Hij vernam van Rosa’s moeder, dat hare dochter tot de ongelyke en bela chelijke echtverbintenis hoegenaamd niet was ge dwongen dat zij den ouden heer veeleer uit koele berekening had gehuwd, omdat deze haar de keuze had gesteld, bf als meesteres in zyn huis te blyven, of het met hare moeder te verlatenzij was immers vrij en kon doen wat zij wilde. «Ach, goede Felix I” besloot mevrouw Reinhardt weenend; mij is de geschiedenis een nagel aan de doodkist geworden, daar ik mijn kind moest zien veroordeelen tot de opoffering, omdat uw vader ver klaarde nimmer zijne toestemming te zullen geven tot een huwelijk tusschen u en eene bedelares, en u dan in elk geval te tullen onterven. Zoo koos zij In een artikel in het Weekblad van den heer J. H. Róssing over Haver Schmidt, waarin verder nog eens nadruk wordt gelegd op de duidelyke, immers over de waarde van het werk beslissende, ma ir toch nog hier en daar tegen gesproken waarheid dat »Piet Paaltjens met zyn sSnikken en Grimlachjes» allerminst be den naar de ld. 1 of geverfd, sondheid en Is die man wel goed? Het hoofd der school te Oosterwolde heeft den regel ingevoerd, dat de kinderen onder de lesuren geen klompen aan de voeten mogen hebben, maar die in den gang van de school moeten plaatsen. De ouders, die zich niet met ifb. Prys 'erschrik- agd lydt, iring, die van een het Ver- aarkt 34, t bedrag, an boek- f)e heer Viruly Verbrugge, lid der Tweede Kamer, is benoemd tot gedelegeerde der Ne- d,erlandsche regeering voor de landbouwten toonstelling te St. Petersburg. De heer P. Waldeck zal hem als secretaris vergezellen. reeds gesloopt uit vrees voor ongelukken. Toen dezer dagen by eene begrafenis de klok werd geluid, viel de zware klepel met groot geraas naar omlaag. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. Betreffende het gebeurde te Koudekerks deelt de >M. C.< mede: Toen Zondagna middag de 28-jarige zoon van den landbouwer R., die bij zijn vader als arbeider in dienst en met vrouw en kind te diens huize aanwezig was, den stier uit den stal naar buiten wilde brengen, werd het beest, buiten gekomen, woedend en keerde zich tegen den geleider. In een oogwenk bracht hij hem een stoot tegen de borst toe om hem vervolgens, toen R. op den grond lag, nog een paar stooten en trappen te geven. De ongelukkige wist op de been te komen en vluchtte naar het ongeveer 20 meter verder gelegen varkenshok, waar een der familieleden hem de eerste zorgen bewees. In huis gebracht, leefde hij nog enkele minuten, doch gaf daarop den geest. Bij den afbraak van het oude postkantoor te Amsterdam en de onteigende perceeleo, doet zich een incident voor. In een der onteigende perceelen, op de hoek van Spuistraat en Huis- zittensteeg wordt nog altyd een tapperij ge houden. Trots allerlei vertoogen, trots deur waarders (pxploiten zijn de bewoonsters onwillig het huis te verlaten, en er schijnen ook geen termen te vinden, ze met den sterken arm op straat te zetten, althans vooreerst niet. De zaak, die vrij ingewikkeld schijnt, bevindt zich sedert eenigen tijd in handen van den rijks advocaat. Zooveel is zeker dat de aannemer, die de perceelen afbreekt, aan dat huis voor- loopig niets doen j,kan en waarschijnlijk de aangrenzende huizen vooreerst moeien blyven staan, opdat het huis niet zal invallen. Tot 1 Augustus schynt men de bewoonsters in het huis te moeten laten. (>Hbl.<) Gisteren zijn te Amsterdam nog opgehaald drie lijken van personen, die sedert den avond van den zwaren mist (28 December jl.) vermist werden. Het eene Ijjk, opgehaald van uit het Jacob van Lennepkanaal, was dat van een man, die dien avond zijne dochter naar haar dienst had gebracht; het tweede, gevonden in de Lauriergracht, was dat van een timmerman, die woonde in de Haarlemmer Houttuinen. Nog is opgehaald uit een der haventjes van de Groentemarkt, het lijk van een man, die woonachtig was in de Jacob van Lennepstraat. Men meldt uit Haarlem Zooals reeds gemeld is, werd Zaterdagavond B. Gompertz, een als rijk bekend veekooper, in arrest genomen. Dit geschiedde te half acht door de heeren officier en sub.-officier van justitie, mrs. jhr. A. J. Rethaan Macaré en Joh. P, van Outeren, in de woning van den verdachte aan de Ge dempte Oude Gracht. Dit huis heeft, zeer toevallig misschien, eenen achteruitgang in de stille Gasthuisstraat. Gompertz heeft hier eene slechte reputatie en in het buitenland hij is een Duitscher evenzeer. Zyne handelingen op Zaterdag waren zóó vreemd, dat zij ieders aandacht trokken. Zoo kwam hij in koffiehuizen; waar hij anders nooit te zien was, gaf af op de^ domheid van de reeds gevangen genomen personen en was uiterst zenuwachtig. Bij de huiszoeking zyn verscheidene bank biljetten gevonden, die voor valsch worden gehouden. Bij zyne overbrenging naar Amsterdam door den adj. inspecteur Wolfram en den ryks- veldwachter Van der Mark, gedrbeg hy zich uiterst vreemd. Hij stelde zich het eene oogen- blik aan als gek en was daarna weder zeer kalm. De in de laatste dagen plaats gehad heb bende arrestaties zyn een gevolg van het klappen van Van Liemt. De arrestatie van Gompertz had plaats op last van den rechter-commissaris in straf zaken te Amsterdam, die een bevel tot inhech tenisneming uitvaardigde, zoodat Gompertz, schuld vrywel vaststaat. Trouwens, niemand dan hij was beter in staat valsch papier uit te geven, want den eenen dag was hij op de markt te Leiden en den anderen te Rotterdam of elders. Zyn kwaden naam heeft hij hieraan te danken, dat bijna alle kleine slagers hier in zyne macht zyn, en uit het bekend zyn van minder eer- lyke door hem gepleegde daden. Reeds vroeger meldden wy, dat kerk en toren op het eiland Marken -i-u r- toestand bevonden. Een deel van den toren is GOUDA, 6 Februari 1894. De Sociëteit >Ons Genoegen» bood gister avond hare leden een gemaskerd bal aan. Aangelokt en aatmemoedigd door de pryzen waren dit jaar tal tyan gemaskerden opgekomen om het bal op te luisteren. Waarlijk het be drijvige bestuur van O. G. heeft succes op zyn streven gehad. Tegen negen uur was de balzaal geheel gevuld en toen de maskers de cotillon gedanst hadden, brak het glanspunt van den avpnd aan. Een optocht van Chineezen deed zyn intocht. De Thomsons-theegroep had veel werk gemaakt èn van kostuums èn van groe- peering èn van uitvoering der verscnillende inimieken. Deze groep viel dan ook later een prys (ettelyke flesschen champagne) ten deel. Voor de Commissie overging tot het uitreiken der prijzen werd een ommegang gehoudende kranige muziek van den heer Waasdijk voorop, de gemaskerden daarachter. Een prettige drukte De Jury, de heeren Van der Sloot en Schmidt, hadden geen gemakkelyke taak. Z’y kende pryzen toe aan de dame met haar toilet met bontaan den heer en dame, die tot een roei club behoorden en aan »de Wandelende Goudsche Courantvoor het eenigste reclame-pak. De Pres, der Soc. verzocht ten laatsten den gemaskerden fcich te demaskeeren, waarop een algemeen tsauve qui peut» plaats had. Nog lang bleef men zeer elkander. Zoowel door de justitie als door het school toezicht te *s Hertogenbosch wordt een onder zoek ingesteld omtrent onzedelyke handelingen, die door een geestelijken broeder met leerlingen eener bijzondere school te *s Hertogenbosch zouden gepleegd zyn. naar Wildbad; hoe weinig lust deze er ook in mocht hebben, do man deed hier zyne meerderheid gelden. Zij vierde nieuwe triomfen in dit wildromantisoh dal. Rodonhurg’s besluit om binnen weinige dagen naar Hamburg terug te keeren stond onherroepelijk vast, en de anders zoo eigenzinnige gade moest zich wel voegen naar dit plan, want eene geheele erfenis stond daarbij voor haar op hot spel. Als eenige dochter, door hare .ouders van de prilste jeugd af in den grond bedorven, was baar van nature reeds zelfzuchtig karakter tot volle rap heid gekomenijdelheid, behaagzucht, oppervlak kigheid en wispelturigheid waren de grondtrekken van dat karakter geworden, eigenbelang en zelfzucht haar levensbeginsel. Zij was eene vrouw als duizend andere, zonder ware grondbeginselen, zonder de echte beschaving van hart en geest, alleen ge schapen om zich op de banden te laten dragen en het leven op de aangenaamste wyze te genieten. Dat zij de haar getrokken grenzen overschreed; dat zij haren plicht verzaakte daaraan dacht zy niet, dit kwam ntet eens op in het trotsche hoofd. Zoo werd zij de vloek van haren man 1 Rodenburg was nog altyd een hartstochtelyk jager en van harte bly, dat hy in het Zwarte Woud het jachtroer kon laten knallen, om daarmede veel hui selijk verdriet uit het hoofd te schieten... Hoe het gekomen was niemand wist het te zeggen... ge noeg, eenige dagen na zijne aankomst werd hy"dood uaar huis gedragen.. Waarschynlyk was hy met zyn geweer niet voorzichtig genoeg geweest, want het was ontladen en de oude man aan een schot overleden... (ZFprrf/ vervofyd.) d^zen maatregel kunnen vereenigen, hebben eene vergadering (door meer dan 70 bezocht) gehouden en eenparig besloten, wanneer de klompen niet aan de voeten mogen blyven, in den winter de kinderen van de school te houden. Zaterdag is dit besluit in werking getreden: al de kinderen van de bedoelde ouders bleven thuis. Het hoofd en 3 onderwijzers staan thans voor ontvolkte lokalen. De onderwijzeres, die in de zoogenaamde kleiue school de kinderen de klompen aan de voeten Iaat houden, heeft hare leerlingen be half een knaap was, voor een voldongen feit te plaatsen, hem er dan mede te verzoenen. Hij had zich zelven wijs gemaakt, dat Felix te Londen blijven en daar huwen zoudat een stam der firma zich zoodoende op Engelschen bodem zou ontwikkelen, en nu was dit alles zoo geheel anders uitgekomen I Ieder woord van het korte briefje, waarby zijn kind hem voor altyd vaarwel zei, klonk als een onheil spellende donderslag in het vaderoor. De oude man verouderde zichtbaar onder dien onverwachten slag het geweten begon te knagen en luide wraak te roepen over het onrecht, zyn kind aangedaan. En daarbij bracht hem de nieuwe, dwaze echtverbintenis slechts doornen op zijn levenspad Vrienden en be kenden trokken zich van hem terug, deden hem verwijtingen, maakten hem tot het voorwerp van hun spot, of verachtten hem en deden hem hunne verachting voelenen de jeugdige gade ergerde hem door hare koketterie en wilde de wereld zien en hare vermaken genieten. De vaderstad begon hun tegen te staan en de straten waren hun te nauw geworden zij reisden naar Baden-Baden. Hier was de jeugdige eohtgenoote spoedig in baar element en de oude echtgenoot weldra tot in de ziel geërgerd, daar zij nauwelyks naar hem omkeek, hoe liefdevol hij haar ook behandelde. Na eene zeer heftige scène dreigde Rodenburg haar met onterving; want in zijn grenzenloozc liefde had bij haar tot universeele erfgename benoemd van geheel zyn groot vermogen, terwyl zyn zoon niets meer zou ontvangen dan de wet hem toekende. En nu zag hy zich als oud bedrogen man belachelijk gemaakt, bespot en gegriefd. Hy ging Baden verlaten en reisde met zyne vrouw Uit Leiden wordt bericht, dat de burge meester dier gemeente, de heer L. M. de Laat de Kanter, die reeds eenigen tyd ongesteld was, gisteravond plotseling is overleden. Leiden verliest in hem een voortreffelijk burgemeester, die zyn beste krachten gewijd heeft aan de belangen der gemeente, aan wier hoofd hij gedurende ruim 18 jaren heelt ge staan. Geboren te Goes 22 Januari 1829, trad De Kanter in dienst bij onze marine en klom daarbjj op tot den rang van kapitein-luitenant ter zee, werd vervolgens burgerlijk ambtenkar in Ned. Indië, laatstelyk hoofdambtenaar aldaar om daarna naar het vaderland terug te keeren. Daar vestigde hy zich in 1875 te Leiden, werd voor ongeveer een jaar daarna benoemd tot lid van Raad en na de installatie terstond als wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand gekozen. In 1880 werd de heer De Kanter tot burgemeester van Leiden be noemd als opvolger van den heer dr. W. C. van der Brandeler. Met ijver heeft hy de belangen der acade miestad behartigd en aan zyn bemoeiingen is het o. a. voor een deel te danken dat Lei den een duinwaterleiding verkreeg. Als voor zitter van den raad drong hy ook zy’nen te genstanders eerbied door zijn nauwgezetheid en onpartijdigheid af en als burgemeester was hij steeds bereid ieder, zooveel in zyn ver mogen was met raad en daad bij te staan. Behalve met de ridderorde van den Neder- landschen Leeuw was De Kanter vereerd met de Militaire Willemsorde. zonder bedenken den ouden man en den rijkdom, en maakt nu met hem eene prachtige huwelijksreis. Wees er niet bedroefd over, arme jongen; zij had u voor uw geheele leven ongelukkig gemaakt, omdat zij geen vonkje liefde voor u koesterde, omdat zy, ronduit gezegd, geen hart bezit!” Zoó sprak dc bedroefde vrouw, die Felix altyd als een zoon bemind had. Sprakeloos hoorde de jonge man alles aan, drukte haar de hand en ging op zyn vaders kamer, waar hy met een kort sohry- ven, in eenige weinige, doch bittere regelen afscheid van hem nam. Daarna zeide hij mevrouw Reinhardt vaarwel, spoedde zich naar hot nog voor de deur wachtende rijtuig en reed naar den bankier van de firma Ro denburg, om zich een doel der moederlijke erfenis te doen uitkeeren. De bankier Gotthardt, by wien Felix een bevrienden notaris aantrof, stelde in ver- eeniging met dezen alle pogingen in het werk, om den jongen man van den vertwyfeldon stap teiugte houden. Deze bleef echter by zyn besluit en ver klaarde ’eindelijk, liever vau de erfenis der moeder afstand te willen doen, waarop hem de geldsom werd toegeteld. Hij zeide de beide heeren, die altyd zooveel van hom gehouden hadden, bewogen vaWwel en vertrok nog denzelfden dag naar Bremen om van daar met de eerste de beste stoomboot naar Engeland terug te keeren, waar hij zijne betrekking terstond verliet.Toen verdween Felix Rodenburg in de wyde wereld en liet niets meer van zich hooren of zien. De oude heer Rodenburg kon dien slag toch niet te boven komen. Hy had in zijn verblindheid ge hoopt, door zijnen zoon, die immers nog half en vaders kat er uit. De iuhoud van den mand was er niet beter op geworden, maar de kat bad het op reis goed gehad.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1