PRINSES VESA, Vrijdag 9 Februari 1894. 33ste Jaargang. No. 6373. BINNENLAND. snezen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. culm 1 HIM. Seist. IJN, oud met 5 f190 lag. er en Kaas ▼au 1.25, franco per des midd. I der reep. Station de enz. enz. den mist op 28 en (Ferdl verwed.) De heer Willem van Zujjlen, van Rotterdam, zal op Woensdag 14 Februari a. s., in het Heeren-Logement te Schoonhoven, eene voor dracht houden. De sporen te Breukelen zijn weder vry. De dienst gaat geregeld. De kloui- geèïndigd. Het fabricatie ruiker van ‘i s; ie national f ide HE Maatschappy en Genezing) I.OHM Hi: COURANT Inzending van Advertentiën tot 1 uir .000.000.— .600.000.- .365.000.— 300,000.— 14.365.75 >3,000.— 11.365.75 1893. 4,275,550.— 10,805,700.— 15,081,250.— 6,857,746.30 8,223,503 70 kennen, rden, die in de fleerde veetiger iid geworden is Idel tegen vrou- heeft gemaakt beperking van de eenvoudigste anderd aange- iheel te verdrin- i in lichaam en argd worden en door vreeselyke gekweld. Dan ingen, oorsuizen nde ziekte. Al ijn zenuwziek en n over de wer- Door schout en heemraden van den polder Bergambacht, werden jl. Maandag gehouden de jaarlyksche verhuringen van »de Visschery* en »de Vlieten.* Deze brachten op f 98.50 en f 46.tegen 105.60en 41.60 in 1893. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gisteren werd gemeld, dat een gegageerd O. I, militair te Maastricht te water geraakt en verdronken zou zpn. Thans wordt ons medegedeeld, dat er vermoedens van misdaad zyn gerezen. Op den drenkeling werden n. 1. verwondingen aan het hoofd waargenomen, en de justitie heeft ook kennis gekregen, dat tegen hem bedreigingen waren gebezigd. Dienten gevolge is een onderzoek ingesteld, dat tot de voorloopige arrestatie van twee mannen en eene vrouw heeft geleid. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Een zeldzaam schoonen nuts-avond hebben de leden der vereeniging Excelsior te Stolwyk gepasseerden Vrydag gehadeen avond vol kunstgenot. De spreker, de heer K. van Woudo van Driebergen, toonde zich in elk opzicht een uitmuntend declamator. Tal van voordrachten, zoowel van ernstigen als van komischen aard, bewezen, dat men onder 't gehoor was van iemand, bedeeld met buitengewone gaven niet In de tusschentydschen gemeenteradsver- kiezing te Oudewater, ontstaan door het be danken van den heer T. J. van Vreumingen, werd tot raadslid gekozen de heer H. Schep. GOUDA, 8 Februari 1894. De hier met verlof vertoevende le luit, van het O.-I. leger de heer J. F. Versluys is be vorderd tot kapitein. Gisteravond geraakte aan de Wachtelstraat een schipper te water, maar werd gelukkig spoedig door twee collega’s gered. De gemeenschappelijke openb. lag. school van Polsbroek en Vlist telde op 1 Jan, jl. 81 mann. en 86 vr. leerlingen, totaal 176. Hier van behoorden tot Vlist 31 mann. en 30 vr. leerlingen. Men meldt bit Den Haag: De door de politie, op verzoek van de Am- sterdamsche politie, in hechtenis genomen per- soon stond bekend onderden naam van Godard baron van Reeden. Hy kwam ook voor op de lyst van de politie te Amsterdam van koop lieden, op wie zy de bijzondere aandacht ves tigde; m. a. w. stond hy ingeschreven in het register der flesschentrekkers. Zooals gemeld, wordt hy verdacht verschillende valschheden oplichting te hebben gepleegd. r. R. woonde in de Jacob v. d. Doesstraat en zou juist dezer dagen verhuizen. Hy leefde sedert 3 jaren in intieme betrek king met eene van haren man gescheiden vrouw. Gisterenochtend lag de gesignaleerde nog te bed, toen de politie hem kwam halen, ten einde hem naar Amsterdam over te brengen ter beschikking van de justitie aldaar. 7) Toen, plotseling van de hoogten des rykdoms tot de diepte der armoede verzonken, had zij zich ge offerd. Was het hare schuld, dat de vader den zoon verdrong, die geen plaats in haar hart, geen recht op hare hand ooit had bezeten? Hare oogon werden strakker de koude trek om den mond trad te voorschijnuit de vlammen van den haard schenen pbantasiische beelden op te stij gen en zich tot tastbare gestalten te Vormen. Zij zag het bebloede hoofd van haren eersten man met de doodelijke wonde vlak in het voorhoofdeen ongeluk een zelfmoord een moord „Hy heeft ten slotte toch een ander testament gemaakt,” fluisterdeu hare lippen en een straal van triomf flikkerde in hare starre oogen. Het met bloed bedekte hoofd verdween voor ha ren geestesblik, het kon haar geweten geen kwelling veroorzakenwant zy was in elk geval volkomen onschuldig geweest aan zynen dood, over al het andere wierp zij ras den sluier der vergetelheid; zij stapte er over heen. Een slanke, jeugdige gestalte steeg uit de vlam men omhoog, een frisch, bloeiend gelaat met vriendelijke, blauwe oogen, waaruit moed en adel straalden, waarin reine liefde schitterde. „Well” riep zy halfluid, terwyl zy moeite deed Omtrent de inhechtenisneming van den Nederlandschen consul Struth, te Milaan, we gens bedriegelyke bankbreuk, vinden wy nog vermeld, dat deze veel opzien heeft gebaard. Voorts, dat beurs-speculatiën den Heer 8., die reeds 23 jaar lang consul, ridder van den Ne derlandschen Leeuw en algemeen geacht was, hebben ten gronde gericht. De heer 8. schynt zynen val te hebben voorzien, want eenigen tjjd te voren had hy als consul ontslag genomen. Het college van kerkvoogden te Nieuwerkerk a/d IJsel, heeft tot zynen voorzitter gekozen den heer E. Hoogendyk en tot secretaris den heer D. Vis. Op bet vroeger vermelde adres van H. M. de 'Koningin-Regentes om de rente in de spaarbankboekjes by te schryven tot de maand waarin de boekjes genomen zyn, is door den minister van waterstaat geantwoord, dat, hoe wel de op 31 December van elk jaar ver schuldigde rente eerst bet volgende jaar in de maand van uitgifte van het boekje daarin wordt bygeschreven, het gedrag dier rente niettemin reeds te rekenen van 1 Januari van dat jaar, krachtens het bepaalde by het slot der 4e alinea van art. 12 der wet van 25 Mei 1880, (>Stbl.< no. 88, op de rekening van den inlegger aan bet tegoed wordt toe gevoegd en rentegevend wordt, zoodat de meening, als zoude de latere bijschrijving in het boekje renteverlies ten gevolge hebben, onjuist is. J. de M., 29 jaar, werkman te Ouderkerk a/d IJsel, had den 28 December te Gouda op den openbaren weg een losloopenden hond mishandeld, door het dier moedwillig zondér reden te schoppen, zoodat het eenige tuime lingen over den grond maakte. Een paar agenten, die toen het voorgevallene plaats had zich op de Markt bevonden hadden ge zien, dat er geen aanleiding bestond het dier te mishandelen, terwyl de bekl., die wegens het feit was, vrees te i dat Uit Oosterwolde wordt gemeld pen-quaestie op de school is hoofd der school heeft den door hem genomen maatregel in eene Maandagavond door hem uitgeschreven vergadering van ouders der school gaande kinderen moeten intrekken, daar de overgroote meerderheid zich daartegen ver klaarde. De ouders hebben daarop Dinsdag hunne kinderen weder naar school gezonden. De Jjeer v. d. Kasteele, burgemeester van 's-Gravenzande, spreekt in de >H. Ct.« het bericht tegen, dat de pokken zich aldaar voort planten omdat er niet genoeg gedaan wordt om haar tegen te gaan. De pokken breiden zich helaas nog uit, maar niet omdat niet alle beschikbare en be staanbare middelen in het werk worden ge steld om haar tegen te gain, zegt de burge meester. In ieder geval wordt aan de wette- lyke voorschriften, ook wat ontsmetten be treft, streng de hand gehouden en zyn ge lukkig de ingezetenen, tot welke godsdienstige gezindte zij ook bshooren, welwillend en mee gaand genoeg om zich daaraan tc onderwerpen. Uit een der buitensingels in Den Haag is gisterenochtend het lijk opgehaald van mej. B. die aan verstandverbijstering lydende, sinds een maand vermist. om die onaangename herinnering van zich af te zet' ten, „wel, dat hij zyn vader aanklage I Ik kou nie4 anders en mren voor myne jeugd zeer wijs gehandeld te hebben I” Ja, zij had goed en wijs besloten, de verstandige, practische vrouw, toen zij den heer des huizee voor den zoon inruilde; zij koos wijs en goed reke nend voor hare jonge jaren de waardige dochter van een koopman, die schipbreuk leed op de on stuimige en klippenrijke zee der speculatie I Zal de stap, welken zy thans staat te doen, ook zoo gunstig uitvallen?.... Zij hoorde het aanrollen van oen rijtuig, zij hoorde de bel der deur; een bediende meldde den graaf aan, die in het volgend oogenblik binnentrad. nik heb u toch niet verschrikt, dierbare Gy hebt gedroomd in den schemerschijn der vlammen, zeker van...” „Van wien anders, mijn Adalbert?” „Lieve, dierbare engel I” „U vertelde, dat u vóór morgen niet terugkwam?” „Dat is de aantrekkingskracht van de magneet, kleine schelm I” Op deze wijze ontspon zich een gewichtig gesprek, nadat een bediende voor schitterend licht en een welvoorziene tafel had gezorgd, waarop niets ontbrak wat aan den fijnen smaak van don man der wereld past. „Toch,” vervolgde graaf Altorf, „toch had ge u ditmaal wel eens kunnen vergissen, als niet een ge wichtige omstandigheid mij hierheen bad gevoerd, waarom ik zelfs de ontvangst van myn intiemen vriend, de Rusaischen baron Von Saltikow, die mij ongetwijfeld op dit oogenblik aan het station ver wacht, moMt verzuimen.” „O, Adalbert I wat kunt ge my gewichtiger heb ben to zeggen dan....” „Dat wij zoo spoedig mogelijk, binnen een paar weken, in het huwelijk gaan treden,” viel hij snel in. „Tijdingen uit Zweden nopen my tot een spoe- digen terugkeer. Ge weet, dat myne goederen daar ginds door huurders worden beheerd, en nu schrijft men mij over groote schurkeryen en afschuwelijk bedrog. Zonder u verlaat ik Hamburg niet....” „Binnen een paar weken reeds?” riep Rosa ver schrikt. „Dat zal onmogelyk kunnen 1 Denk eens na wat er tegen zulk een huwelijk al niet beredderd moet worden, mijn bruidstooi....” „Die ia binnen drie dagen kant en klaar, en al het overige is bijzaakde bruiloftsdiach zij aan ,de zorg van myn hotelhouder overgelaten, met goud is alles klaar te tooveren 1” „Neen, neen, dat gaat tot geenon prijs 1 Ik wil in alles uwen zin doen, Adalbert, slechts in dit eene punt niet. Onze echtverbintenis zal niet den stempel der overijling dragener mag geen enkelen vorm verwaarloosd worden.” De graaf trok de schouders op en staarde voor zich. „Ge ziet de dingen veel te zwart, mijn beste Roosje I Op my kan het oordeel der wereld niet den minsten indruk maken, myn wil mag geen atroobreed van den weg naar het doel wijken. De babbelpraatjes vullen geen gaatjes I Dat is nu hot burgerlylee bloed pardon I u dwingt mij tot deze opmerking hetwelk u die zaken zoo voor- achryft. Ook in onze kringen worden de vormen onderhouden, maar wij zyn er geen slaven van, wy staan er desgevorderd hoog boven....?” Nog twee slachtoffers van December j.l. zyn te Amsterdam uit het water gehaald, de een was een 32-jarige bakkers knecht, die uit het Van Lennepkauaal is op gebaald, de tweede een 22-jarige vrouw, wier lyk in de Buitensingelgracbt by de Kinker- brng is gevonden. Gisterenmorgen om acht uur is uit de Nas- saukade by de Rotterdamsche brug het lyk van eene vrouw opgehaald van omstreeks 50 jaar. Hij zweeg en staarde onophoudelijk in de krin gelende vlammen, dia lustig omhoog gingen en elkander naspeelden, terwyl de jonge weduwe zenuw achtig met bare diamanten speelde en den verloofde schuw met hare blikken monsterde. „Intusscben,” ging graaf Altorf, na eenige pijn lijke minuten voort, „wil en kan ik u er geen ver wijt van maken, dierbare, dat het u moeilijk valt, u met eenen ruk los te wringen uit de ketenen der vooroordeelen ik acht het veeleer mijnen duren plicht, met die sterke kluisters rekening te houden. Heden is het Vrydag. Zondag kan het wel, maar wij zullen een paar weken met de eerste af kondiging wachten het huwelyk kan bijv, over zes weken worden voltrokken. Is het nu goed F’ «O, hoe goed zijt gij, mijn Adalbert 1” riep Rosa, innig geroerd bij zooveel voorkomendheid, waarby haar ydel hart in stilte triomfeerde. „Zoo zij het dan I Ge kunt niet begrijpen, hoe de menschen hier op het decorum gesteld zyn bij zulke zaken, en booze tongen...” „Verschrikkelijk 1” viel de graaf lachend in, „en dat wil eene groute etad zijn I Zie, kind,” voer hy op bijna vaderlijken toon voort, „wy staan allen, deftig of gering, hoog of nederig, ryk of arm, onder de macht der wet en deu schepter van de goede zeden, en al wie zich daar niet aan onderwerpt, is vogelvrij; doch laten wy hier verder geen strijd over voeren; ik vergat, dat Hamburg geen St. Petersburg, geen Parys, geen New-York is I” „Gij zijt toch reeds overal in de wereld geweest, Adalbert I” meende Rosa, hem met fleren trots toe knikkend. terechtstaat, beweert dat hy bang dat de hond hem bijten zou. Om die motiveeren, toont de bekl. den heeren aan, dat hij zyn broek heeft moeten laten aansteken en deelt hy hun verder mede, dat ze gerust naar hem kunnen laten vernemen. De eisch luidde 10 boete, subs. 8 dagen hechtenis, waarmede bekl. klaarblykeTyk wéi- nig is ingenomen, vooral ook omdat hy voor dat mishandelingetje nog een klap op *t hoof 1 opliep, tengevolge waarvan hy hoofdpyu kreeg en een stoot in de linkerzijde, die hy lang ge voeld heeft Woensdag 14 Febr. a. s. heeft er in het Cafe Beldvédère, aan de Markt alhier, een bil- jartconconrs plaats om fraaie pryzen of in con tanten ter waarde van 30 15 5 gulden. Er wordt gespeeld 100 punten tegen elkan der. Beroepspelers zyn echter uitgesloten. De «Graphic» geeft eene afbeelding en eene eene zeer vernuftige dieven- nu vele jaren geleden door eenen gevaarleken inbreker gebruikt. De schrijver kreeg zijne inlichtingen in het jaar 1861 van den assistent-resident van Djokjn, waar de inbreker zyn handwerk bedreef. De lantaarn bestond uit een uitgehold stuk hont met, op zyde, eene opening, die met deurtjes kon worden gesloten. In de holte borg de man eenige glimwormen, en hij voerde in een bamboeskoker nog meer van deze levende licht stof tot aanvulling. Was hij eenmaal in een huis geslopen, dan zette hy de deurtjes open en bij het schynsel der glimwormen, die op Java veel sterker licht geven dan bij ons, zocht de man wat van zyne gading was. Zeven jaar had hij genoegen van zyne vinding, tot hy ten laatste, na eene inbraak met moord op twee vrouwen, in den strop het leven liet. In eeu herberg te Geleen (Lwerd giste ren P. S. van Sweikhuizen door J. K. met een mes ernstig verwond. De brigadier-majoor Van der Heijden heeft den dader bereide op gespoord. alleen, maar die tevens door studie, ernstige studie, was gekomen tot het vertolken der schryvers, zooals hij dat deed. Telkens en tel kens weer beloonde een luid aupplaus den spreker voor wat bij te hooren gaf, en toen eindelyk de voorzitter de vergadering sloot, deed hij dat met woorden van warmen dank namens de gansche vergadering, voor den ge- notvollen avond, door den heer Van Wonde zoo belangloos geschonken. Niet licht zal zeker zulk een nnts-avond vergeten worden door hen, die het voorrecht hadden, zulk een’ spreker te hooren. beschrijving van lantaarn, op Java, schrijver kreeg zijl

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1