AH. PRINSES 7ERA. LRIJ, MS, B.” k ZN. anco Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 32ste Jaargang. No. «275. BINNENLAND. tELlLLETOi\ Cent ARDEH. ri 1894, PELS. ra Stout schappij p. f Maandag 12 Februari 1894. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ps f WINKEL De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. jrden, be- van de ende joe ilf 8 uur. prjjwn. )UBANT. f ZUIJLEN. afer.) tu deweg. ■sttUinf Zwakken en rende Drank wordt door ichtingen en at te Gouda INK, igel R. 201 AGD. leden, terwyl de uit, erge verwon- rerlijden, ge n dag en 'en Lyf catoenen iveneens ve daar- eveer de chtingen neringen per wor- ƒ0 franco n in allo orgd. laliteiten jrvullen, li Noord Naar gemeld wordt, is in voorbereiding eene belangrijke reorganisatie der Rijkslandbouw- school. Men meent te weten, dat zal voorgesteld worden verplaatsing van een gedeelte der af deling H, terwyl de school zelve meer eene inrichting voor booger onderwas zal worden, waarbjj rekening gebonden wordt met de be* langen van Indië. «Arm kind I Er zijn wreede vaders in de wereld I” Hij staarde somber in de vlammen. Zij zweeg de loop van *t gesprek deed haar sidderen. «En is de jonge Rodenburg geheel onbemiddeld vroeg hij verder. «O neen I het vermogen zjjner moeder is voor hem vastgelegd, ik geloof 50,000 thaler. De licht zinnige heeft er zich een aanzienlijk deel door den bankier van laten uitbetalen eer hij om zoo te zeggen op hol ging.” «Een nette jongen, waarlijk 1” lachte de graaf. «Ik kan het den ouden heer niet euvel duiden; dat hij zulk een wilden tak afkapte van den stam. Aan genaam is zulk een toestand voor u in geen geval, Bosa, en ik verheug mij thans dubbel, dat ik u in een anderen bodem kan gnan verplanten, waar dergelijke familieranken u het leven niet meer on aangenaam zullen maken, u de dagen niet zullen verbitteren.... Laten we dadelijk na ons huwelijk de reis naar Zweden aanvaarden en Hamburg voor altijd vaarwel zeggen.” «Ach, zullen we dan nimmer in de mij zoo dier* bare stad tarugkeeren P” vroeg Rosa verschrikt. «Ik denk het niet, mijn dierbare Roosje! Gij kent het bijbelwoord: De vrouw zal den man vol- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. JH met ivattende gekomen oen van i, dames raag aan acb Voor een paar avonden heeft er in het by Frederiksoord gelegen Nijensleeks weder eene hevige kerf- en snijparty plaats gegrepen ten huize van den landbouwer C. Veen. Benige jonge lui moeten, na vooraf goed aan Bacchus te hebben geofferd, de woning van genoemden Veen zyn binnengedrongen en, na vooraf, zoo men zegt, de lamp te hebben stuk geslagen, erg met de messen hebben huisgehouden. De zoon des huizes, R. Veen genaamd, werd van achteren aangevallen en gesni jeugdige dienstbode van V., Bul dingen in ’t gezicht en over de borat moet hebben bekomen. Onze rykspolitie is ernstig in de weer om de daders van dit bedrijf op te sporen. »(Pr. Dr. en Aas. Ct.s) GOUDA, 10 Februari 1894. De voor het O. I. leger bestemde 2e luit.- kwartiermeester B. H. J. van Deutekom, zal vóór of op 1 April zyn bestemming moeten volgen. De prikvisscherij te Ammerstol is geëindigd. Deze visschery heeft den visschers niet veel voordeel aangebracht. Vooreerst was de vangst niet best en ten tweede hebben de visschers groote verliezen geleden, doordat zij hunne prikken grootendeels bewaarden met de hoop betere pryzen te zullen maken en het gevolg was, dat tydens de vorst bij byna alle visschers de prikken zijn dood gegaan. De prjjzen der prikken varieerden van 13 tot 15 gulden per tal. De jongste hevige stormen hebben in de jKrimpenerwaard zeer i O. a. is aan den floogendijk, onder Bergam bacht, een zwaar geladen vrachtwagen van een winkelier uit Schoonhoven, van den dyk ge slagen; geheel de inhoud stortte er uit. Verder zyn vele boomen ontworteld, schoorsteenen omgewnaid, pannen- en rietendaken bescha digd, enz. De ondernemende eigenaar van hetLokaal Van Zessen te Schoonhoven zal aan zijne inrichting een kegelbaan verbinden, welke, in de lengte van het gebouw onder het café aan gebracht, aan alle billy ke eischen belooft te Door den notaris J. P. Mahlstede te Berg* Ambacht werd Vrydag geveild en verkocht het Logement de Groote Boer te Lekkerkerk voor f 6.600. wind niet eindelyk tot bedaren gekomen. De turfhoop bleef behouden en daarmede was het gevaar geweken. Zoo is deze ongehoord felle brand ten slotte nog beter afgeloopen dan men verwachte. De eigenaren der fabriek hebben echter groote schade geleden, daar het grootste ge deelte van de turf, naar wy vernemen, onver zekerd was. Wy hebben die schade oppl.m. 10,000 hooren begrooten. En erg is het dat de arbeiders der fabriek in den eersten tyd zonder werk en verdiensten zullen zyu. De woningen van den heer Blanken zyn in de Tielsche maatschappij verzekerdde inboe dels niet, doch de schade daaraan kan niet groot zyn, daar de bewoners, het gevaar ziende reeds des namiddags hunne goederen in veilig heid hadden gebracht. Het Ministerie van Financiën heeft aan de heeren Directeurs der Registratie en Domeinen en heeren Provinciale Inspecteurs der directe belastingen enz., de volgende/ circulaire ver zonden De wetten op de vermogensbelasting en op de bedrijfsbelasting vorderen de strikste geheim houding van de aanslagen en van hetgeen by de uitvoering dezer wetten omtrent vermogen, inkomsten enz. is bekend geworden. Al mag Van de ambtenaren worden verwacht dat zij zorgvuldig voor die geheimhouding zullen waken, toch acht ik mij verplicht hen nog met nadruk te wyzen op het groote ge wicht dat aan eene strenge handhaving der daartoe betrekkelyke wetsbepalingen wordt gehecht. Zooals reeds aan de ambtenaren der registratie is opgemerkt by myne aanschrijving van 29 Mei 1.1., no. 28 Registratie, is het ter behoor lijke verzekeaing der geheimhouding noodza- GOIIMIIE UHRIVT 93. :h bij voort- LEVERING üt de Brou- De uitzichten van de musici in Nederland werden dezer dagen in 't <N. v. d. D.» be sproken door >een musicus.» De toestand is. volgens den schrijver, slecht, zeer slecht zelfs. Hjj noemt de verschillende betrekkingen op In den nacht van Zondpg op Maandag 11. zyn in ’tBeiersche (gem. Stolwijk) door bal dadige handen 5 jonge boomen (gemeente- eigendom), die door banden stevig tutóchen palen bevestigd waren, losgesneden, uitgetrok ken en geheel of gedeeltelijk in het water geworpen. De politie bemoeit zich reeds met de zaak. Hoewel de daders nog niet bekend zyn» ligt het vermoeden voor de hand, dat deze heldendaad! volbracht is door dezelfde >nachtvlinders<, die veertien dagen geleden beproefden de rust te verstoren. Jammerlijk mislukte toen de heldendaad dier dapperen, die in allerijl het hazenpad kozen, toen ze gestoord werden. Hunne beroemde namen zyn evenwel bekendlaat hun dit tot troost ver strekken. gen «Ja, ja, Adalbert! maar wat zal er dan van deze schoone villa worden «Die verkoopen wy....” «Ach, Adalbert, ik droomde het mij zoo schoon; dat wij zoo nu en dan nog eens weer naar Hamburg zouden gaan en dan deze villa bewonen.” «Ah, zool” De graaf draaide aan zijnen kne vel en rimpelde het voorhoofd een weinig. «Nu, ik heb er nieta tegen, mijn schat; men kan immers ook in Hamburg zijne vjlla bezitten. Voorzeker ware het beter ons geheel van deze omgeving los te maken, waar men bereid is ons te steenigen. Bedenk slechts dit éeneals de jonge Rodenburg na korter of langer tijd terugkeert en hij u hier ontmoeten zal, in welk eene verhouding komt gij dan beiden, welk een onafzienbare ergernis en verdriet I Ik moet bekennen er voor terug te schrikken, ik, de volbloed- aristocraat. Om de stad geef ik niets gij waart de oen i ga magneet, die mij hierheen trok I Neen, neen, gij zult later niet de minste neiging gevoelen om terug te keeren als ge Stockholm en vooral Parijs, Londen, Weenen, Petersburg hebt gezien en daar aan myne zjjde in de hoogste kringen verkeert, gij met al den aanleg voor eene vorstin I” Zy lachte voldaan, want deze taal tastte haar in haar zwak. De gedachte, in de klingen der hooge aristocratie opname te vinden, daar een schitterende rol te spelen, deed haar ijdel hart van trotschen jubel popelen,.. Zij was overwonnen en beloofde geheel zich te onderwerpen aan zy’nen wil. «Dan willen we ook met die Hamburgers niets meer te maken hebben,” voer de graaf na een wijle De graaf bood haar den arm. Aan tafel was zij opgeruimder dan ooit en hoorde, wat haar anders zelden gebeurde, zelfs met geduld de lange, geest driftige verhalen van madame Bomer aan, die naar het concert geweest en door de Wagner-muziek totaal betooverd was geworden. Anders haatte Rosa Ro denburg de muziek en vond Wagner onuitstaanbaar I Hoogstens speelde zij een walste op een prachtige Parijsohe vleugel-piano, welke, door madame Borner dag aan dag werd bearbeid, zoodat men met het instrument zou krijgen, die haast «dierenplagery” kon geno zooals mevrouw Rosa beweerde, eens niet een noodzakelijk meubel ware I Bij den uitgever N. Samson, te Alfen a/d Ryn, is een nieuw geschrift ter perse van den heer J. van Waning, burgemeester van Ouder kerk, getiteld: »Het gezag der Politie,» waarin dit onderwerp, vooral in deze dagen van belang, zoo van maatschappelijk als van weten schappelijk standpunt wordt besproken. In vier hoofdstakken verdeeld, wordt achtereenvolgens aangetoond wat ten aanzien van het gezag der politie de taak is van de politie zelve, van de regeenng, van alle burgers en van de pers, terwijl by vernieuwing wordt gewezen op de urgentie «ener Politiewet. >die voor den Nederlandschen musicus openstaan en komt tot de conclusie dat slechts 14 een ‘fatsoenlyk inkomen en pensioen verzekeren, nl. aan de kweekscholen voor onderwjjzers en |9 bij de regimenten. Verder moeten de Ne- derlandsche musici als leeraren aan bijzondere .instellingen, privaatdocenten of als leden van hen of ander orkest, waarby hun bovendien nog sterke concurrentie door het buitenland wordt aangedaan, voor hun onderhoud zorgen. Schryver noemt nog een voorbeeld van een ^rroeger gevierd en beroemd musicus, door wien ,op zijn ouden dag geldelyke bydragan werden gevraagd om hem voor arruoe te behoeden, en wjudigt met de vraag of aan deze zaak niets te veranderen zou zyu. voldoen. De heer Van Zessen is reeds met; twee clubs tot het gebruik dezer kegelbaan in onderhandeling. Men verneemt dat twee heeren Eras, leden der bekende firma van den denzelfden naam te Tilburg, door een gelukkig toeval hun yleven behouden hebben bij het spoorweg-ongeluk \He Compiège. Zij bevonden zich nl. in eene ■le klasse-coupé van den trein, doch eren vóór het onheil waren zy in eene coupé 2e kl, övergestapt, die niet* door den aankomenden sneltrein werd gegrepen. Later vond’ men in den door hen vei laten wagen het vreeselyk verminkte lijk van eenen heer. Omtrent den vermelden brand op het ter- veel schade aaagariebk. de turfe rooiselfal^k vm.. da-haaien rendiik. onder Beraam- Thomas Co. te Hoogeveen wordt aan de »Pr. Dr. en Ass. Ct.» het volgende mede gedeeld. Nadat de brand bij de turfstrooiselfabriek dep ganschen dag en den volgenden nacht met toenemende felheid had voortgewoed, begon eindelyk tegen den morgen de loeiende storm wat te bedaren, en kon de brandweer er toen in slagen het vuur meester te blyven en ver dere onheilen te verhoeden. Tegen den avond waren alle turfhoopen op één na en het huis van den heer H. Blanken door 5 gezinnen bewoond, aan de overzyde van het kanaal, vernield het kwAm er toen op aan den éénen onaangetasten turfhoop voor het vuur te vrywaren, want, kwam het vuur hierin, dan liep de fabriek niet alleen groot gevaar, maar was do kans op behoud van de vóórstaande woning van den machinist en van de gebouwen aan de overzyde van het kanaal zeer gering. Niet genoeg lof kan worden ge geven aan de spuitgasten en de arbeiders der fabriek, die staande te midden van de vuurzee of op den turfhoop, dikwijls met levensgevaar uren lang zonder ophouden bezig waren den hoop nat te houden, en nog is het de vraag of hunne volhardende pogingen met goed ge volg bekroond zouden zijn, ware de woedende voorthet vermogen, dat u behoort, is zonder twyfel zeker vastgelegd «Ik zal u de volmacht geven er met mijnen ban kier over te onderhandelen...” «Goed I dan zal ik het kapitaal in de Engel- sche Bank beleggen, als ge daar niets tegen hebt, dierbare. Dat is do éenig zekere instelling; daar is het geld veiliger dan te huis in do boste brandkast. Wat de papieren van waarde betreft, die behoudt ge zelf...” «Dat zal zich wel vinden, als we maar eens ge trouwd zyn I” lachte Rosa schelmachtig. «Als ik uwe vrouw ben, heb ik immers een vasten, onafzet- baren minister van financiën gevonden I Laat nu dit ongelukkige kapittel gesloten zijn laten we van vroolyker dingen praten, Adalbertvertel me van Parijs, van St. Petersburg, van de heerlijke feesten, die ge daar hebt bygewoond, dat is damoskostl” Adalbert stookte het vuur op, wierp er nieuw vlammenvoodsel bij, en verhaalde in boeienden trant van al den glans en al de pracht, die op der mensohheid hoogten de zinnen verrukken, het oog bekoren, het oor streden, het gevoel betooveren van den glans en de pracht, van den rijkdom en de weelde, die de tegenstelling met dei levens duistere diepton zoo schril te voorschijn roepen. Het was een virtuoos in het schilderen van schitterende zaken, ken Rosa luisterde met ingehouden adem, zich wiegend in betooverende droomen, welke na korten tijd tot werkelijkheid zouden worden en bare stoutste wen- schen vervullen. O, ijdel vrouwenhart I Zij had wel uren lang willen toeluisteren en was byna boos op de klok, toen deze soupertijd aan wees, en een bediende berichtte, dat alles gereed stond. Bij kon. besl, is aan de ontvanger der directe belastingen en accijzen P. A. A. Molenaar, te Oudewater c. a. op zyn verzoek eervol ontslag uit ’s ryks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Het college van kerkvoogden en notabelen te Bergambacht heeft het tractement van den predikant ds. W. H. Dekking verhoogd met eene personeele toelage van 200. Jl. Woensdag kreeg men te Vliet een kleine repetitie te zien van den storm in November en losgewoelde daken, gehavende hooiber gen, van hun verheven voetstuk gerukte wind vanen, omgevallen boomen hier en daar en allerlei kleine ongevallen. Een kar van een manufacturier uit Polsbroek bleek tegen een gemiddelde drukking van 50 kilo op den vier kanten meter niet bestand en sloeg omver, terwijl een broodkar uit Gouda tot tweemaal toe onderstboven ging en bet gebakken graan -rtaide bij den weg. op een prachtige medelijden eene drukte, genoemd worden, Als zoo’n vleugel in een deftig huis Graaf Adalbert stond met de «madame,” zooals juffrouw Bomer door het dienstpersoneel genoemd werd, op den besten voet, daar deze niet anders wist dan dat zij mee ging naar, Zweden of als meeste- res-plaatsvervangster op de villa zou blyven. De madame verwonderde zich zeer over de bespoediging van den huwelijksdatumdoch de graaf stelde haar door eene breede heldere verklaring gerust en tevre den zij had niet het geringste vermoeden van de radicale plannen van den «beminnenswaardigste aller arristooraten,” zooals zij hem steeds vol geestdrift betitelde, alhoewel zy hare kouwelijke natuur niet verloochende en zich in stilte ergerde over de ver blindheid van den edelman, die zulk eene ijdele, domme gans tot gravin wilde verheffen. De mannenwereld is in dit opzicht onverbeterlyk en leert nimmer den schijn van het zijn te onder scheiden I (Fordf vervolgd.)

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1