ERVEN, renbaan N. IB !AI PRIWSES VERA. oopiag Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. FEUILLETON. AND, nauwenachen Aren, 40 AHD, eg en Wate- de gemeente i, kerk, iscbapplj 9. m 1894, SPELS. No> 6276.Dinsdag 13 Februari 1894.33ste Jaargang. en Centiaren Feestdagen. 1.25, franco per rt aanstaande, jrkoopdag van Benoemd tot onderwyzer te Boskoop de heer M. van Siebel te Vinkeveen. Onder het scherp verhoor van den rechter-com- miesaris begint juffrouw Tougbaerts(de dame van de Achtergracht te Amsterdam) door de mand te JOE NG. iris DE te Berg- nens, by inzet i bij afslag en AART 1894, ten huize van rp Et Stolwijk ten verzoeke aanbehooren e toewijzing. APRIL 1894* inlichtingen utlf 8 uur. pryaen. bfl de Nieuwe i de Varken- mdrlstag tot 289, 313 222 en 224 rstelUnf. Verhoog, met :ene party fotaris jEEVER, t, des morgens Iabmonib» aan verlyden ge i n dag en jen Lyf ütien, die van 5 inlichtingen ran genoem- 1LEEVER te ichtingen en nt te Gouda ïINK, ngel R. 201 kAGD. N ZUIJLEN. tafer.) van GOUDA, 12 Februari 1894. Naar wy vernemen heeft de heer C. J. C. Prince zijn ontslag genomen, als lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Reeds lang had het de aandacht van de politie getrokken, dat te Amsterdam een om* vangryke handel in voor de eerbaarheid aan- stootelyke afbeeldingen gedreven werd, hetgeen volgens art. 240 van het Wetboek van Straf recht strafbaar is. Donderdagavond zijn door den officier van justitie, mr. Ort, vergezeld van den rechter commissaris en rykspolitiebeambten, in verschil lende woningen in de nieuwe buurt, die van dit misdrijf verdacht werden, invallen gedaan. Er zyn manden vol onzedelyke prenten in beslag genomen. ADVERTENTIËN worden geplaatst v'au 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. i dames wielryd- naam van «ü- Presidente is Door de politie alhier is te Dordrecht in beslag genomen een gedeelte van bet in den avond van Donderdag j.I. by de wed. van Vliet op den Kattensingel ontvreemde goud en zilver. Een goede reden hebben de Japaneezen om het binnendringen der Europeanen in hun land zooveel mogelyk tegen te gaan. De politicus Di Kentaro sprak uit den mond van het volk, toen hy zeide Wanneer de vreemdelingen zich overal in Ja pan ongehinderd konden vestigen, zouden ze alle mooie vrouwen trouwen en ons Japaneezen met de leelyke laten zitten. Naar men verneemt, heelt de beer H- J. Augustyu te Zoetemeer, tegen 22 Maart eervol ontslag aangevraagd als burgemeester dier ge meente. Het schjjnt dat de Franschen de expresse* bestelling van brieven, zooals die bij onze Posteryen al lang is ingevoerd, nog niet kennen. «Le Figaro» althans verhaalt als een voor beeld ter navolging, dat in een naburig land de Post tegen een kleine extra vergoeding brieven terstond na de aankomst aau buis laat bezorgen, in plaats van het gewone bestel- lingsuur af te wachten. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en De prijs per dne maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Naar wy vernemen komt de heer I. Muchall, onderwijzer te Moordrecht, als no. 1 voor op een voordracht ter benoeming van een ouder- wyzer aan de school, hoofd de heer Mieras, te Amsterdam. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Gisteren zyn ten raadhuize dezer gemeente 179 personen ingeënt. Te Utrecht is opgericht een sters-vereeniging, onder den i trechtscbe dames Safety-Club.» Mejuffr. M. Mossel, en secretaresse-captniu Mej.H. M. J. Ummels. Eergisteren werd op de Algemeen Nederl Begraafplaats te Leiden het stoffelijk overschot van de Vox Studiosorum ter ruste gelegd. De lijkbaar was letterlijk bedekt met kransen. 1.01 IN IIL (XHItAXT Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben gehandhaafd de uitspraak van den militie- raad in het 3e district, waarby Hendrik Leendert de Jong, loteling der lichting 1894 uit de gemeente Gouda, tot den dienst der nationale jnilitie is aangewezen. 10) Zóó dacht madame Bomer ook heden avond, toen zQ het bruidspaar beschouwde, en zich niet wist te verzetten tegen een Jicht gevoel van nyd. Zij was immers zelve ook nog hupsch genoeg, om op levens geluk aanspraak te mogen makenHeur zachte vergeet-my-niet-oogen vertaalden het weegevoel over duidelijk, dat deze arme in de huwelijkslotery, als zoovele duizenden, sen nietje was te beurt gevallen I Graaf Adalbert nam eindelijk afscheid van de dames, om zich in de equigage zyner bruid naar zyn hotel te laten rjjden. Daar buiten ruischte de regen nog altijd eentonig neder, maar in de straten der groote stad was het stil geworden. De graaf legde zich behagelyk in de zachte kussens achter in het rijtuig en veegde met zyn fijnen zakdoek met koortsachtigen haast langs het voorhoofd. »Bahl bah!” mompelde hij eindelijk, toen het deftige rijtuig voor het hotel stil hield, en hij, snel er uit springend, door den portier onderdanig be groet, binnen trad. De oude notaris van het Huis Rodenburg, die vroeger de firma in alle reohtsaangelegenheden trouw bediend had en voor den chef een beproefde vriend was geweest, zat weinige dagen voor de echtverbin tenis der jonge weduwe by den bankier Go tt hardt, De persoon van L., die zich in Januari j.I. te Zevenaar en te Duiven schuldig maakte aan oplichtery door als geestelijke verkleed gelden in te zamelen voor een R. K. gesticht, maar die gelden ten eigen bate gebruikte, is naar het Rykskrankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht, om daar een jaar by wyze van proef door te brengen. zich vervolgens door de dunr.e grijze haren. hWij moeten de zegels stryken, vriend I De jonge vrouw is in haar souverein recht I Ik heb haar een bezoek gebracht op de villa en myne bedenkin gen openhartig medegedeeld omtrent haar testament. Zij verwees mij met fierheid naar de grootmoedig heid van den graaf, die haar al zijne goederen in Zweden vermaakt had, jammer dat die mijnheer geen Spanjaard is I Doch, myn waarde vriend Gotthardt, laten we ons niet te zeer om het lot dezer vrouw bekommeren misschien gaat de Zweed- sche graaf de rol der nemesis vervullen Die wijze gravin in spe gaat haar geheele vermogen uitleve ren, het testament was zelfs overbodig geweest!4 voegde de notaris er met een lachje by. «Zoo geheel overbodig noch niet,” merkte de bankier op; «graaf Altorf de naam klinkt niet eens Zweedsch schijnt mij een geslepen gast te zyn; bij maakt groeten haast met het buwelyk en dringt ontzettend aan tot kapitaliseering van de vaste goederen hij houdt van klinkende muntEn wat wij voor den verstoten zoon, voor Felix Rodenburg, hebben gereserveerd, als de Zweed daar eens lont van ruikt?” «Daar blijft hy wel met zün handjes af!” riep de notaris heftig uit. «Dat blijft wettig voor Felix gereserveerd, ook do firma over zee, te Bahia I De dwaze viouw heeft bet recht hare rechten aan den beminden graaf of avonturier over te leverenmaar verder strekt de Zweed zijne handen niet uit, daar geef ik u de mijne op I” «Ik ben werkelijk blij,” sprak de bankier, «dat die indringer of groote heer geen vat op one kan krygengy weet even goed ah ik, hoe de beste vallen. Zy heeft althans reeds bekend, dat het verhaal betreffende bet brengen van den meer vermelden koffer op de Achtergracht, in welk verhaal een zekeren Charles eene geheimzinnige rol speelde, eenvoudig door haar en hare vriendin Groenenberg was verzonnen, om de schuld van Krausse eenigermate te verlichten. Dezen weg bleven de vrouwen volgen, tot zy zelven, ge vaar begonnen te loopen. Thans, nu juffrouw Tongbaerts zich zelve in hechtenis en no. 2 op de lyst van de verdachten geplaatst ziet, durft zy Krausse niet langer sparen. Er bestaat groote kans dat men ook Marie Groenenberg, die weder een verboor onderging, niet langer op vrye voeten zal laten. die iu groote opgewondenheid in zijn kantoor op en neder liep. «Ik zeg u, mijn beste Willingde geschiedenis- komt mij Spaansch voor, heel Spaansch I” riep de bankier uit, terwijl de notaris peinzend op zijne snuifdoos trommelde. «Onze overleden vriend Rodenburg heeft, op zijn zachtst uitgedrukt, onver antwoordelijk gehandeld, toen hij deze lichtzinnige dame tot universeel-erfgename benoemde, en ik be grijp het op dit oogenblik nog niet, hoe gij als rechtsgeleerde en notaris zulk een testameat kondet maken.” Notaris Willing wiegde langzaam het grijze hoofd. «Vriend Rodenburg was geleerd genoog om zelf zulk een document te kuniïen vervaardigen,” ant woordde hij kalm«ik heb er verder niets mee te doen gehad dan het testament de wettige geldigheid te geven. Ge zult me wel willen gelooven, als ik u verzeker, dat ik het Rodenburg niet heb laten ont breken aan bedenkelijke opmerkingendoch wanneer de onzaligste aller hartstochten den ouderdom aan pakt, dan is alle redeueering daaraan verloren I” «Het is vreeselijk, dat de zaak zulk een loop neemt! Deze jeugdige vrouw, 'die een voogd be hoefde, treedt op alsof zij het verstand verloren heeft I Wie is die deftige, rijke graaf, wien zij thans reeds niet alleen het geheele vermogen van Roden burg vermaken, maar ook den laaisten penning uit leveren wil Zij was heden morgen bij mij, om dat ik al de eischen van haren verloofde niet on derdanig wilde inwilligen, en brutaliseerde mij in die mate, dat ik op het punt stond haar de deur te wijzen De notaris nam behoedzaam een snuitje en streek De storm heeft hier en in den omtrek danig huisgehouden en hoelang dat gebulder nog moet duren, wie zal het voorzeggen. De noo- dige pannen afgewaaid, schoorsteenen omge waaid, ruiten gebroken, boomen ontworteld, heiningen, die niet al te stevig stonden, ti r aarde gesmakt, dat is zoo het gewone verloop, maar heeft wellicht een nuttige zijde, 't geeft werk. In «Amerika» tuimelde een boom om ver en vernielde de telegraaflijn in de buurt aan Stolwykersluis kwam zoo’n sinjeur terecht op bet kaaspakhuis van Gebr. de V.in Oude- water konden een photografie-tent en een koe- peltte van den heer v. A. zich niet staande hojraen. bedoelingen ten slotte dikwijls verdraaid en als bedrog en schurkery aangemerkt worden... Toch had ik wel lust, eens een bezoek te brengen aan den Zweedschen consul en nader te informeeren naar zijnen landsman.” «Onooodig, myn waarde I De consul trekt de schouders op en vertelt u vau eene rijke familie Altort, welke uit Duitschland stamt en thans op den laatsten spruit na, die lang iu de wereld heeft om gereisd, moet zijn uitgestorven. Deze laatste van den stam moet schrikbarend rijk eu bezitter van onmetelijke goederen in Finftland of Lapland zyn. Zooveel tot uwe opheldering, vriend Gotthardt.” «Zoo, zoo, hebt gij den consul reeds in ’t verhoor gehad bromde de bankier. «Nu, mijnentwege mag de ijdele viouw als gravin zich in Lapland gaan in kwartieren 1” «Zoo is het I Verderf, ga uwen gang I” De notaris reikte zijnen vriend de hand en ging. Het weder was in de laatste dagen opgeklaard. De zon straalde zacht van den Novemberhemel op de in den winterslaap verzinkende aarde neder en verlichtte met haren bleekcn schijn de rusteloos be zige menschheid, welke daar werkt en woelt en worstelt om ’t bestaan. De oude notaris trad peinzend verder en was bijna tegen een vierkante figuur van een man aangerend, die zich met den hoed in de hand voor hem plaatste. «Vergeef me,” klonk zijne basstem. «Ik was reeds aan uw kantoor en ben blij, u hier nog te ontmoeten.” «Goeden morgen, mijnheer Möllerl Wat hebt ge foor goed nieuws? Gij wilt toch uw testament nog niet maken?'* (JFordt wrvo^d.) Het hoofdbestuur vau den Bond van chris telijke zang vereen igi ogen iu Nederland heelt van baron en baronnesse Vau TujjH van 8e roodkerken verlof ontvangen, om in de maand Juli van dit jaar op bun prachtig landgoed Velserbeek, naby Velsen, het zangersfeest te doen houden. Iu het vorige jaar werd dagr het christelyk nationaal zendingsfeest gehouden. Een Belgische kleederenverkooper had on langs te Kortryk, zooals men weet niet ver van de Fransche grens, een zaakje begonnen. Zijne artikelen kreeg hy van een handelaar te Roubaix, waardoor hy echter altyd verplicht was het vrjj hooge invoerrecht te betalen. Om dit te ontduiken kwam hy echter op eene lumineuse gedachte. Zoodra hy een costuum noodig had, nam hy een retourtje naar Roubaix, kocht het daar eu trok het ouder zyn gewone plnnje aan. Die herhaalde be zoeken aan Frankryk trokken echter de aan dacht der grensbeambten en dezer dagen werd den goeden man gelast zich te ontkleeden; het hielp hem niets of hy al beweerde, dat de toestand zyner gezondheid dringend vereischte dat hy een dubbel stel kleederen droeg, de man moest betalen en zat nu niet meer zoo voordeelig zyne artikelen van de hand kunnen zetten. Zaterdagavond ontstond er brand bij den bakker P. A. Luiten, op de Nieuwe Haven alhier. Hoewel de brand niet hevig was, maakte men zich toch zeer ongerust voor de belendende perceelen en werkplaatsen eu vooral met het oog op den hevigen wind. De brandweer was spoedig ter plaatse en trad als gewoonlyk flink op. Had het ongeval in den nacht plaats gehad, het onheil ware uiet te overzien. Door den storm op Dinsdag en Woensdag 1.1. is eene vrouw uit Oudewater, van den Haastrechtschen dijk gewaaid. Zy brak daarby een arm en werd door dr. H. P. van Praag geneeskundig behandeld. 'Xan Hendrik de Graaf, knecht bij den ver huurder van rjjtuigen Deurloo te Voorschoten, die Rempt naar den Haag reed en op wiens annwjjzing hij werd gevat, is door tusschen- komst van den burgemeester van Voorschoten deor de Ned. Bank als belooning eene grati ficatie van f 40 uitgereikt. Door de Ged. Staten van Zuid-Holland ia bepaald dat de uitoefening der jachten op waterwild, wordt gesloten op Dinsdag den 13 Maart a. s.; dat de uitoefening van het weispel met kwartelen met steekgaren of vliegnet is toege laten van den 25en April a. s., tot en met den 4en Juli d. a. v., doch dat het vliegnet in geen geval tot het tiraaseeren van kwartelen mag worden gebruikt; dat de visschery in de binnenwateren^ waar onder ook worden verstaan rivieren doör sluizen afgesloten, zal zyn gesloten van den löen Maart a. s. tot en met den Isten Juni d. a. v., met enkele uitzonderingen dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren an kerkuilen en staalboomen, vKn- den löen Juni d. a. v. is verboden dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van het tydstip der sluiting van de jacht op eenden tot en met den 2ien April en van den 2en Juli tot de opening der jacht op waterwild. ^iwaaronder een van den heer Carré, en een Ktalrjjko menigte begeleidde den stoei De wensch van de overledene dat op haar graf zou worden gesproken, werd vervuld door den heer Pomponius, die in een lange doch tref- ‘fende rede de vroegere sterfgevallen der ver keerde doode herdacht en hare deugden op het weemoedigst in het licht stelde, na afloop van welk boeiend betoog de hoeren Jadro, Pedro, Sigo en Namathus ten Requiscat zongen in negentien toonaarden. Enkele omstanders hebben gemeend midden onder de plechtigheid uit de kist woorden vau luid protest te vernement waaruit jnet eenig recht zou mogen worden op^emaakt, dat men te doen had met een schyndoodedoch de ceremonie was te ver gevorderd om nog te worden afgebroken en zoo kwam dit opmer kelijk incident tot een gelukkig einde. De overledene laat een droevig ledig twaalf onverzorgde redacteuren achter. Minerva

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1